titulní strana > co píší jiní
Našli jste v trávě zajíčka a chcete mu pomoct? Nechte ho být!
31. května 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jaro je v plném proudu a mláďata savců i ptáků můžete potkat nejen v lese, ale často i ve městě. Setkání s hodným člověkem, který jim chce pomoci, pro ně často končí špatně. Pražská zvířecí záchranka každý den řeší několik případů, kdy člověk ve snaze pomoci „opuštěnému“ mláděti způsobí jeho utrpení či smrt.
(Celý text)

Kolik váží uhlíková stopa tenisek? Více než patnáct kilo oxidu uhličitého
30. května 2013 01:58

PRAHA (Ekolist) - Koupili jste si krásné nové tenisky na léto? Pak si představte, že výroba jednoho páru módní sportovní obuvi obohatí atmosféru o patnáct kilogramů emisí oxidu uhličitého. Tedy stejné množství jako stowattová žárovka, kterou necháte svítit celý týden dnem i nocí. Tvrdí to výzkum vědců z amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT).
(Celý text)

Zahrádkáři se nového nařízení o semenech bát nemusí, uklidňuje EU
28. května 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - EU chce regulovat pěstování veškerého ovoce a zeleniny a to dokonce i na soukromých zahrádkách. Pokud i vás rozčílila zpráva o tom, že Evropská komise chce zahrádkářům nařizovat, jaké osivo mohou používat, pak v klidu odložte motyčku či vidle. Soukromí zahrádkáři a zemědělci, kteří používají semena a rostliny a jejich produkci pro vlastní spotřebu, nejsou předmětem připravovaného nařízení.
(Celý text)

Tetřívek obecný aneb Zpráva z tokaniště
27. května 2013 01:37

KRKONOŠE (Ekolist) - Sameček tetřívka přešlapuje kolem samičky, křídla spuštěná do strany. Bílé peří podocasních krovek je fešácky zvednuté, hlava míří dopředu. Všichni, kdo tok tetřívka obecného viděli, se shodují, že jde o jeden z nejúchvatnějších zážitků, které česká příroda nabízí. A mají pravdu. Tokajících tetřívků ovšem v českých horách ubývá a ochranáři se snaží zalarmovat veřejnost, aby je zbytečně nerušila.
(Celý text)

Kalamity patří k vývoji lesů, uvedli vědci na konferenci v Krkonoších
25. května 2013 01:45

ŠPINDLERůV MLÝN (Ekolist) - Výrazná narušení přírodního původu patří mezi přirozené jevy ve vývoji ekosystémů. Tak zní jeden ze závěrů, k němuž došli vědci na konferenci o horské přírodě, jež se tento týden konala ve Špindlerově Mlýně. Setkání bylo součástí oslav 50. výročí založení Krkonošského národního parku.
(Celý text)

Německo varuje před zavedením cla na čínské fotovoltaické panely
22. května 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Evropa od 6. června zavádí importní clo na fotovoltaické panely. Brání se tak dumpingovým cenám čínských panelů. Německý ministr financí Phillip Roesler tento krok označil za vážnou chybu a vyzval Evropskou komisi, aby zabránila eskalaci obchodního konfliktu. Zavedení cla se nejvíce dotkne Číny. Ta jej chápe jako poškození oboustranného obchodování.
(Celý text)

Vědci se shodují: za klimatické změny může lidstvo. Veřejnost ale nesouhlasí
21. května 2013 01:58

PRAHA (Ekolist) - V krátké době další zpráva utvrzuje téměř jednomyslnou shodu vědců na vztah mezi změnami klimatu a lidmi produkovanými emisemi skleníkových plynů. Podle vědeckých článků a studií i za posledních 21 let se 97 % shoduje, že za současným globálním oteplováním stojí člověk.
(Celý text)

Kosti mořských ptáků odhalují, jak se dramaticky mění potravní řetězce v oceánech
20. května 2013 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Co nám může apetit mrtvého buřňáka havajského, obratného lovce mořských ryb, prozradit o životě pod hladinou? Díky výzkumu, zaměřenému na obsah specifických izotopů v kostech mořských ptáků, můžeme sledovat drastickou proměnu skladby jejich potravy, která je odpovědí na úbytek velkých ryb při pobřeží.
(Celý text)

Za moderní koncepci dopravy
19. května 2013 09:27

() - Dopravní federace vznikla v roce 2006 jako sdružení ekologických organizací s cílem prosazovat moderní koncepci dopravy. Členy federace jsou Ekologický právní servis, Hnutí DUHA, Oživení, Děti Země a Centrum pro dopravu a energetiku. Zaměřujeme se zejména na opatření s celostátním dopadem, jako je podoba mýtného systému pro silniční nákladní dopravu či způsob, jakým stát plánuje dopravní infrastrukturu a utrácí za její výstavbu. Jsme členem evropské organizace Transport&Environment.
(Celý text)

Biologická zbraň, jež se vymkla. Slunéčko východní kosí protivníky ničivým parazitem
17. května 2013 09:08

PRAHA (Ekolist) - Původně mělo jít o biologickou zbraň proti škůdcům zemědělských plodin. Tak se dostalo slunéčko východní do Severní Ameriky, později bylo vysazeno i v Evropě. Od přelomu tisíciletí se ale začalo nekontrolovatelně šířit a i v České republice představuje problém, zejména pro vinaře. Němečtí vědci objevili, proč se východní slunéčka stala natolik úspěšným invazivním druhem a čím bojují proti svým evropským protějškům.
(Celý text)

Objednejte si nákup domů. Je to víc eko než jet nakupovat autem
17. května 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Je to docela snadné. Prostě přes počítač nebo chytrý telefon naťukáte, co potřebujete koupit, určíte si den i hodinu, kdy má nákup dorazit. Nákup vám řidič vynese až před dveře bytu. Zaplatíte kartou a nákup je váš. Ušetří to čas a nervy. A pokud byste jinak vyrazili na nákup vlastním autem, tak závoz nákupu až do domu šetří i přírodu.
(Celý text)

Dopady klimatické změny: vlny vedra zasáhnou silněji chudé než bohaté
16. května 2013 01:34

PRAHA (Ekolist) - Negativní dopady globálního oteplování na městské obyvatele více odnesou chudí příslušnícíi menšin, tvrdí nová studie amerických vědců. Podle nich etnické menšiny, tedy především Afroameričané, žijí v chudších čtvrtích, které vykazují nižší podíl zeleně a volné plochy a naopak vyšší podíl ploch, které absorbují teplo. Kvůli tomu jejich zdraví více ovlivní očekávané vlny vedra způsobené změnami klimatu.
(Celý text)

Klimatický milník? Koncentrace oxidu uhličitého dosáhly rekordní hodnoty
11. května 2013 12:18

PRAHA (Ekolist) - Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře dosáhla nejvyšší úrovně v moderní historii - 400 ppm (částic na milion). Údaje vychází z měření stanice Mauna Loa, které ve čtvrtek 9. května 2013 přesáhly kritickou hranici. Data jsou v tuto chvíli předběžná. Podle vědců i aktivistů je tato úroveň milníkem, za kterým už se klima na planetě může začít měnit velmi rychle.
(Celý text)

Do šumavských potoků a řek se vrací pstruzi, vysadili jich 65 tisíc
10. května 2013 09:03

PRAHA (Ekolist) - Pstruzi potoční se vrací do šumavských řek. V těchto dnech pracovníci Národního parku Šumava vysadili 65 tisíc plůdků pstruha do čtyř šumavských řek – Křemelné, Řasnice, Teplé a Studené Vltavy. Jde o patnáctou generaci vysazovaných ryb.
(Celý text)

Evropský parlament zastavil reformu obchodování s emisními povolenkami
10. května 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Evropa se dlouhou dobu prohlašovala za lídra v oblasti ochrany klimatu. Svými kroky z poslední doby to ale nijak nepotvrzuje. Nejprve 27 zemí Evropské unie odmítlo společný cíl – přidat více ve snahách o snižování emisí skleníkových plynů, nyní následuje Evropský parlament, který začátkem dubna zamítl dlouho očekávanou reformu obchodování s emisními povolenkami, píše server Süddeutsche.
(Celý text)

Městské zahradničení: Pěstujte zeleninu na balkóně nebo parapetu
10. května 2013 01:15

PRAHA (Ekolist) - Lidí žijících ve městech přibývá, města se zvětšují, zeleně a prostoru pro pěstování v nich ubývá. Na druhou stranu jsou ve městech miliony balkonů, teras, parapetů nebo nevyužívaných betonových ploch, které přímo dychtí po osázení a proměnu v „oázu mezi výfukovými plyny“.
(Celý text)

Rostliny si spolu povídají, aby se podporovaly v růstu
8. května 2013 01:31

PRAHA (Ekolist) - Přátelský "pokec" se sousedy přispívá lepšímu klíčení rostlin, tvrdí australští vědci. Podle nově zveřejněného výzkumu semena papriky seté lépe prospívala v sousedství rostlin bazalky i pokud byly blokovány všechny klasické druhy komunikace: dotyk nebo světelné a chemické signály. Podle vědců to dokazuje, že rostliny komunikují na úrovní nanomechanických vibrací.
(Celý text)

Zeman navrhuje prezidentskou komisi pro vyšetřování "solárního tunelu"
7. května 2013 16:41

PRAHA (Ekolist) - Prezident Miloš Zeman navrhuje vytvoření vyšetřovacího týmu, který by se zabýval dotacemi na provoz solárních elektráren. V něm by měly spolupracovat státní úřady včetně ministerstva spravedlnosti nebo Nejvyššího kontrolního úřadu.
(Celý text)

Krušnohoří skrývá biotopy z doby ledové
5. května 2013 14:07

(www.blizprirode.cz) - Krušnohorská rašeliniště a rašelinné biotopy patří mezi nejzachovalejší svého druhu u nás. Jejich rozloha je srovnatelná pouze se Šumavou, ovšem svou jedinečnost si tyto podmáčené plochy zachovávají skladbou vzácných organismů. V okolí obce Cínovec se totiž rozkládají cenné biotopy ještě z doby ledové. Díky projektu Revitalizace rašelinišť v Krušných horách, který odstartoval za podpory programu NET4GAS Blíž přírodě, zůstanou tato cenná stanoviště „pokladem“ i pro další generace.
(Celý text)

Unikátní inkubační schránky pomáhají vrátit lipany do českých řek
2. května 2013 09:50

KRÁSNÁ LÍPA (Ekolist) - V národním parku České Švýcarsko zkouší nové zařízení pro líhnutí ryb přímo ve vodním toku. Díky takzvaným inkubačním schránkám se ryby vyhnou převozu z líhní a rybí potěr od útlého věku vyrůstá v přirozeném prostředí. Pokud se technika osvědčí budou schránky pomáhat i při návratu lososů.
(Celý text)

Unikátní inkubační schránky pomáhají vrátit lipany do českých řek
2. května 2013 09:50

KRÁSNÁ LÍPA (Ekolist) - V národním parku České Švýcarsko zkouší nové zařízení pro líhnutí ryb přímo ve vodním toku. Díky takzvaným inkubačním schránkám se ryby vyhnou převozu z líhní a rybí potěr od útlého věku vyrůstá v přirozeném prostředí. Pokud se technika osvědčí budou schránky pomáhat i při návratu lososů.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1593 | 1594 | 1595 | 1596 | 1597 | .. | 2145 | Další
Další články:
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00
11. května 2024 05:46

Online diskuse
Vědci sestavili rodokmen kávy arabica. Je starší než Homo sapiens
14. května 2024 19:20

WASHINGTON (ČTK) - Káva je bezesporu velkou částí světové kultury a milovníci kávy oceňují nejvíce tu, která pochází z kávovníku arabského, běžně známou jako arabica. Vědci nyní vytvořili rodokmen této kávy a zjistili, že tento druh vznikl přirozeným křížením dvou jiných odrůd kávy odhadem před 610 000 až jedním milionem let v etiopských lesích. To znamená, že tento druh je starší než Homo sapiens, který vznikl v Africe před 300 000 lety, upozornila agentura Reuters. Vědci doufají, že se díky tomu dozvědí o rostlinách více, aby je mohli lépe chránit před škůdci a klimatickými změnami.
(Celý text)

Nadace rozdělí dva miliony korun na výsadbu stromů či obnovu studánek
14. května 2024 19:18

(ČTK) - Spolky, obce, školy, církve a další právnické osoby mohou od Nadace partnerství letos získat až 100 000 korun na výsadbu stromů, obnovení studánky či polní cesty. Cílem iniciativy je posílit odolnost krajiny a měst vůči dopadům klimatické změny, uvedl mluvčí nadace David Kopecký.
(Celý text)

Vizuál festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio tvůrců se znevýhodněním
14. května 2024 19:17

PRAHA (ČTK) - Vizuální styl 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu Ekofilm navrhlo grafické studio obecně prospěšného sdružení Maturus, které zaměstnává tvůrce se znevýhodněním. S návrhem šestadvacetiletého Olivera Moučky zvítězilo ve veřejné soutěži, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jubilejní ročník Ekofilmu s podtitulem Jak (ne)zabít přírodu se uskuteční 1. až 6. října v Brně. Zabývat se bude vlivem válečných a jiných konfliktů, katastrof, průmyslu nebo těžby na přírodní bohatství.
(Celý text)

Pražané se mohou v ulicích v horkých dnech osvěžit u mlžítek a osvěžítek
14. května 2024 19:10

PRAHA (ČTK) - Pražané a návštěvníci metropole se mohou v horkých dnech ochladit v ulicích u mlžítek a osvěžítek. V devíti městských částech rozmístili technici Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) 22 zařízení, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Mlžítka ve svém okolí dokážou pocitově snížit teplotu vzduchu, zvýšit vlhkost a snížit prašnost.
(Celý text)

Letos proběhne 50. ročník filmového festivalu EKOFILM. O čem bude?
14. května 2024 16:15

PRAHA (Ekolist) - Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí EKOFILM představil vizuální styl pro jubilejní 50. ročník. Letos poprvé se na něj vyhlásila veřejná soutěž. Vítězné grafické zpracování letošního tématu Jak (ne)zabít přírodu vybrali organizátoři z dvaceti šesti přihlášených návrhů. Ten vítězný vznikl ve studiu Maturus, které zaměstnává tvůrce s handicapem. Autor ilustrací, šestadvacetiletý Oliver Moučka, vsadil ve svém zpracování především na hravost a důvtip. Letošní Ekofilm proběhne 1.–6. října v Brně, výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován projektům na ochranu přírody, které zaštiťuje ZOO Brno.
(Celý text)

Ekonomické důsledky změny klimatu: makroekonomické škody jsou zřejmě šest krát vyšší než se předpokládalo
14. května 2024 11:55

PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna ohrožuje naše životy, živobytí a globální ekonomiku. Dosavadní poznatky hovořili o relativně přijatelných škodách: přibližně 1-3% ztráty HDP na 1 °C zvýšení teploty. Dosavadní poznatky se ale zaměřují na lokální teplotní změny v rámci jednotlivých zemí. Adrien Bilal z Harvardovy univerzity a Diego R. Känzig ze Severozápadní univerzity se podívali na ekonomické důsledky klimatické změny jiným pohledem. A jejich práce He Macroeconomic Impact Of Climate Change: Global Vs. Local Temperature říká, že zvýšení globální teploty o 1 °C vede k poklesu světového HDP o 12 %.
(Celý text)

Malajsie chystá "orangutaní diplomacii". Ohrožený druh chce darovat těm zemím, které od ní kupují palmový olej
14. května 2024 10:37

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán malajsijské vlády nelíbí, píše server BBC News.
(Celý text)

Soud ve čtvrtek otevře případ největšího lesního požáru v historii ČR
14. května 2024 10:20

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem se ve čtvrtek začne zabývat největším lesním požárem v historii ČR, vznikl v létě 2022 v národním parku České Švýcarsko. Obžaloba z jeho založení viní bývalého dobrovolného strážce rezervace, kterému v případě prokázání viny hrozí až 15 let vězení. Obviněný z obecného ohrožení a poškození cizí věci údajně způsobil ještě několik menších požárů, například loňský požár rozhledny na Vlčí hoře ve Šluknovském výběžku. Způsobení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku muž opakovaně odmítl. Je od loňského května ve vazbě.
(Celý text)

Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2145 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama