|
titulní strana > co píší jiní
Vědci zachraňují původní smrk ztepilý z Krušných hor
11. února 2025 05:41
PRAHA (Ekolist) - Lesy v Krušných horách byly historicky intenzivně ovlivňovány lidskými zásahy. Ve 2. polovině 20. století zde došlo vlivem průmyslových imisí k velkoplošnému odumírání převážně smrkových porostů a vzniku rozsáhlých holin. Od 90. let 20. stol. se díky odsíření uhelných elektráren imisní situace postupně zlepšovala, takže je i přes některé dodnes přetrvávající nepříznivé důsledky většinou možný návrat k běžnému lesnímu hospodaření.
Norsko získalo první loď pro ukládání oxidu uhličitého v podmořském úložišti
OSLO (ČTK) - Norsko obdrželo první loď, která je součástí projektu Longship v hodnotě 30 miliard norských korun (64,9 miliardy Kč) na ukládání emisí oxidu uhličitého v podmořském úložišti v Severním moři. Uvedla to agentura Bloomberg. Norsko se snaží přeměnit rodící se technologii zachycování uhlíku v komerční odvětví, technologie zachycování a "pohřbívání" oxidu uhličitého ale zůstává složitá a nákladná.
Vědci mohou přihlašovat výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství
PRAHA (ČTK) - Vědkyně a vědci mohou nyní přihlašovat své výzkumy do soutěže o Cenu ministra zemědělství. Soutěžit mohou s výsledky z výzkumu v bioekonomice, takzvaném chytrém zemědělství a z výzkumu globální změny v biosféře. Návrhy bude porota hodnotit podle originality výsledku, uplatnitelnosti a aktuálnosti řešeného tématu. Odměna za první místo je 100 000 korun, projekty na druhém a třetím místě získají 80 000 a 60 000 korun. Oceněné vyhlásí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v srpnu na agrosalonu Země živitelka.
V KRNAP za víkend vybrali 20 000 Kč za nelegální vstupy do klidového území
(ČTK) - Policisté se strážci Krkonošského národního parku (KRNAP) se o víkendu zaměřili na řidiče čtyřkolek, lyžaře a snowboardisty. Od pátku do neděle udělili 20 pokut v celkové výši 20 000 korun. Součástí akce bylo také zjišťování, zda mají řidiči čtyřkolek povolení k vjezdu do národního parku, informovali ČTK zástupci policie a Správy KRNAP. Veškeré pokuty byly v kompetenci pracovníků Správy KRNAP.
Elektroodpad: Co se stane s vaším starým telefonem?
() - Mobilní telefon je dnes pro většinu lidí nepostradatelným pomocníkem. Přestože nám slouží každý den, jeho životnost je omezená a po několika letech přestane fungovat, zastará nebo ho jednoduše nahradíme novějším modelem. Co ale dělat se starým telefonem, aby zbytečně nekončil v šuplíku nebo na skládce? Proč je recyklace klíčová pro ochranu životního prostředí?
Nejvyšší soud potvrdil podmínku a zákaz chovu za desítky koček v bytě
(ČTK) - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání matky se synem, kteří chovali desítky koček v bytě na okraji Prahy. Žena dostala čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let, syn pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatnou výživou a nedostatkem soukromí. Rozhodnutí NS padlo bez veřejného jednání, je dostupné v soudní databázi.
iRozhlas.cz: Skládka chemikálií v Nelahozevsi se musí podle soudu zlikvidovat
(ČTK) - Nebezpečná skládka chemikálií v Nelahozevsi na Mělnicku se musí podle rozsudku Krajského soudu v Praze zlikvidovat. Na pozemku patřícím do katastru obce zůstala část sudů se styrenovými smolami, část už dříve dalo odvézt ministerstvo financí. Podle verdiktu soudu nejde o starou ekologickou zátěž, ale havárii, jak dlouhodobě upozorňuje starosta Nelahozevsi Jakub Brynda, informoval server iRozhlas.cz. Brynda ČTK řekl, že by se k likvidaci mělo přistoupit co nejrychleji a podle jeho osobního názoru by do ní mohla být zapojena i armáda.
