titulní strana > co píší jiní
Havarovaná cisterna s chemikálií dnes uzavřela silnici na Olomoucku
26. března 2002 11:00

OLOMOUC (ČIA) - Kvůli havárii polské cisterny převážející chemikálie je od dnešní noci uzavřena rychlostní komunikace R35 a silnice první třídy I/35 mezi Lipníkem nad Bečvou a Velkým Újezdem. "Komunikace jsou uzavřeny v obou směrech, předpokládáme, že do odpoledních hodin," uvedla pro ČIA Soňa Bradáčová z tiskového oddělení krajské policejní správy v Ostravě. K nehodě došlo krátce po jedné hodině v noci.
(Celý text)

Západní obchvat Brna půjde zřejmě "bystrckou stopou"
26. března 2002 09:15

BRNO (ČIA) - Takzvaná "bystrcká stopa" kontroverzní rychlostní komunikace R43, která má vytvořit západní obchvat Brna, vychází "jednoznačně nejlépe" ze šesti hodnocených variant z 11 předložených. Uvedl to náměstek primátora Petr Zbytek na tiskové konferenci v Brně v pondělí 25. března. Stavba komunikace, zahrnuté do budoucí transevropské dopravní sítě, má být podle slov náměstka zahájena v roce 2005 a nákladem asi 4,5 miliardy korun dokončena nejpozději do roku 2010.
(Celý text)

Rusnok: FNM by měl sanovat ekologické zátěže minulosti
25. března 2002 18:34

OSTRAVA (ČIA) - Pokud poslanci schválí návrh novely zákona o Fondu národního majetku (FNM), který na svém dnešním výjezdním zasedání v Ostravě projednala vláda, mohl by FNM sanovat také ekologické zátěže minulosti. Informoval o tom po skončení zasedání ministr financí Jiří Rusnok.
(Celý text)

Kontroly SVS odhalily týrání zvířat
25. března 2002 16:17

PRAHA (ČIA) - Upozornění Státní veterinární správy ČR (SVS), která v lednu varovala chovatele skotu před volným ustájením některých plemen skotu se ukázalo jako oprávněné. Kontroly SVS totiž podle tiskového mluvčího SVS Josefa Dubna odhalily porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.
(Celý text)

Američtí veterináři nepřesvědčili Ukrajinu o nezávadnosti kuřat z USA
25. března 2002 16:06

KYJEV (EkoList) - Delegaci amerických veterinářů se ani po rozsáhlých jednáních nepodařilo přesvědčit ukrajinské ministerstvo pro zemědělskou politiku (MZP), aby odvolalo zákaz dovozu kuřat ze Spojených států. Ten platí od 1. ledna 2002 kvůli tomu, že americký drůbežářský průmysl používá ke stimulaci růstu kuřat antibiotika a další chemické látky k udržení masa v čerstvém stavu. Uvádí to dnešní vydání anglojazyčného internetového deníku Kyiv Post.
(Celý text)

Čtvrtý případ klusavky ovcí v ČR byl potvrzen
25. března 2002 15:49

PRAHA (ČIA) - Státní veterinární ústav (SVÚ) v Praze dnes potvrdil metodou Western Blot od počátku roku již čtvrtý případ klusavky ovcí v ČR. ČIA o tom informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben.
(Celý text)

SOS vyzvala Klause, aby přestal s výpady proti ekologickým aktivistům
25. března 2002 12:54

TŘEBÍČ/PRAHA (EkoList) - Strana pro otevřenou společnost (SOS) vyzvala na svém sobotním republikovém shromáždění Občanskou demokratickou stranu (ODS) a jejího předsedu Václava Klause, aby přestali před volbami napadat ekologické aktivisty a občanské iniciativy. SOS je tak další organizací, která ostře zareagovala na volební kampaň ODS, konkrétně na její část zaměřenou na životní prostředí. Tu ODS zveřejnila minulý týden.
(Celý text)

SFDI rozhodne o příspěvcích na cyklistické stezky
25. března 2002 12:25

BRNO (ČIA) - Žádosti o příspěvek na výstavbu a údržbu cyklistických stezek z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) přijme fond nejpozději do 31. března. V SFDI je pro uvedený účel pro rok 2002 vyčleněno 30 milionů korun. Upozornění zveřejnil Jihomoravský kraj (JMK) na svých vlastních internetových stránkách.
(Celý text)

Do JE Temelín dorazily nové armatury
25. března 2002 12:10

TEMELÍN (ČIA) - S třídenním zpožděním dnes do České republiky dorazily nově vyrobené armatury pro 1. blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Právě kvůli nutné výměně původních nefunkčních armatur odstavili pracovníci JETE koncem února 1. blok, ačkoliv nebyly dokončeny veškeré plánované testy. Výrobek nového dodavatele z Německa by měl být v nejbližší době namontován a začne jeho testování. ČIA to dnes potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář.
(Celý text)

Předvolební anketa EkoListu - Koho budou volit? (4.)
25. března 2002 10:50

PRAHA (EkoList) - Volby do Poslanecké sněmovny se blíží a my se, podobně jako před čtyřmi lety, postupně ptáme osobností českého veřejného života, jež se nějakým způsobem angažují v problematice životního prostředí, koho a proč se chystají volit. Anketa, která by se na stránkách EkoListu po drátě měla objevovat až do samotných parlamentních voleb, dnes pokračuje již svojí čtvrtou částí.
(Celý text)

V Českých Budějovicích budou jezdit dva polské autobusy
25. března 2002 08:40

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČIA) - Smlouvu o dodávce dvou autobusů polské značky Solaris podepsali na základě provedeného výběrového řízení náměstek primátora Zdeněk Čáp a ředitel Dopravního podniku (DP) města České Budějovice, a. s., Ivan Fantyš. "Cena jednoho dvanáctimetrového autobusu, do kterého se vejde 100 cestujících, je 5,8 milionu korun," uvedl Čáp.
(Celý text)

Olomouckou ZOO Na kopečku zatraktivní dřevěné sochy
24. března 2002 14:00

JIŘÍKOV/OLOMOUC (ČIA) - Pětimetrový dřevěný žralok a dvou a půl metrový zavěšený netopýr brzy zatraktivní zoologickou zahradu Na kopečku v Olomouci. Pro ČIA to potvrdil Jiří Halouzka, starosta obce Jiříkov na Bruntálsku, který dřevěné živočichy pro olomouckou ZOO vlastnoručně vyřezal.
(Celý text)

Plzeňský kraj poskytne dotace na stabilizaci venkova
24. března 2002 13:34

PLZEŇ (ČIA) - Až půlmilionovou dotaci určenou především na rekonstrukci majetku mohou letos získat malé obce v regionu od úřadu Plzeňského kraje. Radní schválili pravidla pro poskytování finančních prostředků v rámci programu stabilizace venkovských oblastí. Plzeňský kraj v letošním roce k uvedeným účelům uvolní 10 milionů korun. ČIA to dnes potvrdila tisková mluvčí krajského úřadu Alena Šatrová.
(Celý text)

Plzeň usiluje o autobusy na zemní plyn
24. března 2002 12:24

PLZEŇ (ČIA) - O plynofikaci autobusů městské hromadné dopravy usiluje plzeňský magistrát. Město proto v nejbližších dnech požádá Státní fond životního prostředí o dotaci ve výši až 300 milionů korun. Projekt plynofikace připravuje Plzeň už dva roky. Nyní když se objevila možnost získat dotaci ve výši 80 procent nákladů od ministerstva životního prostředí, je projekt velmi reálný. Potvrdil to náměstek plzeňského primátora Miroslav Kalous.
(Celý text)

Obec Jestřebí čeká na státní dotaci ve výši 21 milionů korun
24. března 2002 12:12

JESTŘEBÍ (ČIA) - O účelovou dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 21 milionů korun požádala obec Jestřebí na Českolipsku. Starosta obce Josef Hisem pro ČIA uvedl, že dotace je určená na stavbu kanalizace.
(Celý text)

Zájem o služby ČD oproti některým očekáváním neklesá
24. března 2002 11:25

PRAHA (ČIA) - Ani po dvojnásobném zdražení jízdného na Českých drahách (ČD), ke kterému došlo v průběhu ledna letošního roku, neklesá zájem cestujících o služby ČD. V únoru totiž dráhy přepravily celkem 15,2 milionu cestujících, tedy stejně jako v únoru loňského roku. Únorové tržby se vzhledem ke zdražení jízdného oproti loňskému roku zvýšily o 6,79 milionu korun. ČIA to potvrdila Zdenka Celá z tiskového oddělení ČD.
(Celý text)

Plzeňští Zelení se obávají poklesu kvality státní správy
23. března 2002 10:21

PLZEŇ (ČIA) - Politizace a poklesu kvality státní správy po převzetí pravomocí okresních úřadů obcemi se obávají představitelé Strany zelených v Plzeňském kraji. Někteří starostové obcí, které pravomoci okresních úřadů převezmou, sice připouštějí, že teoreticky uvedené problémy mohou nastat. Nedomnívají se však, že se v praxi skutečně objeví.
(Celý text)

Nadace se snaží získat stát pro zelené stezky
22. března 2002 16:34

PRAHA (ČIA) - Navázání kontaktů mezinárodní organizace Greenways se státní správou a nalezení oblastí pro možnou spolupráci a financování bylo cílem dnešní "lobbystické" schůzky. Jednání, pořádaného pod záštitou Evropské komise, se zúčastnili zástupci mezinárodní organizace Greenways z Bruselu a USA, její partneři pro střední Evropu z Nadace Partnerství a pozvaní hosté z ministerstev dopravy, životního prostředí a zahraničí. Informoval o tom manažer Nadace Partnerství Daniel Mourek.
(Celý text)

Podle Arniky je PVC v nemocnicích nebezpečné a zbytečné
22. března 2002 16:26

PRAHA (EkoList) - Novou kampaň pod názvem "Zdravotnictví bez PVC" dnes novinářům představila její koordinátorka Lenka Mašková z ekologického sdružení Arnika. Cílem kampaně je podle Maškové přimět nemocnice, aby se vzdaly používání PVC, zejména na odděleních, kde s ním mohou přijít do styku novorozenci, těhotné matky či staří lidé. "Z PVC se vyluhováním či mechanickým namáháním vylučují především toxické ftaláty," zní hlavní argument Arniky a Lenky Maškové.
(Celý text)

Arnika: ODS se chlubí cizím peřím
22. března 2002 14:33

PRAHA (EkoList) - Cizím peřím se, podle Jindřicha Petrlíka z ekologického sdružení Arnika, chlubí ve své předvolební kampani Občanská demokratická strana (ODS). Petrlík kritizuje argument, že se za vlád Václava Klause investovalo nejvíce do zlepšování životního prostředí. To tvrdí Klausova strana v letáku ke svému tzv. pátému tématu dekády "ODS volí prostředí pro život".
(Celý text)

Arnika: ODS se chlubí cizím peřím
22. března 2002 14:33

PRAHA (EkoList) - Cizím peřím se, podle Jindřicha Petrlíka z ekologického sdružení Arnika, chlubí ve své předvolební kampani Občanská demokratická strana (ODS). Petrlík kritizuje argument, že se za vlád Václava Klause investovalo nejvíce do zlepšování životního prostředí. To tvrdí Klausova strana v letáku ke svému tzv. pátému tématu dekády "ODS volí prostředí pro život".
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1767 | 1768 | 1769 | 1770 | 1771 | .. | 1955 | Další
Další články:
5. června 2023 06:30
4. června 2023 06:00
3. června 2023 06:30
2. června 2023 06:12
1. června 2023 06:30

Online diskuse
Nová webová mapa o životním prostředí mapuje 30 let proměn české přírody
5. června 2023 16:12

PRAHA (ČTK) - Nová webová mapa o životním prostředí mapuje 30 let proměn české přírody od vzniku samostatného státu. Společný projekt ministerstva životního prostředí (MŽP) a České informační agentury životního prostření (CENIA), který se spouští dnes, seznamuje lidi nejen s historickými událostmi, které životní prostředí ovlivnily, ale i s budoucími výzvami.
(Celý text)

Nejlepší ekofarmou roku 2023 je rodinná bylinná farma Květomluva ve Vlachovicích
5. června 2023 16:04

VLACHOVICE (ČTK) - Nejlepší ekofarmou roku 2023 je rodinná bylinná farma Květomluva ve Vlachovicích na Zlínsku. Hospodářství manželů Fryzelkových se zaměřuje na pěstování vlastních bylin, ze kterých vyrábí produkty v bio kvalitě, sdělili ČTK zástupci pořadatelského PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Ocenění převezmou majitelé farmy 1. července na Dni otevřených faremních vrat.
(Celý text)

Vybíráme venkovní osvětlení: Tipy pro skvělou letní atmosféru
5. června 2023 12:53

() - Letní večery jsou ideálním časem k relaxaci s přáteli a rodinou ve venkovním prostředí. Vhodné venkovní osvětlení může vytvořit útulnou a příjemnou atmosféru, která zvýrazní krásu vaší zahrady či terasy. Svítidla Eglo jsou skvělou volbou, jež kombinuje kvalitu, design a funkčnost.
(Celý text)

Zákon o dluhu v USA kritizují za vstřícnost k infrastruktuře pro fosilní paliva
5. června 2023 10:23

WASHINGTON (ČTK) - Květnová vyjednávání ve Washingtonu ohledně odvrácení platební neschopnosti provázely spekulace, že výsledná dohoda by mohla zahrnovat i reformu pravidel pro výstavbu energetických projektů, která by podpořila ekologickou transformaci Spojených států. Nakonec ovšem návrh zákona přináší jen drobné změny, které mohou urychlit i výstavbu infrastruktury spojené s fosilními palivy. Kritiku od ekologů a některých členů Demokratické strany pak umocňuje výjimka pro plynovod prosazovaný senátorem napojeným na fosilní průmysl.
(Celý text)

Nova: Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky, postaví její kopii
5. června 2023 10:21

Rokytnice nad Jizerou (Semilsko) (ČTK) - Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky na úpatí Lysé hory. Původně plánoval menší stavební úpravy, ale při nich zjistil, že statiku celého objektu narušila dřevomorka. Nová bouda, která by měla být zvenčí téměř identickou kopií té původní, by na místě měla stát za dva roky, uvedla večer televize Nova.
(Celý text)

Na několika místech v Německu hoří lesní požáry, v Harzu evakuovali turisty
5. června 2023 10:13

BERLÍN (ČTK) - Hasiči se na několika místech v Německu potýkají s lesními požáry. Nejrozsáhlejší z nich je u města Jüterbog jižně od Berlína, kde už několik dnů hoří v bývalém armádním výcvikovém prostoru.
(Celý text)

Jak vybrat svítidla do podhledu: na co se zaměřit a na co dát pozor
5. června 2023 09:48

() - Podhledové svítidlo je moderním a stylovým prvkem, který ve vašem interiéru vytvoří jedinečnou atmosféru. Můžete ho zabudovat do jakékoli místnosti, ale třeba i do šatníku nebo nad knihovnu. Hodí se zkrátka kamkoli, kam potřebujete vnést více světla. Poradíme vám, jak ho správně vybrat.
(Celý text)

Superprasata se připravují na invazi do USA, varuje kanadský zoolog
5. června 2023 05:47

PRAHA (Ekolist) - Dorůstají až ke třem metrákům živé váhy, jsou nad očekávání vychytralá, disponují nepřekonatelným apetitem, rychle se množí. Kolik jich je? To vlastně nikdo pořádně netuší, ale mají nejspíš namířeno do Spojených států amerických. Zhruba tak lze popsat ekologický problém s kanadskými superprasaty.
(Celý text)

EU zdvojnásobí hasičskou flotilu kvůli změně klimatu a častějším požárům
5. června 2023 01:59

BRUSEL (ČTK) - Evropská unie minulý týden oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Vítězem inovační akce GreenHack 2023 je zařízení učící lidi šetřit energiemi
5. června 2023 01:57

PRAHA (ČTK) - Vítězem evropského inovačního maratonu GreenHack 2023 se stal tým The Dudes, který vytvořil speciální krabičku spojenou s aplikací, která lidi naučí efektivně zapínat a vypínat domácí spotřebiče. Cílem projektu nazvaného I love grid je zlepšit hospodaření s elektrickou energií, sdělila mluvčí projektu Šárka Mrázová. Finalisté vymýšleli nová řešení pro nižší spotřebu energie či omezení plýtvání potravinami. Třetí ročník inovačního maratonu se konal 2. a 3. června v holešovickém Vnitroblocku.
(Celý text)

V Chile řeší záhadný úhyn tisíců kormoránů, o ptačí chřipku nejde
5. června 2023 01:04

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - Chilské úřady řeší záhadný úhyn nejméně 3500 kormoránů, kteří se našli na pobřeží nedaleko přístavu Coquimbo na konci května. První testy totiž vyvrátily domněnku, že zemřeli na ptačí chřipku. Informovala o tom agentura AFP. Ptačí chřipka sužuje pobřeží Chile od koncem loňského roku a způsobila tam smrt tisíců tučňáků, pelikánů či lachtanů.
(Celý text)

Některé italské pláže v létě omezí denní počty návštěvníků kvůli udržitelnosti
4. června 2023 18:39

ŘÍM (ČTK) - S rostoucími teplotami a přicházejícím létem se rychle blíží období, kdy se na italské pobřeží sjedou turisté z celého světa. Obrovská popularita dvou největších italských ostrovů Sicílie a Sardinie, které jsou známé svými nedotčenými plážemi a průzračně modrou vodou, si však vyžádala daň v podobě odpadků či krádeží písku. Letos v létě místní úřady podnikají další kroky k ochraně přírody a zavádějí přísné denní limity návštěvnosti, které zasáhnou i některé z nejlépe hodnocených pláží, napsal server CNN.
(Celý text)

Zlínská zoo oslavila druhé narozeniny mláděte slona afrického Zyqarriho
4. června 2023 18:34

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada dnes oslavila druhé narozeniny mláděte slona afrického. Sameček Zyqarri dostal také speciální dort. Je prvním mládětem slona afrického v Česku, narodil se 6. června 2021, pro zlínskou zoo to byla velká událost. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.
(Celý text)

Spolek na Kladensku a Rakovnicku pomáhá zachraňovat srnčata při senoseči
4. června 2023 01:44

N. Strašecí (Rakovnicko) (ČTK) - Spolek Zachraň srnče před sekačkou pomáhá na Kladensku a Rakovnicku zachraňovat srnčata při senoseči. Loni uchránili před sekačkou zhruba 20 mláďat, letos už přes 40. Přispělo k tomu i pořízení dronu s termovizí. Další dron by chtěli dobrovolníci koupit, včetně vybavení stojí přibližně 120.000 korun. Vítají i další zájemce, kteří by jim se záchranou zvířat chtěli pomáhat, řekla ČTK za spolek Olga Štefanová.
(Celý text)

Metoda brněnského startupu zachránila desítky stromů v Technologickém parku
4. června 2023 01:35

BRNO (ČTK) - V brněnském Technologickém parku se podařilo zachovat několik desítek stromů, které běžný dendrologický průzkum určil k vykácení. Město se prostřednictvím Technologického parku spojilo s místním startupem Arbo Technologies, jehož metoda ukázala, že z šedesátky stromů mohou zůstat všechny až na čtyři. Úspěšnou spoluprací se mohou inspirovat i další městské firmy či městské části, uvedla Radka Loukotová z brněnského magistrátu.
(Celý text)

Ve vytěženém kamenolomu v Bílovci objevili kriticky ohrožený druh brouka
4. června 2023 01:31

BÍLOVEC (ČTK) - Ve vytěženém kamenolomu, který má už dva roky pronajato Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci na Novojičínsku, objevili kriticky ohroženého brouka drabčíka, latinským názvem Hesperus rufipennis. Intenzivní biologický průzkum, na němž se podílí Ostravská univerzita, ukázal, že v lomu v bílovecké části Stará Ves se vyskytují i další vzácné druhy hmyzu. ČTK to za gymnázium sdělila Lenka Gulašiová.
(Celý text)

Na výstavě masožravek v Olomouci má světovou premiéru láčkovka stydlivá
4. června 2023 01:30

OLOMOUC (ČTK) - Světovou premiéru má na výstavě masožravých rostlin Živé pasti v Olomouci láčkovka stydlivá, kterou v pralesích na Borneu objevili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Tento nový druh masožravé rostliny nebyl dosud nikde veřejně prezentován. "Vystavená rostlina je jedním z pouhých dvou exemplářů, které mají nyní naši vědci mimo pralesy Bornea k dispozici," sdělila ČTK ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková. Láčkovka stydlivá je ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc k vidění do dneška, 4. června, kdy výstava Živé pasti skončí.
(Celý text)

Příroda promluví na letošním Týdnu za klima hlasy známých herců
4. června 2023 01:27

PRAHA (ČTK) - Herci Simona Babčáková, Petr Čtvrtníček nebo Bořek Slezáček podpořili svými hlasy letošní Týden pro klima. V krátkých klipech je diváci uslyší v netradičních rolích, například jako gorilí matku nebo smutné uhlí. Čtvrtý Týden pro klima začíná v pondělí 5. června, jednotlivé akce se budou konat po celém Česku.
(Celý text)

Reuters: V Dubaji klonují velbloudy pro závody i soutěže krásy
4. června 2023 01:12

DUBAJ (ČTK) - V roce 2009 se Nisar Vání podílel na prvním úspěšném naklonování velblouda a nyní jich v laboratoři v Dubaji takto replikuje několik desítek za rok. Ve Spojených arabských emirátech je s klonováním velbloudů spojený velký byznys, protože ušlechtilá zvířata se velmi cení a vydělávají vysoké sumy při závodech nebo soutěžích krásy, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Město Svratka ve Žďárských vrších dokončuje úpravy území s rybníkem na řece
4. června 2023 01:11

SVRATKA (ČTK) - Město Svratka v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy dokončuje úpravy území s rybníkem na řece. Pro řeku Svratku, která dřív jen vedla rybníkem a jezem, vytvořili pracovníci nově obtokové rameno, kudy budou moci proplout ryby a jiní vodní živočichové. Rybník byl odbahněn, přibyly tůně. Akce skoro za 26 milionů korun bez DPH dotovaná z evropských fondů skončí v červnu, řekl starosta Petr Řádek (nestraník za Starosty pro občany).
(Celý text)

Město Svratka ve Žďárských vrších dokončuje úpravy území s rybníkem na řece
4. června 2023 01:11

SVRATKA (ČTK) - Město Svratka v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy dokončuje úpravy území s rybníkem na řece. Pro řeku Svratku, která dřív jen vedla rybníkem a jezem, vytvořili pracovníci nově obtokové rameno, kudy budou moci proplout ryby a jiní vodní živočichové. Rybník byl odbahněn, přibyly tůně. Akce skoro za 26 milionů korun bez DPH dotovaná z evropských fondů skončí v červnu, řekl starosta Petr Řádek (nestraník za Starosty pro občany).
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1955 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama