titulní strana > co píší jiní
BBC: V Arktidě taje trvalý led nebývalým tempem
19. března 2008 08:22

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - V Arktidě taje silná vrstva starého ledu rychleji než v předchozích letech a navzdory studenému počasí led ubývá i po skončení arktického léta. Tvrdí to vědci na základě studia satelitních snímků. Během horkého léta roku 2007 snímky ukázaly nejmenší plochu ledu, jaká kdy byla v této oblasti zaznamenána, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Vídeňská ENERGYbase má být ekologickou budovou budoucnosti
18. března 2008 17:02

VÍDEŇ (Ekolist) - ENERGYbase. Vídeň doufá, že pod tímto názvem se zapíší do povědomí Rakušanů a možná i celé Evropy kanceláře budoucnosti. Výstavba největší ekologického kancelářského objektu v Rakousku byla zahájena na jaře roku 2007 a má být dokončena v polovině roku letošního. Unikátní budovu navrhl vídeňský ateliér POS architekten ZT keg a o kvalitě projektu svědčí i nominace na Státní cenu za životní prostředí a energické technologie, kterou uděluje rakouské Ministerstvo životního prostředí a zemědělství.
(Celý text)

Independent: Africké boje jsou namísto diamantů placeny krvavou slonovinou
18. března 2008 09:03

PRAHA/NAIROBI (Ecomonitor) - Súdánská milice Janjaweed pozabíjela v Čadu stovku slonů během jediného odpoledne, v Keni zabili somálští bojovníci během přestřelky čtyři strážce stovky kilometrů od hranice Somálska a v Demokratické republice Kongo se sloní kly staly dobrým zbožím, kterým svůj rozpočet vylepšují vzbouřenci. Slonovina se v Africe stává zdrojem financí pro ozbrojené jednotky a nahrazuje tak dřívější "krvavé diamanty", píše deník Independent.
(Celý text)

Studie: Úbytek motýlů v Praze je menší než v zemědělské krajině
17. března 2008 14:05

PRAHA (Ekolist) - Motýli v pražských rezervacích jsou ohroženi méně než motýli v rezervacích v zemědělské krajině. K tomuto závěru dospěli odborníci z pražské Přírodovědecké fakulty UK, Přírodovědecké fakulty JČU a Entomologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. "Motýlů ale výrazně ubylo i v Praze a rozhodně nemají vyhráno. Je bezpodmínečně nutné na bývalých pastvinách a skalnatých stráních vymýtit porosty nepůvodních a náletových dřevin. Vyčištěné plochy pak v žádném případě znovu nezalesňovat," řekl Ekolistu Tomáš Kadlec, hlavní autor studie, která vyjde tento pátek v časopise Landscape and Urban Planning. "Jinak budou motýli vymírat dál."
(Celý text)

BBC: Zelené budovy prý mohou zachránit klima
17. března 2008 09:15

PRAHA/MONTREAL (Ecomonitor) - Renovace a důsledné využívání moderních technologií při stavbě budov v Severní Americe by celému kontinentu ušetřily více emisí než jakékoli jiné opatření. Využívání ekologických principů ve stavebnictví by snížilo produkci emisí skleníkových plynů o stejné množství, jakým přispívá ke klimatickým změnám veškerá doprava v USA, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Největší problém je sehnat krmivo, říkají čeští dodavatelé biovajec
14. března 2008 16:00

PRAHA (EkoList) - Čeští zákazníci mohou stále častěji najít v regálech supermarketů vajíčka od nosnic, které svůj život nestrávily namačkány v klecích. V celé České republice nabízí na trh vajíčka v bio kvalitě pouze dvě společnosti - farma Abatis, sídlící v obci Zvole u Prahy, a farma Pavla Kýra z Heroltic.
(Celý text)

Guardian: EU bude čelit přílivu environmentálních uprchlíků
14. března 2008 08:45

PRAHA/BRUSEL (Ecomonitor) - Vysoký představitel pro zahraniční politiku Evropské unie Javier Solana a komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová varovali, že v budoucnu bude EU v důsledku globálních změn klimatu pravděpodobně čelit velkému přílivu environmentálních uprchlíků. Zprávu o tom přinesl deník The Guardian.
(Celý text)

V českých supermarketech se prodávají i biovejce
13. března 2008 17:00

PRAHA (EkoList) - V českých supermarketech lze nakoupit už nejen vajíčka z klecového chovu, ale i vajíčka z podestýlky a v některých obchodech i vajíčka z ekologického zemědělství. Vajíčka z volného chovu nejsou k dostání vůbec. Ukázal to průzkum, který provedla nezisková organizace Společnost pro zvířata.
(Celý text)

Independent: Na změny klimatu nejvíce doplácejí menšiny
13. března 2008 09:25

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Když v loňském roce zasáhly Indii ničivé povodně, pocházela více než polovina obětí z nejnižší kasty nedotknutelných neboli Dalitů. Obrovské sucho v Keni zasáhlo nejvíce nejchudší pastevce na severu země; Samiové - obyvatelé arktické části Norska - zase trpí tím, že stáda jejich sobů nemají co žrát, protože teplé deště ničí jejich původní pastviny. Klimatické změny na celém světě nejvíce zasahují nejchudší obyvatele a lidi na okraji společnosti, píše deník The Independent.
(Celý text)

Guardian: Sloni v Jižní Africe jsou opět na odstřel
12. března 2008 09:26

PRAHA/JOHANNESBURG (Ecomonitor) - Zákaz lovu slonů v Africe byl před deseti lety obrovským vítězstvím ochránců zvířat. Na konci února však vláda Jihoafrické republiky rozhodla o odvolání zákazu lovu slonů. Důvodem je jejich příliš úspěšný návrat do volné přírody. Je jich mnoho, jsou hladoví a ničí krajinu, píše deník Guardian.
(Celý text)

Environmental News Network: Severní Africe a Střednímu východu hrozí klimatická krize v zemědělství
11. března 2008 09:36

PRAHA/KÁHIRA (Ecomonitor) - Na konferenci Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), jež se uskutečnila minulý týden v egyptské Káhiře, byla představena nová studie zabývající se klimatickými změnami. Tato studie tvrdí, že oblastem severní Afriky a Středního východu hrozí v důsledku klimatických změn obrovské nebezpečí. Informoval o tom server Environmental News Network.
(Celý text)

Daily Times: Přelidnění rozvojových zemí přináší životnímu prostředí mnoho problémů
10. března 2008 09:26

PRAHA/KARÁČÍ (Ecomonitor) - Největší hrozbou pro životní prostředí v rozvojových zemích je přelidnění a špatné hospodaření s přírodními zdroji. Na mezinárodním workshopu nazvaném "Globální environmentální konflikty: Změna a adaptace" se na tom shodla řada světových odborníků. Informoval o tom deník Daily Times
(Celý text)

Silniční mýto: nejistý lék pro nákladní dopravu?
7. března 2008 14:18

PRAHA (Ekolist) - Před rokem začali na českých silnicích platit řidiči nákladních vozů za jízdu na dálnicích a vybraných částech silnic I. třídy. Česká vláda si od výběru mýta slibovala především zisk peněz, které se můžou znovu investovat do výstavby dalších kilometrů dálnic a silnic, ale taky snížení dopravy přes české území.
(Celý text)

New Scientist: Globální oteplování může ohrozit život v tundře
7. března 2008 09:03

PRAHA/ALJAŠKA (Ecomonitor) - Globální oteplování způsobuje změny vegetace v arktické tundře. To může mít ve svém důsledku vliv na zvýšení výskytu požárů v této oblasti. Třetina světových zásob uhlíku vázaného v půdě je ale uložena právě v oblastech s velkou zeměpisnou šířkou. V případě požáru se uhlík z půdy bude uvolňovat ve zvýšené míře, což bude významnou měrou přispívat k dalšímu nárůstu globálního oteplování. Informoval o tom server New Scientist Environment.
(Celý text)

BBC: Rostliny se rychle adaptují na život ve městech
6. března 2008 11:23

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - Rostliny, které rostou ve městech, se velmi rychle přizpůsobují novému životnímu prostředí a zlepšují svoje šance, jak přežít v betonové džungli. Tento jev popisuje nová studie francouzských vědců. Plevelná rostlina Crepis sancta vytváří v urbanizovaných oblastech těžší semena, která mají větší šanci uchytit se na zemi, než lehčí semena původních rostlin, která vítr roznáší, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Guardian: Odlesňování způsobuje klimatické změny a snižování biodiverzity
5. března 2008 08:08

PRAHA/SUMATRA (Ecomonitor) - Podle Světového fondu ochrany přírody (WWF) urychluje ničení lesů na Sumatře změny globálního klimatu a vymírání ohrožených živočišných druhů. Nejvážnější situace je v oblasti Riau, kde bylo během posledních pětadvaceti let vymýceno plných 65 % tropických pralesů a mokřin. Zprávu o tom přinesl deník The Guardian.
(Celý text)

Zvířata versus les
4. března 2008 11:51

PRAHA (Ekolist) - Českými lesy otřásá spor. Jeho jádrem je otázka, kolik v nich může žít zvěře, aby nebyly soustavně poškozovány. Myslivci by jí chtěli mít v lesích co nejvíc. Lesníci, přírodovědci a aktivisté ale tvrdí, že přemnožená zvěř okusuje stromky a znemožňuje obnovu lesa od smrkových monokultur ke smíšeným porostům. Je zvěř opravdu přemnožená a ničí neúměrně lesy?
(Celý text)

Boston Globe: Astma u dětí má na svědomí automobilová doprava
4. března 2008 09:42

PRAHA/BOSTON (Ecomonitor) - U dětí, které žijí v blízkosti silnic se silným provozem, existuje výrazně vyšší pravděpodobnost, že onemocní astmatem, než u dětí žijících u málo využívaných komunikací. Tvrdí to zpráva vypracovaná státem Massachusetts, která zkoumala zdraví obyvatel v oblasti Merrimack Valley. Informoval o tom deník The Boston Globe.
(Celý text)

Co čeká Ameriku? Prezidentští kandidáti představili svou ekologickou politiku
3. března 2008 11:42

PRAHA (Ekolist) - V boji o post prezidenta Spojených států zůstali čtyři kandidáti. O stranickou nominaci se mezi republikány ucházejí John McCain a Mike Huckabee, mezi demokraty Hillary Clintonová a Barack Obama. Zatímco počet hlasů pro Obamu a Clintonovou je stále relativně vyrovnaný, republikán McCain si nad svým soupeřem vytvořil značný náskok. Co vlastně všichni čtyři slibují v oblasti životního prostředí?
(Celý text)

PlanetArk: Indie buduje armádu na ochranu tygrů
3. března 2008 09:52

PRAHA/DILLÍ (Ecomonitor) - Indie plánuje investovat 12,5 milionů dolarů do zvláštní gardy, která by měla chránit poslední přeživší tygry na jejím území. Počet velkých šlem klesá v Indii kvůli rozšířenému pytláctví, ale také kvůli ničení přirozených míst výskytu. Současní špatně vybavení a špatně zaplacení strážní jsou prý zkorumpovaní a ochraně tygrů nijak nepřispívají, píše agentura Reuters.
(Celý text)

PlanetArk: Indie buduje armádu na ochranu tygrů
3. března 2008 09:52

PRAHA/DILLÍ (Ecomonitor) - Indie plánuje investovat 12,5 milionů dolarů do zvláštní gardy, která by měla chránit poslední přeživší tygry na jejím území. Počet velkých šlem klesá v Indii kvůli rozšířenému pytláctví, ale také kvůli ničení přirozených míst výskytu. Současní špatně vybavení a špatně zaplacení strážní jsou prý zkorumpovaní a ochraně tygrů nijak nepřispívají, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1728 | 1729 | 1730 | 1731 | 1732 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama