titulní strana > co píší jiní
The Star: Bush chce méně ropných paliv, důvodem ale nejsou klimatické změny
7. února 2006 10:09

PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Americký prezident George Bush ve své každoroční Zprávě o stavu Unie prohlásil, že je nutné zlomit závislost americké ekonomiky na ropných produktech. USA by měly také snížit příspěvek ke klimatickým změnám, nehodlají však zřejmě přistoupit ke Kjótskému protokolu.
(Celý text)

Jihomoravský kraj zatím nepovolil stavbu větrného parku u Bošovic
6. února 2006 15:12

BRNO/PRAHA (ČIA) - Krajský úřad Jihomoravského kraje rozhodl, že bude žádost firmy Ventureal o povolení výstavby Větrného parku Bošovice na Vyškovsku dále posuzovat podle zákona o vlivu na životní prostředí. Úředníci kraje vzali ohled na připomínky účastníků zjišťovacího řízení.
(Celý text)

BBC: Na ekologická auta stále čekáme, výrobci nic nedělají
6. února 2006 08:37

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Výrobci automobilů nedělají dost pro to, aby vyvinuli skutečnou alternativu k vozům poháněným benzínovými a naftovými motory, říká poradce britské vlády Stephen Blythe. Podle něj mají sice japonské firmy náskok před evropskými a americkými společnosti, nicméně navzdory svým vlastním prohlášením nebere dosud automobilový průmysl potřebu ekologických motorů skutečně vážně, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Poslanci zjednodušili podmínky pro použití biolihu v dopravě
3. února 2006 16:20

PRAHA (ČIA) - Poslanci dnes schválili novelu zákona o lihu, o spotřebních daních a dalších souvisejících norem ve znění, které požadoval senát. Novela povoluje výrobu bioetanolu pro různé účely současně. Investoři tak nebudou muset stavět lihovary zaměřené pouze na produkci biolihu určeného pro přidávání do benzinu. Novelu podpořilo 141 ze 145 přítomných poslanců.
(Celý text)

NYT: Američtí vědci srovnávají kvalitu životního prostředí jednotlivých zemí světa
3. února 2006 08:32

PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Nová studie amerických univerzit, která srovnává kvalitu životního prostředí a snahu o trvale udržitelné hospodářství, ukazuje, že jen šest zemí na celém světě dosáhne lepšího výsledku než 85 %. Nejlépe je na tom Nový Zéland následovaný pěti státy severní Evropy. Srovnávána byla celá řada parametrů - od čistoty pitné vody, úrovně přízemního ozónu až po udržitelný rybolov nebo emise skleníkových plynů.
(Celý text)

Výstavbu jaderné elektrárny Belene může kapitálově podpořit i ČEZ
2. února 2006 20:04

PRAHA (ČIA) - Elektrárenská společnost ČEZ je připravena kapitálově vstoupit do projektu dostavby bulharské jaderné elektrárny Belene. O ten se uchází sdružení českých firem pod názvem Škoda Alliance. "NEK nevyjasnil, kdo bude investorem. Účast ČEZ máme jako nabídku," řekl po návratu z Bulharska generální ředitel Škody Praha Radek Benčík.
(Celý text)

Hlasování ve sněmovně: Další pokus o omezení občanských práv ztroskotal
2. února 2006 19:30

PRAHA (EkoList) - Pár dnů před Vánocemi odmítla sněmovna další z návrhů na omezení účasti občanů ve správních řízeních. Tentokrát s ním přišel poslanec Vlastimil Aubrecht z vládní ČSSD. I přesto, že mu při hlasování byli silnými spojenci zákonodárci ODS, vyšla jeho snaha naprázdno.
(Celý text)

Druhý blok Temelína se po měsíční odstávce vrátil do provozu
2. února 2006 15:03

TEMELÍN/PRAHA (ČIA) - Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE) dnes v 0:45 hodin obnovil dodávky elektřiny do rozvodné sítě. "Druhý blok bude nyní dva dny pracovat na polovičním výkonu. Na tomto výkonu budou provedeny plánované fyzikální testy. V závěru týdne bude blok již pracovat na plném výkonu," sdělil ČIA mluvčí JETE Václav Brom.
(Celý text)

Budou školy zelenější?
2. února 2006 14:30

PRAHA (EkoList) - Snahy o zařazení environmentální výchovy do školních osnov sahají do 90. let minulého století, ovšem až v poslední době dostaly o něco hmatatelnější podobu. Environmentální výchova se stala tzv. průřezovým tématem, které se má vinout jako červená nit celým vyučováním. Podaří se to? Přestane být ekologická výchova jen zálibou skautů a turistických oddílů?
(Celý text)

Le Figaro: Vědci by se měli více věnovat lidem žijícím pod vulkány
2. února 2006 09:04

PAŘÍŽ (EcoMonitor) - "Vědci se stále nedostatečně zajímají o lidi, kteří žijí v blízkosti sopky, nepomáhají jim porozumět, jakým nebezpečím jsou vystaveni. Odborníci se totiž příliš nezabývají tím, zda je jejich výzkum užitečný pro ochranu sídel," řekl Robert D'Ercole z Výzkumného ústavu rozvoje. Podle něj je vulkanologie vědou příliš vzdálenou od starostí občanů a politiků, napsal francouzský deník Le Figaro. Ačkoliv již tato věda zachránila mnoho životů, měla by se snažit více komunikovat s lidmi a zlepšovat jejich informovanost.
(Celý text)

Komise: První "zelená" olympiáda v Turínu
1. února 2006 16:08

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Nadcházející zimní olympijské a paralympijské hry v Turínu budou podle Evropská komise vůbec první významnou "zelenou" sportovní událostí v Evropě. Obě události mají tohoto cíle dosáhnout použitím dobrovolných nástrojů - jde především o systém ekologického managementu a auditu EU (EMAS) a využitím unijní ekoznačky.
(Celý text)

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny loni vzrostl na 3,9 procent
1. února 2006 14:29

PRAHA (ČIA) - Celkem 2,99 miliardy kWh elektřiny se loni v České republice vyrobilo z obnovitelných zdrojů energie. To je v meziročním srovnání o 18 procent více. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci se tak zvýšil z 3,25 procenta v roce 2004 na loňských 3,9 procenta. Vyplývá to ze statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
(Celý text)

FAZ: Tučňáci se topí v rybářských sítích
1. února 2006 10:36

PRAHA/PUNTA ARENAS (EcoMonitor) - Černobílí tučňáci Humboldtovi, kteří žijí na pobřeží ostrova Chiloe v jižním Chile, se střemhlav vrhají do hejna sardinek. V zápětí ale tito elegantní plavci narážejí na neviditelnou zeď. Téměř průhledná je totiž rybářská síť, ve které zůstávají tito více než půlmetroví ptáci uvězněni. Někteří z nich se již nedokážou vysvobodit a v rybářských sítích se utopí.
(Celý text)

Mikulovský Lidl nepotřebuje další posouzení podle EIA
31. ledna 2006 18:41

BRNO/PRAHA (ČIA) - Záměr výstavby prodejny Lidl v Mikulově na Břeclavsku nebude dále posuzován podle zákona o vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodl o tom Krajský úřad Jihomoravského kraje. Informaci zveřejnila Česká informační agentura životního prostředí.
(Celý text)

Asia Times: Čína hraje kvůli změnám klimatu dvojí hru
31. ledna 2006 11:21

PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Celý svět se zaměřuje na problémy s klimatickými změnami a stále rostoucími emisemi skleníkových plynů, ale Čína, největší znečišťovatel z rozvojových zemí, o sobě vytváří velmi zmatený obraz, který toho o její skutečné vůli po ekologicky čisté produkci energie a zlepšení stavu životního prostředí mnoho neříká, napsal deník Asia Times.
(Celý text)

Záchranáři: pro velrybu z Temže jsme víc udělat nemohli
31. ledna 2006 10:57

PRAHA/LONDÝN (EkoList) - Zbloudilá velryba, která doplula z moře až do centra Londýna, se tam ocitla podle odborníků omylem, když se snažila vrátit ze Severního moře na západ do svých rodných lovišť. Nejprve zabloudila do Severního moře, a pak při nejbližší příležitosti zabočila na západ, bohužel to bylo ústí Temže. Ač ponořena ve sladké vodě, uhynula žízní. Proč?
(Celý text)

MŽP nepožaduje další posouzení ubytovacího komplexu v Harrachově podle EIA
30. ledna 2006 18:19

PRAHA (ČIA) - Ubytovací a obchodní komplex – Hotel Praha v Harrachově na Liberecku nepodléhá dalšímu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodnutí vydalo 26. ledna Ministerstvo životního prostředí, informaci dnes zveřejnila Česká informační agentura životního prostředí.
(Celý text)

Swissinfo: Dejme víc peněz do obnovitelné energie, vyzývají Švýcaři
30. ledna 2006 10:42

PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Na rozvoj obnovitelných forem energie by se mělo dávat více finančních prostředků, vyzval na ženevské konferenci o klimatu švýcarský ministr životního prostředí Moritz Leuenberger ostatní země. Jeho slova odstartovala mezinárodní kampaň zaměřenou na zlepšení informovanosti o příčinách a důsledcích globálního oteplování, napsal zpravodajský server Swissinfo.
(Celý text)

Kde budou cyklisté vítáni?
30. ledna 2006 10:16

PRAHA (Nakole.cz) - Česko je dnes protkáno stovkami kilometrů cyklotras. Jak to ale vypadá, když se s kolem chcete jít najíst nebo někde přespat?
(Celý text)

Analýza MŽP: sloučení SOP s AOPK je nepřipravený a velmi riskantní krok
27. ledna 2006 14:03

PRAHA (EkoList) - Tisková mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Karolína Šůlová včera EkoListu poskytla podrobné informace o analýze dopadů sloučení Správy ochrany přírody (SOP) s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). V dokumentu, který podle dřívějších vyjádření ministerstva vůbec neexistuje, respektive je určen pouze pro vnitřní potřeby, se píše, že sloučení obou organizací přinese úspory, že je to ale zároveň nepřipravený a velmi riskantní krok s řadou těžko odhadnutelných negativních dopadů. Včera taky výběrová komise doporučila, kdo by se měl stát ředitelem sloučené organizace. Navrhla Františka Pelce, současného poslance US-DEU.
(Celý text)

Analýza MŽP: sloučení SOP s AOPK je nepřipravený a velmi riskantní krok
27. ledna 2006 14:03

PRAHA (EkoList) - Tisková mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Karolína Šůlová včera EkoListu poskytla podrobné informace o analýze dopadů sloučení Správy ochrany přírody (SOP) s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). V dokumentu, který podle dřívějších vyjádření ministerstva vůbec neexistuje, respektive je určen pouze pro vnitřní potřeby, se píše, že sloučení obou organizací přinese úspory, že je to ale zároveň nepřipravený a velmi riskantní krok s řadou těžko odhadnutelných negativních dopadů. Včera taky výběrová komise doporučila, kdo by se měl stát ředitelem sloučené organizace. Navrhla Františka Pelce, současného poslance US-DEU.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1776 | 1777 | 1778 | 1779 | 1780 | .. | 2148 | Další
Další články:
20. května 2024 06:05
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03

Online diskuse
Ostravská zoo bude hostit mezinárodní ochranářskou konferenci
20. května 2024 11:01

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada bude v červenci hostit mezinárodní ochranářskou konferenci EAZA Conservation Forum 2024. Účastnit se jí bude více než stovka zástupců institucí z celého světa, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Případem nevhodného uložení tun fosforu v Rajhradě se bude zabývat odvolací soud
20. května 2024 10:54

(ČTK) - Případem nevhodného uložení 19 tun nebezpečného bílého fosforu v Rajhradě na Brněnsku se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně na začátku dubna za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení potrestal obžalovaného muže 20 měsíci vězení, dva další podmíněnými a peněžitými tresty, tresty dal i dvěma firmám. Všichni kromě jedné firmy se proti rozsudku odvolali. Odvolal se i žalobce a žádá přísnější tresty. ČTK o odvoláních informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.
(Celý text)

Projekty přeměny Mostecka a vzdělávání v Ústeckém kraji mohou získat peníze z EU
20. května 2024 10:53

(ČTK) - Projekty využití těžební lokality na Mostecku a vzdělávání zaměřené na přeměnu průmyslového regionu v základních a mateřských školách v Ústeckém kraji by mohly získat dotaci z Evropské unie. Oba strategické projekty doporučila Regionální stálá konference Ústeckého kraje ministerstvu životního prostředí k posouzení. Kraj to uvedl na webu.
(Celý text)

Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama