|
titulní strana > co píší jiní
ANO by ve vládě usilovalo o zrušení emisních povolenek pro domácnosti
20. ledna 2025 11:15
PRAHA (ČTK) - Pokud bude hnutí ANO ve vládě, bude kabinet usilovat o zrušení plánovaných emisních povolenek pro domácnosti a elektřinu a plyn, případně se bude i soudit s Evropskou komisí. V rozhovoru s ČTK to minulý týden řekl předseda opozičního hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš. Podle předsedy současné vlády Petra Fialy (ODS) bude Česko v Evropské unii usilovat o odklad nového systému minimálně na rok 2028. Podle aktuálních plánů by měl systém, který má obchodování s povolenkami rozšířit například i na silniční dopravu nebo vytápění budov, platit od roku 2027.
Kašperské Hory rozšiřují kotelnu na biomasu, zásobuje většinu města
KAŠPERSKÉ HORY (ČTK) - Šumavské Kašperské Hory rozšiřují kotelnu na dřevní štěpku z městských lesů. Kotelna zásobuje teplem většinu města se 1400 obyvateli. Nový kotel na biomasu, budova pro něj, komín, sklad, dopravníky a kanceláře přijdou na 55 milionů korun bez DPH. Město hradí stavbu ze svého, dotaci zatím nezískalo, ale stále o ní jedná. Hotovo má být do zahájení letošní topné sezony. ČTK to řekl starosta Kašperských Hor Jan Voldřich (Kašperky pro Život).
Rozhovor s lesníkem Janem Kadavým o středním lese, výstavcích a polykormonech
PRAHA (Ekolist) - Bude Ždánický les něco jako lesnická laboratoř pro návrat středního lesa? A má smysl zkoumat a obnovovat tento historický způsob hospodaření? O středním lese jsme si povídali s Janem Kadavým z Mendelovy univerzity, který spolupracuje na projektu Obnova hospodaření tvarem lesa středního v kategorii lesů zvláštního určení.
Sekání rákosí na ledu
PRAHA (Ekolist) - Využili jsme krátkého mrazivého období letošní zimy a díky mrazu posekali drny rákosí hnízdního ostrůvku v přírodní rezervaci Nový rybník.
Podmínky hospodaření na erozně ohrožené půdě budou nejspíš mírnější
PRAHA (ČTK) - Podmínky pro zemědělce, kteří hospodaří na erozně ohrožené půdě, budou nejspíš mírnější. Na mírně erozně ohrožené půdě dostanou farmáři doporučení, jaké technologie a postupy mají používat, aby se vyhnuli odnosu části půdy vlivem srážek, a sankci dostanou, až pokud by se tato událost stala. Úpravu podmínek minulý týden na setkání s novináři představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Přesná podoba protierozních opatření ale podle něj ještě není finální.
Výstava Infotherma v Ostravě představí technologie vytápění či úložiště energií
OSTRAVA (ČTK) - Kompletní technologie vytápění, řešení zateplování, technologie využívání tepla z odpadních vod či úložiště energií budou k vidění na výstavě Infotherma, která se od pondělí do čtvrtka uskuteční na výstavišti Černá louka v Ostravě. Část programu jubilejního 30. ročníku největší tuzemské specializované výstavy zaměřené na vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů se poprvé uskuteční v blízké budově Ostravské univerzity. ČTK to řekl ředitel výstavy Petr Kalenda.
Zoo Ostrava loni zaznamenala rekordní návštěvnost
OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada loni překonala rekordní návštěvnost z roku 2023, když do ní zamířilo 630 577 lidí. Bylo to zhruba o 18 000 více než předloni, kdy přivítala 612 455 návštěvníků. Zahrada tak již třetím rokem po sobě překonala hranici 600 000 návštěvníků. Podařilo se jí to i přesto, že letos musela být dvakrát uzavřena. Nejprve na den v červnu kvůli vichřici a následně na týden v září kvůli záplavám, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
Policie začne v Libereckém kraji od pondělí znovu s odstřely divokých prasat
LIBEREC (ČTK) - Policie začne v Libereckém kraji znovu s odstřely divokých prasat, cílem odlovů se zapojením policejních odstřelovačů je zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odstřely znovu začnou v oblasti Rádla na Jablonecku, kde se lovilo už loni na podzim, po dvou týdnech by se měli střelci přesunout jinam, řekla na dotaz ČTK Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. V lovech by měla policie pokračovat do 13. února.
Botanická zahrada Praha nabízí komentované procházky setmělou džunglí
PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v Praze-Troji zve opět na komentované procházky setmělou džunglí v prostorách skleníku Fata Morgana. Noční výpravu do pralesa mohou zájemci absolvovat každý pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 až do 22. března. Místo je potřeba rezervovat. Večerní prohlídky s názvem Džungle, která nespí, si návštěvníci oblíbili, každou zimu si skleník Fata Morgana po setmění prohlédne zhruba 2000 lidí.
V Tunisku funguje lodní nemocnice, která pomáhá chráněným druhům želv
(ČTK) - Jen několik metrů od břehů tuniského souostroví Kerkenna sleduje skupinka studentů karetu obecnou jménem Besma (úsměv v arabštině), která patří k chráněnému druhu želv. Ta se po ošetření, jehož se jí dostalo na lodní nemocnici, vrátila zpět do moře. Napsala o tom agentura AFP.
Nadace Ivana Dejmala z Liberce loni podpořila sázení stromků či zadržování vody
(ČTK) - Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody z Liberce loni podpořila 59 projektů, mezi nimi sázení desítek tisíc sazenic stromků, zadržování vody v krajině či obnovu naučné stezky v Jizerských horách. Rozdělila mezi ně 3,6 milionu korun, což je zhruba o 600 000 korun více než v roce 2023. Nadace funguje od roku 1993 a podle jejího ředitele Ondřeje Petrovského se v posledních letech věnuje hlavně projektům zaměřeným na nápravu vodního režimu v krajině či výsadbu druhově a věkově rozmanitých lesů.
Obnova šestihektarového parku zničeného tornádem je u konce, navrhli ji studenti
(ČTK) - Obnova šestihektarového parku Na Zahájce v Hruškách na Břeclavsku, který v roce 2021 zničilo tornádo, je u konce. Vyšla na 20 milionů korun a od návrhu až po výsadbu se na ní podíleli studenti Mendelovy univerzity v Brně. Škola o tom informovala v tiskové zprávě.
Pro čápa v Hranicích se chystá luxusní hnízdo, na sedmnáctimetrové soše
OLOMOUC (ČTK) - Luxusní hnízdo usazené ve výšce 17 metrů bude čekat na čápa, který každoročně na začátku jara přilétá do Hranic na Přerovsku. Usídlit by se měl přímo na hlavě svého dvojníka, rozměrná socha čápa o hmotnosti 15 tun z ocelových plátů je dílem olomouckého sochaře Jana Dostála. Skulptura má u třídy Československé armády nahradit původní hnízdo umístěné na železobetonovém sloupku. Tvůrci plastiky doufají, že čáp novým příbytkem nepohrdne, připraven bude pro něj už v březnu, zjistila ČTK.
Liberecká nábytková banka rozdělila loni 140 tun vybavení, o čtvrtinu víc
LIBEREC (ČTK) - Liberecká nábytková banka rozdělila loni potřebným rekordních 140 tun nábytku a dalšího vybavení domácností, je to téměř o čtvrtinu víc než v roce 2023. Banka tak překonala i rok 2022, kdy byla potřeba pomoci velká zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině a pomocí uprchlíkům. Loni banka vyřídila téměř 600 žádostí o poskytnutí materiální pomoci z celého Libereckého kraje a nábytkem a dalším vybavením podpořila přes 2000 lidí, řekla dnes ČTK její ředitelka Jitka Večerníková.
V Precheze unikl do ovzduší oxid siřičitý,dle chemičky to nemělo vliv na ovzduší
PŘEROV (ČTK) - V přerovské chemičce Precheza, která je součástí koncernu Agrofert, unikl v pátek večer do ovzduší oxid siřičitý. Společnost si není vědoma, že by událost měla negativní vliv na kvalitu ovzduší v Přerově, řekl ČTK Pavel Heřmanský, mluvčí Agrofertu, jehož součástí je Precheza. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i dnes velmi dobrá.
Referendum ve Lhotě u Příbramě ke stavbě spalovny je neplatné, přišlo málo lidí
LHOTA U PŘÍBRAMĚ (ČTK) - Dnešní referendum ve Lhotě u Příbramě k plánované stavbě spalovny komunálního odpadu v nedaleké Příbrami je neplatné, zúčastnilo se ho málo voličů. Hlasovat přišlo 20 procent lidí, pro platnost referenda je potřeba minimálně 35 procent hlasů. Výsledek plebiscitu není ani závazný, informovala obec na úřední desce obce.
Zimování vodních ptáků v Evropě se intenzivně mění. O víkendu proběhne jejich tradiční sčítání
PRAHA (Ekolist) - Stovky ornitologů v Česku a tisíce dalších ve 143 zemích světa tradičně vyrazí o víkendu 18. a 19. ledna sčítat vodní ptáky na řeky, rybníky, přehrady, jezera a mořská pobřeží. Zapojí se tak do nejstaršího a nejrozsáhlejšího projektu tzv. občanské vědy (citizen science) - Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census), které se koná již od roku 1966. Projekt přináší cenné informace o tom, kde jsou na našem území významná zimoviště vodních ptáků i informace o jednotlivých druzích, které jsou k dispozici na webových stránkách www.waterbirdmonitoring.info. Sčítání v Česku organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze jako součást mezinárodního projektu koordinovaného organizací Wetlands International.
CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
(ČTK) - Velký úbytek ledu v Grónsku odhaluje přírodní zdroje ostrova a neúmyslně zpřístupňuje některé z největších nevyužitých zásob kritických nerostných surovin na světě. Ústup ledu by tak mohl přinést začátek tzv. zlaté horečky na ostrově, napsal server zpravodajské televize CNBC.
Jihočeský kraj má 343 chráněných území, naposled přibylo 11 lokalit
(ČTK) - V Jihočeském kraji bylo na přelomu let 2023 a 2024 na ploše přes 2000 kilometrů čtverečních 343 zvláště chráněných území. Jejich celková rozloha byla 21,4 procenta z celkové výměry kraje a mezi kraji byl její podíl pátý nejvyšší. Největší plochy zaujímají chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava, Třeboňsko nebo Blanský les. V posledních letech se maloplošná chráněná území na jihu Čech rozrostla o 11 lokalit. Loni nové chráněné území v kraji nepřibylo. Letos by mělo vzniknout u Českého Krumlova v oblasti kopce Ptačí hrádek. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu a Jihočeského kraje.
Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku loni přijala o čtvrtinu víc zraněných zvířat. Zatím nejvíc
PAVLOV (ČTK) - Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku přijala v minulém roce 1644 zraněných, nemocných nebo oslabených zvířat, což je zatím nejvíc. V porovnání s rokem 2023 se počet zvýšil o více než 26 procent. Do stanice se loni dostala i kriticky ohrožená zvířata jako orel mořský a některé druhy netopýrů. ČTK to sdělil ředitel Zbyšek Karafiát. Letos se stanice chystá začít budovat nové léčebné zařízení s 16 voliérami, má kvůli tomu i veřejnou sbírku.
Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku loni přijala o čtvrtinu víc zraněných zvířat. Zatím nejvíc
PAVLOV (ČTK) - Stanice Pavlov na Havlíčkobrodsku přijala v minulém roce 1644 zraněných, nemocných nebo oslabených zvířat, což je zatím nejvíc. V porovnání s rokem 2023 se počet zvýšil o více než 26 procent. Do stanice se loni dostala i kriticky ohrožená zvířata jako orel mořský a některé druhy netopýrů. ČTK to sdělil ředitel Zbyšek Karafiát. Letos se stanice chystá začít budovat nové léčebné zařízení s 16 voliérami, má kvůli tomu i veřejnou sbírku.
|
Další články:
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
|
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)