titulní strana > co píší jiní
Příběh zkrvavených řek aneb Co dělat s „nepřítelem“ kormoránem
15. března 2011 02:00

PLZEŇ (Ekolist) - Ještě před čtvrt stoletím to byl svátek – když se někde ten krásný pták objevil, milovníci přírody se za ním jezdili dívat z širokého okolí. Krásný pták je to nadále – jen nadšení opadlo. Přesněji řečeno: na mnoha místech se změnilo v zoufalství, nebo v lepším případě v konstatování, že s kormorány není něco v pořádku. Počty kormoránů, kteří jsou i dnes chráněným druhem, dramaticky stoupají a jejich hejna zaplavující Evropu přivádějí rybáře k šílenství. A nikdo přesně neví, co s tím. Pojďme se tedy pokusit tento „případ kormorán“ trochu rozplést.
(Celý text)

Vědci řeší záhadu: proč předky přitahovaly zóny katastrof
15. března 2011 01:30

LONDÝN (Ekolist) - Lidé často žijí v zónách, v nichž hrozí ničivá zemětřesení či erupce vulkánů. Na tom není na první pohled nic zvláštního. Jenže nyní vědci zjišťují, že to není náhoda. Usidlování lidských civilizací v těchto zónách se nedá vysvětlit pouhou náhodou, ale tyto zóny naše předky něčím přitahovaly. A nejde jen o zjevné příklady jako třeba San Francisco, Neapol či Instanbul.
(Celý text)

Spanilá jízda na terénním motocyklu v Krkonoších stála provinilce 100 000 Kč
14. března 2011 10:45

(Ekolist) - Začátkem dubna minulého roku jezdila skupinka čtyř řidičů terénních motocyklů na pásech nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku. Nelegálně. Díky velkému úsilí strážců a policistů se čtveřici řidičů terénních motocyklů, kteří si „užívali“ jízdu skoro po celých Krkonoších a to včetně Krakonošovy zahrádky pod Studničnou horou, podařilo dostihnout a v následných správních řízeních byla každému z provinilců uložena pokuta ve výši 100 000 Kč.
(Celý text)

Když už třídíte, tak třiďte správně
14. března 2011 09:26

PRAHA (Ekolist) - Každý dnes už ví, co znamená třídění odpadů. Stále se ale objevují nejasnosti s tím, zda sešlapávat plastové lahve, jestli vymývat kelímky od jogurtů a jestli patří starý talíř do skla. Sešlapávat, vymývat, nepatří. Podívejte se s námi na pár tipů, proč a jak třídit odpady lépe.
(Celý text)

Druhý výbuch v japonské jaderné elektrárně, explodoval vodík
14. března 2011 08:21

PRAHA (Ekolist) - V noci oznámily japonské úřady, že v jaderné elektrárně Fukušima došlo k dalšímu výbuchu. Na jednotce Fukušima 3 explodoval vodík. Technici se snaží chladit reaktory, které v pátek poškodilo zemětřesení a následně vlna cunami.
(Celý text)

EU: Musíme přidat, abychom do roku 2050 snížili emise o 80 %
14. března 2011 08:20

PRAHA (Ekolist) - Během minulého týdne Evropská komise představila Plán přechodu ke konkurenceschopné nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050. Dokument přijel do Prahy představit jeden z tvůrců, Němec Torsten Wöllert z Generálního ředitelství pro oblast klimatu Evropské komise.
(Celý text)

Brazilské hovězí má větší dopad na klima, než se předpokládalo
14. března 2011 07:51

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - Brazílie je od roku 2000 největším vývozcem hovězího masa na světě. Důsledky tohoto ekonomického primátu se však nepřímo podílejí i na odlesňování Amazonie a produkcí CO2 přispívají ke klimatickým změnám, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Po zemětřesení a tsunami došlo v Japonsku k výbuchu v jaderné elektrárně
12. března 2011 10:04

PRAHA (Ecomonitor) - Přibližně 130 kilometrů od východního pobřeží japonského ostrova Honšú došlo včera ráno k zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice. Následně na pobřeží dorazila mohutná tsunami, místy vysoká až deset metrů. V sobotu ráno japonská média informovala, že v jaderné elektrárně Fukušima 1 došlo k explozi.
(Celý text)

V pralesích Madagaskaru byl objeven nový pták
11. března 2011 04:28

ANTANARIVO/HODONÍN (Ecomonitor) - Příroda Madagaskaru je „bohatší“ o další endemický druh. Nelétavý, pestře vybarvený pták z rodu Mentocrex, vzdáleně podobný našemu chřástalovi, dostal své druhové jméno „Beanka“ podle místa svého nálezu, neprostupné oblasti suchých lesů a vápencových bradel, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Velká zvěř přispívá k rozmanitosti lesa – „seje“ vzácné rostliny
10. března 2011 04:00

ARC-EN-BARROIS/HODONÍN (Ecomonitor) - Pokud se v lese přemnoží divoká prasata, srnci a jeleni, znamená to pro les škody na křovinách a mladých stromech. Ale také obohacení, co se týče většího výskytu travin a bylin, píše server ScienceDaily.
(Celý text)

Luboš Motl: Klimatická změna svět neohrožuje, alarmisté ano
9. března 2011 07:30

PLZEŇ (Ekolist) - Fyzik Luboš Motl patří k nepřehlédnutelným představitelům českých „klimaskeptiků“. V rozhovoru vysvětluje, že jako člověk z prostředí špičkové vědy (a někdejší pedagog z Harvardu) nemůže přijmou některá klíčová tvrzení klimatické debaty. Vyvrací řadu mýtů o „popíračích“ a zdůrazňuje, že oba tábory si jsou v mnoha směrech blíže, než se tuší. A hlavně opakuje, že tvrzení o hrozících nebezpečích jsou zcela nesmyslná a že klimatologie je v zajetí alarmistických politiků a zmanipulovaných vědců.
(Celý text)

EU kritizuje Španělsko za nadměrný lov makrel v roce 2010
9. března 2011 05:15

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Španělsko bylo v minulých letech opakovaně varováno, aby dodržovalo kvóty na lov makrel. Loni lov makrel opět překročil povolenou úroveň. Evropská unie kvůli ochraně udržitelného rybolovu proti Španělsku zakročila, píše server ECOticias.com.
(Celý text)

Pražské Masarykovo nádraží se rušit nebude, slibuje developer
8. března 2011 15:00

PRAHA (Ekolist) - V posledních létech se množily spekulace, jestli bude Masarykovo nádraží zrušeno nebo zůstane zachováno. Těm je teď konec, alespoň jak tvrdí developer. Masarykovo nádraží v Praze se rušit nebude, slíbil Tomáš Kadeřábek ze společnosti Masaryk Station Development na veřejné diskuzi, kterou na konci února pořádal Ústav pro ekopolitiku spolu s občanským sdružením Arnika.
(Celý text)

Závazek na podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů zřejmě ČR splnila
8. března 2011 13:25

PRAHA (Ekolist) - Česká republika se v přístupové smlouvě k EU zavázala, že v roce 2010 budou mít obnovitelné zdroje (OZE) osmi procentní podíl na spotřebě elektrické energie. Zdá se, že ČR tento indikativní cíl splnila.
(Celý text)

Kontrola emisního znečištění v Pekingu by snížila výskyt plicních chorob na polovinu
8. března 2011 05:42

BEIJING/HODONÍN (Ecomonitor) - V průběhu olympijských her v roce 2008 se čínské hlavní město snažilo omezením osobní dopravy v centru metropole zlepšit kritický stav ovzduší. Nyní představitelé nevládních ekologických iniciativ spolu se zástupci zdravotnických zařízení poukazují na to, že pokud by se podařilo zlepšit situaci v ovzduší nad městem trvale, snížila by se pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic na polovinu, píše Yale Environment.
(Celý text)

Sůl na silnicích může zabíjet stromy
7. března 2011 09:12

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Zdraví tisíců stromů po celé Británii je ohroženo. Na vině je sůl použitá k posypu silnic během tuhé zimy. Po dvou letech intenzivního používání soli na vozovkách začínají být zřetelné první známky zvadlých a mrtvých stromů, uvádí internetová mutace britského deníku The Telegraph.
(Celý text)

Chystá se první žaloba na stát kvůli programu Zelená úsporám
4. března 2011 11:55

PRAHA (Ecomonitor) - Žadatel, který splnil všechny požadavky programu Zelená úsporám, ale kvůli úřední chybě mu hrozí, že dotaci nedostane, se chce se státem soudit. Dnes o tom informoval Český rozhlas Radiožurnál.
(Celý text)

Kvůli škrtům hrozil na silnicích masakr žab
4. března 2011 07:30

PRAHA (Ekolist) - S nástupem jara hrozil motoristům na některých silnicích hororový zážitek z jízdy po vyhřezlých vnitřnostech stovek či tisíců rozjetých žab. Byl by to bezprostředně viditelný důsledek finančního škrtu v rozpočtu ministerstva životního prostředí na Program péče o krajinu. Mohlo se totiž stát, že by nikdo obojživelníky nepochytal a přes silnici nepřenesl. Ministr financí ale po přímluvách ochránců přírody a starostů obcí přislíbil, že program dofinancuje – a jarní masakr žabiček se proto konat nemusí.
(Celý text)

Vrátí se v podobě úspor vyšší investice do úsporných zářivek?
4. března 2011 01:14

PRAHA (Ecomonitor) - V Kalifornii nepřinesly nové úsporné zářivky takové úspory energie, jaké se očekávaly. Jak moc nové druhy svítidel pomohou snížit spotřebu elektřiny v České republice, ptá se server Technet.
(Celý text)

Březina: Praha investuje do cyklistiky desítky milionů
3. března 2011 16:09

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město Praha je odhodláno a připraveno pokračovat v rozvoji městské cyklistiky, informoval na tiskové konferenci první náměstek primátora Karel Březina. Dodal, že v plánu města na letošní rok jsou vyčleněny desítky milionů, které budou investovány do rozvoje „zdravého trávení volného času“.
(Celý text)

Březina: Praha investuje do cyklistiky desítky milionů
3. března 2011 16:09

PRAHA (Ekolist) - Hlavní město Praha je odhodláno a připraveno pokračovat v rozvoji městské cyklistiky, informoval na tiskové konferenci první náměstek primátora Karel Březina. Dodal, že v plánu města na letošní rok jsou vyčleněny desítky milionů, které budou investovány do rozvoje „zdravého trávení volného času“.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1644 | 1645 | 1646 | 1647 | 1648 | .. | 2135 | Další
Další články:
27. dubna 2024 06:00
26. dubna 2024 15:11
26. dubna 2024 06:00
25. dubna 2024 05:55
24. dubna 2024 17:16

Online diskuse
Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly
28. dubna 2024 19:12

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
(Celý text)

Pastva skotu přinesla ptačímu parku u Dubňan pestrost, těší ornitology
28. dubna 2024 14:15

DUBŇANY (ČTK) - Do ptačího parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku se díky pastvě uherského skotu začaly vracet vzácné druhy rostlin, mizí naopak náletové dřeviny či nepůvodní zlatobýl. Pastva má podle ornitologů, kteří se o lokalitu starají, také významně pozitivní efekt na druhovou pestrost.
(Celý text)

Bonobové nejsou zas tak mírumilovní, jak jsme si mysleli
28. dubna 2024 05:55

PRAHA (Ekolist) - Ohrožený druh bonobo, lidoop ze středoafrického deštného pralesa, má pověst tak trochu hipíka. Bonobové jsou známí jako mnohem mírumilovnější než jejich bojovní příbuzní šimpanzi. Žijí v matriarchálních společnostech, provozují rekreační sex a vykazují známky spolupráce uvnitř i vně svých bezprostředních sociálních skupin. Prostě pohoda.
(Celý text)

Portál MiSe Klima - nový digitální průvodce klimatickou změnou
28. dubna 2024 05:00

PRAHA (Ekolist) - Nový digitální průvodce nabízí široké veřejnosti veškeré informace o klimatických opatřeních, která pomáhají zmírňovat dopady změny klimatu. Základ portálu tvoří jejich katalog, který byl sestaven pracovníky poradenských center financovaných v rámci projektu LIFE COALA. K dispozici jsou publikace, metodiky a knihy, kde lze získat bližší představu, jak opatření fungují.
(Celý text)

Jméno nově narozeného gorilího mláděte v Zoo Praha vybere bioložka Goodallová
28. dubna 2024 01:06

PRAHA (ČTK) - Jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo předminulý týden v pražské zoologické zahradě, vybere slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová. Jméno se lidé dozvědí v sobotu 11. května v zahradě v rezervaci Dja. Pohlaví nově narozené gorily zoo určí na základě testu DNA z trusu mláděte. ČTK to řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Uvedl, že podle vzhledu by nové mládě mohla být samička.
(Celý text)

Vranovskou přehradu čeká řada akcí, slaví 90 let od napuštění
28. dubna 2024 01:00

VRANOV NAD DYJÍ (ČTK) - Vranovskou přehradu na řece Dyji letos čeká řada akcí, 11. dubna totiž oslavila 90 let od napuštění. Za tu dobu se stala jednou z největších turistických destinací jižní Moravy. Kromě toho plní vodohospodářské funkce. Akce k oslavám zastřešuje destinační společnost ZnojmoRegion, která připravila s místními podnikateli i samosprávami výstavy, přednášky či exkurze do míst, kam se běžně nechodí. Přednášky se budou týkat například historie výstavby vodního díla, zániku obce Bítov či stavby nové stejnojmenné obce. Výstavy pak připomenou podobu krajiny a vesnic před stavbou, staré fotografie budou doplněné současnými.
(Celý text)

V Mladé Boleslavi budou mít na podzim první medovinu z městské včelnice
28. dubna 2024 00:59

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav bude mít na podzim první medovinu z medu z městské včelnice. Loňský výnos medu byl dosud největší a činil poprvé od založení včelnice téměř 100 kilogramů. O šest včelstev v zahradě komunitního centra Klementinka se starají členové včelařského kroužku, zahajují jeho pátou sezonu. Stejně jako med i medovinu využije město k propagačním účelům, řekl ČTK Martin Weiss, který kroužek vede.
(Celý text)

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za rok 2023 šest psů
28. dubna 2024 00:56

PRAHA (ČTK) - Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů. Zasloužili si ho tím, že pomohli zachránit lidský život. Fenka velkého knírače Terezka našla po zemětřesení v Turecku v sutinách ženu, německý ovčák Ajax ze Slovenska zachránil, rovněž po zemětřesení v Turecku, sedm lidí v troskách domů a fena jorkšírského teriéra Kája zachránila život svému pánovi při epileptickém záchvatu. Čivava Diana pak pomáhá svému majiteli na invalidním vozíku se záchvaty a působí jako asistenční pes a německý ovčák Rapp našel ztraceného muže se zdravotními problémy, který byl v bezvědomí. Pořadatelé ankety dnes v Praze rozdávali ceny psím hrdinům počtrnácté.
(Celý text)

Osm jihočeských projektů se letos přihlásilo do národní ekologické soutěže Adapterra Awards
28. dubna 2024 00:52

(ČTK) - Osm projektů z jižních Čech je letos přihlášených do ekologické soutěže Adapterra Awards, kterou vyhlašuje Nadace Partnerství. Pět jich je v kategorii Krajina, tři v kategorii Sídla. Budou soupeřit s dalšími 69 projekty. Letošní novinkou je udělení Ceny Jihočeského kraje, který se stal regionálním partnerem soutěže a který tak navíc ocení jihočeské projekty, řekla mluvčí Nadace Partnerství Andrea Křivánková. Krajské i národní výsledky vyhlásí organizátoři na podzim.
(Celý text)

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, pavilon je uzavřen
28. dubna 2024 00:47

OLOMOUC (ČTK) - Mládě hrabáče kapského se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, která o tato zvířata pečuje od roku 2017. Zatím odchovala dvě jejich mláďata. Péče o narozeného hrabáče je náročná. Zoo dočasně uzavřela pavilon, v němž tyto africké savce chová. Samice i ošetřovatelé tak mají klid a mohou se společnými silami o potomka postarat. Pokud bude odchov úspěšný, tak malého hrabáče návštěvníci zoologické zahrady uvidí ve výběhu zhruba za tři týdny, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky na stavění máje a pastvu ovcí
28. dubna 2024 00:19

UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK) - Skanzen Rochus v Uherském Hradišti zve návštěvníky ve středu 1. května na stavění máje a pastvu ovcí. Tradiční prvomájový program zahrnuje také ukázky práce s pasteveckým psem, stříhání ovcí, folklorní vystoupení nebo dílničky pro děti, sdělila za organizátory Hana Maděričová.
(Celý text)

Seznam Zprávy: Precheza dostala za únik oxidu siřičitého novou pokutu
27. dubna 2024 21:23

PŘEROV (ČTK) - Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) novou pokutu. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Podle jeho informací má Precheza zaplatit půl milionu korun. Firma se může odvolat, případ by pak řešilo ministerstvo životního prostředí (MŽP).
(Celý text)

Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
27. dubna 2024 21:13

OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK) - Čtrnáct tažných koní předvádělo dnes lidem v brdských lesích šetrné vyvážení pokácených stromů z těžko dostupného lesního terénu. Vojenské lesy a statky (VLS) tak ukazovaly přírodě blízké hospodaření, které zavádějí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Soutěžní trať vedla posádkovým cvičištěm Jince, které se mimořádně otevřelo veřejnosti.
(Celý text)

Vychuchol pyrenejský připomíná krtka i ptakopyska. Španělští experti se ho snaží zachránit před vymřením
27. dubna 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělská vláda i Mezinárodní svaz ochrany přírody zintenzivnily snahy o záchranu nepříliš známého živočicha, který vypadá trochu jako krtek, trochu jako potkan a trochu jako ptakopysk a žije už jen v několika málo oblastech severu Španělska a Portugalska či jihu Francie. Jmenuje se vychuchol pyrenejský a k životu potřebuje čisté bystřiny. Právě proto mu možná už do deseti let hrozí vymření, informoval tento týden deník El País.
(Celý text)

Drony vyvinuté na ČVUT pomáhají s mapováním znečištěných vodních ploch
27. dubna 2024 13:07

(ČTK) - Drony vyvinuté na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) pomáhají s přesnějším a rychlejším mapováním znečištěných vodních ploch, hledáním sinic a odpadků. Dokážou to ve spolupráci s autonomně řízenými loděmi. Skupina multirobotických systémů (MRS) Fakulty elektrotechnické ČVUT představila v pondělí své výsledky u břehů vodní nádrže Orlík.
(Celý text)

Dotační hřebík do rakve přírodě šetrnému zemědělství
27. dubna 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament 24. dubna podpořil návrh Evropské komise radikálně oslabit ekologické podmínky pro čerpání veřejných peněz ze zemědělských dotací v rámci Společné zemědělské politiky.
(Celý text)

Kraj Vysočina se chystá přispět ochráncům na výkup mokřadu Na Skřivánku
27. dubna 2024 01:08

JIHLAVA (ČTK) - Kraj Vysočina se chystá přispět na výkup mokřadu Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby tam bylo možné zachovat podmínky pro chráněné a ohrožené živočichy a rostliny. Český svaz ochránců přírody (ČSOP) potřebuje do konce května sehnat na vykoupení téměř osmi hektarů pozemků 3,5 milionu korun. Zatím podle webu sbírky dostal zhruba 2,6 milionu korun. Radní kraje tento týden doporučili krajskému zastupitelstvu, aby ochráncům schválilo dar 1,3 milionu korun. ČTK to řekl krajský radní Pavel Hájek (STAN).
(Celý text)

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil
27. dubna 2024 01:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
(Celý text)

Nejvýznamnější objev učinili loni speleologové v ČR v systému Amatérské jeskyně
27. dubna 2024 01:00

SLOUP (ČTK) - Cenu předsednictva České speleologické společnosti za loňský nejvýznamnější objev v Česku získali jeskyňáři za objevy v jeskyni Lipovecká ventarola, která je součástí Amatérské jeskyně jako nejrozsáhlejšího jeskynního systému v Česku. Cenu za objev českých speleologů v zahraničí získala Expedice Sokotra za objevy na stejnojmenném ostrově, řekl ČTK předseda České speleologické společnosti Jan Lenart.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

Svaz včelařů: Výnos medu může být letos oproti loňsku poloviční až třetinový
27. dubna 2024 00:14

(ČTK) - Výnos medu může letos podle Českého svazu včelařů klesnout oproti loňskému roku na polovinu až třetinu. Můžou za to teplotní výkyvy, se snížením teplot a jarními mrazy totiž zůstávají včelstva v úlech a spotřebovávají své zásoby, uvedl svaz. Včelařská společnost Medokomerc naopak tvrdí, že ochlazení poskytne včelám čas na zesílení a produkci dalších dělnic.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2135 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama