|
titulní strana > co píší jiní
Další část modernizace pražské ústřední čistírny vod začne příští rok
5. května 2025 19:42
PRAHA (ČTK) - Rekonstrukce takzvané staré vodní linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově by mohla začít v září příštího roku. Na dotaz ČTK to uvedla Hana Kletečková, mluvčí městské Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), která má modernizaci čistírny na starosti. V minulosti už v areálu vznikla nová vodní linka za zhruba 7,3 miliardy korun. Dnes uplynulo 60 let od uvedení ÚČOV do provozu.
Mendelova univerzita v Brně nabízí nový studijní program zaměřený na zpracování odpadů a kontaminaci
(ČTK) - Mendelova univerzita v Brně chce v novém studijním programu připravovat odborníky schopné řešit aktuální výzvy v oblasti zpracování odpadů a kontaminace životního prostředí. Bakalářské studium ekotoxikologie a managementu odpadů přinese studentům teoretické základy kombinované s praktickou výukou v laboratořích a terénu. Propojuje přírodovědné a technické disciplíny, oznámila univerzita.
K novele o snížení rezervy obalové společnosti se vláda postaví asi neutrálně
(ČTK) - Předlohu o snížení zákonné finanční rezervy autorizované obalové společnosti, jak ji předložili Jana Krutáková (STAN) a Jan Bureš (ODS), vláda patrně nepodpoří, ale ani neodmítne. Neutrální stanovisko by měl kabinet podle podkladů pro středeční schůzi vydat kvůli druhé části novely, která zkracuje lhůtu pro vytvoření rezervy z pěti na dva roky od vydání rozhodnutí o autorizaci.
Nova neuspěla s ústavní stížností proti pokutě za reportáž z Krkonoš
(ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost televize Nova proti pokutě 120 000 korun za to, že se její reportérka pohybovala v klidovém území Krkonošského národního parku. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny sankci vyměřila Správa Krkonošského národního parku. Postupně ji potvrdilo ministerstvo životního prostředí i správní soudy. Ani ÚS podle usnesení zpřístupněného v databázi "neshledal prostor pro svůj kasační zásah", tedy pro zrušení pokuty. Nova podle vyjádření pro ČTK rozhodnutí respektuje.
Nový tým na ČVUT studuje kybernetickou bezpečnost solárních elektráren a bateriových úložišť
PRAHA (Ekolist) - V Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT byl založen nový výzkumný tým, který se bude věnovat kyberbezpečnosti decentralizovaných zdrojů moderní energetiky, jako jsou například solární elektrárny, bateriová uložiště nebo tepelná čerpadla. Vedoucí týmu se stala Erika Langerová, která ve své praxi aktivně propojuje kyberbezpečnost s dlouholetou zkušeností z vývoje softwaru pro řízení a monitoring energetických zdrojů.
Zimu v ČR nepřežila čtvrtina včelstev. Jedná se o nejvyšší úhyn za 12 let
(ČTK) - Letošní zimu v Česku nepřežila čtvrtina včelstev, což je nejhorší výsledek za posledních 12 let. Velký úhyn včel podle vědců souvisí zejména s nebezpečnou varroázou, jejíž šíření loni umocnilo nezvykle teplé jaro. Největší ztráty po zimě evidují včelaři v Praze, Libereckém a Ústeckém kraji. Vyplývá to z údajů mezinárodního projektu COLOSS: Monitoringu úspěšnosti zimování včelstev. ČTK to dnes sdělil Jiří Danihlík z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který spolu s kolegy úhyny včelstev v ČR monitoruje.
ŘSD vypsalo tendr na přechod pro zvěř nad I/68 na Frýdecko-Místecku
(ČTK) - Pobočka státního Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) v Moravskoslezském kraji vypsala tendr na přechod pro zvěř nad silnicí I/68 na Frýdecko-Místecku za 175 milionů korun. Stavba má začít ještě letos a v provozu bude ekodukt podle plánů asi v roce 2027. ŘSD to sdělilo na síti X. Přemostění, které má předejít srážkám se zvěří na čtyřpruhové silnici, bude vysoké pět metrů a dlouhé 40 metrů.
Zachraňujeme památnou lípu v Horním Maršově, asi nejstarší strom v Krkonoších
PRAHA (Ekolist) - Tento týden proběhlo odborné ošetření památné lípy srdčité (Tilia cordata), která roste u fary v Horním Maršově. Jedná se o mimořádně cenný strom, jehož stáří se odhaduje na 450 let.
Experti: Česku stěhování obyvatel v důsledku klimatických změn nehrozí
(ČTK) - Zatímco klimatická změna v některých částech světa vyvolává otázky budoucí takzvané klimatické migrace, Česko podle odborníků, které oslovila ČTK, mezi tyto regiony nepatří. I přes dopady, jako jsou sucho, omezené vodní zdroje nebo proměny v zemědělství a lesnictví, se ČR díky své geografické poloze a infrastruktuře nemusí obávat, že by změna klimatu vyvolala nucené stěhování obyvatel, uvedli experti. Problémům Česko podle nich ale může čelit například v zemědělství.
Lesy ČR letos osází 9500 hektarů, dalších 3500 hektarů obnoví semena ze stojících stromů
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží výsadbu a obnovu lesa o 23 procent asi na 13 000 hektarů z loňských 16 940 hektarů. Z toho zhruba 9500 hektarů lesníci osázejí, zbytek bude tvořit přirozená obnova ze semen stojících stromů. Důvodem nižší obnovy je to, že většinu ploch vytěžených v minulých letech v době kůrovcové kalamity se Lesům ČR již podařilo zalesnit.
K návrhu Prahy na prodloužení posudků k okruhu bude vláda asi mít připomínky
PRAHA (ČTK) - K návrhu pražského zastupitelstva umožnit prodloužení platnosti kladného stanoviska stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA) pro dostavbu městského okruhu zaujme vláda zřejmě neutrální stanovisko. Příslušnou novelu liniového zákona má projednávat ve středu. Z návrhu stanoviska na vládním webu vyplývá, že k ní zřejmě současně vysloví své připomínky a doporučí je při dalším projednávání zohlednit. V novele chce hlavní město zařadit místní komunikace I. třídy mezi výjimky pro opakované prodloužení platnosti stanoviska EIA.
Sněhové pole Mapa republiky v Krkonoších letos odtává nebývale rychle
(ČTK) - Nad Modrým dolem v Krkonoších odtává sněhové pole známé jako Mapa republiky. Zřejmě zmizí do začátku června, což je dříve než bývá zvykem. ČTK to řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Mapa republiky leží v klidovém území KRNAP, pěšky se k ní návštěvník hor nedostane. Dobře viditelná je třeba od Chalupy na Rozcestí, při dobré viditelnosti i z Hradce Králové.
Správa NP Podyjí u hranic parku obnovila zaniklý mokřad
(ČTK) - Správa národního parku Podyjí u hranic parku obnovila zaniklý mokřad. Soustava tří tůní vznikla u Hnanic, v ochranném pásmu parku. Cílem je podpora biodiverzity a udržení vody v krajině, řekl ČTK náměstek ředitele správy Zdeněk Mačát.
Pořadatelé běžeckých závodů chtějí být ekologičtější - třídí odpad, omezují jednorázové plasty
(ČTK) - Ekologické běžecké závody už nejsou výjimkou. Pořadatelé hledají cesty, jak sportovní akce udělat šetrnější k přírodě. Například ve Skandinávii se již konají takzvané "zelené" běžecké závody. Podobný přístup k pořádání velkých běžeckých akcí se v posledních letech stává samozřejmostí i v Česku. ČTK to řekli zástupci organizace RunCzech.
Žáci ze čtyř středních píseckých škol vybudovali vlastní studentský park
(ČTK) - Žáci píseckého středního odborného učiliště, gymnázia, střední zemědělské a zdravotnické školy vybudovali vlastní studentský park. Jde o projekt podpořený z participativního rozpočtu. Studenti také budou o park pečovat a organizovat v něm akce pro děti. ČTK to řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová. (Celý text)
V Karlových Varech se rozpadla staletá Tuhnická vrba
KARLOVY VARY (ČTK) - V Karlových Varech se rozpadla staletá Tuhnická vrba. Městské Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) ale věří, že se ji podaří zachránit. Po odborné prořezávce a snížení koruny by vrba mohla na břehu Ohře žít dál, řekl ČTK ředitel LLPKV Stanislav Dvořák.
Táborská zoo si letos připomene deset let od znovuotevření
TÁBOR (ČTK) - Táborská zoologická zahrada si letos připomene deset let od znovuotevření novým majitelem. V roce 2015 málem zanikla kvůli dluhům bývalého vlastníka. Koupil ji tehdy pražský developer a biolog Evžen Korec, který ji vlastní dodnes. Zoo si výročí připomene 21. června. Pro návštěvníky připravila zahradní hru, různá vystoupení nebo komentovaná krmení zvířat. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.
Hra venku je víc než zábava. Symbolem letošního mezinárodního dne lesních školek je "obyčejný" klacek
PRAHA (Ekolist) - V sobotu 3. května 2025 se bude v lesních školkách už poosmé slavit Mezinárodní den lesních školek. Oslavy letos spojuje jednoduché a důležité téma: hra. A jejím symbolem se stal klacek. Ne náhodou.
Studie: Na výrobu litru piva je potřeba stejně vody jako na 100 gramů brambor
PRAHA (ČTK) - Na výrobu jednoho litru piva je potřeba stejně vody jako na produkci 100 gramů brambor, 50 mililitrů mléka nebo deseti gramů mouky, chleba nebo kuřecího masa. Vyplývá to ze studie Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, kterou si nechal vypracovat pivovar Radegast. Jejich zástupci představili výsledky výzkumu tento týden na tiskové konferenci.
Turistická stezka v údolí Bílé Opavy poničená záplavami je opět průchozí
(ČTK) - Žlutá trasa v údolí Bílé Opavy v Jeseníkách, kterou v září poničily povodně, je opět průchozí. Na jedné z nejvyhledávanějších turistických stezek v těchto horách, kterou lemují žebříky a úseky nad vodopády, se podařilo dokončit opravy zničených mostků, stezkou tak mohou lidé opět procházet, řekl Jindřich Chlapek ze správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
Turistická stezka v údolí Bílé Opavy poničená záplavami je opět průchozí
(ČTK) - Žlutá trasa v údolí Bílé Opavy v Jeseníkách, kterou v září poničily povodně, je opět průchozí. Na jedné z nejvyhledávanějších turistických stezek v těchto horách, kterou lemují žebříky a úseky nad vodopády, se podařilo dokončit opravy zničených mostků, stezkou tak mohou lidé opět procházet, řekl Jindřich Chlapek ze správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky.
|
Další články:
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22
3. července 2025 05:00
2. července 2025 06:10
|
BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)
Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48
(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)
České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)
Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39
BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)
S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39
JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)
Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)
Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51
(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)
Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42
(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)
Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40
(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)
NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19
(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)
Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42
(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)
Havlíček: Požadavky vlády na změnu obchodování s povolenkami jsou nedostačující
4. července 2025 11:40
PRAHA (ČTK) - Požadavky vlády na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov (ETS 2) jsou absolutně nedostačující, snaží se dělat kosmetická opatření. Na dotaz ČTK to řekl první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Systém emisních povolenek podle něj potřebuje zásadní změny.
(Celý text)
Jihomoravští hasiči zasahovali v červnu u 50 požárů v přírodě, což je nadprůměr
4. července 2025 11:38
(ČTK) - Jihomoravští hasiči evidují za červen nadprůměrný počet požárů v přírodě. Zasahovali u 50, z toho v 15 případech vzplál les. Pětiletý průměr je 27 požárů porostů, z toho šest v lesích. Sezona požárů v přírodním prostředí však teprve začíná a hasiči se na ni připravují. Při specializovaném výcviku se zaměřili na praktické dovednosti v náročném terénu, uvedli dnes na svém webu.
Na Střimické výsypce se otevřel největší ptačí park
4. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) slavnostně otevřela ptačí park Střimická výsypka a nový návštěvnický okruh. Park je již sedmým, a se svou rozlohou 251 hektarů i největším. Nachází se na území zaniklé obce Střimice v Ústeckém kraji, která byla v padesátých letech zcela zničena kvůli těžbě hnědého uhlí. Výsypka prošla v minulosti rekultivací, ale bez ohledu na přírodu a původní biotopy. ČSO tu postupně obnovuje druhově bohaté lesy, louky i ovocný sad a vytváří pestrou krajinu, kde najde útočiště množství ptáků i dalších živočichů, včetně ikony ptačího parku – dudka chocholatého.
(Celý text)
FAMU otevírá nové kurzy a předměty zaměřené na udržitelnost
4. července 2025 04:31
PRAHA (Ekolist) - Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) spouští na podzim 2025 pilotní ročník bezplatných kurzů celoživotního vzdělávání, které se zaměřují na environmentální udržitelnost v audiovizuální tvorbě. Environmentální udržitelnosti a společenské odpovědnosti se budou od zimního semestru věnovat také nové předměty nabízené v rámci studia FAMU.
(Celý text)
MŽP rozdělí na zachytávání dešťové vody či zelené střechy 930 milionů korun
4. července 2025 02:13
PRAHA (ČTK) - Na rozvoj veřejné zeleně, hospodaření s dešťovou vodou či na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, rysů a dalších chráněných druhů poskytne ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR evropské dotace ve výši 930 milionů korun. Podporu mohou získat jak obce a kraje, tak i podnikatelé nebo zemědělci, a to například na vsakování či retenci dešťové vody, na zelené střechy, na budování ohradníků či na zakládání a obnovu parků a alejí. Žádosti mohou podávat od 16. července 2025.
(Celý text)
Ministerstvo: Erozně ohrožená půda bude nově rozdělená do 3 kategorií podle míry ohrožení
4. července 2025 01:58
(ČTK) - Erozně ohrožená půda bude v ČR nově rozdělená do tří kategorií podle míry ohrožení, a to na silně ohroženou a mírně ohroženou s vysokým a nízkým rizikem. Aby mohli zemědělci zakládat porosty na půdě prvních dvou kategorií, musí použít alespoň jednu půdoochrannou technologii z nově zveřejněné metodické příručky ministerstva zemědělství (MZe).
(Celý text)
EU podpořila 34 energetických projektů, Česko obdrželo 1,05 miliardy eur
4. července 2025 01:33
(ČTK) - Evropská komise a Evropská investiční banka oznámily, že z Modernizačního fondu bylo vyplaceno 3,66 miliardy eur (90,3 miliardy Kč) na podporu 34 projektů souvisejících s energetikou v devíti členských státech EU. Jedním z příjemců plateb je i Česko, které získalo 1,05 miliardy eur (25,9 miliardy Kč). Jednotlivé projekty se zaměřují na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, využívání a zavádění obnovitelných zdrojů energie, modernizaci energetických sítí a energetickou účinnost.
(Celý text)
Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje u Bulhar. Do kafilerie jich odvezli 30 tun
3. července 2025 21:31
(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)