titulní strana > co píší jiní
BBC: Trvalý led v Arktidě taje nebývalým tempem
15. září 2006 09:35

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Satelitní snímky NASA ukazují překvapivé změny ledového pokryvu Arktidy za poslední dva roky. Plocha „trvalého“ ledu, tlusté vrstvy zmrzlé vody, která zůstává po celý rok, se zmenšila o 14 %. To je zhruba stejná rozloha, jakou zabírá Pákistán nebo Turecko.
(Celý text)

Praha zve na Evropský týden mobility
14. září 2006 13:22

PRAHA (EkoList) - Hlavní město Praha se podruhé připojilo k Evropskému týdnu mobility, který chce upozornit na problémy dopravy a představit alternativy především k městské automobilové dopravě. Program celého týdne představili radní spolu s primátorem Pavlem Bémem na tiskové konferenci.
(Celý text)

Independent: „Vlna“ z peří a „bavlna“ z rýže by mohly nahradit nylon
14. září 2006 02:05

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Po biopotravinách a přírodní kosmetice přichází nový trend: ekologická móda. Vědci se snaží najít způsob, jak vyrobit textilní vlákna z dosud neobvyklých materiálů, například z kuřecího peří a rýžové slámy, napsal deník Independent.
(Celý text)

Buddhovi ptáci, symboly míru, budou chráněni v Číně
13. září 2006 11:46

PRAHA/GLAND (EkoList) - Redakce serveru Ekolist.cz zjistila, že tato zpráva byla přeloženým textem z http://www.panda.org/news_facts/newsroom/features/index.cfm?uNewsID=75440. Takovéto přebírání textů je v rozporu s redakčními zásadami Ekolistu a proto byl text zprávy odstraněn. Čtenářům i autorovi původního článku se omlouváme.
(Celý text)

Reuters: Asie a Evropa se neshodují v otázce omezování skleníkových plynů
13. září 2006 10:08

PRAHA/HELSINKY (EcoMonitor) - Představitelé zemí Evropské unie a Asie se v pondělí na summitu Evropa-Asie (ASEM) ve Finsku dohodli, že je potřeba zdvojnásobit úsilí v boji proti klimatickým změnám. Zároveň se ale asijské země, jejichž spotřeba energií v posledních letech prudce vzrostla, nechtějí zavázat k pevně daným limitům na emise skleníkových plynů, píše agentura Reuters.
(Celý text)

Reuters: Britský řetězec Sainsbury chystá kompostovatelné obaly
12. září 2006 08:31

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Třetí největší britský řetězec obchodů s potravinami, Sainsbury, minulý pátek oznámil, že bude 500 typů svých výrobků balit do kompostovatelných obalů, informuje agentura Reuters. Výkonný ředitel firmy, Justin King, řekl, že k tomuto kroku přistoupili proto, že si zákazníci přáli obaly šetrnější k životnímu prostředí.
(Celý text)

AutoMat již po čtvrté nabízí město bez aut
11. září 2006 09:30

PRAHA (EkoList) - Zástupci projektu Auto*Mat a divadla Alfred ve dvoře představili svůj program pro Evropský týden mobility v Praze, nazvaný „Zažít město jinak“. Hlavní program se odehraje během víkendu 16. a 17. září na pražském Smetanově nábřeží a slavnostní zakončení celého týdne obstará cyklojízda v pátek 22. září.
(Celý text)

News24: Světová poptávka po rybách poroste, říká zpráva FAO
11. září 2006 08:38

PRAHA/ŘÍM (EcoMonitor) - Více než 40 procent ve světě konzumovaných ryb pochází z rybích farem. Jde o pětinásobný nárůst za posledních 26 let, oznámila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Informuje o tom server News 24.
(Celý text)

Za elektro čistější
9. září 2006 08:00

PRAHA (EkoList) - Ve svém každodenním životě okolo sebe najdete řadu věcí, které skrývají nebezpečné chemické látky. Jsou ve vaší televizi, monitoru, mobilu, osvětlení, elektrických vodičích, podlahových krytinách, bytových textiliích – vlastně téměř ve všem. Pokud si však půjdete koupit novou televizi nebo jiné elektro zařízení dnes, přinesete si domů výrobek, který by měl být „čistý“ od těch nejhorších látek.
(Celý text)

NEF: ČR žije půl roku v dluhu
8. září 2006 13:51

PRAHA (EkoList) - Osmnáctý červencový den bylo v naší republice teplé letní počasí, a kdo mohl, ten si ho užíval. Málokoho při tom napadlo, že Česká republika právě začíná žít na dluh. Podle britské organizace New Economics Foundation (NEF) totiž ČR došly její vlastní přírodní zdroje a od tohoto dne je využívá na úkor ostatních.
(Celý text)

Süddeutsche Zeitung: Ozonová vrstva Země se pomalu obnovuje
8. září 2006 09:15

PRAHA/MNICHOV (EcoMonitor) - Ozonová vrstva Země se podle nové americké studie velmi pozvolna obnovuje. Vědcům se podařilo zjistit, že koncentrace ochranné vrstvy ozonu se ve větších výškách již stabilizovala. Podle Ústavu pro výzkum atmosféry (NOAA) a Úřadu pro kosmické lety (NASA) se ve výšce 11-18 km shromažďuje stále více ozonu a odborníci odhadují, že do poloviny století by se ochranná plynová vrstva mohla opět zcela obnovit.
(Celý text)

National Geographic: Biokoridory opravdu pomáhají zachovat biodiverzitu
7. září 2006 08:54

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Vědci zjistili, že biokoridory skutečně přispívají k záchraně biodiverzity, napsal National Geographic. Až dosud totiž důkaz o tom, že teorie sítě biocenter a biokoridorů funguje v praxi, chyběl. Myšlenka tak byla mnohými stále považovaná za kontroverzní.
(Celý text)

Nový ministr životního prostředí začal úřadovat
6. září 2006 10:00

PRAHA (EkoList) - Včera odpoledne uvedl nově jmenovaný premiér vlády Miroslav Topolánek (ODS) do úřadu ministra životního prostředí Petra Jana Kalaše. Nový ministr a předseda vlády se setkali s končícím šéfem rezortu Liborem Ambrozkem (KDU-ČSL).
(Celý text)

Independent: Na změnu klimatu je třeba se adaptovat, ne proti ní bojovat
6. září 2006 03:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Frances Cairncrossová, ředitelka britské Rady pro ekonomický a sociální výzkum, prohlásila, že představitelé nejmocnějších národů světa by měli uvažovat spíše o adaptaci na změnu klimatu, než proti tomu zkoušet bojovat, napsal deník Independent.
(Celý text)

České ekozemědělství: roste, ale je to málo
5. září 2006 06:06

PRAHA (EkoList) - „Společná evropská zemědělská politika vede kvůli systému dotací k nadprodukci,“ řekl u příležitosti zahájení kampaně Září měsíc biopotravin dosluhující ministr zemědělství Jan Mládek. Podle jeho slov by se měl systém změnit tak, aby dotace nemotivovaly k nadprodukci, ale ke zvyšování kvality a bezpečnosti potravin. V tomto smyslu je podle Mládka optimální biozemědělství, které nadprodukci netvoří.
(Celý text)

BBC: Druhotné počítače i desky z těstovin mají pomoci životnímu prostředí
5. září 2006 02:02

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Elektronický odpad nejen z počítačů se stává celosvětovým problémem. Nálezy jeho zbytků budou možná jednou definovat dobu, ve které žijeme, píše komentátor BBC Chris Long. Naštěstí se čím dál víc počítačů znovu používá, recykluje a vynálezci pracují na nových materiálech, které by udělaly z výpočetní techniky kamarády životního prostředí.
(Celý text)

Reuters: Změna klimatu bude zřejmě mírnější
4. září 2006 09:28

PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor) - Vědci z Mezivládního panelu o změnách klimatu jsou v posledních odhadech vývoje změn klimatu méně pesimističtí. Australský deník napsal, že odhady vývoje klimatu v následujících sto letech budou zřejmě lepší než se dosud předpokládalo.
(Celý text)

Rizika lesních požárů letos na jihu i severu Evropy
4. září 2006 06:06

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Přestože turisté v Řecku nedávno čelili požárům poloostrova Chalkidiki, situace ohledně požárů lesů je celkově letos méně riziková než loni. Tvrdí to Evropský lesní informační systém (EFFIS), vyvinutý Evropskou komisí na vyhodnocení rizik lesních požárů v Evropě. Systém slouží k včasnému varování států Unie.
(Celý text)

Na džíny, na pytle, na koberce…
2. září 2006 08:00

PRAHA (EkoList) - Po článcích o škrobu a přírodních barvivech tentokrát seriál o různých způsobech využití zemědělských plodin pokračuje vyprávěním o rostlinných vláknech. Seriál pro nás připravil doktorand katedry rostlinné výroby Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity Petr Konvalina.
(Celý text)

Valaši vzkázali Českému báňskému úřadu, že jej hlídají
1. září 2006 14:42

PRAHA (EkoList) - Tři desítky Valachů dnes v dopoledních hodinách přišly úředníkům Českého báňského úřadu zazpívat valašské lidové písně. Do Prahy je přivedla obava z rozhodnutí úřadu, kterým může být povoleno obnovení hornické činnosti na dole Frenštát v Beskydech. Před budovou úřadu zpívali, tancovali a přečetli „Výzvu vrchnosti“.
(Celý text)

Valaši vzkázali Českému báňskému úřadu, že jej hlídají
1. září 2006 14:42

PRAHA (EkoList) - Tři desítky Valachů dnes v dopoledních hodinách přišly úředníkům Českého báňského úřadu zazpívat valašské lidové písně. Do Prahy je přivedla obava z rozhodnutí úřadu, kterým může být povoleno obnovení hornické činnosti na dole Frenštát v Beskydech. Před budovou úřadu zpívali, tancovali a přečetli „Výzvu vrchnosti“.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1758 | 1759 | 1760 | 1761 | 1762 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama