|
titulní strana > co píší jiní
Divočák, kterého se Francouzka rozhodla chovat doma, může zatím zůstat naživu
18. ledna 2025 00:35
(ČTK) - Francouzští bojovníci za práva zvířat slaví poté, co soud umožnil zůstat naživu divočákovi, kterému hrozilo, že ho majitelka bude muset nechat utratit. Soud určil, že rozhodnutí úřadu, který domácí chov divočáka nepovolil, musí být znovu přezkoumáno. Informuje o tom server BBC.
Národní zemědělské muzeum Ostrava připravilo výstavu o plastech a recyklaci
OSTRAVA (ČTK) - V ostravské pobočce Národního zemědělského muzea je k vidění výstava Plasty jako dobrý sluha, ale zlý pán. Návštěvníky má poučit o plastech a jejich efektivním využití. Cílem je zábavnou formou informovat o plastech, jejich recyklaci či možnostech jejich využití. ČTK to za pořadatele řekla Lucie Pavlásková. Výstava je určena školám jako doplněk k výuce o ekologii. Otevřená bude do poloviny dubna 2025.
Liberecký kraj přispěje obcím na re-use centra, bezobalové prodejny i štěpkovače
LIBEREC (ČTK) - Dotace na zřízení a provoz takzvaných re-use center, na bezobalové prodejny, pořízení kompostérů nebo štěpkovačů a další vybavení pro třídění odpadu nabízí obcím Liberecký kraj. V dotačním programu na podporu předcházení vzniku odpadů a využití bioodpadů má letos připraveno pět milionů korun. Tento program je cesta, jak pomoci obcím s odpadovým hospodářstvím, řekl ČTK náměstek hejtmana pro životní prostředí Jiří Klápště (Spolu).
Hladík: Kamiony s odpadem nelegálně dovezeným na Bruntálsko se vrátí do Německa
(ČTK) - Kamiony s odpadem nelegálně dovezeným z Německa do Jiříkova na Bruntálsku odjedou po dokončení administrativy zpět. Na síti X to dnes sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Část odpadů už kamiony v obci vyložily. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podle ministra hledá původce odpadu, a následně by se měly odpadky vrátit tam, odkud do Česka dorazily. O situaci Hladík jednal s německými úřady.
Ústavní soud odmítl stížnosti lidí, kteří se podíleli na obchodování s nosorožčími rohy
(ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti šesti lidí, kteří se podíleli na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy z Jihoafrické republiky (JAR). Dostali podmínky a peněžité tresty od 50 000 do 450 000 korun. Odsouzených bylo původně 15, stížnosti podali jen někteří. ÚS je sloučil ke společnému řízení a důvod k zásahu nenašel. Usnesení je nově zpřístupněné v databázi soudu.
Pod plánovanou arénou v Pardubicích se skrývá stará skládka odpadu
PARDUBICE (ČTK) - Pod plánovanou multifunkční arénou v lokalitě Nová Cihelna v Pardubicích za více než deset miliard korun je skládka komunálního odpadu. Pochází z druhé poloviny minulého století. Je přikrytá zeminou a zarostlá vegetací, uvedla v písemném vyjádření pro ČTK zástupkyně ředitelky hradeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Alena Chvojková. Pokud tam bude chtít investor stavět, potřebuje skládku nejdřív sanovat.
Stavba protipovodňových opatření v Krnově se má urychlit
KRNOV (ČTK) - Stavba protipovodňových opatření v Krnově na Bruntálsku se urychlí. Novinářům to řekli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), krnovský starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) a generální ředitel státního podniku Povodí Odry Jiří Tkáč, kteří dnes podepsali memorandum, jež se budování opatření týká. Stavba bude stát několik miliard korun.
V Přerově se usadili bobři u panelového sídliště, likvidují tam stromy
PŘEROV (ČTK) - Několik stromů mají již na svědomí bobři, kteří se v Přerově usadili u panelového sídliště. Dřeviny likvidují v okolí mlýnského náhonu Strhanec. Pro Přerov je to po okolí lagun a rybníků na Svrčově již třetí lokalita, kde se tato zákonem chráněná zvířata v okolí města objevila. Zástupci radnice v souvislosti s novým výskytem bobra evropského nebudou usilovat o jeho odlov, bylo by to podle nich zbytečné. Na místě nainstalují protiokusové oplocení a škody bude město poté vymáhat po ministerstvu financí, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.
Lesy ČR zahájily přeměnu porostů do stáří 140 let v Krušných horách
(ČTK) - Lesy ČR zahájily přeměnu porostů do stáří 140 let v Krušných horách včetně významné lokality Východní Krušnohoří. Zásahy chce podnik podpořit přirozenou obnovu stromů podrůstající ty mateřské, lesy prosvětlit a postupně připravit na klimatickou změnu. Zásah se týká plochy o velikosti přes 53 hektarů.
Nejvyšší správní soud potvrdil Lesům ČR třímilionovou pokutu kvůli kůrovci na Třebíčsku
(ČTK) - Lesy České republiky neuspěly s kasační stížností proti třímilionové pokutě za to, že dostatečně nezakročily proti šíření kůrovce u Štěměch na Třebíčsku. Státní podnik podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v letech 2020 a 2021 včas nezpracovával a neodvážel kůrovcové dříví, a umožnil tak šíření dalších generací brouků. Pokutu potvrdilo ministerstvo životního prostředí i Městský soud v Praze, kasační stížnost nyní zamítl Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila ČTK z úřední desky. Lesy ČR (LČR) verdikt soudu zatím nekomentovaly.
Nový šéf evropského sdružení automobilek vyzval EU ke změnám v ekologické politice
(ČTK) - Nový šéf Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) Ola Källenius vyzval Evropskou unii ke změnám v její ekologické politice a k jednáním s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem s cílem odvrátit obchodní válku.
Za úhyn devíti koček ze začátku ledna na Prachaticku může virové onemocnění
(ČTK) - Za úhyn devíti koček, které nalezl muž na procházce u obce Hrbov na Prachaticku na začátku ledna, mohlo virové onemocnění. Prokázala to pitva. Dnes o tom informovala policie na svém webu. Vyšetřování tak vyloučilo, že by zvířata někdo týral a usmrtil. Případ policie předala veterinářům.
Prodej aut s hybridním pohonem v ČR loni stoupl o 26 procent na 51 432 vozů
(ČTK) - Prodej aut s hybridním pohonem v loňském roce vzrostl o 26 procent na 51 432 vozů. Jejich podíl na celkových registracích nových osobních aut v ČR se tak zvýšil z 18 na více než 22 procent. Z toho prodej plug-in hybridů do zásuvky se zvýšil o 4,4 procenta na 5900 vozidel. Počet prodaných elektromobilů díky dotačnímu programu stoupl téměř o 65 procent na 10 933 aut. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
Jak na úspěšnou rekultivaci v extrémních podmínkách? Dřevinám na výsypkách pomáhá růst hydrogel
PRAHA (Ekolist) - Ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze, Odborem přípravy území a rekultivací Severočeských dolů a.s. a společností ČEZ Energetické produkty s.r.o. proběhla na lokalitě Libouš výsadba lesních dřevin s využitím nově vyvinutých hydrogelových tablet. Tato akce představuje významný krok směrem k zajištění úspěšné rekultivace v extrémních podmínkách stanoviště.
Finišuje anketa Alej roku 2024. Podpořit svou oblíbenou alej je možné do 29. ledna
PRAHA (Ekolist) - Hlasování o nejoblíbenější alej roku 2024 je v plném proudu. Svůj hlas můžete odevzdat na stránkách alejroku.cz, kde si stačí vybrat svou favoritku. Až do této chvíle nebyly vidět průběžné výsledky, ale nyní na webových stránkách naleznete aktuální počty hlasů pro jednotlivé aleje.
Ministerstvo zemědělství chce snížit plochy obilovin a olejnin a podpořit sady
PRAHA (ČTK) - V příštích letech by čeští zemědělci měli snižovat osevní plochy obilovin a olejnin a zaměřit se více na pěstování ovoce, zeleniny či chmele. Počítá s tím strategie ministerstva zemědělství s výhledem do roku 2030, která aktualizuje dokument z roku 2016. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) při dnešním představení strategického materiálu novinářům řekl, že se zemědělci v Česku dlouhodobě potýkají s nízkými výkupními cenami obilovin a olejnin na světových trzích. Měli by proto změnit svůj přístup, pěstování těchto komodit omezit a zaměřit se na jiné. Zemědělské nevládní organizace ministerskou strategii kritizují jako formální dokument bez jasné vize a plánu.
Na Vysočině loni dostali hospodáři za škody po vydrách, bobrech i vlcích 4,8 milionu
JIHLAVA (ČTK) - Na Vysočině dostali vloni hospodáři za škody způsobené chráněnými živočichy náhrady v celkové výši 4,8 milionu korun. Ze 132 žádostí byla víc než stovka podaná kvůli vydrám. Někde škodili rybářům také kormoráni, náhrady za ně byly druhé nejvyšší. Podstatně menší částky se týkaly bobrů a vlků. Odškodnění za ztráty způsobené vlky dostali chovatelé v tomto kraji vloni podruhé. První žádost podle krajské statistiky přijal krajský úřad v roce 2019, další čtyři roky náhrady kvůli vlkům v tomto kraji vyplácené nebyly. Vloni jich bylo uhrazeno pět.
Dobrovolný systém zálohování PET lahví za dva roky vybral 1,4 milionu obalů
PRAHA (ČTK) - V dobrovolném projektu dvou obchodních řetězců v Česku na zálohování PET lahví a plechovek se za dva roky vybralo 1,4 milionu obalů v 16 prodejnách. Do pilotního testovacího projektu se zapojily společnosti Lidl a Kaufland. Zpětná vazba od zákazníků těchto dvou řetězců je podle zákaznické ankety pozitivní, 37 procent lidí vracelo nápojové obaly jednou týdně, 13 procent i častěji. Výsledky projektu dnes zástupci společnosti Kaufland a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) představili novinářům na tiskové konferenci.
Krnovská rezervace rozšiřuje stádo praturů a divokých koní o dva mladé býky
KRNOV (ČTK) - Stádo velkých kopytníků, které se pase v areálu bývalé vojenské střelnice v krnovské části Chomýž, rozšíří další dva pratuři. Dva mladí býci dnes odjeli do Krnova na Bruntálsku z rezervace velkých kopytníků v Milovicích. Celkem tak už v Krnově bude skupina čítat čtyři pratury a tři divoké koně. ČTK to řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál, která do Krnova všechna zvířata zapůjčila. Zvířata mají spásat tamní louky, a ochránit tak vzácnou luční vegetaci
Proč si oblast soutoku Dyje a Moravy zaslouží stát se chráněnou krajinnou oblastí
PRAHA (Ekolist) - Oblast soutoku řek Dyje a Moravy je pro své přírodní i kulturní hodnoty v celoevropském měřítku územím jedinečným a mimořádně cenným. Jde o největší komplex lužních lesů ve střední Evropě a najdeme zde i mokřady chráněné Ramsarskou úmluvou. Zásadní roli tu hraje voda, síť říčních ramen, mokřadů, tůní, nivních luk a lužních lesů. Území s mimořádnou biodiverzitou obývá na 900 druhů cévnatých rostlin a stovky druhů vzácných živočichů, například čolek dunajský nebo orel královský. Nyní by se měla oblast dočkat celoplošné ochrany a stát se chráněnou krajinnou oblastí s vyhlášením k 1. červenci 2025. Dnes nařízení o vyhlášení CHKO Soutok schválila vláda.
Proč si oblast soutoku Dyje a Moravy zaslouží stát se chráněnou krajinnou oblastí
PRAHA (Ekolist) - Oblast soutoku řek Dyje a Moravy je pro své přírodní i kulturní hodnoty v celoevropském měřítku územím jedinečným a mimořádně cenným. Jde o největší komplex lužních lesů ve střední Evropě a najdeme zde i mokřady chráněné Ramsarskou úmluvou. Zásadní roli tu hraje voda, síť říčních ramen, mokřadů, tůní, nivních luk a lužních lesů. Území s mimořádnou biodiverzitou obývá na 900 druhů cévnatých rostlin a stovky druhů vzácných živočichů, například čolek dunajský nebo orel královský. Nyní by se měla oblast dočkat celoplošné ochrany a stát se chráněnou krajinnou oblastí s vyhlášením k 1. červenci 2025. Dnes nařízení o vyhlášení CHKO Soutok schválila vláda.
|
Další články:
11. července 2025 05:00
10. července 2025 06:00
9. července 2025 06:00
8. července 2025 05:00
7. července 2025 04:00
|
PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)
Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38
(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)
Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25
(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)
Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09
PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)
Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41
(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)
Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40
PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)
Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39
JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)
Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36
(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)
Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)
Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26
PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)
Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05
PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)
Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55
PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)
Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45
(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)
Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58
DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43
ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)
Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17
PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)