|
titulní strana > co píší jiní
Dvacet let úklidové akce Čistá řeka Sázava připomíná putovní výstava
16. března 2025 19:36
KÁCOV (ČTK) - Dvacet let úklidové akce Čistá řeka Sázava připomíná putovní výstava, která začala v těchto dnech v Kácově na Kutnohorsku a v dalších měsících se přemístí do Sázavy a Týnce nad Sázavou na Benešovsku. Další akcí, která připomene dvacetiletí Čisté řeky Sázavy, bude otevření dětské naučné stezky v kempu v Týnci nad Sázavou, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. Dvacátý ročník úklidové akce se letos uskuteční od 11. do 13. dubna.
Ministerstvo zahraničí varuje před nebezpečím sopečné erupce u islandského Grindavíku
(ČTK) - Ministerstvo zahraničí varuje před vysokým nebezpečím sopečné erupce u islandského města Grindavík. Tamní úřady nedoporučují návštěvu města, uvedl úřad na síti X. Seismická aktivita podle něj sílí i pod lokalitou Sundhnúkagígar, což je oblast sopečných kráterů.
Jaké budou lesy budoucnosti? Hůř se v nich budou sbírat houby, ale budou odolnější než ty dnešní
PRAHA (Ekolist) - Lesnictví v Česku čelí zásadním výzvám. Klimatická změna, kůrovcová kalamita, přemnožená spárkatá zvěř i dlouhodobá orientace na smrkové monokultury ukázaly, že dosavadní přístup k hospodaření v lesích není odolný a s postupnou změnu klimatu bude čím dál více labilnější, pokud se lesy, lesnictví a navazující dřevařský průmysl výrazně nepromění. Odborníci, jako je Aleš Erber, proto volají po změně paradigmatu – od monokultur ke druhově i věkově pestřejším lesům, které budou lépe plnit své funkce a tím lépe odolávat environmentálním hrozbám přes zajištění bezpečné dřevní produkce pro domácí dřevozpracující odvětví až po schopnost zvyšovat výrobkům z jehličnatého a hlavně listnatého dříví přidanou hodnotu. Aleš Erber o tématu hovořil v rámci své přednášky u příležitosti představení knihy Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb.
Jak bude vypadat Česko na konci století? Nový web CzechGlobe ukazuje modely, dopady a řešení klimatické změny
PRAHA (Ekolist) - Jaké jsou poznatky o klimatické změně, jaké jsou její dopady a jaké se nabízejí možnosti jejich řešení, ukazuje přehledně inovovaný web Klimatická změna (www.klimatickazmena.cz). Představuje podobu Česka až do konce tohoto století, jak ji vědci modelovali na základě naměřených dat a předpokládaného vývoje emisí skleníkových plynů v atmosféře. Jelikož vývoj jeho množství nelze přesně predikovat, nabízí web vizualizaci jak středního odhadu očekávané změny, tak i její méně pravděpodobné varianty.
Vědci si na rybičkách vyzkoušeli, jak zobrazit mikroplasty v tkáních
(ČTK) - Vědci hledají způsob, jak zobrazit mikroplasty v biologických vzorcích, aniž by při tom poškodili tkáň. Jednou z možností je mikrotomografie, metoda používaná pro vizualizaci vnitřní struktury. Výzkumníci z institutu CEITEC Vysokého učení technického v Brně ji vyzkoušeli na akvarijních rybkách zebřičkách. Metodu lze potenciálně aplikovat i na jiné biologické vzorky, uvedl institut. Studii publikoval časopis Journal of Hazardous Materials.
Rybí přechod na píseckém jezu bude monitorovat ryby v Otavě
PÍSEK (ČTK) - Na píseckém Václavském jezu je speciální rybí přechod, kterým budou ryby proplouvat. Zařízení má pomáhat určit druhové složení ryb v Otavě. Testuje jej Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. ČTK o tom informovala mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
Rozvoj okolí toku Ponávka a Zamilovaného hájku v Brně nastíní krajinářská soutěž
BRNO (ČTK) - Kancelář architekta města Brna (KAM) organizuje krajinářskou soutěž týkající se rozvoje území kolem vodního toku Ponávka a Zamilovaného hájku. V termínu poslalo svůj návrh deset ateliérů. Porota z nich příští týden vybere pět do druhé fáze soutěže, kde bude nutné témata více rozpracovat, řekla mluvčí KAM Šárka Reichmannová. O proměnu lokality usilují městské části Královo Pole a Řečkovice a Mokrá Hora. Snahou je podpořit přírodní charakter a sportovně rekreační význam lokality a nabídnout atraktivní prostor pro trávení volného času.
Komunitní zahrada v Chrudimi obnoví historické skleníky
CHRUDIM (ČTK) - Spolek, který se stará o komunitní zahradu v Chrudimi, letos obnoví skleníky, které jsou staré desítky let a dříve byly i vytápěné. V jedné části se budou konat přednášky, na druhé ploše bude možné pěstovat rostliny. ČTK to řekl Marek Točoň, zakladatel a koordinátor iniciativy Zahrada ve městě.
Vinařská unie: Odolnější PIWI odrůdy vína se v náročných podmínkách loňského roku osvědčily
(ČTK) - Odolnost takzvaných PIWI odrůd révy vinné, které jsou odolnější vůči chorobám a vhodné pro ekologické pěstování, prověřil loňský rok, který byl z hlediska počasí pro vinaře náročný. Potvrdily svou odolnost i vůči výkyvům počasí, které jsou s klimatickou změnou stále častější, informovala Vinařská unie, která sdružuje největší vinařské firmy v Česku.
V Ostravě po povodních obnovili provoz reuse centra
OSTRAVA (ČTK) - V přívozském areálu městské odpadové společnosti OZO Ostrava se půl roku od zářijových povodní otevřelo reuse centrum. Prodává předměty, které by jinak skončily na skládce. Po opadnutí vody bylo nutné halu centra kompletně vyklidit, vysušit a rekonstruovat. Náklady na obnovu byly zhruba tři miliony korun, řekli zástupci města a OZO Ostrava.
Revitalizace Žebětínského rybníka v Brně přispěje k druhové biodiverzitě
BRNO (ČTK) - Revitalizace přírodní památky Žebětínský rybník v brněnské části Žebětín za více než 7,6 milionu korun je téměř hotová. Práce obnášely hlavně odbahnění. Cílem je především zlepšit ekologickou rovnováhu rybníka. Součástí projektu je i vybudování malé pláže s přístupem do vody. Starosta Žebětína Vít Beran (KDU-ČSL) věří, že rybník bude sloužit i ke koupání, jak si to pamatuje z dětství. V posledních letech rekreaci znemožnily usazeniny, řekl při kontrolním dni na začátku března.
V Hustopečích odborníci čerpají kontaminovanou vodu ze sond. Hasiči připravili místo na sanaci
PŘEROV (ČTK) - Odborníci dnes v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku v okolí místa požáru železničních cisteren s toxickým benzenem pokračovali v čerpání kontaminované vody z hlubinných sond. Hasiči zároveň prováděli preventivní opatření, která mají zabránit průniku benzenu do nedalekého jezera. Při měření koncentrace benzenu v ovzduší zatím nebyly zjištěny zvýšené hodnoty této nebezpečné chemické látky. Na místě nehody dnes zasahuje pět desítek hasičů. ČTK to sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Zoopark Zájezd odchoval mláďata brokesie růžkaté. Zřejmě jako první zoo vůbec
(ČTK) - Zoopark Zájezd na Kladensku odchoval v únoru mláďata brokesie růžkaté, což je jeden z nejmenších druhů chameleonů na světě. Podle dostupných informací jde zřejmě o první odchov v zoo, uvedl mluvčí zooparku Daniel Koleška.
Ve Znojmě vzniká Ekoncentrum Vřesoviště, první svého druhu v okrese
ZNOJMO (ČTK) - V Popicích, místní části Znojma, vzniká Ekocentrum Vřesoviště. Jde o první vzdělávací instituci se zaměřením výhradně na ekologickou výchovu ve znojemském okrese. Trojice žen, která za projektem stojí, se zaměří především na spolupráci se školami, ale plánuje i víkendové akce pro veřejnost. ČTK to řekla jedna ze zakladatelek Markéta Frindová.
Letošní jaro přišlo opět velmi brzy. V Lanžhotě už vyrašily habry
PRAHA (Ekolist) - Letošní nástup jara je z hlediska reakce přírody opět velmi časný. Habry v Lanžhotě na Břeclavsku předloni a pak i loni rašily rekordně brzy za dobu pozorování od roku 1951. Letos se proti loňsku o tři dny opozdily, vyrašily 10. března, ale proti předloňsku jsou o týden napřed. V posledních 20 letech se datum rašení posunulo proti 50. a 60. letům minulého století v průměru o 14 dnů. Nicméně v posledních třech letech činí tento posun téměř měsíc, uvedla Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, která se zabývá fenologií.
První etapa celostátní akce 3x 30 dnů pro mokřady právě startuje
PRAHA (Ekolist) - V sobotu 15. března 2025 startuje první etapa celostátní akce s názvem 3x 30 dnů pro mokřady, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Až do 13. dubna mohou děti s rodiči, prarodiči, kamarády, dětské skupiny či školní třídy nebo i dospělí vyrazit za mokřady ve svém okolí a pozorovat obojživelníky - žáby, čolky a možná i mloky. Výsledky pozorování zapíší do formuláře na webových stránkách nasemokrady.cz a po skončení etapy mohou vyhrát zajímavé ceny. Sdílet svá pozorování mohou také v nové facebookové skupině.
Co je to digitální odpad. A proč nezapomínat na jeho úklid
PRAHA (Ekolist) - Každý den produkujeme digitální odpad - staré e-maily, nepotřebné soubory, zapomenuté aplikace a zbytečné duplikáty fotografií a videí. Možná si to neuvědomujeme, ale i tento digitální nepořádek spotřebovává energii a přispívá k emisím CO2. Internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují ročně až 900 milionů tun CO2, což odpovídá produkci velké průmyslové země.
V národním parku Podyjí přibyla další pastvina pro divoké koně
(ČTK) - V národním parku Podyjí nedaleko Havraníků přibyla v pořadí třetí pastvina pro divoké koně, ti v ní ale zatím nejsou. Ochranáři nejprve vyzkoušejí funkčnost ohradníků a dalších věcí, teprve pak tam koně pustí. Elektrický ohradník už ochránci přírody zprovoznili. Upozorňují proto návštěvníky, aby oplocení respektovali a nedotýkali se jej. ČTK to řekl koordinátor pastvy ze Správy národního parku Podyjí Robert Stejskal. Dvě lokality v Podyjí začali divocí koně z anglického Exmooru spásat v roce 2018, chrání je před zarůstáním.
Na japonském ostrově objevili 42 let starého albatrose. Stal se nejstarším volně žijícím ptákem v zemi
(ČTK) - Japonští vědci stanovili nový rekord v délce života albatrosa bělohřbetého, která je nyní 42 let a sedm měsíců. Opeřence objevili v listopadu na jednom z japonských ostrovů. Před lety jej přitom považovali za vyhynulého, napsal web The Asahi Shimbun.
Ochrana přírody vyžaduje spolupráci institucí, říká ředitel CHKO Slavkovský les
MARIÁNSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - Správa chráněné krajinné oblasti Slavkovský les při ochraně přírody spolupracuje i se samosprávou a dalšími partnery. Snaží se tak skloubit ochranu přírody a přístupnost pro návštěvníky. Podle ředitele reegionálního pracoviště správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Jindřicha Horáčka udržení rovnováhy mezi ochranou přírody a rostoucí návštěvností vyžaduje koordinovaný přístup státní správy, samosprávy i soukromých subjektů. V CHKO Slavkovský les to funguje například v oblasti kolem nádrže Kladská, řekl ČTK Horáček.
Ochrana přírody vyžaduje spolupráci institucí, říká ředitel CHKO Slavkovský les
MARIÁNSKÉ LÁZNĚ (ČTK) - Správa chráněné krajinné oblasti Slavkovský les při ochraně přírody spolupracuje i se samosprávou a dalšími partnery. Snaží se tak skloubit ochranu přírody a přístupnost pro návštěvníky. Podle ředitele reegionálního pracoviště správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Jindřicha Horáčka udržení rovnováhy mezi ochranou přírody a rostoucí návštěvností vyžaduje koordinovaný přístup státní správy, samosprávy i soukromých subjektů. V CHKO Slavkovský les to funguje například v oblasti kolem nádrže Kladská, řekl ČTK Horáček.
|
Další články:
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
4. července 2025 16:50
|
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)
Karlovarský filmový festival je ekologičtější, méně tiskne a víc recykluje
7. července 2025 21:30
KARLOVY VARY (ČTK) - Karlovarský filmový festival se i letos snaží být více ekologický a snižovat dopad na životní prostředí. Více se používají recyklované materiály, méně se tiskne, řekl šéf produkce festivalu Petr Lintimer. Hotel Thermal, který je hlavním dějištěm festivalu, má po rekonstrukci výrazně nižší energetickou spotřebu. V ulicích je snaha minimalizovat množství odpadu, který návštěvníci během pobytu vytvářejí.
(Celý text)
Odborníci snížili hladinu jezera v Hustopečích o 27 cm, hrozilo protržení hráze
7. července 2025 18:38
(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)
EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06
(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)
Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)