titulní strana > co píší jiní
V Zelené úsporám chybí miliardy, nedostane se na veřejné budovy
21. dubna 2011 09:47

PRAHA (Ekolist) - V programu Zelená úsporám chybí 8 miliard korun. Oznámil to včera ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a představil svou strategii, kde téměř celou chybějící sumu získat. I tak ale hrozí, že se na některé žadatele nedostane.
(Celý text)

Jak vzkřísit mrtvé dno Baltského moře? Provzdušňovací pumpou
21. dubna 2011 02:00

STOCKHOLM (Ekolist) - Dno Baltského moře je na mnoha místech mrtvou zónou. Švédští vědci nyní přicházející s revoluční metodou, která by v budoucnu mohla do hlubin vrátit život. Pomocí obřích „větráků“ chtějí provzdušňovat spodní „patra“ mořských hlubin a pomoci přírodě vrátit se k normálu.
(Celý text)

Toyota představila nový počin – Lexus CT200h
21. dubna 2011 01:24

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Jaký je nový „sportovní a zelený“ model automobilky Lexus spadající do koncernu Toyota? Spíš zelený než sportovní, píše publicistka Bibi van der Zee na serveru Guardian.
(Celý text)

Barcelona bojuje proti znečištěnému ovzduší, mýtné ale nezavede
20. dubna 2011 15:04

PRAHA/BARCELONA (Ecomonitor) - Madrid a Barcelona jsou dvě největší města ve Španělsku a obě mají velké problémy se znečištěným ovzduším. Evropská unie očekává, že se bez dalších průtahů přijmou opatření k jejich zmírnění. Radnice v Barceloně se už rozhoupala k prvním krokům, madridská je jako obvykle pozadu, informuje server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Nová zlatá horečka ničí amazonské pralesy
20. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Amazonie čelí mnoha hrozbám. Nyní se k nim přidala i věc poněkud nečekaná - rostoucí ceny zlata působí v Amazonii novou zlatou horečku a prospektoři překopávají nebývale velká území.
(Celý text)

Jan Hollan: Změny klimatu postupují rychleji, než kdo čekal
19. dubna 2011 09:00

PRAHA (Ekolist) - Změna klimatu se děje velice rychle, daleko rychleji než vědci ještě před několika letech očekávali. Také vědecké zprávy Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC) mohou být podhodnocené, protože se jejich autoři drží při zdi z obavy, aby nebyli označeni za alarmisty. „Jsme na strmém svahu a přibrzdit bude těžké,“ říká v rozhovoru pro Ekolist fyzik Jan Hollan, člen vědeckého ústavu CzechGlobe.
(Celý text)

Recept na stoupající cenu benzinu? Biopalivo z řas, tvrdí v USA
19. dubna 2011 02:00

LOS ANGELES (Ekolist) - Američané od školních let slýchají, že jejich země je nebezpečně závislá na importu ropy: ze zahraničí pochází zhruba polovina z každého barelu, který se v USA spotřebuje. Většina této ropy navíc pochází z politicky nestabilních zemí a nynější stoupající ceny ropy zvedají novou vlnu zájmu o alternativy k „černému zlatu“. Jedna z nich, tvrdí vědci v nové studii, se jmenuje řasy.
(Celý text)

Drahá nafta se nelíbí dopravcům, chtějí odečty daní
16. dubna 2011 14:19

PRAHA (Ecomonitor) - V ČR je údajně cena nafty pátá nejvyšší v Evropě. Dopravci, kteří jezdí do zahraničí, proto tankují v jiných zemích a česká státní kasa tak přichází o miliardy korun. Uvedl to generální tajemník sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Špryňar v Impulsech Václava Moravce na Rádiu Impuls.
(Celý text)

Jarní číslo Naší přírody 02/2011
15. dubna 2011 13:33

(Naše příroda) - Hned na prvních stránkách dubnového čísla Naší přírody Vás jistě potěší koberce bledulí a sněženek v moravských lužních lesích. Přečtete si také o hmyzu, který nám saje krev a naučíte se bezpečně rozpoznat ondatru, nutrii a bobra. Dozvíte se, proč a jak ptáci migrují a které rostliny se adaptovaly na slanou půdu. Na výlet se tentokrát vydáme na Slovensko, do méně známé části turisticky atraktivního Slovenského ráje a také za písečnými dunami do Polska. Nejen milovníky makrofotografie potěší pohled do půvabného světa mechorostů a o zážitky nejen s vážkami se s námi tentokrát podělí populární zpěvák Dan Bárta.
(Celý text)

Do ČR dorazily "ekobanány" s logem žabičky. Málokdo ho zatím zná
15. dubna 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Milovníci banánů si toho možná už všimli. Banány značky Chiquita mají na sobě ekoznačku – zelené logo s žabičkou. Česká republika je první zemí v rámci střední a východní Evropy a desátou na světě, kde Chiquita logo se žabkou představuje.
(Celý text)

Převrat v pohledu na dinosaury: byla to i noční zvířata
15. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Tvůrci filmu Jurský park byli v jedné věci zřejmě blíže realitě, než si uvědomovali: nové výzkumy k překvapení vědců ukázaly, že masožraví dinosauři převážně lovili v noci.
(Celý text)

Návrat do divočiny: rodinný film o zvířecích sirotcích má dnes premiéru
14. dubna 2011 09:54

PRAHA (Ekolist) - V pražském kině IMAX má dnes premiéru film Návrat do divočiny přibližující práci dvou neobyčejných dam s podobným posláním. Zatímco Daphne M. Sheldricková pomáhá sloním sirotkům v Keni, Biruté Mary Galdikasová zase těm orangutaním na Borneu. Jejich společným cílem pak je naučit sirotky žít v jejich přirozeněm prostředí a vrátit je do divoké přírody.
(Celý text)

Pražský elektrobus má problémy, čtvrtinu jízd za něj zaskakuje „nafťák“
14. dubna 2011 03:33

PRAHA (Ekolist) - Od loňského ledna jezdí v centru Prahy minibus na elektrický pohon. Kromě nesporných výhod, jako je šetrnost k životnímu prostředí, má však tento vůz i nevýhody. Jednou z nich je častá poruchovost. Souvisí to s elektromotorem, který vůz pohání?
(Celý text)

Akademici: V prvních zónách Šumavy nekácet!
13. dubna 2011 13:34

PRAHA (Ekolist) - Do vyhrocené diskuze o Šumavě se zapojila i Akademie věd ČR. Přírodovědci tvrdí, že v evropských poměrech jsou Stráského plány zcela nestandardním zásahem do národního parku. Šumava je evropsky chráněnou lokalitou sítě Natura 2000 a za neuvážené kroky by tak mohly Česku případně hrozit sankce od EU. Podle vědců je třeba chránit neporušená přírodní území na Šumavě jako součást přírodního dědictví a neměly by se narušovat jedinečné vazby mezi zdejšími organismy. Na lesy v chráněných oblastech by zkrátka nemělo být nahlíženo jako lesy hospodářské.
(Celý text)

Chcete potkat v lese zubra? Brzy to bude možné (ač ne snadné)
13. dubna 2011 04:00

Ralsko-Kuřívody (Ekolist) - Návraty zvířat do míst, kde po nich dlouho nebylo ani vidu ani slechu, nebývají snadné. O to více jsou však zajímavé. Ochranářům se třeba podařilo vrátit do šumavských lesů rysa a vybudovat tam jeho životaschopnou populaci. Naproti tomu třeba velkolepý návrat bobrů na jižní Moravě vyvolal vlnu “protibobřích“ nálad, protože toto zvíře umí přetvářet krajinu k obrazu svému opravdu rychle. Ale co návrat něčeho většího? Něčeho o hodně většího?
(Celý text)

Evropská unie dotuje nelegální rybolov
13. dubna 2011 02:52

PRAHA (Ecomonitor) - Samotné Španělsko čerpá 46 % z celkových evropských dotací určených na podporu rybolovu. A to i přesto, že španělští rybáři provozují nelegální rybolov, napsal server Ecologiaverde.com. Evropská unie, která se na mezinárodním poli snaží nelegální rybolov omezit, jej tak sama dotuje.
(Celý text)

Závod elektromobilů pojede do Prahy, domácí tým shání auto
13. dubna 2011 02:27

PRAHA (Ekolist) - Prahu navštívil 11. dubna při příležitosti zahájení projektu Praha elektromobilní dobrodruh Louis Palmer, který se v roce 2007 vydal na cestu kolem světa. Po roce a půl dojel se svým vozem Solar Taxi na alternativní pohon do cíle. Nebyl to ale konec, byl to začátek, prohlásil Palmer.
(Celý text)

Ornitologové řeší záhadu „nahých tučňáků“, ptáků bez peří
12. dubna 2011 02:00

WASHINGTON (Ekolist) - Případů přibývá, ale nikdo zatím netuší, co se děje: v posledních letech ornitologové po světě zaznamenávají výrazný nárůst případů, kdy se mláďata tučňáků rodí bez peří. „Nazí tučňáci“, jak se jim přezdívá, se vyskytují například v Jižní America a Jižní Africe, a právě tam nyní vědci spojili své síly, aby zjistili, co by toho mohlo být příčinou.
(Celý text)

Tesla Roadster zvítězila v alternativní Rally Monte Carlo
12. dubna 2011 01:23

PRAHA (Ecomonitor) - Slavná Rally Monte Carlo prověřila elektromobily v podmínkách skutečného závodu.
(Celý text)

Praha chce být „tahounem elektromobilů“. Zatím nemá skoro žádný
11. dubna 2011 17:00

PRAHA (Ekolist) - Pražský magistrát dnes odstartoval svůj nový projekt Praha elektromobilní. Jeho cílem je otestovat v praxi, jaké ekologické i ekonomické přínosy přinese používání elektromobilů v hlavním městě.
(Celý text)

Praha chce být „tahounem elektromobilů“. Zatím nemá skoro žádný
11. dubna 2011 17:00

PRAHA (Ekolist) - Pražský magistrát dnes odstartoval svůj nový projekt Praha elektromobilní. Jeho cílem je otestovat v praxi, jaké ekologické i ekonomické přínosy přinese používání elektromobilů v hlavním městě.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1650 | 1651 | 1652 | 1653 | 1654 | .. | 2144 | Další
Další články:
14. května 2024 05:45
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00
11. května 2024 05:46

Online diskuse
Policie zadržela dvě ženy, které vydělávaly na prodeji psů z množírny
14. května 2024 09:47

PRAHA (ČTK) - Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun. Jedna ze zadržených v malé obci v Olomouckém kraji ve svém domě chovala psy, kteří byli určeni výhradně k množení a následnému prodeji štěňat, ve zcela nevhodných podmínkách. Druhá z žen v Praze zajišťovala prodej štěňat. Na webu policie o tom dnes informovala její mluvčí Eva Kropáčová.
(Celý text)

Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama