|
titulní strana > co píší jiní
V Soběslavi začne likvidace starých ekologických škod
28. října 2001 13:54
SOBĚSLAV (ČIA) - Více než 400 milionů korun bude stát likvidace ekologických škod po provozu bývalých dřevařských závodů v Soběslavi. "Práce začnou už příští týden," uvedl pro ČIA tajemník radnice Radek Bryll.
Petici proti vybíjení afrických zvířat podepsalo v Jihlavě 7636 lidí
JIHLAVA (ČIA) - Celkem 7636 návštěvníků Zoologické zahrady v Jihlavě podepsalo petici za záchranu ohrožených druhů zvířat vybíjených v centrální a západní Africe pro obchod s masem. Petici mohli lidé podepsat od 22. dubna do 21. října. ČIA o tom informovala tisková mluvčí ZOO v Jihlavě Eliška Kubíková.
Společnost Lídl uhradí novou zeleň v Mělníku
MĚLNÍK (ČIA) - Povolení k vykácení všech stromů před prodejnou Auto Mělník v Mladoboleslavské ulici získala společnost Lídl, která zde vybuduje nový potravinový supermarket. "Celkem firma vykácí 17 jasanů ztepilých a tři topoly kanadské, dále devět topolů černých v aleji za autosalonem," uvedl pro ČIA vedoucí odboru životního prostředí mělnické radnice Ctirad Mikeš.
Návrh rozpočtu ohrožuje dopravní obslužnost zejména v pohraničí
LIBEREC (ČIA) - Ani o korunu více než v letošním roce není v návrhu státního rozpočtu na rok 2002 na financování dopravní obslužnosti. Podle Svazu měst a obcí ČR i Svazu průmyslu a dopravy je tak přímo ohroženo fungování železniční i autobusové dopravy zejména v příhraničních regionech. Do některých malých obcí například na Frýdlantsku v Libereckém kraji by tak mohlo jezdit ještě méně autobusů než je tomu dnes. Informovala o tom Česká televize.
SAP: Silniční síť v ČR patří k nejzatíženějším v celé Evropě
PRAHA (ČIA) - Silniční síť v České republice patří z hlediska počtu osobních automobilů připadajících na jeden kilometr dálnic či silnic zřejmě k nejzatíženějším, tedy k nejméně propustným v celé Evropě. Vyplývá to alespoň z dat zpracovaných Sdružením automobilového průmyslu (SAP) a ČIA o tom informoval ředitel tohoto sdružení Antonín Šípek.
Plzeň chystá program dlouhodobého rozvoje
PLZEŇ (ČIA) - O vypracování programu rozvoje Plzně na příštích 30 let rozhodla na svém posledním zasedání městská rada. Materiál má stanovit priority vývoje města ve všech oblastech. Návrh rady musí ještě projednat zastupitelé, kteří se na vypracování programu rozvoje budou také podílet. Informoval o tom plzeňský primátor Jiří Šneberger s tím, že se počítá i s oslovením podnikatelů a občanů.
V Suchých skalách hrozí sesuv dvoutunových balvanů
MALÁ SKÁLA (ČIA) - Tři asi dvoutunové balvany se v těchto dnech uvolnily z rozlomeného skalního masivu v Suchých skalách u Malé Skály na Jablonecku. Vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Jablonci nad Nisou Martin Holubec potvrdil, že metr a půl vysoké balvany uvízly v lese nad svahem a hrozí jejich další sesuv.
Na údržbu běžeckých tratí na Šumavě letos nepřispěje fond Phare
KLATOVY (ČIA) - Na zimní údržbu běžeckých tratí v oblasti Národního parku Šumava letos obce neobdrží finanční dotaci od fondu Phare. Ten v průměru přispíval 750 tisíc korunami ročně. O zabezpečení údržby v nadcházející zimní sezóně jednala v pátek 26. října na svém třetím zasedání Regionální rada regionu Jihozápad. Informovala o tom tisková mluvčí úřadu Plzeňského kraje Alena Šatrová.
Česká doprava získá od EU téměř dvě miliardy korun
PRAHA (EkoList) - České dopravní projekty včera uspěly při projednávání přidělování prostředků z evropského fondu ISPA. Podporu dostanou dva projekty dopravní infrastruktury v ČR. Oznámil to dnes šéf tiskového oddělení Ministerstva dopravy a spojů ČR (MDS) Michal Hala.
Občané Vráže u Berouna se bojí nového průmyslového areálu
VRÁŽ U BEROUNA (ČIA) - Obyvatele středočeské obce Vráž u Berouna znepokojuje plánovaná výstavba průmyslového areálu Bohemia Bussines Park, který má vyrůst v prostoru bývalé cihelny. V případě realizace tohoto záměru by totiž došlo k navýšení těžké nákladní dopravy přes uvedenou obec, navíc část zdejší vozovky je poměrně úzká, lemovaná rodinnými domky a pro tento typ dopravy tak zcela nevyhovující. ČIA to řekla místní obyvatelka a představitelka nově založeného sdružení Za zdravý život v obci Vráž Olga Salonová.
Ostravská ZOO oslavila padesátiny
OSTRAVA (ČIA) - Již 50 let trvání si připomněla ostravská zoologická zahrada. Datum jejího založení je ve zřizovací listině stanoveno na 26. říjen 1951. Zahrada původně sídlila na šestihektarovém pozemku v Ostravě - Kunčičkách, o devět let později našla své místo na 100 hektarech pozemku v ostravské Stromovce, kde sídlí dodnes. Město provoz zoologické zahrady ročně dotuje částkou okolo 21 milionu korun. Informoval o tom ředitel ZOO Josef Stehlík.
Tranzitní dopravy se Plzeň může zbavit do tří let
PLZEŇ (ČIA) - Dohodu s majiteli posledních tří pozemků, u nichž hrozilo nebezpečí jednání o vyvlastnění, se podařilo uzavřít Ředitelství silnic a dálnic ČR. Novinářům dnes to potvrdil ředitel výstavby Ředitelství silnic a dálnic ČR Petr Laušman. Uzavřením dohody lze urychlit stavbu dálničního obchvatu Plzně v úseku mezi Ejpovicemi a Černicemi a odklonit tranzitní dopravu z Plzně už v roce 2003.
Prštenská příčka si vyžádá změnu územního plánu Zlína
ZLÍN (ČIA) - Pasecká, bude doplňkem distribučního systému a přispěje k nasměrování dopravy na pravobřežní komunikaci," odůvodnil návrh výstavby příčky vedoucí odboru dopravy zlínského magistrátu Pavel Dohnal.
Vědci se shodli na lidském podílu na klimatických změnách
PRAHA (EkoList) - Lidská činnost "podstatně ovlivnila zvýšení globálních teplot v posledních padesáti letech." Shodli se na tom vědci z Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) ve shrnutí závěrů tři roky trvajícího výzkumu. Text shrnutí se podařilo získat reportérům deníku The New York Times (NYT), který o jeho obsahu dnes informoval. Podle NYT má kompletní zpráva 1000 stran, proto autoři z IPCC vypracovali Shrnutí, jež rozeslali vládám více než 150 zemí, které se v polovině listopadu sejdou v nizozemském Haagu na 6. konferenci stran signatářů Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (COP6).
Poslanci schválili obalový zákon, vratné láhve ale nepodpořili
PRAHA (EkoList) - Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila návrh zákona o obalech. Poslanci se ale neřídili doporučením a usnesením parlamentního výboru pro životní prostředí a nepodpořili relativně vysoké kvóty pro recyklaci obalů. Neprošel ani paragraf, podle kterého by v budoucnu nebylo možné na výrobu obalů používat PVC. Proti návrhu se postavila zejména ODS a ČSSD.
Aktivisté z Hnutí DUHA dávali poslancům sodu
PRAHA (EkoList) - Aktivisté Hnutí DUHA dnes ráno před Poslaneckou sněmovnou přivítali poslance, kteří se scházeli k zasedání sněmovny, malým dárkem - lahví sodovky ve vratné lahvi s etiketou upozorňující na výhody vratných lahví. Snažili se je tak přesvědčit, aby hlasovali pro zvýhodnění vratných lahví a recyklaci nevratných obalů v obalovém zákoně. Sněmovna o něm má jednat ve třetím čtení právě dnes.
Celostátní chovatelská výstava se uskuteční o víkendu v Litoměřicích
LITOMĚŘICE (ČIA) - Více než 3,5 tisíce zvířat bude vystaveno v rámci pátého ročníku Celostátní výstavy drobného zvířectva, která se uskuteční na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích o víkendu 27. a 28. října. V celém areálu litoměřického výstaviště se přestaví 440 vystavovatelů. ČIA o tom informoval ředitel výstavy Josef Henych.
ČD posilují dopravu před podzimními prázdninami a Dušičkami
PRAHA (ČIA) - Dva mimořádné vlaky a celkem přes 300 posilových vozů s kapacitou více než 25 tisíc míst k sezení navíc vyjede o nadcházejících dvou víkendech a během příštího týdne v souvislosti s podzimními prázdninami a Památkou zesnulých. Vzhledem k očekávanému většímu náporu cestujících je vhodné, aby si cestující zakoupili jízdenku v předprodeji. ČIA to sdělil vedoucí tiskového oddělení Českých drah (ČD) Petr Šťáhlavský.
Liberec požádá Evropskou unii o 146 milionů korun
LIBEREC (ČIA) - O příspěvek ve výši 146 milionů korun z programu velkých projektů Phare CBC požádá Liberec v příštím roce Evropskou unii. Primátor Liberce Jiří Kittner potvrdil, že liberecký magistrát zpracovává v současné době dva velké projekty, které předloží k posouzení. "Jedná se o druhou etapu výstavby areálu na Ještědu a modernizaci městského stadionu," řekl dnes primátor.
EU se podílí na budování kanalizace v mikroregionu Vlára
ŠTÍTNÁ NAD VLÁŘÍ (ČIA) - Téměř 50 milionů korun vložila EU
prostřednictvím programu Phare do vybudování kanalizace a přivaděče
odpadních vod v mikroregionu Vlára. Unie se na akci, která bude stát 67
milionů korun, podílí 75 procenty, o zbývající část se podělí Státní fond
životního prostředí a sdružení obcí mikroregionu Vlára.
EU se podílí na budování kanalizace v mikroregionu Vlára
ŠTÍTNÁ NAD VLÁŘÍ (ČIA) - Téměř 50 milionů korun vložila EU
prostřednictvím programu Phare do vybudování kanalizace a přivaděče
odpadních vod v mikroregionu Vlára. Unie se na akci, která bude stát 67
milionů korun, podílí 75 procenty, o zbývající část se podělí Státní fond
životního prostředí a sdružení obcí mikroregionu Vlára.
|
Další články:
9. ledna 2025 15:43
9. ledna 2025 06:00
8. ledna 2025 05:45
7. ledna 2025 06:00
6. ledna 2025 06:00
|
(ČTK) - Ekonomická situace vlastníků lesů se v roce 2023 zhoršila, průměrný hospodářský výsledek vlastníků meziročně klesl o 56 procent. Mezi důvody snížení výsledku patří pokles těžby, ceny surového dříví, které se stále drží na vysoké úrovni, a vysoké náklady. Čeští lesníci předloni vytěžili 18,49 milionu metrů krychlových surového dříví, ve srovnání s předchozím rokem to je o 6,62 milionu méně. Vyplývá to ze zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
(Celý text)
Obce v Českém ráji se obávají devastace krajiny v souvislosti se stavbou I/35
9. ledna 2025 20:12
LIBEREC (ČTK) - Obce v Českém ráji se obávají nenávratné devastace krajiny v souvislosti s plánovanou stavbou silnice I/35 z Turnova na Jičín. Nová silnice, dlouhá bezmála 33 kilometrů, by měla zlepšit a zrychlit spojení z Libereckého do sousedního Královéhradeckého kraje a odvést tranzitní dopravu z obcí. Se zvolenou severní trasou obce souhlasí, znepokojuje je ale navrhovaná podoba silnice, obrátily se proto na ministra dopravy Martina Kupku (ODS) otevřeným dopisem, který má ČTK k dispozici. Liberecký kraj chce zapojit krajináře.