Loni záchranné stanice přijaly téměř 41 000 zvířat, dosud nejvíce. Podpořit je lze pomocí valentýnských certifikátů
(ČTK) - Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní počet volně žijících zvířat, 40 816. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, netopýři, kosi či rorýsi. V loňském roce se k nim přidaly také jiřičky obecné. Až 80 procent všech případů poraněných zvířat souvisí s dopravou, zásahem do krajiny nebo stavbami. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tiskové zprávě.
Situace s hraboši byla v lednu nejlepší za čtyři roky, populace stagnují
(ČTK) - Situace s hraboši na českých polích byla letos v lednu nejlepší za poslední čtyři roky. Pracovníci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdili stagnaci hraboších populací přes letošní zimu. Průměrný počet aktivních východů z nor na hektar činil 321, což je o pětinu méně než je práh škodlivosti, uvedla v tiskové zprávě mluvčí ÚKZUZ Petra Hrabčáková.
Čína po boomu solárních a větrných elektráren sníží dotace na obnovitelné zdroje
(ČTK) - Čína sníží dotace na projekty obnovitelné energie, oznámil její úřad pro ekonomické plánování. Vládu v Pekingu k tomuto rozhodnutí vede fakt, že instalace solárních a větrných elektráren v zemi v poslední době zažívá boom. Čína v instalaci těchto zařízení překonává své vlastní rekordy, uvedla agentura Reuters.
Sněmovní hospodářský výbor přerušil projednávání novely lex plyn do 20. února
PRAHA (ČTK) - Sněmovní hospodářský výbor minulý týden přerušil projednávání novely energetického zákona, která má přispět k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren. Tyto zdroje by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném útlumu uhlí. K poslanecké předloze zvané lex plyn, jež by mohla zkrátit povolovací procesy až o pět let, se členové výboru vrátí 20. února. Nyní mohou předkládat případné pozměňovací návrhy.
Malým modulárním reaktorům se bude věnovat konference na FJFI ČVUT
PRAHA (Ekolist) - Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT ve spolupráci s agenturou ALVEDA s.r.o. pořádá konferenci o malých modulárních reaktorech (SMR), která se uskuteční 11. února 2025 v hlavní budově FJFI v Břehové ulici v Praze od 9 hodin. Řečníci se zaměří na aktuální stav vývoje SMR v Česku i ve světě, strategické záměry v oblasti SMR a zapojení českých společností a univerzit do těchto projektů. Konferenci zahájí rektor ČVUT Vojtěch Petráček a výkonný ředitel společnosti ALVEL, a.s., Josef Běláč. Úvodní slovo pronese ministr průmyslu a obchodu ČR Tomáš Vlček.
Fotopast v lese v jihovýchodním Polsku zachytila dva vzácné černé vlky
(ČTK) - Fotopast nainstalovaná v lesích ve Svatokřížském vojvodství na jihovýchodě Polska loni zachytila dva vzácné černé vlky, zřejmě sourozence, když přecházeli potok. Informovali o tom ochránci přírody z nadace SAVE Wildlife Conservation Fund.
Komunitní pastva v Novosedlech u Mikulova – vzkříšení fenoménu „rodinných krav na obecních pastvinách“
PRAHA (Ekolist) - Obecní pastviny (draha, občiny) byly ještě před několika desítkami let běžnou součástí naší venkovské krajiny od nížin až do podhůří. Rozkládaly se většinou nedaleko center obcí a sloužily pro pastvu dobytka jednotlivých rodin. Zvířata na ně byla vyháněna každý den a večer znovu zaháněna domů. Obecní pastviny vznikaly na místech, která nebylo z nějakých důvodů možné zornit nebo jejichž půda nebyla vhodná pro pěstování plodin. Většinou se jednalo o plochy s mělkou kamenitou půdou, vystupujícím podložím nebo prudkými svahy.
Experti: Velké sportovní akce mají negativní dopad na klima a životní prostředí
(ČTK) - Velké sportovní události jako například mistrovství světa ve fotbale nebo olympijské hry mají obrovskou uhlíkovou stopu a negativní dopady na životní prostředí. Podle Martina Klementa z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR, který se zabývá dějinami sportu, je hlavním problémem masivní výstavba nových sportovišť a infrastruktury, které jsou stavěné jen za účelem sportovních akcí a které jsou zároveň energeticky náročné. Po skončení sportovních akcí tak některé objekty zůstávají nevyužité, chátrají či se demolují, což znamená další ekologickou zátěž. Další problém podle něho představuje doprava, většinou letecká, sportovců i diváků na událost. Klement to řekl v rozhovoru s ČTK.
Praha vložila do systému EIA záměr vybudovat Hloubětínský tunel
PRAHA (ČTK) - Pražský magistrát minulý týden vložil do systému pro ekologické posouzení záměr vybudovat Hloubětínský tunel. Pod zem má v délce téměř 700 metrů převést auta z části Kbelské ulice na severovýchodě města. Stavba by mohla začít za tři roky. V takzvaném zjišťovacím řízení se rozhodne, zda musí tunel projít kompletním procesem posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), nebo se může přistoupit do další fáze příprav stavby, napsal server Zdopravy.cz. Na oznámení v systému EIA upozornil i server Hospodářské noviny (HN). (Celý text)
Švýcaři v referendu odmítli ústavní zakotvení enviromentálně odpovědné ekonomiky
BERN (ČTK) - Švýcaři dnes v referendu výraznou většinou zamítli ekologickou iniciativu požadující ústavní zakotvení ekologicky odpovědného hospodářství. Informovala o tom agentura DPA, podle níž účast v referendu činila 38 procent.
Ruská média informují o poškození tankeru s mazutem v baltském přístavu
MOSKVA (ČTK) - Na tankeru kotvícím v ruském baltském přístavu Usť-Luga nastala exploze, potopení lodi ale nehrozí, uvedly dnes ruské úřady podle agentury TASS. Po mimořádné události tanker naložený mazutem najel na mělčinu, posádka se stačila evakuovat a nikdo nebyl zraněn, napsal na svém webu deník Komsomolskaja pravda. Gubernátor Leningradské oblasti podle médií ujistil, že únik mazutu nehrozí. Podobný problém řeší úřady i na nejvýchodnějším konci Ruska: u ostrova Sachalin uvázla na mělčině čínská nákladní loď, ze které se úřady chystají přečerpat ropné látky, jak uvedla agentura Interfax.
Medvěd přečkal kalifornský požár pod domem, majitel odjel do bezpečí
(ČTK) - Nečekané setkání zažil muž z jižní Kalifornie, když se vrátil do svého domu opuštěného při lednových ničivých požárech. V nízkém prostoru pod domem se před ohněm ukrýval více než dvěstěkilový medvěd. Zvíře bylo evidentně vystrašené, nakonec se jej ale ochranářům podařilo vylákat ven a dostat zpět do volné přírody, píší americká média.
Lidé mohou nominovat čtyřnohé hrdiny na ocenění Statečné psí srdce
PRAHA (ČTK) - Psy, kteří zachránili lidský život nebo dlouhodobě pomáhají například nemocným, může veřejnost do půlky března navrhnout na ocenění Statečné psí srdce. Pořadatelé z organizace Animal Eye přijímají nominace na e-mailové adrese nominace@statecnepsisrdce.cz. Vítěze vybere odborná porota. Cenu dostane 29. dubna na slavnostním večeru v pražském Kaiserštejnském paláci, informovali pořadatelé.
Lidé mohou nominovat čtyřnohé hrdiny na ocenění Statečné psí srdce
PRAHA (ČTK) - Psy, kteří zachránili lidský život nebo dlouhodobě pomáhají například nemocným, může veřejnost do půlky března navrhnout na ocenění Statečné psí srdce. Pořadatelé z organizace Animal Eye přijímají nominace na e-mailové adrese nominace@statecnepsisrdce.cz. Vítěze vybere odborná porota. Cenu dostane 29. dubna na slavnostním večeru v pražském Kaiserštejnském paláci, informovali pořadatelé.
|
Další články:
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
6. července 2025 05:00
5. července 2025 06:00
|
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)