titulní strana > co píší jiní
Cyklistům v Praze chybí bezpečné cesty. Přesto se jejich počet zdvojnásobil
17. dubna 2013 15:48

PRAHA (Ekolist) - Obyvatelé hlavního města se učí používat kolo jako běžný dopravní prostředek, počet pravidelných jezdců se za poslední dva roky zdvojnásobil. Alespoň jednou v roce 2012 sedla na kolo na území hlavního města v roce plná polovina Pražanů. Stále jim ale chybí bezpečné cesty a možnost parkovat. Vyplývá to z výzkumu agentury GfK, který byl připravený pro pražský magistrát.
(Celý text)

Ochránci zvířat zachránili vysíleného jezevce, spadl do odkrytého kanálu
17. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Štěstí v neštěstí měl tuto neděli jezevec lesní. Nedaleko řeky Blanice za obcí Psáře spadl do odkrytého kanálu, ze kterého se nedokázal sám dostat. Vyčenichal ho ale pes náhodných kolemjdoucích, kteří po marných pokusech o záchranu zavolali odborníky z vlašimské Záchranné stanice pro živočichy. Ti jej pak z metr a půl hluboké pasti vysvobodili a pustili na svobodu.
(Celý text)

Madagaskar I. aneb Malý kontinent mezi Afrikou a Asií
17. dubna 2013 01:46

MADAGASKAR (Ekolist) - Mému příteli a spolucestovateli Tomáši Polívkovi

Spíše nežli velký ostrov – čtvrtý největší po Grónsku, Nové Guinei a Borneu – představuje Madagaskar díky své svébytnosti cosi jako malý kontinent (Nová Kaledonie by podle stejné logiky představovala kontinent úplně miniaturní). Co do plochy je lehce větší než Francie, jeho někdejší koloniální paní, a leží už poměrně hluboko pod rovníkem zhruba mezi 13. až 25. stupněm. Podle dnešních odhadů se Madagaskar oddělil v rámci rozpadu prakontinentu Gondwany od Afriky před zhruba 150 miliony lety a od Indie asi před 90 miliony – obvyklý náhled, že jeho fauna je proto tak zvláštní, že se od gondwanské masy oddělil v době před vznikem moderních savčích skupin, dostává značné trhliny.


(Celý text)

Německo i přes ústup od jádra exportuje nadbytečnou elektřinu
16. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Německo v loňském roce vyvezlo více elektřiny než v posledních čtyřech letech. A to i přes to, že uzavřelo osm jaderných elektráren. Spolkový statistický úřad začátkem dubna 2013 uvedl, že v roce 2012 bylo do Německa z evropských sítí importováno celkem 43,8 TWh a exportováno 66,6 TWh.
(Celý text)

V Německu vypustili do volné přírody osm zubrů
15. dubna 2013 13:07

PRAHA (Ekolist) - Německo se stalo další evropskou zemí, kde se vyskytuje volně žijící populace zubrů. Největšího suchozemského savce starého kontinentu minulý týden vypustili do přírody v pohoří Rothaargebirge ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Lokalita se nachází v západní části země, zhruba dvě stě kilometrů od hranic s Nizozemím. Kdy se do volné přírody dostanou u nás zatím nikdo netuší.
(Celý text)

Fotovoltaika splácí svůj dluh za používání fosilních zdrojů. Brzy bude čistou energií
15. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - V posledních deseti letech se fotovoltaika z okrajového oboru dostala doslova na výsluní. Paradoxně by to nebylo možné bez energie z fosilních zdrojů, které byly nutné pro zpracování materiálu a výrobu fotovoltaických systémů. Podle Stanfordské univerzity toto období brzy skončí a fotovoltaika bude celosvětově vyrábět tolik energie, že nebude závislá na fosilních zdrojích.
(Celý text)

I z malé stavební úpravy může být hromada odpadu. Jenže kam s tou sutí?
12. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Člověk se rozhodne vyměnit jen pár dlaždiček na záchodě a rázem je z toho hromada stavební suti. Nabízí se nasypat to do záchoda a spláchnout, ale to se výměna dlaždiček může rázem rozšířit o nečekaně rozsáhlé čištění ucpané mísy. Takže do klasické popelnice? Ani tam. Pěkně to naložte do pytle a odvezte do sběrného dvora. Nebo na chatu a tam založte skalku.
(Celý text)

Cyklotransformer Carma – kolo vyrobeného z jediného vraku mercedesu
12. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Vrak mercedesu měl na ukazateli ujetých kilometrů číslo 159 768 kilometrů. Chlapíci z lisabonského cykloshopu Rcicla Bicletas si řekli, že by mohl ujet ještě jednou tolik. Ale jako kolo. Kolo s karmou auta.
(Celý text)

Dálnice nemusí být jen pro auta. Evropa zkouší cyklodálnice
11. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Evropa zkouší nový dopravní experiment: cyklodálnice. Na rozdíl od klasické cyklostezky jsou vedeny co nejvíce přímo, jsou osvětlené a jsou dostatečně široké, takže na nich lze jezdit vysokou průměrnou rychlostí. A města se o ně starají jako o klasické silnice pro auta: v zimě z nich odklízí sníh. Snahou je co nejvíce zpříjemnit a zrychlit dopravu na kole.
(Celý text)

V Číně dramaticky ubylo řek, zjistila studie. Je jich o polovinu méně než před 60 lety
10. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Počet řek, které jsou na území Číny, se oproti stavu před šedesáti lety zmenšil. Čínské ministerstvo vodních zdrojů se v roce 2011 pustilo do rozsáhlého sčítání čínských řek. Na národním sčítání řek se podílelo na 800 tisíc komisařů. Právě vydané výsledky ukazují, že v Číně ubyla skoro polovina řek.
(Celý text)

V USA zvažují, že postaví mimo zákon tajně pořízené snímky týrání zvířat
9. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Skrytá kamera se stala silným spojencem amerických ochránců zvířat. Díky ní se jim jen v posledních dvou letech podařilo zachytit, jak chovatelé kvůli výstavnímu kroku týrají koně chemikáliemi. Nebo kopání do vepřů a vyhazování selat do vzduchu či kruté zacházení se slepicemi ve velkochovech. Díky těmto záběrům byli někteří viníci potrestáni. Přichází ale i reakce z druhé strany. V některých státech USA navrhli zákon, který by pořizování skrytých nahrávek postavil mimo zákon a jejich autory by zapsal na seznam teroristů..
(Celý text)

NGO Market přivítá dvě stovky neziskovek. A ledního medvěda
8. dubna 2013 14:54

PRAHA (Forum 2000) - Čtrnáctý ročník veletrhu neziskových organizací NGO Market přivítá 3. května Národní technická knihovna v Praze. Desítky vystavovatelů na něm představí široké veřejnosti svou práci, potkají se tu také zástupci soukromých firem a nevládních organizací, kteří budou hledat společné projekty. Na veletrh přijede i Nick Allen, zakladatel serveru Donordigital, který se podělí o své dlouholeté zkušenosti se získáváním peněz na internetu. Na NGO Marketu potkáte i známé umělce a při troše štěstí můžete vyhrát šperky nebo vstupenky na české hrady, upozorňuje koordinátorka veletrhu Ester Pěkná z pořádající organizace Forum 2000.
(Celý text)

Definitivní důkaz: V Krkonoších byl vyfocen rys
8. dubna 2013 00:53

HARRACHOV (Krkonoše) (Ekolist) - V březnu byl v západních Krkonoších opakovaně vyfocen rys. Podařilo se to pracovníkům Krkonošského národního parku (KRNAP) s pomocí fotopastí. K přímým pozorováním a k pobytovým stopám, které byly v Krkonoších zaznamenány i v minulých letech, tak přibyl definitivní důkaz, že se rysi v Krkonoších vyskytují.
(Celý text)

Německý Frankturt chystá novinku v třídění odpadů: do žlutého kontejneru lze dát i kovy
5. dubna 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Pro obyvatele Frankfurtu nastalo jedno ulehčení. Dosud mohli Frankfurťané dávat do žlutého kontejneru jen plastové obaly. Podle odpadové společnosti ale asi polovina odpadu nebyly obaly a celá čtvrtina odpadů vůbec nepatřila do tříděného odpadu. Nově však mohou obyvatelé Frankfurtu dávat do žlutého kontejneru všechny plasty a také všechny kovy. Třeba staré hrnce.
(Celý text)

Ničivé lesní požáry netopýrům nevadí. Díky nim mají dostatek potravy
4. dubna 2013 01:54

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Požáry přirozeného původu i ty vzniklé neopatrností lidí se podepisují na populacích volně žijících zvířat často ničivým způsobem. Jak ale ukazuje rozsáhlá studie z pohoří Sierra Nevada, netopýři k nim rozhodně nepatří. Dokonce se zdá, že některé druhy drobnějších netopýrů mají naopak z občasných požárů prospěch.
(Celý text)

Proč se nechováme zeleně? Protože jsme skeptičtí a chudší
3. dubna 2013 01:49

PRAHA (Ekolist) - Tvrdíme o sobě, že se chceme chovat šetrně k přírodě, ale ve skutečnosti toho moc neděláme. Podle řady výzkumů Češi zrovna nepropadají kouzlu zelených výrobků ani potravin a ani při svém každodenním konání na dopady na životní prostředí příliš nemyslí. Co je na vině? Podle odpovědí z průzkumů vysoká cena zeleného přístupu k životu. A nedostatek informací. Podle vědců nejsou ale tyto faktory hlavními a jedinými viníky.
(Celý text)

Vědci píší Chalupovi: Nepodkopávejte ochranu přírody na Šumavě
2. dubna 2013 17:36

PRAHA (Ekolist) - Máme velké obavy, že v důsledku zákona předloženého ministrem životního prostředí dojde k úpadku v dosud přísně chráněných částech národního parku a k rozsáhlému kácení. To píše více než sedmdesát ředitelů národních parků, ředitelů vědeckých a dalších odborných institucí z celé Evropy Tomáši Chalupovi. Podle vědců nový zákon povede ke škodám, jejichž náprava bude trvat desítky let. Dopis napsaný v listopadu zveřejnilo Hnutí Duha v úterý.
(Celý text)

Oslavte Den ptactva a přivítejte navracející se tažné ptáky
1. dubna 2013 01:13

PRAHA (Ekolist) - První duben nepatří jen aprílovým žertíkům, ale i všem opeřencům. Už 107 let se tento den slaví Mezinárodní den ptactva. Prvního dubna roku 1906 byla totiž podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Duben je podle České společnosti ornitologické navíc velmi zajímavým měsícem pro pozorovatele ptáků. Z ČR odlétají poslední zimní hosté, na našem území se zastavují ptáci směřující dále na sever, tažní ptáci ze Středomoří nebo Afriky se vrací na svá hnízdiště a některé druhy již hnízdí.
(Celý text)

Velikonoce pro chlapy: Jak na přírodní barvení vajíček
29. března 2013 01:16

PRAHA (Ekolist) - Velikonoce navzdory padajícímu sněhu klepají na dveře a je pomalu čas začít se připravovat. Byť se po pánské části domácnosti obvykle vyžaduje spíše úplet pomlázky a její pozdější plné využití, není důvodu se bát ani barvení vajíček. Pokud máte, pánové, plné zuby instantních barev z produkce chemického průmyslu, je čas se zamyslet, jak nabarvit vejce přírodně.
(Celý text)

Napodobit efektní orientaci mravenců se u robotů podařilo díky světlu
29. března 2013 00:10

PRAHA (Ekolist) - Mravenčí hemžení se může na první pohled zdát jako chaotické. Ve skutečnosti spolu mravenci při svých cestách komunikují pomocí feromonových značek a kolonie mravenců tak funguje jako vzájemně propojený a komunikující systém. Vědcům se nyní povedlo tuto schopnost napodobit u robotických mravenců. Jen místo feromonů slouží robůtkům světlo.
(Celý text)

Napodobit efektní orientaci mravenců se u robotů podařilo díky světlu
29. března 2013 00:10

PRAHA (Ekolist) - Mravenčí hemžení se může na první pohled zdát jako chaotické. Ve skutečnosti spolu mravenci při svých cestách komunikují pomocí feromonových značek a kolonie mravenců tak funguje jako vzájemně propojený a komunikující systém. Vědcům se nyní povedlo tuto schopnost napodobit u robotických mravenců. Jen místo feromonů slouží robůtkům světlo.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1593 | 1594 | 1595 | 1596 | 1597 | .. | 2144 | Další
Další články:
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00
11. května 2024 05:46

Online diskuse
Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla muže, který pašoval 1500 štírů a jedovatých pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama