|
titulní strana > co píší jiní
Podnik Diamo bude chtít vyvlastnit část pozemků pod haldou Heřmanice v Ostravě
26. března 2025 18:35
OSTRAVA (ČTK) - Státnímu podniku Diamo, který má na starosti sanaci haldy Heřmanice v Ostravě, zatím chybí finální rozhodnutí báňského úřadu na komplexní řešení sarkofágu pro zakrytí části hořícího odvalu. Začal už ale s dílčími pracemi. Komplikací je, že část pozemků patří soukromému majiteli, s nímž se podnik zatím nedokázal dohodnout. Bude proto chtít tyto pozemky vyvlastnit. Novinářům to dnes řekl ředitel státního podniku Diamo Ludvík Kašpar.
Nákladní loď, která u Anglie narazila do tankeru, míří do skotského přístavu
LONDÝN (ČTK) - Kontejnerová loď Solong, která na počátku měsíce narazila v Severním moři u britských břehů do tankeru, ve vleku remorkéru míří do skotského přístavu Aberdeen. Společnost Ernst Russ, které loď patří, sdělila podle BBC, že Solong dorazí do přístavu do konce tohoto týdne.
Hejtman Okleštěk se kvůli havárii v Hustopečích nechystá vyhlásit stav nebezpečí
PRAHA (ČTK) - Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) se nechystá vyhlásit stav nebezpečí kvůli únorové havárii cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Z pohledu legislativy a kompetencí jde podle něj havárie v tomto případě za státem, pod který spadá Česká inspekce životního prostředí. Reagoval tak na dnešní vyjádření ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), podle kterého krizový štáb resortu doporučil vyhlásit toto opatření Olomouckému kraji pro oblast Hustopečí nad Bečvou kvůli urychlení sanací.
Havárie v Hustopečích je největší nehodou s benzenem na světě, uvedl Hladík. Krizový štáb doporučil vyhlášení stavu nebezpečí
PRAHA (ČTK) - Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit pro oblast Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku stav nebezpečí, který umožní urychlit sanační práce po únorové havárii cisteren s benzenem. Po dnešním jednání štábu to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Situaci na místě označil za velmi nebezpečnou, mimořádně závažnou a riskantní. Olomoucký hejtman Okleštěk v reakci uvedl, že se nechystá vyhlásit stav nebezpečí. Podle něj jde z pohledu legislativy havárie za státem.
Farmy, ve kterých bylo natočeno surové zacházení se zvířaty, získaly 100 milionů korun na welfare
(ČTK) - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) rozdělil farmám, z nichž pocházejí záběry surového zacházení se zvířaty, v posledních třech letech více než 100 milionů korun na lepší životní podmínky zvířat, takzvané welfare. Napsal to dnes Deník N. Aktivisté ze spolku Zvířata nejíme v posledních měsících zveřejnili několik videí týrání krav v mléčných chovech po Česku. Tajně umístěné kamery zachytily situace, kdy zaměstnanci zvířata mlátili tyčí, kopali do nich nebo jim dávali elektrošoky. Deník N zjistil, že téměř všechny společnosti, které zveřejněné chovy provozují, dostaly dotace na dobré životní podmínky zvířat.
Cizokrajný dub červený produkuje více dřeva než dub zimní a dub letní
PRAHA (Ekolist) - Od první poloviny 19. století se vlastníci lesů a lesníci snaží zvýšit produkci lesů a ekonomickou efektivnost. Proto začali využívat některé cizokrajné dřeviny. Předmětem jejich zájmu byla především rychlost růstu a objemová produkce. Později to byly i další lesnicky nebo hospodářsky významné vlastnosti, zejména životaschopnost ve středoevropských podmínkách, jakost dřeva apod.
Vědci z Jihočeské univerzity vysadili do rybníku na Písecku stovku raků říčních
PÍSEK (ČTK) - Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vysadili do rybníku Na Flekačkách v Semicích na Písecku stovku kusů kriticky ohroženého raka říčního. Na projektu spolupracují s píseckým městským úřadem. Kromě toho do rybníka vysadili tři stovky karase obecného, informovala mluvčí píseckého městského úřadu Petra Měšťanová.
Německá firma podezřelá z nelegálního uložení odpadu v Česku je v insolvenci
(ČTK) - Německá firma Roth International podezřelá z nelegálního uložení odpadu na několika místech v Česku je v insolvenci. Návrhu na zahájení insolvenčního řízení vyhověl minulý pátek soud ve Weidenu, vyplývá z německého insolvenčního rejstříku. Podle webu bavorského rozhlasu BR, který na insolvenci upozornil, by to mohlo mít vliv i na další likvidaci odpadu.
Odstraňování škod z povodní na vodních tocích Lesů ČR potrvá nejmíň do roku 2030
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Odstraňování téměř třímiliardových škod z loňských povodní na vodních tocích a nádržích státního podniku Lesy České republiky (LČR) potrvá nejméně do roku 2030. Loni podnik na odstranění škod dal 113 milionů korun, především šlo o čištění koryt potoků, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. LČR spravují téměř polovinu lesů v ČR, mají v nich také na starosti 38 500 kilometrů drobných vodních toků a bystřin a 1086 malých vodních nádrží.
Vzácná želva vyplavená ve Walesu se kvůli Trumpovi nemůže vrátit domů do USA
(ČTK) - Vzácná želva, která uvízla na pobřeží Walesu, čelí v návratu domů do Spojených států neočekávané překážce - prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. A to kvůli dekretu, kterým pozastavil mezinárodní pomoc, včetně ochrany mořských želv. Píše o tom server BBC.
Soud vrátil MŽP k projednání žádost o zveřejnění některých dat k dolu Turów
(ČTK) - Pražský městský soud vyhověl žalobě expertní skupiny Frank Bold na ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli nezveřejnění informací o dopadech těžby v polském uhelném dole Turów, ležícím u českých hranic, na životní prostředí. Soud podle rozsudku, který skupina poskytla ČTK, rozhodnutí ministerstva o neposkytnutí informací zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení. Ministerstvu podle právníků brání ve zveřejnění dat polská strana, podle které jsou údaje obchodním tajemstvím těžební společnosti PGE. Mluvčí MŽP Veronika Krejčí na dotaz ČTK uvedla, že ministerstvo respektuje usnesení soudu a bude dále postupovat v souladu s ním.
Ve Francii viní firmu ArcelorMittal ze znečištění ovzduší, které ohrožuje životy
(ČTK) - Ocelářská skupina ArcelorMittal čelí ve Francii obvinění, že na jihu země způsobila nebezpečné znečištění ovzduší, které ohrožuje životy, z falšování dokumentů a také jejich následného používání. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení francouzských žalobců. Firma obvinění odmítá.
Bér italský: Ruzyňské odrůdy starobylé obilniny vyklíčí i v suchu a chudé půdě
PRAHA (Ekolist) - Jednou z prvních domestikovaných plodin pro výživu člověka je bér italský. V Číně se pěstoval již před 8 tisíci lety. Dnes se spolu s dalšími, v Evropě méně známými obilninami, dostává do popředí zájmu. Vyniká vlastnostmi, které se v kontextu klimatických změn stávají významnými. Bér je totiž plodina suchovzdorná, a tedy perspektivní pro oživení jejího využití pro výživu v regionech trápících sucho. S globálním oteplováním se dá pěstovat už i v České republice. Dvě odolné a výnosné odrůdy vyšlechtili odborníci na pracovišti Genové banky v CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) v Praze-Ruzyni.
Do Žďárských vrchů se po 70 letech vrátili sokoli
ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - Po několika desetiletích se do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy vrací sokol stěhovavý, jeden z nejohroženějších dravců naší přírody.
Příbram se odvolá proti zamítnutí významného krajinného prvku na Fantově louce
PŘÍBRAM (ČTK) - Příbram se odvolá proti zamítnutí registrace významného krajinného prvku na Fantově louce. Zastupitelé minulý týden uložili starostovi Janu Konvalinkovi (za ANO), aby podal odvolání ke krajskému úřadu proti příslušnému zamítavému rozhodnutí Městského úřadu v Dobříši, řekla ČTK mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová. Úředníci v Dobříši nevyhověli ochráncům přírody, podle nichž by využití Fantovy louky developery ohrozilo vzácné druhy rostlin a živočichů.
Ochránci přírody rozšířili soukromou lesní rezervaci Ščúrnica o 3,3 hektaru
PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil v rámci kampaně Místo pro přírodu další dva pozemky v Bílých Karpatech, rozšiřující území soukromé lesní rezervace Ščúrnica. ČSOP zde vlastní či spoluvlastní pro ochranu přírody již 43 hektarů.
Za 20 let vzniklo ústupem ledovců 2500 km pobřeží, mění to ekosystém i ekonomiku
(ČTK) - Vědci z Jihočeské univerzity spolu s odborníky z Polska, USA a Kanady zjistili, že mezi roky 2000 a 2020 vzniklo vlivem ustupujících ledovců 2500 kilometrů nového pobřeží, z toho asi dvě třetiny v Grónsku. Odkrývání nových pobřeží pak zásadně mění krajinu, ekosystém i ekonomiku. Článek, ve kterém vědci jev podrobně analyzují, publikoval vědecký časopis Nature Climate Change.
Kontaminovaná zemina pod kolejištěm se začne těžit tento týden, uvedla ČIŽP
(ČTK) - Kontaminovaná zemina nacházející se pod kolejištěm, kde na konci února vykolejily cisterny s toxickým benzenem, se začne odtěžovat tento týden, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Miriam Loužecká. Rychlé odstranění zeminy považují odborníci za klíčové, místo je po úniku toxické látky ohniskem znečištění. Rozšíření benzenu, který pronikl do podzemních vod, mají zamezit mimo jiné larsenové stěny. Hloubí se nadále do sedmi metrů v úseku o délce 210 metrů. Práce potrvají ještě déle než týden, uvedla mluvčí.
U sídla KRNAP lidé protestovali proti developerskému projektu v Peci pod Sněžkou
VRCHLABÍ (ČTK) - Desítky lidí u sídla Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí dnes vyjádřily nesouhlas s developerským projektem na Jeleních Loukách v Peci pod Sněžkou a s postupem Správy KRNAP. Na transparentech měli nápisy "Ne apartmánové obludě na Jeleních loukách" nebo "Jelení louky nejsou lovecký revír developerů", zjistila na místě ČTK. Demonstraci svolali organizátoři petice Zachraňme Jelení louky. Záměr investora Bouda Jelení Potok schválila radnice i Správa KRNAP, úřady kritiku odmítají.
V Lačnově a okolí rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý, i kvůli suchu ho však ubývá
LAČNOV (ČTK) - Vzácný šafrán bělokvětý rozkvetl na loukách a zahradách v Lačnově na Vsetínsku a okolních lokalitách. Květů jsou na některých místech tisíce, v posledních letech jich však ubývá. Důvodem je sucho, řekl ČTK ochránce přírody Milan Orálek.
V Lačnově a okolí rozkvetl vzácný šafrán bělokvětý, i kvůli suchu ho však ubývá
LAČNOV (ČTK) - Vzácný šafrán bělokvětý rozkvetl na loukách a zahradách v Lačnově na Vsetínsku a okolních lokalitách. Květů jsou na některých místech tisíce, v posledních letech jich však ubývá. Důvodem je sucho, řekl ČTK ochránce přírody Milan Orálek.
|
Další články:
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
4. července 2025 05:00
|
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)
Karlovarský filmový festival je ekologičtější, méně tiskne a víc recykluje
7. července 2025 21:30
KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský filmový festival se i letos snaží být více ekologický a snižovat dopad na životní prostředí. Více se používají recyklované materiály, méně se tiskne, řekl šéf produkce festivalu Petr Lintimer. Hotel Thermal, který je hlavním dějištěm festivalu, má po rekonstrukci výrazně nižší energetickou spotřebu. V ulicích je snaha minimalizovat množství odpadu, který návštěvníci během pobytu vytvářejí.
(Celý text)
Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38
(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)
EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06
(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)
Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)