(Celý text)
O dopadech trampingu v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj má jednat pracovní skupina
9. ledna 2025 15:57
PRAHA (ČTK) - Dopady trampingu včetně využívání a odstraňování tábořišť v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko - Máchův kraj posoudí pracovní skupina expertů. Tramping má v oblasti tradici, ale místy přerostl v kempování porušující zákon o ochraně přírody, řekla ČTK Karolína Šůlová ze státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Proto vznikla pracovní skupina. Její první jednání bude do konce ledna.
(Celý text)
Vysoké Mýto pokácí 81 jehličnanů kvůli suchu a škůdcům
9. ledna 2025 15:21
VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Město Vysoké Mýto na Orlickoústecku bude muset letos pokácet desítky jehličnanů ve městě. Borovice a smrky usychají, nemají dostatek vláhy. Škodí jim extrémní střídání počasí a nesvědčí jim stanoviště na zpevněných plochách. ČTK to řekla mluvčí města Marie Lněničková.
(Celý text)
Projekt zakrytí Spořilovské pro Prahu připraví firmy Satra a Sudop
9. ledna 2025 15:18
PRAHA (ČTK) - Projektovou dokumentaci plánovaného zakrytí Spořilovské ulice v Praze 4 pro městskou firmu Technická správa komunikací (TSK) vytvoří za 56 milionů korun bez DPH sdružení firem Satra a SUDOP. Vyplývá to z informací uvedených ve věstníku veřejných zakázek a ČTK o tom informoval mluvčí Prahy 4 Aleš Berný. Radnice městské části podle něj vítá další krok k tomu, aby se obyvatelům Spořilova ulevilo od smogové a hlukové zátěže.
(Celý text)
Kroměříž žádá posouzení zavážení cihelny z hlediska vlivu na životní prostředí
9. ledna 2025 14:58
KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Kroměříž žádá posouzení plánu na sanaci a likvidaci bývalé cihelny v místní části Vážany z hlediska jeho vlivu na životní prostředí. Rozhodli o tom radní města. Záměr oznámila společnost Biotrend Morava. Sanace má spočívat v zasypání důlní jámy zeminou, kamením, hlušinou a cihlou, sdělil dnes ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Součástí chystaných prací bude i likvidace důlních vod.
(Celý text)
V názoru na Green Deal jsou Češi rozpolcení, většina se obává zdražování energií
9. ledna 2025 12:05
PRAHA (ČTK) - Sedm z deseti lidí v Česku soudí, že Zelená dohoda pro Evropu přispívá k neúměrnému zdražování energií. V otázce souhlasu či nesouhlasu s dohodou je ale společnost rozdělená na dva stejně velké tábory. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zelená dohoda pro Evropu, známá jako Green Deal, má nasměrovat Evropskou unii k dosažení klimatické neutrality do roku 2050.
(Celý text)
CVVM: S další výstavbou v Dukovanech souhlasí víc než tři čtvrtiny občanů
9. ledna 2025 12:04
(ČTK) - S výstavbou nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany souhlasí více než tři čtvrtiny občanů Česka. Vládě při rozhodování o jaderné energetice důvěřuje 58 procent lidí, téměř dvě třetiny si myslí, že podíl jádra na výrobě elektřiny by se měl do budoucna zvyšovat. Žádné obavy v souvislosti s používáním jaderné energie nepociťuje 34 procent a jen malé obavy 41 procent lidí. Vyplývá to z loňského průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
(Celý text)
Syntetická hnojiva mají negativní dopad na klima a krajinu, uvedli odborníci
9. ledna 2025 10:27
(ČTK) - Syntetická hnojiva, důležitá složka současného zemědělství, mají podle odborníků oslovených ČTK zásadní negativní dopady na klima, kvalitu půdy i biodiverzitu. Jejich používání způsobuje uvolňování skleníkových plynů, degradaci půdy a kontaminaci vodních zdrojů, což může vést mimo jiné k vážným potravinovým krizím. Změna přístupu k hnojení je proto podle expertů nezbytná. Podle nedávné studie jsou syntetická hnojiva zodpovědná za pět procent celosvětových emisí skleníkových plynů, což je dvojnásobek emisí z letecké dopravy.
(Celý text)
Vědecký tým objevil nedaleko Brna nový druh patogenu ořešáku
9. ledna 2025 04:32
PRAHA (Ekolist) - Nový druh škodlivé houby byl objeven pod kůrou kmene ořešáku královského nedaleko Brna. Houba je aktivně šířena nepůvodním kůrovcem, který se na ořešácích v Evropě vyskytuje posledních 15 let. Vědci potvrdili, že tato houba dokáže působit závažná oslabení a poškození stromů. Výsledky studie využijí instituce zabývající se ochranou rostlin a monitoringem škodlivých organizmů.
(Celý text)
U nových aut v Česku klesly loni průměrné emise CO2 o 2,9 procenta
9. ledna 2025 04:22
PRAHA (Ekolist) - Průměrné emise oxidu uhličitého (CO2) u nových osobních vozidel na českém trhu meziročně klesly o čtyři gramy na 133 g/km. K poklesu mimo jiné přispěl vyšší podíl jak bateriových elektromobilů, tak hybridních vozidel. Navzdory poklesu je celková bilance přibližně o 27 gramů vyšší, než byl před rokem průměr EU.
(Celý text)
Akční plán zavádí 36 opatření pro bezpečné užívání pesticidů
9. ledna 2025 01:14
PRAHA (ČTK) - Podporovat rozvoj ekonomicky únosných nechemických metod na ošetření rostlin nebo zavést monitoring škodlivých organismů na regionální i lokální úrovni jsou jedny z 36 opatření obsažených v novém národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v Česku. Materiál, který platí pro roky 2025 až 2029, projednala vláda, uvedlo ministerstvo zemědělství. Cílem plánu je ochrana lidí, podzemních a povrchových vod, půdy, rostlin i živočichů a životního prostředí před negativními dopady používání přípravků na ochranu rostlin.
(Celý text)
Vláda podpořila uzákonění rodinných farem, návrh počítá s jejich evidencí
8. ledna 2025 18:42
PRAHA (ČTK) - Vláda dnes podpořila uzákonění rodinných zemědělských hospodářství, poslanecký návrh počítá s jejich evidencí a stanoví mimo jiné podmínky pro získání postavení takzvané rodinné farmy, konkrétní výhody ale zatím chybí. Další opatření a výhody, například osvobození nebo nižší sazby u daně z příjmů, se budou podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) řešit v následujících měsících a letech, řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Zároveň uvedl, že se jedná o první krok, kterým vláda posiluje konkurenceschopnost a udržitelnost českého venkova a také plní programové prohlášení.
(Celý text)
Thajsko zakázalo dovoz plastového odpadu, chce omezit nebezpečné znečištění
8. ledna 2025 17:34
(ČTK) - V Thajsku začal od Nového roku platit zákaz dovozu plastového odpadu ze zahraničí. Země tak chce omezit znečištění, které ohrožuje lidské zdraví a životní prostředí. Splnil se tak cíl řady místních aktivistů, již po léta o tento zákaz usilovali, píše server The Guardian. Thajsko stejně jako jiné země v jihovýchodní Asii dostávalo od bohatších států peníze za to, že od nich přijímalo použité plasty.
(Celý text)
Krkonošský národní park přijímá nominace na Cenu ředitele Správy KRNAP
8. ledna 2025 17:24
(ČTK) - Lidé mohou do 28. února navrhovat osobnosti na Cenu ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Ceny za rok 2024 budou uděleny 17. dubna ve vrchlabském Krkonošském centru environmentálního vzdělávání Krtek, informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Cílem je vyzdvihnout osobnosti, které svou prací či občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro KRNAP nebo Krkonoše jako region.
(Celý text)
Krajský úřad vydal souhlasné stanovisko k návrhu splavnění Labe do Pardubic
8. ledna 2025 12:10
PŘELOUČ (ČTK) - Pardubický krajský úřad vydal souhlasné stanovisko k návrhu koncepce splavnění Labe do Pardubic (SEA). Uvádí to v dokumentu na úřední desce kraje. O prodloužení vodní cesty z Chvaletic se snaží mnoho let Ředitelství vodních cest (ŘVC). Záměr tvoří soubor několika staveb včetně přístavu v krajském městě, nejnáročnější bude vytvořit nový plavební kanál, který by se vyhnul památkově chráněnému jezu v Přelouči.
(Celý text)
Lesy ČR na Křivoklátsku obnovují kaskádu pěti nádrží, zadrží vodu v krajině
8. ledna 2025 12:05
(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR poblíž Lužné na Křivoklátsku postupně obnovuje kaskádu pěti nádrží nazvanou Krásná dolina. Hlavním cílem je zadržování vody v krajině. Dvě z nich už jsou hotové, kompletně hotovo by mělo být letos, informovala ČTK mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
(Celý text)
Automobilky v EU kvůli emisním pravidlům spojují síly s Teslou a Polestarem
8. ledna 2025 10:08
(ČTK) - Výrobci automobilů, kteří v letošním roce čelí v Evropské unii přísnějším emisním pravidlům, plánují nakupovat povolenky na emise oxidu uhličitého (CO2) od společností vyrábějících elektromobily, včetně firem Tesla a Polestar, aby se vyhnuli vysokým pokutám. Ukázaly to dokumenty podané u EU, informovala agentura Reuters.
(Celý text)
Lesníci naplňují Ždánické memorandum. Spolu s vědci zkoumají pozůstatky „středních“ lesů na jihu Moravy
8. ledna 2025 05:29
PRAHA (Ekolist) - Zmapovat pozůstatky „středních“ lesů v porostech spravovaných Lesy ČR, navrhnout v nich lesnický management a založit síť vzorových objektů a výzkumných ploch je cílem společného projektu státního podniku a Mendelovy univerzity v Brně. Lesníci tak podporují ekologickou a ekonomickou hodnotu porostů a naplňují i Memorandum o Ždánickém lese.
(Celý text)
V pátek startuje Ptačí hodinka - tradiční zimní sčítání ptáků nejen na krmítkách
8. ledna 2025 05:19
PRAHA (Ekolist) - Nadcházející víkend 10.–12. ledna se mohou lidé zapojit do již sedmého ročníku Ptačí hodinky. V projektu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO) každoročně sčítají ptáky (nejen) na krmítku desítky tisíc lidí. Pomáhají tak zjistit více o chování zimujících ptáků. Do loňského ročníku se zapojilo rekordních 35 tisíc lidí. Dohromady zpozorovali téměř 800 tisíc ptáků.
(Celý text)
V pátek startuje Ptačí hodinka - tradiční zimní sčítání ptáků nejen na krmítkách
8. ledna 2025 05:19
PRAHA (Ekolist) - Nadcházející víkend 10.–12. ledna se mohou lidé zapojit do již sedmého ročníku Ptačí hodinky. V projektu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO) každoročně sčítají ptáky (nejen) na krmítku desítky tisíc lidí. Pomáhají tak zjistit více o chování zimujících ptáků. Do loňského ročníku se zapojilo rekordních 35 tisíc lidí. Dohromady zpozorovali téměř 800 tisíc ptáků.
(Celý text)