titulní strana > co píší jiní
Český vědec objevil na Kapverdách pět druhů ‚kukaččích‛ včel
7. září 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Některé druhy exotických včel se chovají podobně jako kukačky: ‚usnadní‛ si život a nakladou vajíčka do cizího hnízda. Český vědec Jakub Straka z Univerzity Karlovy se podílel na výzkumné expedici, díky které se podařilo popsat pět nových druhů ‚kukaččích‛ včel, které žijí na Kapverdách. Mezi nimi i včelku menší než 5 milimetrů, která i přes svůj malý vzrůst potvrzuje pravidlo o ostrovním gigantismu.
(Celý text)

Izraelec vyrobil městské kolo z papírové lepenky, uveze 140 kg
6. září 2012 14:33

PRAHA (Ecomonitor) - Kola se vyrábějí z oceli, hliníku, karbonových vláken. Sehnat se dají i rámy vyrobené ze dřeva nebo z bambusu. O kus dál šel izraelský inženýr Izhar Gafni. Sestrojil si kolo z lepenky. Je voděodolné a náklady na výrobu jsou devět dolarů, tedy necelých 180 Kč.
(Celý text)

Ecover koupil značku Method a je největším výrobcem zelené drogerie na světě
6. září 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Belgická značka Ecover je jedním z nejznámějších výrobců ekologických čistících a pracích prostředků. V úterý oznámila, že se stala i největším. Koupila totiž podobně zaměřenou americkou značku Method. Jak oznámil Ecover, značka Method nezanikne a na trhu budou obě značky vedle sebe.
(Celý text)

Cejlon aneb Zářivý ostrov pro lid
5. září 2012 12:29

CEJLON (Ekolist) - "Pokud právě neprší, vyhlíží přesně jako stránka z katalogu nějaké levné cestovní kanceláře, nabízející jihomořské ostrovy pro lid: šmolkově modrá obloha, načechrané vějíře kokosových palem, smaragdově zelená rýžová pole, zářivě bílé pláže." Biolog a esejista Stanislav Komárek tentokrát navštívil Cejlon, ve svém textu se však věnuje nejen přírodnímu vzhledu ostrova, ale také jeho rozmanitým obyvatelům.
(Celý text)

Budou místo fotovoltaiky solární články ze špenátu? Vědci se o to snaží už roky
5. září 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Přeměnu slunečního svitu v listech rostlin na energii se poprvé vědcům podařilo napodobit před čtyřiceti lety. Z listu vyextrahovaný protein dál přeměňoval sluneční svit na energii i v laboratorních podmínkách. Vědci si tehdy od objevu slibovali skvělé vyhlídky do budoucna. Dosavadní výsledky ale jejich představy zatím nenaplnily. Za zmínku stojí však aktuální pokrok. Američtí vědci vyrobili solární článek, ve kterém zkombinovali protein, získaný ze špenátu, s elektricky nabitým křemíkem. Tento biohybridní solární článek vyrobil více jak dvojnásobek energie, než kolik zvládly dosavadní solární články na bázi rostlinného proteinu.
(Celý text)

Hmyzích opylovačů ubývá. Spolehnout se jen na chované včely je riskantní
4. září 2012 17:34

PRAHA (Ekolist) - Dvě třetiny zemědělských plodin a drtivá většina volně rostoucích rostlin závisí na opylovačích z hmyzí říše. Nejčastěji na včelách a pestřenkách. Jak varují vědci, tato ekosystémová služba, kterou mají lidé od přírody zdarma, postupně upadá. Spolehnout se jen na lidmi pěstované včely se podle odborníků nedá.
(Celý text)

Šimpanzi si zřejmě vytvářejí vlastní sociální tradice. Mají osobitý způsob hlazení a laskání
4. září 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Schopnost šimpanzů vzájemně se od sebe učit není etologům neznámá, ale to, že jsou jednotlivé skupiny schopny sociálními mechanismy udržovat i své vlastní tradice, je novinka. Tým univerzity v Gonzaze spolu s holandským ústavem psycholingvistiky Institutu Maxe Plancka v Nijmegenu přichází s tím, že uvnitř jednotlivých šimpanzích komunit vznikají osobité způsoby vzájemného laskání a hlazení, které jsou vlastní jen konkrétním tlupám.
(Celý text)

Žádné průzkumy ložisek břidlicového plynu do roku 2014, navrhuje Chalupa
3. září 2012 12:21

PRAHA (Ekolist) - Ministerstvo životního prostředí chce na dva roky vyhlásit stop stav na rozhodování o těžbě břidlicového plynu. Proto v pondělí poslalo do vlády návrh moratoria, které by mělo platit do poloviny roku 2014.
(Celý text)

Vynést do stratosféry tuny aerosolu pro ochlazení Země může být proveditelné i cenově dostupné
3. září 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Vynést do stratosféry milion tun aerosolu, který by zde sloužil jako jakýsi slunečník a od Země odrážel sluneční paprsky a tím zpomalil klimatickou změnu, může být proveditelné a cenově dostupné. Vyplývá to z analýzy nákladů šesti možných technologických postupů, kterou zveřejnil žurnál Environmental Research Letters.
(Celý text)

Evoluční detektivka: Proč jsou na světě tisíce druhů hmyzu, ale krokodýlů je jen pár?
2. září 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Jak je možné, že za 250 milionů let se evolučně vyvinulo jen třiadvacet druhů krokodýlů a aligátorů, zatímco u brouků tu máme popsáno přes 400 000 zástupců? Podle vědců z kalifornské univerzity v Los Angeles dosavadní teorie uspokojivou odpověď nenabízejí.
(Celý text)

Konkurenční boj v zemědělství ničí krajinu, tvrdí senátor Šilar
31. srpna 2012 11:00

PRAHA (Ekolist) - Zemědělská krajina České republiky je dlouhodobě poškozována. Čeští zemědělci musí přežít v tvrdém konkurenčním prostředí a tomu odpovídá i způsob jejich hospodaření, tvrdí senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podpořil iniciativu Za obnovu zemědělské krajiny.
(Celý text)

Pár snadných tipů, jak se na školní rok připravit ekologicky
31. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Nedá se nic dělat, škola je za dveřmi. Ať už se do ní žáčci či studenti těší nebo ne, stejně jim nezbude nic jiného, než svůj školní batoh opět naplnit školními potřebami a vydat se na cestu za vědomostmi. Zde je několik tipů, jak to učinit s co největším ohledem na životní prostředí.
(Celý text)

Hurikány nepůsobí jen hmotné škody, mohou se silně podepsat i na psychice dětí
30. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Každý rok udeří na území USA jeden až dva hurikány a způsobí velké hmotné škody. Na americké pobřeží u Mexického zálivu se v těchto dnech žene hurikán Isaac. Ale nejde jen o zničené domy a auta, v sázce je i psychické zdraví dětí a dospělých. Vědci si proto kladou otázkou, jaký dopad mají takovéto přírodní katastrofy na psychiku dětí a dospělých. Konkrétně se snaží zjistit, jaké děti jsou nejvíce ohroženy stresovou situací a jak to u nich rozpoznat, aby jim mohla být poskytnuta včasná pomoc.
(Celý text)

Evropa a Austrálie se dohodly na jednotném trhu s emisemi
29. srpna 2012 03:00

PRAHA (Ekolist) - Evropská unie a Austrálie propojí své systémy obchodování s emisními povolenkami. Nestane se tak ale dříve než v roce 2018, oznámili v úterý komisařka pro opatření v oblasti změny klimatu Connie Hedegaardová a australský ministr pro změnu klimatu a energetickou účinnost Greg Combet.
(Celý text)

Koliha při svém tahu využila hurikán. Nechala se jím vystřelit 160 kilometrovou rychlostí
29. srpna 2012 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Migrující koliha dokáže při svém letu nad Karibikem celé hodiny vzdorovat nepříznivému větru. Jak ukazuje společná studie American Bird Conservancy (ABC) a Centra pro biologii ochrany přírody ve Wiliamsburgu, dokáže se dokonce poprat i se silou hurikánu a využít ji k velmi rychlým přesunům, píše server Mongabay.
(Celý text)

Leopardice uvízla nabodnutá na továrním plotu, záchrana trvala hodinu
28. srpna 2012 14:31

PRAHA (Ecomonitor) - Leopardí samici se v pondělí ráno nezdařil přeskok přes plot indické továrny. Zvíře uvízlo tři hodiny nabodnuté na jedné z ocelových tyčí plotu. Osvobození velké kočky trvalo záchranářům skoro hodinu. Leopardice je i přes utržená zranění v dobrém stavu.
(Celý text)

Lidstvo se bude muset kvůli nedostatku vody obejít bez masa, varují vědci
28. srpna 2012 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Přední vědci vydali jedno z nejvážnějších varování. Podle nich by se téměř celá lidská populace měla během čtyřiceti let přeorientovat na vegetariánství, jinak se nepodaří zabránit katastrofickému nedostatku potravin, píše server Guardian.
(Celý text)

Parku Šumava hrozí pokuta půl milionu za zásahy proti kůrovci
27. srpna 2012 14:56

PRAHA (Ekolist) - Národnímu parku Šumava hrozí pokuta 450 tisíc korun za zásahy proti kůrovci v roce 2010 a částečně i 2011. Pokuta tedy pokrývá období, kdy byl ředitelem Jiří Krejčík a Jan Stráský. Park se proti pokutě hodlá odvolat, nicméně tvrdí, že zásahy byly nutné a případná pokuta akceptovatelná.
(Celý text)

Česko – hostitel vzácných orchidejí i vřetenušek!
27. srpna 2012 08:19

(www.blizprirode.cz) - Česká republika, mnohdy přezdívaná jako srdce Evropy, představuje nejen lákadlo pro rekreační turisty, ale na své si zde přijdou i biologové a milovníci přírody. Vedle jedinečné podoby hlavního města, desítek hradů a zámků roste také návštěvnost národních parků i vzácných přírodních lokalit. Mnohdy na první pohled skryté vzácné lokality jsou domovem pro jedinečné biotopy rostlin a živočichů. Inspiraci kam vyrazit za podobnými krásami přírody nabízejí webové stránky programu NET4GAS Blíž přírodě (www.blizprirode.cz), kde mimo jiné najdete také tipy, co stojí za pozornost bystrého oka.
(Celý text)

Jaderné palivo z mořské vody? Moc drahé. Zatím, říkají vědci
27. srpna 2012 03:00

PRAHA (Ekolist) - Mořská voda je krom jiného také potenciální zdroj jaderného paliva. Ve světových oceánech se podle vědců vyskytuje uran v hustotě asi 3 částice na milion. To sice není mnoho, ale zásoby mořské vody jsou obrovské. V celkovém součtu je uranu v mořské vodě tolik, že by současným jaderným elektrárnám vydržel na šest a půl tisíce let. Problém ale je, jak uran z mořské vody získat levně.
(Celý text)

Jaderné palivo z mořské vody? Moc drahé. Zatím, říkají vědci
27. srpna 2012 03:00

PRAHA (Ekolist) - Mořská voda je krom jiného také potenciální zdroj jaderného paliva. Ve světových oceánech se podle vědců vyskytuje uran v hustotě asi 3 částice na milion. To sice není mnoho, ale zásoby mořské vody jsou obrovské. V celkovém součtu je uranu v mořské vodě tolik, že by současným jaderným elektrárnám vydržel na šest a půl tisíce let. Problém ale je, jak uran z mořské vody získat levně.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1608 | 1609 | 1610 | 1611 | 1612 | .. | 2147 | Další
Další články:
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45
14. května 2024 05:45

Online diskuse
O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

Ekologické organizace: Farmy podle návrhu ministerstva dostanou dotace i bez zlepšení stavu krajiny
17. května 2024 20:19

(ČTK) - Ekologické organizace kritizují návrh ministerstva zemědělství, podle kterého by se ekologické dotace vyplácely také zemědělcům, kteří nesplní některé podmínky ke zlepšení stavu krajiny, například požadavek na pěstování více než jedné plodiny na větších farmách nebo vyčlenění části půdy na podporu přírody. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická a Světový fond na ochranu přírody (WWF) v Česku. Ministerstvo zemědělství v reakci pro ČTK uvedlo, že chce sazbu ekologické platby zachovat, protože vypuštěný požadavek na diverzifikaci plodin je pouze jedním z mnoha a většina ostatních podmínek pro výplatu dotace se nezmění.
(Celý text)

Město Zlín začalo ve spolupráci s firmou odchytávat přemnožené nutrie
17. května 2024 20:15

ZLÍN (ČTK) - Město Zlín začalo ve spolupráci se specializovanou firmou odchytávat přemnožené nutrie. První odchyt se uskutečnil na sídlišti Bartošova čtvrť, kde je výskyt hlodavců nejvyšší, sdělil ČTK mluvčí radnice Tomáš Melzer. Ve středu se za tři hodiny podařilo chytit 17 dospělých a odrostlých nutrií.
(Celý text)

Protest zemědělců příští týden nebude, nový termín zatím není znám
17. května 2024 20:12

PRAHA (ČTK) - Čeští zemědělci odložili protest, který se měl konat příští týden ve středu v Praze. Chtějí tak uklidnit situaci a snížit riziko, že by se při protestu mohlo něco stát, řekl dnes ČTK prezident Agrární komory (AK ČR) Jan Doležal. Vedení Zemědělského svazu ČR (ZS) se rozhodlo protest přesunout na 4. června. Odklad zdůvodnilo rozjitřenou atmosférou po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí odvolat středeční protest ocenil, považuje ho za logické a odpovědné.
(Celý text)

Ombudsman připravuje pro stavebníky přehled povinností při výměně střechy s azbestem
17. května 2024 14:40

PRAHA (Ekolist) - Střechu s rakovinotvorným azbestem u nás mají tisíce rodinných domů. Ombudsman připravuje návod, jak její výměnu lidé zvládnou bezpečně a podle předpisů.
(Celý text)

Výsadba stromů kolem silnic a cest dostane zelenou
17. května 2024 13:40

PRAHA (Ekolist) - Stromy, stromořadí i ostatní dřeviny podél silnic jsou fenoménem a typickým prvkem naší krajiny, které navíc významně pomáhají adaptaci krajiny na změnu klimatu. Stará výsadba se ale kácí a novou často komplikuje povinnost dodržovat tří metrový odstup u vzrostlých stromů od pozemků, které sousedí s těmi silničními. To nyní změní novela zákona o zemědělském půdním fondu, kterou brzy projedná Senát. Platit by měla od 1. července. Novinky představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na třetím ročníku semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně, který se konal v Pardubicích. Informuje o tom MŽP.
(Celý text)

Soud chce psychiatrický posudek obžalovaného ze založení požáru v Českém Švýcarsku
17. května 2024 11:13

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Krajský soud v Ústí nad Labem dnes opět odročil hlavní líčení s Jiřím Lobotkou, který je obžalován ze založení požáru v Národním parku České Švýcarsko. Stále není jasné, zda hlavní líčení chápe. Soud si proto vyžádá znalecké psychiatrické posouzení. Jednání bude pokračovat 27. května. Obžalovaný ve čtvrtek přiznal založení menších požárů na Děčínsku, způsobení největšího požáru v historii ČR odmítá. Soudce Roman Felzmann zatím o jeho přiznání viny v případě jiných požárů nerozhodl, protože obžalovaný působí zmateně. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení.
(Celý text)

Soud vyhověl Dětem Země, termín dokončení D49 Hulín-Fryšták je ohrožen
17. května 2024 11:05

(ČTK) - Právní bitva o stavební povolení pro dálnici D49 v rozestavěném úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském kraji bude pokračovat, letošní termín dokončení je tak ohrožen. Nejvyšší správní soud (NSS) na podnět spolku Děti Země zrušil rozsudek Městského soudu v Praze z roku 2022 a rozhodnutí ministra dopravy z roku 2021, kterým byla potvrzena právní moc stavebního povolení. Že je zprovoznění stavby v letošním roce ohrožené, uvedl na síti X generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Ministerstvo musí znovu vypořádat námitky Dětí Země, NSS upozornil na více pochybení.
(Celý text)

Dobrovolníci budou v Krkonoších od pátku do neděle uklízet odpadky po turistech
17. května 2024 11:00

ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Dobrovolníci budou od pátku do neděle při akci Čisté Krkonoše a Zelený Špindl uklízet odpadky, které v zimě lidé odhodili na sjezdovkách a turistických trasách. Centrem dění bude dolní stanice lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín. Na organizaci tradiční úklidové akce, při níž se sebere několik tun odpadu, se letos domluvily Správa Krkonošského národního parku, město Špindlerův Mlýn a Skiareál Špindlerův Mlýn.
(Celý text)

Jak úspěšně navrátit jedli bělokorou do našich lesů?
17. května 2024 02:41

PRAHA (Ekolist) - Probíhající globální klimatická změna a její významné dopady na lesní ekosystémy nás nutí hledat inovativní přístupy k udržitelnému lesnictví. Jednou z klíčových dřevin, která může hrát významnou roli v adaptaci lesních porostů na nové klimatické podmínky, je jedle bělokorá.
(Celý text)

Správa chystané CHKO Soutok bude sídlit v Lanžhotě
17. května 2024 01:13

(ČTK) - Správa chystané Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok v jihovýchodním cípu Česka bude sídlit v Lanžhotě na Břeclavsku, a to v objektu bývalé školy, uvedly ministerstvo životního prostředí a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil 75,6 kg odpadů. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel
17. května 2024 01:02

(ČTK) - Každý Čech loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadů, zhruba o 2,5 kilogramu méně než v roce 2022. Recyklace obalů se ale meziročně zvýšila o čtyři procentní body a jejich celkové využití bylo proti předchozímu roku vyšší o pět procentních bodů. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití, sdělila společnost Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Podle ní odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil 75,6 kg odpadů. Pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel
17. května 2024 01:02

(ČTK) - Každý Čech loni vytřídil v průměru 75,6 kilogramu odpadů, zhruba o 2,5 kilogramu méně než v roce 2022. Recyklace obalů se ale meziročně zvýšila o čtyři procentní body a jejich celkové využití bylo proti předchozímu roku vyšší o pět procentních bodů. Z celkového počtu vyprodukovaných obalů loni putovalo 75 procent k recyklaci a dalších 11 procent k energetickému využití, sdělila společnost Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Podle ní odpady třídí tři čtvrtiny obyvatel.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama