titulní strana > co píší jiní
Fotografická soutěž Viléma Heckela zná vítěze prvního ročníku
26. února 2007 15:26

PRAHA (EkoList) - Pořadatelé soutěže Štíty Viléma Heckela dnes oznámili jména fotografů, kteří zvítězili v prvním ročníku soutěže věnované přírodě, horám a životnímu prostředí. Soutěž nese jméno českého fotografa a horolezce, který zahynul v roce 1970 spolu s dalšími členy výpravy na peruánský Huascarán.
(Celý text)

Zenghelis: Včasné investice do boje proti klimatickým změnám podstatně převyšují budoucí náklady
26. února 2007 10:15

PRAHA (EkoList) - Na podzim loňského roku vznikla ekonomická studie o ekonomických dopadech klimatických změn, tzv. Sternova zpráva. Podle některých scénářů by v důsledku změn klimatu budoucí generace na škody musely vyhradit každý rok až dvacet procent hrubého domácího produktu planety. Když ale rozsáhlá akce začne hned, bude na stabilizaci klimatu stačit jen jedno procento. Do Prahy přijel studii představit její spoluautor Dimitri Zenghelis.
(Celý text)

PlanetArk: Irsko přitvrzuje v boji proti plastovým taškám
26. února 2007 01:39

PRAHA/DUBLIN (EcoMonitor) - Irsko oznámilo, že zvyšuje daň na plastové nákupní tašky. Tato daň funguje již pět let a používání jednorázových tašek se za tu dobu snížilo o devadesát procent. Teď Irové ještě přitvrdí, píše agentura Reuters.
(Celý text)

VOA News: Thajsko bojuje proti nelegálnímu obchodu se zvířaty
25. února 2007 20:48

PRAHA/BANGKOK (EcoMonitor) - Thajsko se snaží bojovat proti nelegálnímu obchodování se zvířaty. Kampaň proti pytlákům zahájil předseda thajské vlády na ceremoniálu v Bangkoku. Setkání proběhlo poblíž obchodů, kde v minulosti našli pytláci odbyt pro své zboží. Informuje o tom server VOA News.
(Celý text)

Rada ministrů je pro následníka Kjóta, o dovozu GM karafiátu se nedohodla
23. února 2007 14:47

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas přivítal výsledky zasedání Rady ministrů z úterka, zvláště závěry o klimatických změnách a udržitelném užívání pesticidů. Komise také zaznamenala pohled Rady na dvě témata z oblasti GMO.
(Celý text)

Swissinfo: Švýcarsko zůstane u jaderné energie
23. února 2007 00:46

PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Švýcarsko se rozhodlo zůstat u atomové energie, napsal server Swissinfo. Parlament odhlasoval, že jaderné elektrárny jsou potřeba, aby se předešlo nedostatku energie v roce 2020.
(Celý text)

Scotsman: Austrálie zakázala prodej klasických žárovek
22. února 2007 02:10

PRAHA/CANBERRA (EcoMonitor) - Austrálie se stane první zemí na světě, kde nebude možné koupit klasické žárovky se žhavicím vláknem. Oznámila to australská vláda, která chce tímto způsobem omezit emise skleníkových plynů. Běžné žárovky zcela zmizí z pultů obchodů do tří let, píše online vydání deníku Scotsman.
(Celý text)

Azbest – chraňte dělníka, ochráníte i sebe
21. února 2007 07:00

PRAHA (EkoList) - Azbest je materiál, který má podobný osud jako freony. Pro své skvělé vlastnosti (je nehořlavý, nejedovatý a levný) se hojně rozšířil jako izolační přísada ve stavebních materiálech. Pak se zjistilo, že jeho mikroskopická vlákna můžou způsobovat rakovinu plic. Záludnost azbestu je v tom, že nemoc můžete dostat třeba až za deset nebo třicet let od doby, kdy jste mu byli vystaveni. Riziko je neviditelné a vzdálené v čase. Snad proto je mu v ČR věnováno tak málo pozornosti.
(Celý text)

Independent: Biozemědělství není lepší než konvenční metody
21. února 2007 02:13

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Biozemědělství nemusí být pro životní prostředí lepší než konvenční produkce. V některých případech dokonce přispívá ke globálnímu oteplování více než intenzivní zemědělství, píše deník Independent s odkazem na novou zprávu britské vlády.
(Celý text)

Proč je biobavlna tak drahá?
20. února 2007 07:00

PRAHA (EkoList) - Podobnou otázku zaslechne určitě prodávající v každém obchodě s bioprodukty. V České republice se zatím prodává jen několik druhů výrobků z biobavlny (toaletní potřeby, ručníky, župany, šátky a oblečení pro kojence) a na pultu jsou vždy po jednom či dvou kusech. Ceny jsou až čtyřikrát vyšší než u klasických výrobků. Ani v internetových obchodech nižší ceny nenajdete.
(Celý text)

National Geographic: Rostoucí kyselost oceánů ohrožuje potravní řetězec
20. února 2007 01:12

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Oceány pohlcují oxid uhličitý z atmosféry, a proto stoupá jejich acidita. To podle vědců může mít katastrofální důsledky pro život v oceánech, napsal National Geographic.
(Celý text)

Žravý mol v Mexiku ohrožuje úrodu opuncií
19. února 2007 15:07

PRAHA/MEXICO CITY (EkoList) - V Mexiku se objevil agresivní mol (Cactoblastis cactorum) s velkým apetitem. Úřady v pátek oznámily, že moli, kteří se objevili poblíž pláží v Cancúnu, mohou být stejného druhu jako ti, co zničili 20 milionů hektarů kaktusů v Austrálii. Napadené opuncie jsou zde však mexickou národní pochoutkou a hlavním zemědělským produktem.
(Celý text)

PlanetArk: Německé supermarkety převzaly prodej bipotravin
19. února 2007 09:28

PRAHA/NORIMBERK (EcoMonitor) - V minulém roce se v německých supermarketech prudce zvýšila nabídka biopotravin a předpokládá se, že v letošním roce bude jejich prodej ještě stoupat. Podle odhadů prodaly loni řetězce potraviny pocházející z ekologického zemědělství za více než dvě miliardy euro, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Zelení chtějí uspět v evropských volbách
18. února 2007 19:05

PRAHA (EkoList) - V Praze v kulturním domě Vltavská dnes skončil sjezd Strany zelených volbou předsednictva strany. První místopředsedkyní se stala Dana Kuchtová, místopředsedou pro zahraničí Ondřej Liška a o hospodaření zelených se bude starat Martin Tichý. Naopak neuspěla Džamila Stehlíková a Petr Štěpánek.
(Celý text)

Sjezd Zelených potvrdil Martina Bursíka v čele strany
17. února 2007 22:25

PRAHA (EkoList) - Na dvoudenním sjezdu Strany zelených, který právě probíhá v kulturním domě Vltavská, potvrdili delegáti jediného kandidáta na předsedu strany Martina Bursíka. První den sjezdu probíhal s velkým časovým skluzem a tématicky jej zcela ovládla otázka výstavby radarové základny americké armády na českém území. Volba místopředsedů strany a dalších členů předsednictva byla odložena na nedělní jednání.
(Celý text)

The Standard: Klimatické změny zničí africké zemědělství i turistiku
16. února 2007 02:05

PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor) - Nepříznivé změny klimatu, které čekají Afriku, ovlivní tamní zemědělství i turistický sektor. Přitom právě tyto obory tvoří páteř ekonomiky řady afrických států. Podle nové zprávy se příjmy z turistiky, na kterých se celosvětově podílí Afrika třemi procenty, zřejmě změní v důsledků změn klimatu, píše deník Standard.
(Celý text)

PlanetArk: V Madridu bude koncem století možná až 50 stupňů Celsia
15. února 2007 01:56

PRAHA/MADRID (EcoMonitor) - Pokud bude globální oteplování nekontrolovaně pokračovat, mohly by koncem tohoto století být v Madridu v létě až padesátistupňová vedra. S odvoláním na novou zprávu španělského ministerstva životního prostředí o tom informuje agentura Reuters.
(Celý text)

BBC: Zasedání velrybářské komise bojkotuje polovina členských států
14. února 2007 03:23

PRAHA/ANCHORAGE (EcoMonitor) - Zvláštní setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) svolané Japonskem bojkotuje polovina členských států. Na mítink dorazilo jen 34 zástupců ze 72 členských států. Japonsko doufá, že malá účast ji umožní prosadit návrh na obnovení komerčního lovu velryb, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Guardian: Módní průmysl bojuje proti klimatickým změnám
13. února 2007 11:14

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Globální oteplování vtrhlo do světa módy. Návrháři i módní ikony jako Marc Jacobs, Diesel, Vivienne Westwoodová i Gwyneth Paltrowová společně podporují novou značku Limited Edition New York. Ta má pomoci finančně podpořit Al Gorův Klimatický projekt , napsal deník Guardian.
(Celý text)

National Geographic: Před 34 miliony lety přišlo globální ochlazování
12. února 2007 10:23

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - V současné době svět čelí globálnímu oteplování, ale před 34 miliony lety to bylo naopak. Podle nové vědecké studie průměrné teploty klesly během několika set nebo tisíců let o 8 stupňů, napsal National Geographic.
(Celý text)

National Geographic: Před 34 miliony lety přišlo globální ochlazování
12. února 2007 10:23

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - V současné době svět čelí globálnímu oteplování, ale před 34 miliony lety to bylo naopak. Podle nové vědecké studie průměrné teploty klesly během několika set nebo tisíců let o 8 stupňů, napsal National Geographic.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1740 | 1741 | 1742 | 1743 | 1744 | .. | 2140 | Další
Další články:
6. května 2024 06:00
6. května 2024 05:59
5. května 2024 05:45
4. května 2024 05:45
3. května 2024 17:08

Online diskuse
Příběh paní Mirky a záchrana malých kalousů
7. května 2024 04:25

PLZEŇ (Ekolist) - V pondělí 29. 4. 2024 kolem půlnoci byla svědkem, jak kamion v Plzni u Boleváku na nové čtyřproudé silnici (Na Sudech) srazil kalouse ušatého. Byla to obrovská shoda náhod a paní Mirka Sokolová, která šla se psem po chodníku, sebrala sovu ze silnice hned, jak bezvládné tělo zůstalo ležet na krajnici.
(Celý text)

Odborníci: Lidstvo kosmickým odpadem čím dál víc zamořuje vesmír
7. května 2024 01:29

PRAHA (ČTK) - Kosmický odpad především v podobě družic čím dál více zamořuje vesmír a oběžnou dráhu Země. Dopravit na ní sondy a družice je totiž poměrně levné a využívají toho i soukromé společnosti, uvedli odborníci v rozhovorech, které poskytla ČTK Akademie věd ČR (AV ČR). Hrozí podle nich, že bude docházet ke srážkám s technologickými družicemi, které zajišťují navigaci nebo předpovědi počasí.
(Celý text)

Na MŽP míří správní žaloba kvůli odtoku vody do dolu Turów, ministerstvo ji vítá
7. května 2024 00:57

(ČTK) - Expertní skupina Frank Bold podala správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby se domohla zveřejnění informací o odtoku vody do polského uhelného dolu Turów, který leží blízko českých hranic. Informace polská strana poskytuje MŽP, některé ale považuje za obchodní tajemství těžební společnosti PGE, a české ministerstvo je tak nemůže zveřejnit, upozornila skupina stejně jako MŽP na sociální síti X. Ministerstvo žalobu přivítalo.
(Celý text)

Praha dá letos na projekty pro životní prostředí 42 mil. Kč, podobně loni
6. května 2024 23:39

PRAHA (ČTK) - Praha dá letos na projekty, které mají zlepšit životní prostředí, 42 milionů korun, podobně jako loni. Peníze dostanou žadatelé například na ochranu přírody, vzdělávání nebo cirkulární ekonomiku. Rozdělí si je 145 takových projektů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.
(Celý text)

Liberecký spolek Čmelák vysadil 1000 tisů červených ve 40 lokalitách kraje
6. května 2024 20:20

LIBEREC (ČTK) - Liberecký spolek Čmelák vysadil za poslední tři roky 1000 sazenic vzácného tisu červeného. Jsou ve 40 lesních lokalitách po Libereckém kraji. Na tříletý projekt návratu této dřeviny do české krajiny získal Čmelák z norských fondů 1,7 milionu korun. Další více než milion zaplatil ze svého a darů, informoval koordinátor projektu Jiří Antl.
(Celý text)

SVOL: Jarní mráz způsobil v lesích škody na mladých porostech za miliardy korun
6. května 2024 19:59

PELHŘIMOV (ČTK) - V lesích uškodily jarní mrazy mladým porostům listnatých stromů i jedlí. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) odhadlo, že dopad mrazů způsobí v jejich hospodaření škody za miliardy korun. Vládu žádá, aby v rozpočtu na příští rok a na další roky vyčlenila peníze na plné pokrytí žádostí nestátních vlastníků lesů o příspěvky na jejich hospodaření.
(Celý text)

Výborný chce na vládě vyjednat podporu pro ovocnáře v řádu stovek milionů
6. května 2024 19:51

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ovocnářům zasaženým jarními mrazy vyjednat podporu minimálně v řádu stovek milionů korun. Na úterním jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) seznámí členy kabinetu se situací a probere možnosti pomoci. Jednou z nich je spuštění programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství, které je ministerstvo připravené spustit, jakmile vláda rozhodně o výši finanční podpory. Výborný dnes po jednání tripartity řekl, že pracovně uvažuje o částce zhruba 200 milionů korun, záleží ale na jednání s ostatními ministry. Výplaty by mohly začít od srpna. Další pomoc očekává od Evropské unie.
(Celý text)

V Krkonoších se objevil los evropský
6. května 2024 14:14

PRAHA (Ekolist) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.
(Celý text)

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat
6. května 2024 12:36

LONDÝN (ČTK) - Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
(Celý text)

Vláda projedná novelu veterinárního zákona, která zavádí kamery na jatkách
6. května 2024 12:18

PRAHA (ČTK) - Vláda v úterý projedná novelu veterinárního zákona, která by měla mimo jiné zavést kamery na jatkách. Novela reaguje na nová nařízení Evropské komise vydávaná pro veterinární péči. Novelu připravilo ministerstvo zemědělství. Připomínkové řízení skončilo loni v prosinci. Účinnost zákona předpokládá ministerstvo od roku 2025.
(Celý text)

O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

V ostravské zoo vznikne expozice pro tučňáky, konkrétní druh se vybírá
5. května 2024 23:43

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě vznikne expozice pro tučňáky. Město hledá zhotovitele stavby, jejíž výstavba by mohla začít letos na podzim a podle odhadů by měla stát 145 milionů korun bez DPH. Tučňáky zahrada, založená v roce 1951, dosud nechovala.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama