titulní strana > co píší jiní
Eurokomisař: Energetická náročnost českého hospodářství není udržitelná
23. března 2007 09:30

PRAHA (EkoList) - Evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs přijel tento týden do České republiky na konferenci Energy in Central and Eastern Europe představit novou energetickou politiku Evropské unie. Na pracovním obědě v restauraci Vikárka na pražském Hradě se později setkal i s českým ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem (SZ), a protože ke stolu pozvali i zástupce médií, přinášíme shrnutí jejich debaty.
(Celý text)

Reuters: Slovinsko trvá na odstřelu sta medvědů ročně
22. března 2007 02:45

PRAHA/LUBLAŇ (EcoMonitor) - Slovinsko, domov největšího počtu volně žijících medvědů v Evropě, odmítlo tento týden obvinění, že jeho zákony umožňují zabíjet příliš mnoho medvědů. Kritika Světového fondu ochrany přírody (WWF), kterému se nelíbí roční kvóta sta odstřelených medvědů, však nepadla na úrodnou půdu, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Green marketing: Biopotraviny jsou nejrychleji rostoucí trh
21. března 2007 14:37

PRAHA (EkoList) - „V celosvětovém měřítku dosáhl v roce 2006 obchod s biopotravinami 31 miliard eur," řekl na konferenci věnované biopotravinám v maloobchodě Tom Václavík z agentury Green marketing. Podle Václavíka jsou v současnosti biopotraviny nejrychleji rostoucím trhem. Biopotraviny přestaly být doménou specializovaných bioobchodů, nejvíce se jich prodává přes řetězce supermarketů a diskontů.
(Celý text)

Klausovy odpovědi americkému Kongresu
21. března 2007 10:37

PRAHA (EkoList) - Prezident republiky Václav Klaus odpověděl na otázky Výboru pro energii a obchod Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu týkající se problematiky lidského působení na globální oteplování a klimatické změny. Ty jsou určené pro dnešní veřejné slyšení, kterého se účastní i bývalý viceprezident Al Gore a Bjørn Lomborg. Odpovědi Václava Klause zveřejňujeme v plném znění, tak jak je zveřejnil tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky.
(Celý text)

Guardian: Nepřehánějte s klimatickými změnami, varují vědci
21. března 2007 01:54

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Přední světoví experti na změnu klimatu varují před "hollywoodizací" globálního oteplování a kritizují americké vědce za přehánění, napsal deník Guardian. Profesoři Paul Hardaker a Chris Collier z Královské meteorologické společnosti si myslí, že vědci, aktivisté, politici a média nesou vinu na tom, že se hovoří o pravděpodobných katastrofách, ačkoli dosud nebylo nic prokázáno.
(Celý text)

National Geographic: Znečištění z průmyslových zemí značně otepluje Arktidu
20. března 2007 00:55

NEW YORK (EcoMonitor) - Znečištění z průmyslových zemí otepluje Arktidu rychleji než kterýkoli jiný region, napsal National Geographic. Evropští vědci oznámili, že teplotní rekordy v Arktidě jsou způsobeny hlavně skleníkovými plyny, emisemi z lodní dopravy, kouřem z lesních požárů, znečištěním vzduchu a přízemním ozónem.
(Celý text)

MSNBC: Hnůj je stavebním materiálem budoucnosti
19. března 2007 02:02

PRAHA/DETROIT (EcoMonitor) - Když se řekne, že někdo žije jako na hnoji, nezní to rozhodně jako pochvala. V budoucnosti ale možná majitelé bytů a domů zjistí, že polovina jejich domácího vybavení, včetně podlahy, je vyrobena z chlévské mrvy. Podle vědců z Michiganské státní univerzity a úředníků z amerického ministerstva zemědělství se nejedná o žádný vzdálený sen, píše zpravodajství MSNBC.
(Celý text)

Reuters: Celosvětové odlesňování se zpomaluje, i když velmi zvolna
16. března 2007 10:31

PRAHA/ŘÍM (EcoMonitor) - Přestože se masivní kácení lesů na celém světě zpomaluje, každý den zmizí plocha odpovídající dvojnásobku Paříže, píše agentura Reuters. Zprávu v úterý vydala Organizace pro výživu a zemědělství při OSN (FAO) .
(Celý text)

Zemědělci: Ministerstvo ohrožuje ekologické zemědělství
15. března 2007 14:22

PRAHA (EkoList) - Ekologičtí zemědělci se cítí zklamáni postupem ministerstva zemědělství. Ministr Petr Gandalovič oznámil, že kompenzace na ekozemědělství budou o stokoruny nižší než slíbil v srpnu. Podle zemědělců je zásadně ohrožen celý rozvoj jejich podnikání. Ministerští úředníci ale tvrdí, že jde o významné zlepšení stavu, protože kompenzace státu budou o sto procent vyšší než dosud.
(Celý text)

Independent: Obrovské lasery mají nasvítit krajinu
15. března 2007 00:51

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Představitelé britského Southamptonu mají v plánu nasvítit v noci okolní krajinu pomocí laserových paprsků. Chtějí tak posílit "image" města a "obohatit" jeho přírodní scenérie. Lze očekávat, že příklad Southamptonu budou zanedlouho následovat i další města, píše deník Independent.
(Celý text)

BBC: Britská vláda chce snížit škodlivé emise o 60 procent
14. března 2007 09:28

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vláda Velké Británie oznámila, že má připravený návrh zákona o boji proti změnám klimatu, který by měl v zemi snížit emise skleníkových plynů o 60 procent. Ministr životního prostředí se nechal slyšet, že Británie jako první země na světě skutečně vytvoří podmínky pro ekologicky šetrnou ekonomiku, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Hlasování v EP: Europoslanci za ODS byli největšími odpůrci REACH v parlamentu
13. března 2007 10:47

HARRACHOV/BRUSEL/ŠTRASBURK (EkoList) - Uplynulo přesně čtvrt roku od chvíle, kdy Evropský parlament schválil nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, tzv. REACH. Díky tomu, že s ním ještě v prosinci 2006 na zasedání Rady ministrů EU pro životní prostředí souhlasili rovněž ministři životního prostředí členských zemí EU, začne REACH postupně vstupovat v platnost od června letošního roku. Jak o něm ve druhém čtení hlasovali čeští europoslanci? Skupina ODS tvořila největší odpůrce zákona.
(Celý text)

Guardian: Skiareály závažně ovlivňují přírodu
13. března 2007 02:24

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci zjistili, že lyžařské areály mají dopad na přírodu, napsal deník Guardian. Podle nové studie v Alpách ubývá ptáků, protože je ruší lyžaři a snowboardisté. Ti mají pravděpodobně vliv i na další živočichy, například zajíce a jeleny
(Celý text)

Reuters: Chile chce stavět jaderné reaktory
12. března 2007 10:14

PRAHA/SANTIAGO (EcoMonitor) - Narůstající spotřeba elektrické energie a stále vyšší ceny za dovoz zemního plynu vedou Chile k rozhodnutí vsadit na jadernou energetiku. Ta by měla odvrátit hrozící nedostatek elektřiny, píše agentura Reuters
(Celý text)

Spor o dálnici přes údolí Rospudy v Polsku se vyostřil - došlo na fyzické násilí
9. března 2007 17:02

HARRACHOV/PODLASIE (Polsko) (EkoList) - Spor o vybudování rychlostní silnice napříč chráněným údolím Rospudy v severovýchodním Polsku se vyostřuje. Poté, co polské úřady daly stavbě v první polovině února zelenou, přijelo údolí proti silničářům bránit několik stovek lidí. Evropská komise Polsko vyzvala, aby práce odložilo - údolí totiž patří do sítě chráněných území Natura 2000 a jeho poškozením by byly porušeny zákony. Polská vláda na to ale nedbá a Bruselu tento týden odpověděla, že od vybudování obchvatu neustoupí. Polská policie prý dostala příkaz obránce Rospudy sledovat a někteří politici se snaží veřejnost přesvědčit, že za mrtvé na silnicích můžou aktivisté. Ve vyhrocené situaci byl napaden a vážně zraněn jeden z přátel obránců Rospudy.
(Celý text)

Independent: Auta ve městech zvyšují riziko povodní
9. března 2007 10:21

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Rostoucí počet aut v zastavěných oblastech zvyšuje riziko bleskových povodní, napsal deník Independent. Souvislost mezi přibývajícími auty a přibývajícími povodněmi nemusí být každému na první pohled zřejmá, avšak jasně vyplývá z diagramů zprávy nazvané Životní prostředí ve městě, kterou tento týden zveřejnila britská Královská komise pro znečištění životního prostředí.
(Celý text)

BBC: Asijské znečištění zesiluje tropické bouře v Tichém oceánu
8. března 2007 02:36

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Průmyslové znečištění z Asie ovlivňuje celosvětové počasí i klima výrazněji, než se dosud vědělo, tvrdí nová studie. Podle vědců například „asijská mlha“ sazí zesiluje bouře v Tichém oceánu, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Klimatolog Ladislav Metelka: Lepší je být opatrný
7. března 2007 10:41

HRADEC KRÁLOVÉ (EkoList) - "K oteplování dochází, o tom už dnes nemůže být spor, to jsou naměřená data. Pokud to vezmeme globálně, tak teď s největší pravděpodobností zažíváme nejteplejší období minimálně za posledních několik tisíc let, pravděpodobně nejteplejší za posledních přibližně 10 tisíc let," říká v rozsáhlém rozhovoru klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Ladislav Metelka.
(Celý text)

National Geographic: Novým zdrojem energie bude možná fotosyntéza
7. března 2007 09:18

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Vědci zkoumají, jak vyrábět energii podobně jako rostliny. Díky tomu by lidstvo získalo takřka neomezený zdroj obnovitelné energie, napsal National Geographic.
(Celý text)

V březnu proběhne v Česku kampaň za „opravdové“ plenky
6. března 2007 13:39

PRAHA (EkoList) - Rosa, jihočeská společnost pro ekologické informace a aktivity, pořádá v týdnu od 11. – 18. března Týden opravdových plen. Kampaň má propagovat výhody látkových plen oproti dnes nejvíce rozšířeným plenkám na jedno použití.
(Celý text)

V březnu proběhne v Česku kampaň za „opravdové“ plenky
6. března 2007 13:39

PRAHA (EkoList) - Rosa, jihočeská společnost pro ekologické informace a aktivity, pořádá v týdnu od 11. – 18. března Týden opravdových plen. Kampaň má propagovat výhody látkových plen oproti dnes nejvíce rozšířeným plenkám na jedno použití.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1746 | 1747 | 1748 | 1749 | 1750 | .. | 2148 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama