titulní strana > co píší jiní
Nový Národní lesnický program: Čeká nás omezení vstupu do lesů?
8. srpna 2007 17:50

PRAHA (EkoList) - Na tiskové konferenci, kterou pořádala Česká lesnická společnost, byl včera představen návrh Národního lesnického programu II. Jde o strategický dokument, podle kterého by se - pokud jej schválí vláda - mělo řídit hospodaření v českých lesích do roku 2013. Ačkoli přítomní členové pracovní skupiny vyjadřovali ohledně konečné verze návrhu dokumentu relativní spokojenost, přece jen se ke konci atmosféra v sále poněkud zahušťovala a někteří řečníci pojali svá vystoupení docela emotivně. V přístupu k lesnímu hospodářství se dá najít celá řada sporných bodů, zejména téma "přezvěření" či možné omezování vstupu do lesů.
(Celý text)

Podle MŽP Martin Bursík v horách nezahynul
8. srpna 2007 10:00

PRAHA (EkoList) - Na serveru Novinky.cz byla dnes ráno zveřejněna zpráva o spekulacích o údajné smrti Martina Bursíka. Podle spekulací kolujících na internetu měl zahynout pod lavinou při své horolezecké expedici na horu Gasherbrum II. Tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar však tyto informace popírá: „S Martinem Bursíkem jsou jeho nejbližší spolupracovníci i rodina v kontaktu, naposledy dnes ráno. Ministr Bursík je zcela v pořádku a vrací se zpět do republiky podle svého původního plánu.“
(Celý text)

Swissinfo: Rychlostní limity nepomáhají snížit koncentraci přízemního ozónu
8. srpna 2007 08:22

PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Snížení rychlostních limitů na silnicích má na udržení nízkých koncentrací přízemního ozónu jen malý vliv, oznámili švýcarští vědci. Většina jedovatého plynu navíc do Švýcarska přichází ze zahraničí, napsal server Swissinfo.
(Celý text)

National Geographic: Po masakru goril v Kongu bylo nalezeno živé mládě
7. srpna 2007 02:00

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Na konci července byly v národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo nalezeny čtyři zastřelené horské gorily, tři samice a stříbrohřbetý samec. O pár dní později objevili strážci parku živé pětiměsíční mládě jedné ze zabitých goril, napsal National Geographic.
(Celý text)

BBC: Americký plot brání emigrantům i přírodě
6. srpna 2007 02:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Mexiko chce, aby USA opustily myšlenku rozšířit zábrany na společné hranici. Podle mexických ochránců životního prostředí desítky kilometrů plotů poškodí přírodu a budou nebezpečné pro volně žijící zvířata. Mexiko se v této záležitosti chce obrátit na Mezinárodní soudní dvůr, pokud americká strana nebude reagovat na stížnosti, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Guardian: Obnovitelné zdroje pohltí obrovské rozlohy krajiny
3. srpna 2007 02:02

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Velké projekty obnovitelných zdrojů energie mohou způsobit obrovské škody na životním prostředí tím, že industrializují rozsáhlé plochy krajiny, napsal deník Guardian. Americký vědec varuje na základě analýzy, jaké rozlohy půdy jsou potřeba k výrobě významnějšího množství energie z obnovitelných zdrojů, například větrných farem, biopaliv a fotovoltaických solárních článků.
(Celý text)

Pravda: Mumbai zakázala domácí chov slonů
2. srpna 2007 08:24

PRAHA/MUMBAI (EcoMonitor) - Vláda státu Maháráštra zakázala domácí chov slonů v největším indickém městě Mumbai (Bombaj). Podle jejího rozhodnutí je pohyb slonů v přeplněných a znečištěných ulicích města týráním zvířat, píše ruský deník Pravda.
(Celý text)

PlanetArk: Kvůli znečištění umírají miliony dětí
1. srpna 2007 08:19

PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Čtyři miliony dětí mladších pěti let zemřou každý rok v důsledku znečištěného životního prostředí. Hlavními viníky jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) znečištěné ovzduší a voda spolu s působením chemických látek, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Guardian: Britský supermarket bude prodávat víno v plastových lahvích
31. července 2007 08:12

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britské supermarkety Sainsbury začnou na zkoušku prodávat víno v recyklovatelných plastových lahvích namísto obvyklého skla. Obchodní řetězec zamýšlí snížením váhy lahví zmenšit emise oxidu uhličitého, napsal deník Guardian.
(Celý text)

BBC: Přízemní ozón je zapomenutý skleníkový plyn
30. července 2007 08:25

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Ozón je zřejmě mnohem důležitější činitel klimatických změn, než dosud vědci předpokládali. Podle studie zveřejněné v časopise Natural journal vědci až dosud vliv ozónu na změny klimatu zcela přehlíželi, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

National Geographic: Kvůli ekoturistům zabíjejí tibetské opice mláďata
27. července 2007 08:30

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Turisté zbožňují tibetské opice až k smrti. Na základě dlouhodobého pozorování vědci zjistili, že v jednom z nejoblíbenějších čínských turistických center v horách Chuang-šan je kvůli návštěvníkům v rezervaci obrovská úmrtnost mláďat makaků tibetských, napsal National Geographic.
(Celý text)

ChinaDaily: Za silné lijáky v Číně prý Tři soutěsky nemohou
26. července 2007 08:22

PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Za sucha a záplavy v jihozápadní čínské provincii S'-čchuan nemůže přehrada Tři soutěsky, ale změna klimatu. S odkazem na prohlášení ředitele čínského Národního meteorologického centra, Jiao Meiyan, o tom informuje tisková agentura Xinhua.
(Celý text)

PlanetArk: Ekvádor se snaží o neobvyklou rovnováhu mezi ropou a životním prostředím
25. července 2007 12:00

PRAHA/EL COCA (EcoMonitor) - Prezident Ekvádoru Rafael Correa přišel s neobvyklým řešením, jak zároveň ochránit přírodu a nedopustit chudobu obyvatel. Correa chce po bohatých zemích světa, aby zaplatily Ekvádoru každý rok 350 miliónů dolarů za to, že nezničí deštný prales, který roste na zásobách miliardy barelů ropy, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Independent: Povodně v Anglii nejspíše souvisejí s klimatickými změnami
24. července 2007 08:48

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci potvrdili, že silné deště, které v současné době sužují Británii, zavinila s největší pravděpodobností změna klimatu. Nová studie poprvé uznala, že k intenzivním srážkám dochází na některých částech severní polokoule kvůli globálnímu oteplování způsobenému lidskou činností, napsal deník Independent.
(Celý text)

PlanetArk: Klima se v Tibetu ohřívá nejrychleji na světě
23. července 2007 11:13

PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Tibet se ohřívá nejrychleji ze všech oblastí světa, ohlásila to tisková agentura Xinhua. Průměrná roční teplota v Tibetu se zvyšovala o 0,3 stupňů Celsia každých deset let, píše agentura Reuters.
(Celý text)

NYT: Paříž sází v boji proti emisím na bicykly
20. července 2007 08:16

PRAHA/PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Město Paříž se rozhodlo vsadit na půjčovny kol, které by měly pomoci snížit počet automobilů v ulicích hlavního města Francie. Více než 10 000 šedivých bicyklů si od minulého týdne mohou půjčovat lidé na 750 místech po celém městě. Do konce roku by měl počet kol přesáhnout 20 000, město si slibuje až čtvrt milionu cyklistů v ulicích, píše New York Times.
(Celý text)

BBC: Mrtvá zóna v Mexickém zálivu je největší v historii
19. července 2007 09:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Mrtvá zóna moře v Mexickém zálivu se letos opět zvětšila. Podle vědců dnes plocha bez života pokrývá více než 17 tisíc čtverečních kilometrů, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

PlanetArk: Nejlepší ochránci amazonských pralesů jsou družstva
18. července 2007 02:02

PRAHA/BRASÍLIA (EcoMonitor) - Malé skupiny sběračů ovoce a řady dalších plodů jsou nejlepším receptem na boj s chudobou i na ochranu přírody v amazonských pralesích. Bohužel takové projekty vláda Brazílie zcela ignoruje, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Cyklističtí stratégové rokovali
17. července 2007 14:25

PRAHA (EkoList) - Na začátku července 2004 přijala česká vláda Národní strategii rozvoje cyklistické dopravy ČR (cyklostrategie). Jde o první dokument, který se v naší zemi uceleně zabývá cyklistikou jako dopravní alternativou. Naplňování cyklostrategie se pak probírá na konferencích Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy. Ta letošní se konala v polovině května ve Velkých Karlovicích. Jaká byla? O cyklostrategii se moc nemluvilo a v příspěvcích převládaly obecné řeči. Jediné téma, které konferenci trochu oživilo, byly přírodní cyklostezky. O těch už ale Ekolist podrobněji psal v článku Budování cyklostezek: Asfalt teče krajinou. Na následujících řádcích proto nejdeme do hloubky a zůstáváme u obecného přehledu toho, co na cyklokonferenci zaznělo.
(Celý text)

National Geographic: Špinavý vzduch zabije v Číně víc jak půl milionu lidí ročně
17. července 2007 02:02

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Čína je na jedné straně nejrychleji rostoucí ekonomikou světa, zároveň ale i státem s nejvyšším počtem předčasných úmrtí způsobených znečištěním ovzduší. Světová zdravotnická organizace ve své nové zprávě odhaduje, že nemoci způsobené špatným vzduchem každoročně zabijí okolo 656 000 Číňanů a znečištěná pitná voda způsobí smrt dalších 95 600 lidí, napsal National Geographic.
(Celý text)

National Geographic: Špinavý vzduch zabije v Číně víc jak půl milionu lidí ročně
17. července 2007 02:02

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Čína je na jedné straně nejrychleji rostoucí ekonomikou světa, zároveň ale i státem s nejvyšším počtem předčasných úmrtí způsobených znečištěním ovzduší. Světová zdravotnická organizace ve své nové zprávě odhaduje, že nemoci způsobené špatným vzduchem každoročně zabijí okolo 656 000 Číňanů a znečištěná pitná voda způsobí smrt dalších 95 600 lidí, napsal National Geographic.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1734 | 1735 | 1736 | 1737 | 1738 | .. | 2140 | Další
Další články:
7. května 2024 06:02
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45

Online diskuse
dTest: Nová evropská směrnice zavede „právo na opravu“
7. května 2024 11:08

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelé i podnikatelé často dávají přednost výměně vadného zboží před jeho opravou. Spotřebitelé tak dostanou zcela nový kus na rozdíl od opravovaného, již však jednou porouchaného, zboží. Pro podnikatele zase může být dodání nového kusu výhodnější, jelikož nemusí zdlouhavě shánět náhradní díly a platit zaměstnance za mnohdy časově náročnou opravu, a to i v případě, kdy by spotřebitel mohl takovou opravu preferovat. Vyhazování velkého množství vyměněných výrobků, byť mohou být až na drobné součásti plně funkční, je však velkou zátěží pro životní prostředí. To má ovšem vyřešit návrh nové směrnice Evropského parlamentu o společných pravidlech na podporu oprav zboží.
(Celý text)

Mrazy v lesích poškodily plochy s nasetými duby, čeká se slabá úroda semen
7. května 2024 10:44

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Dubnová vlna mrazů poškodila v lesích především síje žaludů dubu, což jsou obnovované plochy s nasetými žaludy. Lesníci je budou muset obnovit. Podobně jako u ovocných dřevin mrazy poškodily květy stromů, což se odrazí ve slabé úrodě semen lesních dřevin, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky (LČR) Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR. V novodobé historii státního podniku jde o první takové poškození lesů jarními mrazy.
(Celý text)

Na Broumovsku skončil projekt na zmírnění dopadů klimatické změny
7. května 2024 10:40

BROUMOV (ČTK) - Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.
(Celý text)

Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 milionů Kč, podobně jako loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama