titulní strana > co píší jiní
Chcete, aby děti jedly zeleninu? Neříkejte jim, jak děsně je zdravá
30. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - „Náš vzkaz rodičům a chůvám je jednoduchý. Pokud bojujete se svým dítětem o to, jestli s ní kousek zeleniny, pak nepomáhá říkat, jak moc je zdravá,“ říkají vědci Michal Maimaran a Ayelet Fichsbach. „Nejlepší je neříkat o ní nic. Maximálně jak je chutná. Pokud tedy opravdu chutná je.“
(Celý text)

OSN: Snižování emisí a hospodářský růst se nevylučují
29. července 2014 04:56

PRAHA (Ecomonitor) - Snižování emisí skleníkových plynů nemusí ohrožovat ekonomický růst, říká OSN ve zprávě Deep Carbonization Pathways (Cesty k zásadní dekarbonizaci). Podle ní by 15 největších producentů oxidu uhličitého mohlo výrazně ukrojit z množství produkovaných emisí a přitom ztrojnásobit výkony svých hospodářství, píše deník Guardian.
(Celý text)

Zelené hotely v ČR
28. července 2014 16:40

() - Trend ekologického hotelnictví dorazil i do ČR. Tzv. zelené hotely, které jsou provozovány v souladu s ochranou životního prostředí a jsou certifikovány v rámci EU i ministerstva životního prostředí ČR, najdete v Čechách i na Moravě. Představíme vám některé z nich, které jednoznačně stojí za návštěvu.
(Celý text)

Skokani lesní vydrží extrémní mráz stovky dnů. Musí to ale natrénovat
28. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Život na Aljašce není pro každého. Zima tu je velmi chladná a podzimní noci jsou často mrazivé. Místním skokanům lesním to nijak nevadí. I když pro ně podzimní mrazy znamenají, že musí na noc zamrznout a ráno se opět rozmrazit. Je to pro ně důležitá každonoční příprava na tuhou zimu.
(Celý text)

Jak mít dobrou vodu ze studny? Dělejte rozbory vody a o studnu se starejte
25. července 2014 02:00

PRAHA (Počítáme s vodou) - „Vodu ze studní tady pije každý. Voda je to dobrá a nikdy nikomu nic nebylo,“ říká na zahradě své chaty Jan Novák. Ani on kvalitu vody ze své studny nikdy moc neřešil, ostatně kromě balené vody jiná alternativa v místě dostupná není. Rozbor vody si Novákovi nechali udělat až v době, kdy na chatu začali jezdit i se svými malými dětmi. A tehdy také začali přemýšlet, jak se o studnu a vodu v ní starat.
(Celý text)

Vědci prokázali, co každý majitel psa bezpečně ví. Psi umí žárlit
25. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Majitelé psů to nejspíš nepřekvapí: psi mohou žárlit. A není to jen tvrzení majitelů psů, ale i závěr vědecké studie. Christine Harrisová z University of California provedla experiment, zkoumající psí žárlivost.
(Celý text)

Jak "drží" pohromadě hejno špačků? Hlídat si souseda je málo
23. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jak drží pohromadě hejno špačků? Až dosud se mělo za to, že si každý špaček prostě hlídá své nejbližší kolegy. Britským vědcům z University of Warwick se však toto vysvětlení zdálo málo přesvědčivé, protože špaččí hejna čítají často stovky či tisíce jedinců. Hejno špačků dokáže za plné rychlosti měnit směr, aniž by docházelo ke kolizím mezi jednotlivci nebo k rozpadu hejna. Podle britských vědců k tak dokonalé souhře prostě nestačí hlídat si své sousedy. Musí v tom být něco víc.
(Celý text)

Vyčerpávání zásob podzemní vody má vliv i na zvyšování hladiny moří
22. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Nejvíce podzemní vody se nevyužívá pro výrobu pitné vody nebo pro potřeby průmyslu. Největší spotřebu podzemní vody má na svědomí zavlažování zemědělských plodin. Asi čtyřicet procent všech vypěstovaných obilovin vyrostlo díky zavlažování. Důsledky to má dvojí. V některých regionech dochází k přetížení podzemních zdrojů vody. Čerpání podzemních vod má vliv na zvyšování mořské hladiny.
(Celý text)

Bursík jde do voleb na Praze 1 za TOP 09
18. července 2014 15:20

PRAHA (Ekolist) - Martin Bursík bude v podzimních volbách kandidovat za TOP 09 do Senátu na Praze 1. V pátek to potvrdil výkonný výbor strany. Informoval o tom server iDNES.
(Celý text)

Jak moc škodí vylévání mýdlové či saponátové vody do trávy?
18. července 2014 02:00

PRAHA (Počítáme s vodou) - Na chatě nemáme kanalizaci, septik ani žumpu, takže vodu po mytí nádobí, praní prádla a po koupání lijeme ven do trávy. Vadí voda se saponáty, pracím prostředkem nebo mýdlem naší zahradě?
(Celý text)

Křesťanské církve řekly ne investicím do fosilních paliv
18. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Světová rada církví, která sdružuje většinu křesťanských církví, rozšířila svůj seznam zakázaných investic. Vedle zapovězených investic do zbraní, jaderné energie a geneticky modifikovaných organismů nově figurují i investice do fosilních paliv.
(Celý text)

Po úspěchu v Paříži míří automatické sdílení elektromobilů do Londýna
18. července 2014 01:58

PRAHA (Ecomonitor) - Potom, co se systém automatických půjčoven elektrických aut "Autolib’" úspěšně uchytil v běžném životě Pařížanů, zamíří zkusit štěstí i do britské metropole. Londýn by se měl dočkat uvedení elektromobilů do své dopravní sítě v březnu 2015, uvedl deník Guardian. Tento krok, jak doufá starosta hlavního města Boris Johnson, je snahou o zlepšení kvality ovzduší, které britskou metropoli trápí.
(Celý text)

Nová pravidla pro účast veřejnosti v EIA: 200 podpisů nebo tři roky existence
17. července 2014 01:34

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí připravilo nová pravidla pro možnost zapojit se do posuzování vlivů na životní prostředí. Nově by obyvatelé České republiky měli mít možnost soudně napadnout řízení nejen z hlediska náležitého postupu správního orgánu, ale také z hlediska věcné správnosti povolení. Sdružení občanů ale budou muset prokázat svou legitimitu, buď tím, že existují nejméně tři roky nebo tím, že seženou nejméně dvě stě podpisů občanů. Podle neziskových organizací jde o tvrdě vyjednaný kompromis.
(Celý text)

Přírodních koupacích biotopů v Česku přibývá. Čím jsou zajímavé?
16. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Koupací biotop není nic jiného, než obyčejný „koupák“, akorát se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Nedávno byl jeden biotop otevřen v pražském Radotíně, v úterý odpoledne byl zahájen provoz biotopu v Blovicích u Plzně. Koupacích biotopů je u nás zhruba desítka a další se chystají. Co je na koupacích biotopech zajímavého a proč do nich obce investují?
(Celý text)

Lesním mateřským školám hrozí zánik. Do roka a do dne
14. července 2014 01:23

PRAHA (Ekolist) - Fenomén lesních školek, ve kterých tráví děti většinu času v přírodě, se pomalu prosazuje i u nás. Velkou zásluhu na tom mají často rodiče, kteří lesní školky zakládají a sami provozují. V dalším školním roce mají lesní školky nabídnou místa pro nejméně tři tisíce dětí. Nový zákon však může existenci více než stovky dětských lesních klubů v Česku ukončit.
(Celý text)

Rozbité věci nepotřebují vyhodit, potřebují opravit
11. července 2014 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jste šikovní a umíte ledacos opravit? Nebo naopak někoho takového zoufale sháníte, protože si se zašitím kalhot, renovací nábytku nebo výměnou rozbitého displeje u mobilního telefonu sami neporadíte? Právě pro vás vytvořila skupina mladých lidí komunitní web na podporu opravování rozbitých výrobků. Jmenuje se opravarna.cz a právě startuje.
(Celý text)

V centru Prahy přes léto otevřela veřejná městská zahrádka
11. července 2014 00:12

PRAHA (Ekolist) - V Praze na Pankráci před obchodním centrem Arkády minulý týden vyrostla malá městská jedlá zahrada. Ve spolupráci s centrem ji připravila společnost KOKOZA propagující kompostování a pěstování ve městech. Pro veřejnosti by měl být prostor určený k odpočinku a inspiraci otevřen až do září.
(Celý text)

Průmyslová ČR chce vyrábět víc, ale s menší spotřebou energie
10. července 2014 00:54

PRAHA (EurActiv.cz) - Světová konkurence i evropské předpisy tlačí na Českou republiku, aby snižovala svou energetickou náročnost. Jak složité to pro českou ekonomiku je? Jaký potenciál má pro zvyšování energetické účinnosti průmysl? Daří se zvyšovat hodnotu výrobků, aniž by to mělo dopad na spotřebu energie?
(Celý text)

Vědci objevili pravěkého ptáka s rozpětím křídel velkým jako karavan
9. července 2014 02:39

PRAHA (Ekolist) - Pravěký gigant měl rozpětí větší než je délka pořádné luxusní limuzíny nebo obytného auta. Konkrétně mezi šesti a více než sedmi metry. Podle vědců jde o ptáka s největším rozpětím křídel, který kdy brázdil nebe.
(Celý text)

Radotín má koupaliště, kde se o čistou vodu stará příroda
9. července 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - V pražském Radotíně minulý týden otevřeli koupací biotop - koupaliště, které nepotřebuje žádný chlor. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami. Zájem o koupání v bazénu s takto čištěnou vodou je veliký. V neděli pořadatelé žádali návštěvníky, aby svou návštěvu odložili, protože koupaliště bylo přeplněné.
(Celý text)

Radotín má koupaliště, kde se o čistou vodu stará příroda
9. července 2014 01:00

PRAHA (Ekolist) - V pražském Radotíně minulý týden otevřeli koupací biotop - koupaliště, které nepotřebuje žádný chlor. O čištění vody se stará speciální nádrž osázená vodními rostlinami. Zájem o koupání v bazénu s takto čištěnou vodou je veliký. V neděli pořadatelé žádali návštěvníky, aby svou návštěvu odložili, protože koupaliště bylo přeplněné.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1581 | 1582 | 1583 | 1584 | 1585 | .. | 2145 | Další
Další články:
15. května 2024 05:45
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00

Online diskuse
Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně
15. května 2024 19:09

(ČTK) - Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
(Celý text)

Sydney se potýká s kácením stromů kvůli výhledu na přístav
15. května 2024 11:47

(ČTK) - Na nejbohatších a nejzelenějších předměstích australského Sydney se množí případy kácení či jiných způsobů likvidace stromů. Podle ochránců přírody je zpravidla cílem otevřít výhled na přístav, což razantně zvýší cenu nemovitostí, píše zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období, říká jeden z nich
15. května 2024 11:45

(ČTK) - Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
(Celý text)

Lední medvědi z varšavské zoo dorazili do Zoo Praha
15. května 2024 11:43

PRAHA (ČTK) - Lední medvědi Aleut a Gregor z varšavské zoologické zahrady dorazili do Zoo Praha, přicestovali v úterý ve večerních hodinách. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek to dnes oznámil na sociální síti X. Lidé je v expozici budou moci vidět od pondělí 20. května. Oba medvědi jsou dvojčata a do Prahy zamířili na doporučení koordinátora evropského chovného programu.
(Celý text)

Lesy ČR po konci kůrovcové kalamity sníží zalesnění o pětinu na 14 000 hektarů
15. května 2024 11:43

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos sníží plochu zalesnění o pětinu asi na 14 000 hektarů z loňských 17 200 hektarů. Důvodem je konec kůrovcové kalamity a výrazné snížení těžeb kůrovcového dřeva, čímž ubývá ploch pro obnovu lesů. Stoupnout by měl letos podíl přirozené obnovy lesa na dosud nejvyšších 30 procent, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hladík chce do konce června schválit tři dokumenty ke splnění klimatických cílů
15. května 2024 01:01

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce do konce června schválit tři hlavní dokumenty pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie, jako je dosažení výroby třetiny energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030. Mělo by to vést mimo jiné k dekarbonizaci 50 největších českých firem. K připravovaným dokumentům patří energeticko-klimatický plán, materiál s názvem Politika ochrany klimatu a energetická koncepce. Na konferenci Zelená modernizace na Pražském hradě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Saském Švýcarsku o víkendu objevili nepovolené táboráky i lidi pod širákem
15. května 2024 00:52

DRÁŽĎANY (ČTK) - Strážci v německém národním parku Saské Švýcarsko na hranici s Českem o minulém víkendu objevili dva případy, kdy si lidé v rozporu se zákazem rozdělali oheň. Informovala o tom podle portálu Sächsische Zeitung správa rezervace. Hlídky také přistihly 24 lidí, kteří chtěli přespat "pod širákem", což v současné době není možné ani na vyhrazených místech. Dalších osm milovníků přírody ochranáři našli spící na skalách a skalních vyhlídkách.
(Celý text)

Medvědice, která podle italských úřadů zabila běžce, zřejmě skončí v Německu
14. května 2024 21:40

(ČTK) - Medvědice Jj4, která podle italských úřadů loni zabila v lese v Tridentsku jednoho běžce, zřejmě skončí v útulku v Německu. Místní úřady původně usilovaly o to, aby byla utracena, čemuž ale zabránily protesty a soudní iniciativy ochránců zvířat, píše italský tisk. Medvědice se v současnosti nachází v útulku v Tridentsku, kde však podle aktivistů za práva zvířat trpí kvůli omezenému prostoru.
(Celý text)

Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
14. května 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
(Celý text)

Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama