titulní strana > co píší jiní
NKÚ: Celkové náklady na podporu OZE převýší bilion korun
6. ledna 2015 09:59

PRAHA (Ekolist) - Podpora zelené energie vyjde Českou republiku na bilion korun, dvě třetiny teto částky odčerpají provozovatelé fotovoltaických elektráren. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten se zaměřil na to, jak stát poskytoval prostředky na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Odhad NKÚ je, že do roku 2030 celkové náklady na podporované zdroje elektřiny převýší bilion korun. Jen v letech 2011 až 2014 činily téměř 157 miliard korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině.
(Celý text)

Divoké potoky a krásná jezera Šumavy, jak je neznáte - z ptačí perspektivy
5. ledna 2015 02:00

PRAHA (Naše příroda) - Prohlédněte si unikátní letecké snímky šumavských potoků, slatí a jezer.
(Celý text)

Hongkong: Žraločí polévka mizí z jídelních lístků, ale jen na oko
4. ledna 2015 00:50

PRAHA (Ekolist) - Množství servírovaných žraločích ploutví v restauracích v Hongkongu sice kleslo o polovinu, Číňané se ale své pochoutky přesto nevzdávají. Tvrdí to Světový fond pro ochranu přírody (WWF) ve své zprávě, která situaci v regionu monitoruje. Sedmimilionový Hongkong představuje důležitou křižovatku obchodu se žraločím masem a ploutvemi a jako takový odráží trend globální spotřeby této komodity.
(Celý text)

KRNAP chrání přírodu i pravidelnými prohlídkami sněžných skútrů majitelů chat
2. ledna 2015 01:04

PRAHA (Ekolist) - Skútrů a dalších sněžných vozidel jezdí po Krkonoších značné množství. Správa Krkonošského národního parku se snaží, aby jejich provoz ohrožoval zdejší přírodu co nejméně. V zimních měsících například pořádá ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu technické prohlídky skútrů.
(Celý text)

Energetické štítky jsou od nového roku povinné i v e-shopech
1. ledna 2015 01:38

PRAHA (Ekolist) - Od 1. ledna 2015 se mohou spotřebitelé při výběru nových elektrospotřebičů na internetu snadněji zorientovat v jejich spotřebě energie. Podle nařízení EU totiž nesmí od tohoto data chybět evropský energetický štítek ani u domácích spotřebičů a žárovek nabízených v e-shopech. Doposud se nařízení vztahovalo pouze na kamenné obchody a na internetu se zobrazovala často pouze textová informace, navíc v nedostatečné podobě. "Tím, že energetický štítek každému výrobku přiřadí třídy účinnosti od A+++ (nejlepší) po D (nejhorší), štítky velmi jednoduše odhalí žrouty energie," vysvětluje přínos nařízení Michal Staša z centra SEVEn.
(Celý text)

Indonésie vyhodila do vzduchu dvě pytlácké lodě
31. prosince 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - Škody, které ročně Indonésie utrpí v důsledku nelegálního rybolovu, se blíží sumě 15,3 miliard liber. Asijský stát, který se rozkládá na více než 17 500 ostrovech, už ale nehodlá nadále tolerovat, že si do jejich výsostných vod jezdí rybářské lodice cizí provenience lovit, kam se jim zlíbí. S posledními pytláky proto naložila pobřežní stráž více než důrazně: zadržení rybáři skončili u soudu, majetek v podobě úlovku a vybavení propadl státu, a jejich lodě byly vyhozeny do povětří. Indonésie má prostě už pytlačících rybářů dost.
(Celý text)

Na Silvestra myslete i na zvířata a omezte pyrotechniku, prosí ČSOP
30. prosince 2014 12:49

PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) před oslavami konce roku upozorňuje, že zábavní pyrotechnika způsobujete zvířatům v okolí stres a bolest. A zároveň se při jejím použití uvolňují do ovzduší látky, které jsou velmi jedovaté i pro člověka.
(Celý text)

Zkušenost z Indiany: když zmizí predátoři, musí nastoupit pušky
30. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jelenci běloocasí, menší a vzdálení příbuzní našich jelenů, si po léta užívali bezpečného hájemství v chráněných lesích severoamerického státu Indiana. Jelenci se bez predátorů vesele přemnožili a došlo k dramatické proměně lesů, které postupně ztrácely znaky, kvůli kterým byla rezervace vyhlášená. Od roku 1993 se v lesních rezervacích provádí odstřel přemnožených kopytníků. Výsledkem je, že se obnovilo narušené zdraví dříve vypasených lesů. Odstřel v Indianě funguje.
(Celý text)

Migrace ryb: místo rybího přechodu rybí kanón
29. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Lososovité ryby, které se vrací proti proudu řek do svých trdlišť, neměly nikdy snadný život. Pokud se jim do cesty stavěly jen přirozené překážky, divoké peřeje a případně mlsní medvědi, věděli si lososi rady. Když ale dnes narazí na třicetimetrovou stěnu přehrady, končí jejich odvážná výprava ještě předtím, než dojde svého naplnění. Skupina technických nadšenců z Bellevue nedaleko Washingtonu se ale rozhodla vracejícím se lososům usnadnit život. Pomocí kanónu.
(Celý text)

Lidé v ČR letos "uklízeli svět" na 222 akcích. Nejvíce prokoukl Středočeský kraj
26. prosince 2014 01:04

PRAHA (Ekolist) - Do celosvětové kampaně Ukliďme svět se letos v České republice zapojilo přes 17 200 dobrovolníků. Ti uklízeli černé skládky na některé z celkem 222 akcí pořádaných v rámci kampaně. Nejvíce úklidových akcí, celkem 61, proběhlo ve Středočeském kraji. Od Českého svazu ochránců přírody (ČSOP), který kampaň v ČR koordinuje, proto v polovině prosince obdržel titul „Kraj, který prokoukl“.
(Celý text)

V českých městech je příliš světel. Polovině lidí svítí pouliční lampy i do ložnic
22. prosince 2014 14:29

PRAHA (Ekolist) - V českých městech září noc co noc kromě pouličního osvětlení také reklamní plochy nebo světla upozorňující na architektonickou dominantu. Teď před Vánoci přibyla ještě sváteční výzdoba. Přebytek světla a absence tmy se však podle odborníků čím dál negativněji podepisuje na pohodě a zdraví obyvatel těchto měst. Ti kvůli tzv. světelnému znečištění hůře spí, objevit se mohou ale i další vážnější zdravotní problémy. Světelný smog totiž může odstartovat psychogenní onemocnění nebo zvýšit riziko vzniku civilizačních chorob, například rakovinu prsu nebo kardiovaskulární onemocnění.
(Celý text)

Jak správně roztřídit obaly z vánočních dárků
22. prosince 2014 02:12

PRAHA (Ekolist) - Vánoce s sebou nepřinášejí jen plné talíře a nůše, ale i plné popelnice. Jak se všemi těmi obaly správně naložit? Jak je správně roztřídit? Převažovat mezi nimi budou zřejmě opět papír a plasty.
(Celý text)

Existují krajiny, ve kterých se malí savci a ptáčci bojí
22. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Drobní ptáci a malí savci si místa, kde se zdržují, vybírají i podle toho, zda nabízí možnost bezpečného úkrytu před predátory. Některá stanoviště, přestože jinak nabízejí dobré podmínky pro život malých živočichů, zejí prázdnotou. Důvodem je, že místo „landscape“ jde o „fearscape“: krajinu, kde je o strach být.
(Celý text)

Dlouhodobé pozorování ukázalo, že domácí násilí je u šimpanzů běžné
21. prosince 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - Šimpanze si lidé většinou spojí s představou inteligentní, sociální opice, která se v mnohém podobá člověku. Někteří lidé vědí, že šimpanzi nejsou žádní andílci, ve volné přírodě se například pouštějí do genocidních nájezdů na sousední tlupy. Nedávný výzkum odhalil, že samci se často dopouštějí „domácího“ násilí vůči samicím. A pozoruhodné je, že se jim to vyplácí. Samci, kteří terorizují samice, s nimi mívají potomky častěji než samci, kteří se násilně nechovají. Vědci jedním dechem dodávají, že šimpanzí a lidská podstata jsou od sebe víc jak sedm milionů let odděleného vývoje.
(Celý text)

Praha vyhlašuje granty na rok 2015
19. prosince 2014 20:28

() - Hlavní město Praha vyhlásilo grantové řízení na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2015 (s ukončením realizace v roce 2016).

Zájemci o grant mohou podávat své žádosti do 21. ledna 2015. Granty budou přidělovány v oblastech: Veřejná zeleň, Lesy, Ochrana přírody, Ekologická výchova, Specifické projekty a Výukové a vzdělávací programy pro školy. Granty budou přidělovány v oblastech: Veřejná zeleň, Lesy, Ochrana přírody, Ekologická výchova, Specifické projekty a Výukové a vzdělávací programy pro školy. Další informace, podmínky grantového řízení a formuláře žádostí internetovém portále hl. m. Prahy.


(Celý text)

Nábytek ani staré spotřebiče k popelnicím nepatří. Přesto končí v Praze mnoho odpadu na ulici
19. prosince 2014 01:19

PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé hlavního města každý rok vyhodí až 10 tisíc tun odpadu na ulici mimo koše, popelnice a kontejnery. Velkoobjemový odpad jako jsou vyřazené spotřebiče nebo nábytek, které lidé vedle nádob na odpad nejčastěji zanechávají, popeláři neodvezou. Správně by je měli lidé odvézt přímo do sběrných dvorů. O vhodném nakládání s odpady Pražany v prosincových dnech informovali plyšoví "potkani", v rámci kampaně Pražských služeb „Kam s ním?“
(Celý text)

Tající Grónský ledovec je pro vědce stále plný záhad a překvapení
18. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - „Každých pár let se o Grónském ledovci dozvíme něco nového. A pokaždé nás překvapí, že ledovec dělá něco, co jsme nevěděli, že by dělat mohl,“ říká vědec Michael MacFerrin, kterému se podařilo odhalit jedno z řady nových ledovcových překvapení. Aktuální poznatky o soustavě ledovců na největším ostrově světa dává tušit, že voda z tajícího sněhu a ledu spouští řadu nečekaných mechanismů. Jedno je ale podle vědců jisté: Grónský ledovec taje. Rychleji, než se předpovídalo.
(Celý text)

Podle významné studie českých vědců mohou stát za vznikem života na Zemi dopady asteroidů
17. prosince 2014 01:55

PRAHA (Ekolist) - Za vznikem života na Zemi mohou stát dopady asteroidů, takový je závěr nové studie českých vědců. Těm se v simulovaných podmínkách Země před čtyřmi miliardami lety podařilo poprvé současně vytvořit všechny čtyři základní molekuly pro kódování genetické informace: adenin, guanin, cytosin a uracil. Závěry výzkumu, během kterého byly použity nejmodernější metodiky výpočetní chemie a laserové experimenty, v uplynulých dnech publikovaly prestižní světové vědecké časopisy Science a PNAS.
(Celý text)

V energeticky úsporných domech je potřeba větrat, jinak hrozí astma
16. prosince 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Trend energetických úspor v bydlení může mít nepříjemné dopady na lidské zdraví. V zateplených domech s dobře těsnícími okny se drží vyšší vlhkost, která ve spojení s teplem vede ke vzniku plísní. A to je prostředí, ve kterém se může rozvinout astma či jiné dýchací potíže.
(Celý text)

V Británii vyrazil na cestu první autobus poháněný lidskými exkrementy
15. prosince 2014 01:59

PRAHA (Ekolist) - Od druhé poloviny listopadu brázdí silnice mezi Bathem a Bristolem ve Velké Británii tzv. "Bio-Bus“. Jedná se o autobus, který je poháněn bioplynem vyrobeným výhradně z lidských splašků a vyhozených potravin.
(Celý text)

V Británii vyrazil na cestu první autobus poháněný lidskými exkrementy
15. prosince 2014 01:59

PRAHA (Ekolist) - Od druhé poloviny listopadu brázdí silnice mezi Bathem a Bristolem ve Velké Británii tzv. "Bio-Bus“. Jedná se o autobus, který je poháněn bioplynem vyrobeným výhradně z lidských splašků a vyhozených potravin.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1572 | 1573 | 1574 | 1575 | 1576 | .. | 2145 | Další
Další články:
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01

Online diskuse
Ekologie dělaná páčidlem. A klíčové druhy, které vůbec nejsou klíčové
16. května 2024 04:42

PRAHA (Ekolist) - Ekologie se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. Zní to trochu suchopárně, nicméně jako obor se dá provozovat na různé způsoby. Například Robert Paine ji dělal páčidlem. A přestože od jeho experimentů s mořskými hvězdicemi uplynulo bezmála šedesát let, učíme se o něm pořád. Celou ekologii totiž obrátil vzhůru nohama.
(Celý text)

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO
16. května 2024 01:43

PRAHA (ČTK) - Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).
(Celý text)

MŽP: Norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů
16. května 2024 01:07

PRAHA (ČTK) - Takzvané norské fondy za pět let podpořily téměř 900 miliony korun 165 projektů a dalších 11 bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu spolupráce mezi Českou republikou a Norskem. Realizace projektů z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu tak po pěti letech dospěla do cíle, sdělilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jako tzv. norské fondy jsou označovány Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska, jejichž prostřednictvím přispívá Norsko spolu s Islandem a Lichtenštejnskem ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP.
(Celý text)

Ornitolog okroužkoval tři mláďata sokola na komínu v chemičce u Litvínova
15. května 2024 19:19

LITVÍNOV (ČTK) - Tři sokolí mláďata na komíně teplárny v chemičce v Záluží u Litvínova dostala kroužky. Do výšky 100 metrů k nim vystoupal ornitolog Václav Beran. Z bezpečné vzdálenosti ho sledovala samice, jejíž křik se rozléhal i přes silný vítr po okolí. Právě v průmyslových areálech se ohroženému dravci velmi daří, na komínech je při hnízdění nikdo neruší, navíc jim ornitologové budky před zimou pokaždé uklidí.
(Celý text)

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
14. května 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
(Celý text)

Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama