titulní strana > co píší jiní
Výměna místo nákupu: Swap festival přinese týden výměnných akcí napříč Českem
22. dubna 2025 12:25

PRAHA (Ekolist) - V posledních dubnových dnech se uskuteční po celém Česku desítky výměnných akcí, tzv. swapů. Cílem organizátorů je vrátit do používání již vyrobené věci, které nám v současné době leží ladem ve skříních, šuplíkách, knihovnách, kumbálech nebo garážích. Swap festival se koná od 24. do 30. dubna 2025.
(Celý text)

Průzkum: Většina lidí má zájem o úsporné bydlení, kroky k němu ale činí desetina
22. dubna 2025 12:16

(ČTK) - Téměř dvě třetiny Čechů mají zájem o úspornější a ekologičtější bydlení, kroky k jeho zajištění ale činí jen desetina. Nejvíce by si udržitelnější bydlení chtěli zajistit mladí lidé a obyvatelé menších obcí. Dotaci na renovace, zateplení či na zařízení generující energii z přírodních zdrojů už využilo 14 procent populace, tedy o tři procentní body více, než tomu bylo v roce 2022. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisenbank, kterého se zúčastnilo 1010 lidí. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.
(Celý text)

Silničáři v zimě pokáceli u silnic nižších tříd ve Zlínském kraji asi 900 stromů
22. dubna 2025 12:10

ZLÍN (ČTK) - Silničáři v zimě pokáceli u silnic nižších tříd ve Zlínském kraji přes 900 suchých a poškozených stromů. Místo nich nyní připravují náhradní výsadbu v hodnotě zhruba 2,5 milionu korun, sdělil Vojtěch Cekota z Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice druhé a třetí třídy v regionu stará.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství letos rozdělí 85 milionů korun na uchování, šlechtění a výzkum genetických zdrojů
22. dubna 2025 11:50

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) letos rozdělí 85 milionů korun mezi veřejné instituce a soukromé společnosti, které uchovávají genetické zdroje rostlin, zvířat a mikroorganismů. Peníze bude možné využít i na šlechtění, ochranu genetických, jejich výzkum či vzdělávání. Podpora má zajistit udržitelný rozvoj zemědělství v ČR a přispět k ochraně biologické rozmanitosti na celosvětové úrovni.
(Celý text)

Návrat sokola stěhovavého. Vstal téměř jako bájný fénix z popela
22. dubna 2025 05:20

PRAHA (Ekolist) - Příběh sokola stěhovavého patří mezi ty nejsilnější v celosvětové ochraně přírody. Přesto, že ho lidé tisíciletí využívají jako parťáka, hlavně pro lov, ve druhé polovině 20. století ho málem vyhubili.
(Celý text)

Veřejnou dopravu v ČR hodnotí lidé velmi pozitivně. Důležitá je pro ně bezpečnost, dodržování jízdního řádu a frekvence spojů
22. dubna 2025 04:38

PRAHA (Ekolist) - Tým Doprava a mobilita z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FSE UJEP) realizoval na podzim 2024, rozsáhlé dotazníkové šetření mezi uživateli městské hromadné dopravy (MHD) v České republice. Do výzkumu se zapojilo více než 1 500 respondentů z 26 měst s vlastní MHD. Průzkum vznikal ve spolupráci se sociologickou agenturou STEM/MARK.
(Celý text)

Stát chystá přísnější pravidla pro nové budovy. Mohou zdražit výstavbu, upozorňují stavebníci
22. dubna 2025 01:30

(ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje zavedení evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). Norma stanovuje, že od roku 2030 se budou moci stavět pouze budovy, které dosáhnou bezemisního standardu, pro veřejné budovy to bude platit o dva roky dříve. Pravidla jsou zhruba o deset procent přísnější než aktuální standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie, uvedlo ministerstvo. Podle předběžných odhadů stavebníků, které oslovila ČTK, mohou opatření výstavbu dále prodražovat.
(Celý text)

Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci
22. dubna 2025 00:41

(ČTK) - Asi jedna šestina světové zemědělské půdy obsahuje podle vědců těžké kovy. Tyto jedovaté látky se pak dostávají i do vody a potravin, což může ohrozit lidské zdraví. V půdě se vyskytují přirozeně, ale jejich přítomnost ovlivňuje i lidská aktivita, píše britský server The Guardian.
(Celý text)

VaK Zlín chce proměnit bývalou úpravnu vody v environmentální centrum a muzeum
21. dubna 2025 19:23

ZLÍN (ČTK) - Společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chce proměnit bývalou úpravnu vody ve Zlíně-Kostelci v environmentální centrum a muzeum vody. Vznikla studie Vodárka k rekonstrukci a využití budovy, kterou postavily Baťovy závody v roce 1936. Objekt sloužil jako úpravna do roku 1997, kdy byla odstavená, VaK pro ni nemá využití, o památkově chráněný objekt se však musí starat. Náklady na projekt se odhadují na 180 až 190 milionů korun, řekl zástupce ředitele a vedoucí investičního a právního útvaru VaK Zlín Oldřich Hlaváček.
(Celý text)

Ústav experimentální botaniky dokončil nový energeticky úsporný experimentální skleník
21. dubna 2025 03:09

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Nový experimentální skleník postavený s výraznou finanční podporou Akademie věd ČR otevřel Ústav experimentální botaniky AV ČR. Ústav tak rozšíří své možnosti kultivace pokusných rostlin. Skleník je energeticky úsporný a součástí stavby jsou i ubytovací kapacity pro zahraniční hosty či začínající mladé vědce.
(Celý text)

Tajemní žraloci obrovští se možná páří u ostrova Svatá Helena, zjistili vědci
21. dubna 2025 02:06

(ČTK) - Někteří žraloci obrovští se pravděpodobně páří u ostrova Svatá Helena, zjistili podle agentury AP vědci. Právě vody u tohoto sopečného ostrova v jižním Atlantiku, kde byl vězněn Napoleon Bonaparte a kde také zemřel, jsou momentálně jediným známým místem na světě, kde se dospělí samci a samičky této největší paryby na světě pravidelně scházejí ve vyrovnaném počtu.
(Celý text)

U krkonošské Stezky korunami stromů v Janských Lázních budou žít medvědi hnědí
21. dubna 2025 01:17

JANSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - U krkonošské Stezky korunami stromů v Janských Lázních na Trutnovsku by měli od letošního podzimu žít medvědi hnědí. Stavba výběhu o rozloze přes půl hektaru začala v minulých dnech. Obývat by jej měli čtyři medvědi, kteří by měli do Krkonoš přijít ze slovenské Zoo Košice. Investice do stavební části projektu by měla činit přes 15 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí stezky Zdeněk Pop. V roce 2017 otevřená stezka patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Královéhradeckém kraji. Loni ji navštívilo téměř 200 000 lidí.
(Celý text)

Stavba krušnohorské útulny u Kraslic finišuje, otevření se plánuje na 2. května
21. dubna 2025 00:50

KRASLICE (ČTK) - Destinační agentura Krušnohoří (DA) dokončuje stavbu první turistické útulny. Nachází se ve Sněžné nedaleko Kraslic na Sokolovsku a otevřena bude 2. května. ČTK to řekl ředitel agentury Štěpán Javůrek. Útulna nedaleko kostela sv. Jakuba bude volně přístupná k nouzovému přenocování až pro osm lidí.
(Celý text)

Jeskyně na Špičáku slaví výročí zpřístupnění, chystá koncerty i nový 3D model
21. dubna 2025 00:50

(ČTK) - Koncerty, kostýmovanými prohlídkami i mimořádnými prohlídkami za svitu baterek si letos připomene Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku 140. výročí od svého zpřístupnění. Součástí akcí bude i vytvoření 3D modelu jeskyně, který bude výsledkem jejího letošního skenování. Oslavy v říjnu završí symbolické ukončení sezony s kulturním programem, sdělil ČTK mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.
(Celý text)

Hrad Bezděz se nejspíš dočká vodovodu a čistírny, zlepší se komfort návštěvníků
21. dubna 2025 00:41

BEZDĚZ (ČTK) - Královský hrad Bezděz nedaleko Máchova jezera na Českolipsku se letos zřejmě dočká napojení na vodovodní řad. V plánu pro tento rok je i vybudování čistírny odpadních vod. Bez toho je provoz hradu dost omezující, řekl ČTK kastelán Bezdězu Kamil Seidl. Na gotickém hradě ze 13. století, který každoročně navštíví přes 55 000 turistů, žádný zdroj vody není. Vodu dostávají nahoru zaměstnanci národní kulturní památky v barelech, jež vyváží nákladní lanovka. Ta zároveň slouží i k odvozu fekálií z ekologických toalet.
(Celý text)

Zoo Plzeň po 25 letech opět chová mořské koníky, má jich 15 a chce je množit
21. dubna 2025 00:20

PLZEŇ (ČTK) - Plzeňská zoo chová opět po čtvrtstoletí mořské koníky. V její městské expozici akvárií a terárií Akva Tera jich teď má 15 od černých po olivově zelené. Lidé už si je mohou prohlédnout, nejlépe ráno, když jako monogamní tvorové předvádějí svatební tance. Dorůstají až 16 centimetrů a dožívají se i čtyř let, nejvíce právě v chovech. Koníčky vzpřímené získala zoo z pražského Mořského světa, v ČR je chovají ještě v Děčíně. ČTK to řekl hlavní chovatel Akva Tery Jiří Doksanský.
(Celý text)

Zoo Hodonín slaví 50. výročí. Plánuje výrazné rozšíření a nové pavilony
20. dubna 2025 19:47

HODONÍN (ČTK) - Zoo Hodonín se chce v dalších letech výrazně rozšířit, plánuje zhruba desítku nových pavilonů za stovky milionů korun. Přibýt by měl například pavilon pro malé šelmy, antilopy či hrošíky. Ambicí zoo je také zvýšení návštěvnosti ze současných necelých 200 000 až na 300 000 ročně. Zoo letos slaví 50. výročí vzniku, tehdy ještě zookoutku.
(Celý text)

Praha 9 chce vybudovat biotop i vlastní verzi Signal Festivalu
20. dubna 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Praha 9 bude i v letošním roce pokračovat v úpravách parku Přátelství, který se rozkládá na Proseku podél Vysočanské ulice. Pokud získá dotaci, vybuduje tam biotop, v kterém by se lidé mohli v létě osvěžit. Fontánu, která v zimě slouží jako kluziště, chce osadit audiovizuální technikou, která by umožnila vytvářet show podobnou oblíbenému Signal Festivalu, řekl ČTK v rozhovoru starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Park Přátelství radnice před několika lety prodloužila a postupně investuje do jeho obnovy.
(Celý text)

Brouci chrání svou potravu podobně jako lidé konzervují své potraviny
20. dubna 2025 01:56

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Stejné látky, které lidé využívají ke konzervaci potravin, umožňují broukům přežít v jejich přirozeném prostředí. Pomáhají jim při tom metabolity, produkty látkové přeměny, tj. metabolismu, produkované houbou Geosmithia eupagioceri, jež ovlivňují růst bakterií, hub, hlístic a roztočů. Nové poznatky o symbiotickém vztahu mezi ambróziovými houbami a kůrovci odhalil výzkumný tým z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Studii zveřejnil časopis Fungal Ecology.
(Celý text)

Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Vědcům se v moři poprvé podařilo natočit největšího hlavonožce na světě
20. dubna 2025 01:41

(ČTK) - Vědcům se podařilo poprvé nafilmovat v přirozeném mořském prostředí kalmara Hamiltonova - patrně největší druh hlavonožce na světě. Pořídit filmový záznam se podařilo sto let poté, co byl tento druh dorůstající podle odborníků až sedmi metrů délky a váhy 500 kilogramů objeven a pojmenován, napsal zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Další články:
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
3. července 2025 13:22

Online diskuse
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55

(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27

(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)

V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22

(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)

Turistům se otevřela Hřebenovka Krušné hory východ, měří 143 kilometrů
6. července 2025 01:00

LOUČNÁ POD KLÍNOVCEM (ČTK) - Turistům se otevřela dálková pěší trasa Hřebenovka Krušné hory východ. Převede zájemce od vrcholu Klínovce na hranici Ústeckého a Karlovarského kraje až po Petrovice na Ústecku, kde navazuje na trasu Českým Švýcarskem. Nově proznačený úsek měří 143 kilometrů. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.
(Celý text)

Na hradě Košumberk je přístupná bývalá vodárenská bašta. Ukazuje hospodaření s vodou ve středověku
6. července 2025 00:45

LUŽE (ČTK) - Město Luže na Chrudimsku dokončilo opravu bývalé vodárenské bašty na zřícenině hradu Košumberk. V interiéru vznikla malá expozice o hospodaření s vodou ve středověkém objektu. Na letní sezonu již bude turistům přístupná, řekl ČTK starosta Ladislav Peterka (Nestraníci).
(Celý text)

Bobří soutěska v Českém středohoří je kvůli odumírajícím stromům uzavřená
5. července 2025 22:43

ŽANDOV (ČTK) - Bobří soutěska v CHKO České středohoří na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje je kvůli odumírajícím stromům pro turisty uzavřená. Jejich odstraňování kolem Bobřího potoka potrvá lesníkům do září, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Ostravské zoo se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní
5. července 2025 21:50

OSTRAVA (ČTK) - Ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit kriticky ohrožené poláky východní, kteří v zoo obývají voliéry ptáků Tibetu a Číny. V komplexu pěti voliér jsou nejvzácnějším ptačím druhem, který je v přírodě ohrožen vyhubením, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Adopcí zeleně chce Jablonec nad Nisou zapojit lidi do péče o prostranství u domů
5. července 2025 21:35

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Jablonec nad Nisou připravil program Adopce zeleně. Lidem, kteří o to mají zájem, chce umožnit, aby se zapojili do péče o veřejná prostranství. Cílem letošního pilotního programu je vytvořit jasná pravidla pro spolupráci města a obyvatel a umožnit zájemcům legálně a transparentně převzít péči o vybrané městské pozemky. Město bude tuto činnost koordinovat a evidovat, řekla ČTK náměstkyně primátora Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec).
(Celý text)

V Bangkoku zadrželi Srílančana, který chtěl propašovat krajty ve spodním prádle
5. července 2025 21:01

(ČTK) - Celníci na mezinárodním letišti v Bangkoku zatkli občana Srí Lanky, který chtěl z Thajska propašovat tři malé krajty královské ve spodním prádle. Dnes to napsal web Bangkok Post. Muži, který je nyní ve vazbě, hrozí desetileté vězení nebo pokuta milion bátů (asi 647 000 Kč).
(Celý text)

Vědci z Masarykovy univerzity objevili na Islandu čtyři druhy plžů z Evropy
5. července 2025 01:13

BRNO (ČTK) - Vědci z Masarykovy univerzity (MU) při dlouhodobém výzkumu islandské přírody objevili čtyři druhy trpasličích suchozemských plžů původem z Evropy. Tyto druhy zatím na Islandu žádné průzkumy neobjevily.
(Celý text)

Na nejvyšší německé hoře budou dva kříže, hlavně kvůli nezodpovědným turistům
5. července 2025 00:48

(ČTK) - Na nejvyšší německé hoře, alpském vrcholku Zugspitze, budou napříště místo jednoho hned dva vrcholové kříže. Správci lanovky, která na horu vysokou 2962 metrů nad mořem vede, se jej rozhodli vztyčit, aby zvýšili bezpečnost turistů. Někteří z nich se totiž do složitého terénu, kterým vede cesta k původnímu kříži, vydávají špatně vybavení a riskují zdraví i život.
(Celý text)

České Budějovice zřídily první přívoz pro pěší a cyklisty ve městě
5. července 2025 00:40

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - České Budějovice zřídily první přívoz pro cyklisty a pěší ve městě. Převeze zájemce přes Vltavu v Českém Vrbném. Na obou stranách řeky vedou cyklostezky, ale na pravém břehu bude její část kvůli stavbě severního silničního obchvatu uzavřena. Proto se radnice rozhodla propojit oba břehy pomocí přívozu. Novinářům to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová (ODS).
(Celý text)

Při prevenci a léčbě cukrovky by mohl pomoct doplněk stravy z listí jabloní
5. července 2025 00:39

BRNO (ČTK) - Využití listů jabloní při prevenci a léčbě cukrovky zkoumají brněnští vědci spolu s Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy. Dosavadní experimenty ukazují na potenciál látky florizin, která se v jabloních nachází. Vzhledem k faktu, že listí je odpadní produkt, nabízí se využití přírodního zdroje jakožto levného výrobního materiálu do potravních doplňků a jiných produktů. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Ryšávka, jehož tým preparát vyvíjí.
(Celý text)

S poptávkovou dopravou se lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i tam, kam MHD nejezdí
5. července 2025 00:39

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Díky poptávkové dopravě se od července lidé v Jablonci nad Nisou dostanou i do míst, kam autobusy městské hromadné dopravy nejezdí. Městská společnost Jablonecká dopravní pro ni pořídila sedmimístný elektrobus vybavený i pro přepravu kočárků nebo vozíčkářů. Zatím je jeden, v budoucnu by měly být tři, další chce městská společnost pořídit v příštím roce, řekl ředitel Jablonecké dopravní Luboš Wejnar. Pro město je doprava zhruba o třetinu levnější než MHD.
(Celý text)

Středočeský kraj zvýší ochranu vzácných druhů na 45 hektarech lesů u Želivky
5. července 2025 00:35

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj zvýší ochranu na 45 hektarech nedaleko národní přírodní památky Hadce u Želivky. Území převážně lesních porostů severně od obce Bernartice na Benešovsku je domovem řady vzácných druhů rostlin. Radní kraje schválili smlouvu o ochraně lokality s vlastníkem pozemků, kterým je státní podnik Lesy České republiky, informoval mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
(Celý text)

Ve Švýcarsku odtál led a sníh nahromaděný v zimě. Je to o týdny dřív než obvykle
4. července 2025 20:51

(ČTK) - Sníh a led, který se přes zimu naakumuloval ve švýcarských Alpách, odtál. Informovala o tom podle agentury AFP glaciologická síť GLAMOS, která sleduje ubývání ledovců v nejvyšším evropském pohoří. Upozorňuje, že dříve tento okamžik označovaný jako "den mizení ledovců" přišel jen v roce 2022.
(Celý text)

Úhyn ryb v Dyji pod Novými Mlýny vyšetřují břeclavští kriminalisté
4. července 2025 20:42

(ČTK) - Úhyn ryb v Dyji pod nádrží Nové Mlýny ze začátku tohoto týdne vyšetřují břeclavští kriminalisté. Zadali zpracování znaleckých posudků a zjišťují, zda asi 30 tun ryb uhynulo kvůli konkrétní chybě některé instituce. Na webu o tom informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek.
(Celý text)

Soud v Německu dočasně zastavil řízení s bývalým šéfem Volkswagenu Winterkornem
4. července 2025 20:40

(ČTK) - Soud v Německu dočasně zastavil trestní řízení vedené proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. Zdůvodnil to jeho dlouhodobou nemocí, kvůli které není teď schopen účastnit se jednání. Osmasedmdesátiletý Winterkorn čelí obžalobě z podvodu v souvislosti s rozsáhlým emisním skandálem známým jako dieselgate.
(Celý text)

NP Šumava zavřel rozhlednu u Soumarského rašeliniště, byla ve špatném stavu
4. července 2025 20:19

(ČTK) - Šumavský národní park musel zavřít rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachticku. Důvodem je její špatný stav. Uzavření rozhledny nařídil statik kvůli hnijícím sloupům, vzpěrám a pilotům. Park vybuduje novou rozhlednu, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Termín stavby ani její náklady zatím podle něj jasné nejsou.
(Celý text)

Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42

(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)

Síkela se v dopise šéfce Evropské komise postavil proti klimatickým plánům
4. července 2025 11:42

(ČTK) - Český eurokomisař Jozef Síkela se v dopise zaslaném předsedkyni Evropské komise (EK) Ursule von der Leyenové postavil proti klimatickým plánům, které ve středu EK představila. Napsal to německý časopis Der Spiegel, který má dopis k dispozici.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama