titulní strana > co píší jiní
Našli jsme ježka, co s ním máme dělat?
17. srpna 2006 14:21

PRAHA (ČSOP) - Našli jsme ježka, co s ním máme dělat?, zní často otázka v podzimní části roku. Odpovědi na tuto a další otázky lze načerpat například v Metodice Českého svazu ochránců přírody č. 33 Ježci, kterou napsala Zuzana Pokorná. Zde si můžete přečíst výtah základních informací.
(Celý text)

Independent: V Evropě je legálně zastřeleno 100 milionů ptáků ročně
17. srpna 2006 02:05

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Každoročně je v Británii legálně zastřeleno více než 22 milionů ptáků, v celé Evropě dohromady pak počet zabitých opeřenců překračuje 100 milionů. Zpěvných ptáků je z tohoto množství asi 30 milionů, napsal britský deník Independent s odvoláním na nově vydanou zprávu skupiny radikálních německých aktivistů.
(Celý text)

BBC: Evropská komise hrozí Polsku kvůli programu Natura 2000
16. srpna 2006 01:28

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Polsko by mohlo čelit penalizaci ze strany Evropské unie kvůli nedostatečné ochraně přírodních oblastí, prohlásila představitelka Evropské komise. Podle Agaty Zdanowiczové, expertky EK na ochranu biodiverzity, neplní Polsko požadavky evropského systému ochrany Natura 2000, píše na internetových stránkách BBC.
(Celý text)

Guardian: Kam se skleníkovým plynem? Do skleníku!
15. srpna 2006 02:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Pojem "skleníkový plyn" získává nový význam. Emise oxidu uhličitého z ropných rafinérií se totiž dají využít ve sklenících. Projekt, který dodává oxid uhličitý z rafinérie poblíž Rotterdamu do 400 skleníků, ročně ušetří obrovské množství zemního plynu, napsal deník Guardian.
(Celý text)

MSNBC: Bývalí povstalci ničí pralesy na Sumatře
14. srpna 2006 02:00

PRAHA/LAM KABEUE (EcoMonitor) - Povstalci z oblasti Aceh na východě ostrova Sumatra, kteří bojovali proti centrální vládě Indonésie až do ničivé vlny tsunami v prosinci 2004, vyměnili svoje samopaly za motorové pily. Ničivé boje sice skončily, ale kvůli nedostatku možností obživy se mohutně šíří nelegální kácení, které ohrožuje třetí největší deštný prales na světě.
(Celý text)

Scoop: Buřňáci pronásledují léto napříč Tichým oceánem
12. srpna 2006 18:20

PRAHA (EcoMonitor) - Mezinárodní tým vědců z Nového Zélandu, Spojených států a Francie objevil, že buřňáci temní podniknou cestu v délce okolo 64 000 kilometrů každý rok přes Tichý oceán v rámci letů za teplem. Informuje o tom server Scoop Independent News.
(Celý text)

Reuters: Kvůli změně klimatu se lidem mění životní styl
11. srpna 2006 03:00

PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Svět se otepluje, dokonce i Inuité daleko na severu potřebují klimatizaci, napsala agentura Reuters. Na konci července, kdy ve vesnici Kuujjuaq v kanadské provincii Quebec dosáhla teplota 31 °C, objednal tamní úřad 25 klimatizačních zařízení.
(Celý text)

Nevyhovuje vám rychlost na pražských silnicích? Sdělte to magistrátu
10. srpna 2006 15:10

PRAHA (EkoList) - Odbor dopravy Magistrátu hlavního města Prahy připravil pro Pražany možnost, jak přispět k bezpečnosti a plynulosti dopravní situace v hlavním městě. Magistrát nabízí možnost podílet se na vyhledání úseků komunikací, kde občanům nevyhovují stanovené rychlosti nebo kde jim naopak omezení rychlosti vadí. Informuje o tom na svých internetových stránkách.
(Celý text)

Independent: Oblíbené pláže obsadily přemnožené medúzy
10. srpna 2006 02:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Pláže Středozemního moře jsou zaplaveny medúzami. Pravděpodobnou příčinou je globální oteplování, napsal deník Independent. Medúzy, jejichž žahavé buňky mohou člověku v extrémních případech způsobit i srdeční selhání, se přemnožily patrně kvůli stoupající teplotě mořské vody.
(Celý text)

Přátelé Země vítají pomoc EU Libanonu v ropném neštěstí
9. srpna 2006 15:23

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Přátelé Země (FoEE), evropská nevládní organizace, vítá snahy Evropské unie pomoci Libanonu s ropnou skvrnou podél pobřeží - největší ekologickou pohromou, která postihla východní Středomoří. FoEE volají po tlaku Unie na zastavení násilí na obou stranách, aby bylo možné zabránit poškozování přírody.
(Celý text)

CNN: Klima zachrání žížaly
9. srpna 2006 02:00

PRAHA/KAPSKÉ MĚSTO (EcoMonitor) - Tisíce žížal si hravě poradí s tunami zbytků z bohatě prostřených stolů v jednom z nejnoblesnějších hotelů Kapského města. Hotel Mount Nelson v Jihoafrické republice si pořídil vlastní farmu na zpracování organického odpadu, aby alespoň malým dílem přispěl ke zmenšení klimatických změn.
(Celý text)

NYT: Lyžařská střediska v Coloradu budou používat energii z větru
8. srpna 2006 02:02

PRAHA/DENVER (EcoMonitor) - Vail Resorts, jedna z největších firem v Coloradu, která provozuje lyžařská střediska, oznámila, že bude mohutně investovat do větrné energie. Firma hodlá nakoupit dostatek kreditů, aby pokryla veškerou spotřebu energie ve svých technických zařízeních, prodejnách i kancelářích, píše deník New York Times.
(Celý text)

Komise navrhuje "pozitivní seznamy" tzv. éček
7. srpna 2006 15:59

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská komise přijala balíček legislativních návrhů, které mohou poprvé sladit unijní legislativu o enzymech a vylepšit současná pravidla pro aromata a přídatné látky v potravinách (tzv. "éčka"). Texty mají ujasnit a zlepšit současnou legislativu v této oblasti a zjednodušit schvalovací proceduru pro zmíněné látky. Změny jsou v souladu s názorem Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA).
(Celý text)

Independent: Obchodní řetězce chtějí omezit používání igelitových tašek
7. srpna 2006 03:00

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Tesco, největší britský obchodní řetězec, chce do dvou let zmenšit objem jednorázových igelitových tašek o 25 procent, napsal deník Independent. Zákazníci, kteří si zboží odnesou ve vlastních taškách nebo již použitých igelitkách, dostanou za odměnu body na svou klubovou kartu.
(Celý text)

AllAfrica.com: Pěstováním stromů proti rozšiřování pouští, říká prezident Nigeru
5. srpna 2006 16:15

PRAHA/NIAMEY (EcoMonitor) - „Rozsáhlý a vyprahlý Niger by měla vysázet více stromů a více zavlažovat půdu, aby zastavil rozšiřování pouští,“ říká prezident země Mamadou Tandja. Informuje o tom server AllAfrica.com.
(Celý text)

National Geographic: Konflikt v Libanonu způsobil ekologickou katastrofu
4. srpna 2006 01:56

PRAHA/BEJRÚT (EcoMonitor) - Ochránci životního prostředí se obávají, že v důsledku ozbrojeného konfliktu došlo v Libanonu k nejhorší ekologické katastrofě v dějinách země. Poté, co izraelská letadla bombardovala libanonskou elektrárnu, se podél východního pobřeží Středozemního moře rozlilo okolo 15 tisíc tun ropy, napsal National Geographic.
(Celý text)

Observer: Vlna veder zastavila reaktory po celé Evropě
3. srpna 2006 02:02

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vlna veder, která zasáhla Evropu, zastavila činnost řady jaderných rektorů po celém kontinentu. Některé atomové elektrárny musely alespoň omezit výrobu elektrické energie. Důvodem je dramatický růst teploty říčních toků, jejichž voda se používá k chlazení reaktorů.
(Celý text)

Independent: Vědec navrhuje odvrátit klimatickou katastrofu pomocí síry
2. srpna 2006 02:02

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Profesor Paul Crutzen, který v roce 1995 získal Nobelovu cenu za chemii, vymyslel způsob, jak zachránit svět před globálním oteplováním. Politické mechanismy, které mají emise oxidu uhličitého snížit, jsou podle něj zhola neúčinné, a proto navrhuje radikální plán, píše deník Independent.
(Celý text)

Mahagon brazilský mizí ze světa, CITES chce udržitelnou těžbu
1. srpna 2006 08:51

PRAHA/LIMA (EkoList) - Ty tam jsou časy, kdy si mohl zámožnější člověk běžně koupit nábytek z mahagonu. Mahagon brazilský je na seznamu ohrožených druhů fauny a flóry CITES a navzdory této ochraně je těžen natolik, že se ocitá na pokraji zmizení. Tvrdí to Světový fond na ochranu přírody (WWF) a Traffic, přidružený program IUCN monitorující obchod s produkty divoké přírody.
(Celý text)

Reuters: Změny klimatu tvrdě dopadají na Švýcarsko
1. srpna 2006 02:02

PRAHA/ZURICH (EcoMonitor) - Ve Švýcarsku poprvé zkoumají kvalitu trvale zmrzlé půdy, která drží pohromadě hmotu Alpských hor. Dosavadní zkoumání ukazuje, jakou přírodní katastrofu by Alpám přinesly změny klimatu.
(Celý text)

Reuters: Změny klimatu tvrdě dopadají na Švýcarsko
1. srpna 2006 02:02

PRAHA/ZURICH (EcoMonitor) - Ve Švýcarsku poprvé zkoumají kvalitu trvale zmrzlé půdy, která drží pohromadě hmotu Alpských hor. Dosavadní zkoumání ukazuje, jakou přírodní katastrofu by Alpám přinesly změny klimatu.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1761 | 1762 | 1763 | 1764 | 1765 | .. | 2147 | Další
Další články:
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03
15. května 2024 05:45

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama