titulní strana > co píší jiní
Rok jinak Jana Rybáře: Co je "nezisk", jak se vaří voda a jak připravit kormorána
11. dubna 2011 11:07

() - První čtvrtrok Roku jinak, který trávím v redakci serveru Ekolist.cz, je za mnou. A co se mi tedy nyní honí hlavou? Připomeňme, že mojí hlavní rolí v Roce jinak je vzít mé zkušenosti ze sektoru tzv. ziskového a předat je sektoru tzv. neziskovému, k němuž Ekolist.cz patří.
(Celý text)

Biopaliva: Chceme na rok potravu pro člověka, nebo jednu nádrž teréňáku?
11. dubna 2011 11:06

BUDAPEŠŤ (Ekolist) - „Z 240 kilogramů kukuřice umíme vyrobit asi 100 litrů ethanolu. Země si pak musejí rozmyslet, jestli toto množství kukuřice využijí radši na výživu jednoho člověka po celý rok, nebo na jedno natankování nějakého sportovního užitkového vozidla,“ říká v rozhovoru Pasquale Steduto, jenž v Organizaci OSN pro výživu (FAO) vede oddělení pro nakládání s vodou. Jak uvádí, biopaliva přispěla ke vzrůstu cen potravy a na mnoha místech s potravinami soupeří jak o půdu, tak o vodu.
(Celý text)

V Rakousku se zbavují starých vagónů. A České dráhy je koupí
10. dubna 2011 13:25

PRAHA (Ecomonitor) - Podle deníku idnes.cz bude modernizace vozového parku Českých drah probíhat svérázně. Od rakouských státních železnic ÖBB totiž za necelé 2 miliardy eur nakoupí 32 vyřazených rychlíkových vagónů z let 1980 až 1982, které údajně zlepší komfort na rychlíkových tratích.
(Celý text)

Jablonecká bižuterie pomáhá bojovat s ruskými lesními požáry
9. dubna 2011 06:00

PRAHA (Ekolist) - Loni v létě byly rozsáhlé oblasti Ruska zachváceny katastrofálními lesními požáry. Země se s jejich následky dodnes plně nevyrovnala a mnozí se děsí, že by se podobná situace mohla opakovat i letos. Snaží se proto lesy proti požárům co nejvíc pročistit. Získávat prostředky jim přitom pomáhá i nečekaný spojenec – jablonecká bižuterie.
(Celý text)

Bárta odchází z ministerstva dopravy, Patrik čeká, co bude dál
8. dubna 2011 15:07

PRAHA (Ekolist) - Ministr dopravy Vít Bárta (VV) dnes podal rezignaci na post ministra dopravy. Důvodem je skandál s údajným uplácením poslanců, kterým měl nabízet statisícové částky za jejich loajalitu. Vít Bárta si na ministerstvo jako svého poradce přivedl Miroslava Patrika, ředitele organizace Děti Země, který se státem vedl a vede řadu soudních sporů i kvůli dopravním stavbám.
(Celý text)

Zemědělci v ČR chtějí od EU lepší nastavení dotací
8. dubna 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - Evropská unie nyní projednává novou společnou zemědělskou politiku, která bude platná po roce 2013. Pro české zemědělce je to šance pro vyjednání lepších podmínek. Nejen o dotacích, ale také o budoucnosti evropského zemědělství v kontextu ochrany životního prostředí se nyní v Evropě diskutuje.
(Celý text)

Konference: Fotovoltaika zatím dotace potřebuje
7. dubna 2011 15:15

PRAHA (Ekolist) - Fotovoltaika si podle účastníků konference Solární energie v ČR 2011 dotace zaslouží. A to proto, aby se mohla za několik let díky vývoji technologií vyrovnat konvenčním zdrojům. Zazněly ale také hlasy, že dotace jsou špatnou cestou.
(Celý text)

Tající ledy Arktidy mohou „zaútočit“ na Evropu, varují vědci
7. dubna 2011 02:00

Amsterdam (Ekolist) - Ledového pokryvu Arktidy ubývá, v lednu bylo podle amerických vědců naměřeny nové rekordně nízké úrovně zamrzlých ploch. A klimatologové se tedy snaží ve svých modelech vypořádat se znepokojivou otázkou: Jak velký dopad může mít přísun této nově roztáté vody na klima a především mořské proudění? Jejich závěr zní: Dopady mohou být opravdu dramatické.
(Celý text)

Jiří Oliva: Les není zlatý důl a nikdy nebude
7. dubna 2011 01:19

PRAHA (Ecomonitor) - Jiří Oliva, poslanec TOP 09 a bývalý ředitel státního podniku Lesy ČR (LČR), odpovídal čtenářům serveru Silvarium.cz na jejich otázky. Prohlásil, že ze současného dění v lesním hospodaření je smutný, ani situace v Lesích ČR není podle něj dobrá.
(Celý text)

Dopřejte dětem trochu rizika, potřebují to, říkají zastánci přírodních hřišť
6. dubna 2011 13:56

PRAHA (Ekolist) - Přírody v našich městech ubývá. Netýká se to jen ulic a náměstí, ale i dětských hřišť. Podle propagátorů tzv. přírodních hřišť, ale i odborníků se nedostatek kontaktu s přírodou podepisuje na nepříznivém vývoji dětí. Snaží se proto prosadit taková hřiště, která dětem umožní rozvíjet jejich fantazii a schopnosti. I za cenu roztrhaných tepláků, holínek plných vody a trochy špíny za ušima.
(Celý text)

Chalupa: V Zelené úsporám chybí několik miliard
6. dubna 2011 12:50

PRAHA (Ecomonitor) - V programu Zelená úsporám chybí několik miliard a příští týden bude rozhodnuto, jakým způsobem budou proplaceny zbývající žádosti. Informoval o tom ministr životního prostředí Tomáš Chalupa během včerejšího podvečera v pořadu Dvacet minut radiožurnálu.
(Celý text)

„Pravši“ odhalují záhady evoluce. Možná je měli i dinosauři
6. dubna 2011 03:00

LONDÝN (Ekolist) - Vši nejspíš nepatří mezi nejoblíbenější prehistorická zvířata. Přesto si vědci nemohou vynachválit, co vše je možné dozvědět se jejich zkoumáním. Podle nové studie, kterou dnes zveřejnil odborný časopis Biology Letters, výzkum vší ukázal, že ptáci a savci se vyvinuli dříve, než se tušilo. A že k jejich velkému rozšíření došlo ještě před vymřením dinosaurů, kteří – mimochodem – nejspíš také vši mívali.
(Celý text)

Kde nakonec skončí vyhořelé palivo?
6. dubna 2011 01:46

PRAHA (Ecomonitor) - Odborníci ve speciálním vysílání Radiožurnálu diskutovali o budoucnosti jaderného úložiště v České republice, shoda se zatím nerýsuje.
(Celý text)

Ani biodegradabilní nákupní tašky nejsou dobrým řešením, zjišťuje Španělsko
5. dubna 2011 12:38

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Jaké používat nákupní tašky? To je debata, která nyní hýbe Španělskem. Ke klasickým jednorázovým plastovým taškám jsou dvě alternativy. Buď je nahradit taškami z rozložitelných plastů, které jsou však často použité jen jednorázově, nebo je nahradit taškami, které lze používat opakovaně, píše server Ecologiaverde.com.
(Celý text)

Fukušima zdraží nové jaderné reaktory - včetně Temelína
4. dubna 2011 10:50

PRAHA (Ekolist) - Zkušenost s jadernou nehodu v japonské Fukušimě může zdražit výstavbu nových jaderných reaktorů na celém světě. Náklady na další zvyšování bezpečnosti, ale i problémy se změnami klimatu, mohou zvýšit cenu jaderné technologie natolik, že se zkrátka nevyplatí. Shodli se na tom účastníci debaty, která se měla věnovat dostavbě Temelína
(Celý text)

Podpořte Ekolist.cz - zajímavá příležitost pro naše čtenáře
4. dubna 2011 08:57

() - V průběhu března jsme zprovoznili několik dalších možností, jak můžete naši práci podpořit. Při té příležitosti by našim čtenářům rád něco řekl i Pavel Činčera, což je ředitel organizce BEZK, která Ekolist.cz vydává. Dejme mu tedy slovo.
(Celý text)

Španělská jaderná elektrárna Garoña je připravena na větší zemětřesení, než lze očekávat
2. dubna 2011 08:01

PRAHA/MADRID (Ecomonitor) - Problémy, jež zaznamenala jaderná elektrárna Fukušima po zemětřesení v Japonsku, odstartovaly celou sérii kontrol bezpečnosti jaderných elektráren, především těch nejstarších. Společnost Nuclenor, která vlastní jadernou elektrárnu Santa María de Garoña v provincii Burgos, ujišťuje, že elektrárna by měla odolat zemětřesení třikrát silnějšímu, než jaké odborníci považují v dané oblasti za možné, informuje server ABC.es.
(Celý text)

Šumava: Vodáci na Vltavě nebudou smět používat pádla
1. dubna 2011 11:00

PRAHA (Ekolist) - Národní park Šumava přijal nový návštěvní řád. Dotkne se v největší míře vodáků. Dosud platné omezení o počtu lodí, které smějí horní tok Vltavy splout, bude zrušeno. Ale kvůli ochraně vzácné škeble nebudou smět vodáci používat pádla. Ekolistu to potvrdil zdroj blízký pramenu Vltavy.
(Celý text)

Lososi versus klimatická změna: přežijí jen nejsilnější
1. dubna 2011 02:00

TORONTO (Ekolist) - Vědcům se naskytla nebývalá možnost „namodelovat“ klimatickou změnu v současných podmínkách a studovat schopnost živočichů adaptovat se na ni – biologové zkoumali vliv stoupající teploty kanadské řeky Fraser na různé populace lososů nerka. A zjistili, že mezi geograficky rozdílnými populacemi v tomto smyslu existují opravdu významné rozdíly: některé z nich se dostávají na pokraj vymření, zatímco jiné se jsou schopny velmi rychle přizpůsobit.
(Celý text)

Debata Ekolistu: Pomáhá obchodování s povolenkami snižovat emise?
31. března 2011 17:10

PRAHA (Ekolist) - Pátým rokem funguje Evropský systém emisního obchodování (EU ETS). Jeho účelem je snižovat emise CO2. Skutečně se tak děje? Ekolist.cz se na ti zeptal zástupců průmyslu, soukromých firem, nevládních organizací a státní správy.
(Celý text)

Debata Ekolistu: Pomáhá obchodování s povolenkami snižovat emise?
31. března 2011 17:10

PRAHA (Ekolist) - Pátým rokem funguje Evropský systém emisního obchodování (EU ETS). Jeho účelem je snižovat emise CO2. Skutečně se tak děje? Ekolist.cz se na ti zeptal zástupců průmyslu, soukromých firem, nevládních organizací a státní správy.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1650 | 1651 | 1652 | 1653 | 1654 | .. | 2144 | Další
Další články:
13. května 2024 06:03
12. května 2024 06:01
12. května 2024 06:00
11. května 2024 05:46
10. května 2024 05:59

Online diskuse
MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla muže, který pašoval 1500 štírů a jedovatých pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Záchranná stanice u Kladna má obnovené rybníky, rozšíří se ekologické středisko
12. května 2024 00:45

KLADNO (ČTK) - Záchranná stanice pro zraněné živočichy AVES u Kladna má obnovené rybníky, investici zajistilo město. Poblíž začne na podzim rozšiřovat Naučné středisko ekologické výchovy (NSEV) Čabárna. Stavební povolení i dotace už jsou schválené. Nová budova by měla být hotová v příštím roce, stát bude téměř 26 milionů korun, z toho přes 20 milionů pokryje evropská dotace. Kladno už dalo v této lokalitě téměř pět milionů korun na obnovu týneckého potoka, vodních nádrží a přilehlých chodníků, sdělil na dotaz ČTK mluvčí radnice Vít Heral.
(Celý text)

V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, spatřit lze jen se štěstím
12. května 2024 00:10

HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, jde o druh všežravých drápkatých opiček původem z Jižní Ameriky. Rodiče si jej zatím velmi hlídají, v expozici je tak ke spatření jen s trochou štěstí a trpělivosti. Jeho dvojče ale nepřežilo. ČTK to řekl mluvčí zahrady Ivo Cencinger.
(Celý text)

V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, spatřit lze jen se štěstím
12. května 2024 00:10

HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín se narodil první tamarín sedlový, jde o druh všežravých drápkatých opiček původem z Jižní Ameriky. Rodiče si jej zatím velmi hlídají, v expozici je tak ke spatření jen s trochou štěstí a trpělivosti. Jeho dvojče ale nepřežilo. ČTK to řekl mluvčí zahrady Ivo Cencinger.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama