titulní strana > co píší jiní
Guardian: Pesticidy zřejmě snižují plodnost mužů
20. ledna 2006 08:10

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Běžně užívaný pesticid má zřejmě negativní vliv na plodnost mužů, snižuje totiž hladinu hormonu testosteronu. Vědci měřili množství rozkladných produktů po pesticidu chlorpyrifosu u mužů léčených kvůli neplodnosti a objevili, že muži s nejmenším množstvím testosteronu měli v organismu po chlorpyrifosu nejvíce stop, napsal britský deník Guardian.
(Celý text)

ČEZ investoval 950 milionů Kč do modernizace bulharských energetik
19. ledna 2006 16:53

SOFIA/PRAHA (ČIA) - Společnost ČEZ investovala od loňského ledna do rozvoje a modernizace tří dceřiných společností v Bulharsku celkem 65 milionů leva (zhruba 950 milionů korun). Investice jsou výrazně vyšší než částka, s kterou bulharská Státní komise pro regulaci energetiky a vodárenství (DKER) počítala při určení regulovaných cen elektřiny. Informoval o tom zpravodajský portál SeeNews.
(Celý text)

Mostecká uhelná loni vytěžila 15,64 milionu tun hnědého uhlí
19. ledna 2006 15:22

PRAHA (ČIA) - Mostecká uhelná vytěžila v loňském roce celkem 15,64 milionu tun hnědého uhlí loni. Oproti plánu byla těžba vyšší o 50 tisíc tun, vůči roku 2004 však produkce klesla o 130 tisíc tun. Uvedla to Mostecká uhelná ve svém podnikovém tisku.
(Celý text)

Vesmír: Umělé oplodnění nosorožce
19. ledna 2006 09:47

PRAHA (EcoMonitor) - "Některé druhy nosorožců patří mezi silně ohrožené. K nejohroženějším patří severní poddruh nosorožce tuponosého, nosorožec jávský a sumaterský," píše ve svém článku pro časopis Vesmír Ivan Boháček. Pokusy množit nosorožce v zajetí byly, jak autor uvádí, většinou neúspěšné, zejména oba poddruhy nosorožce tuponosého se v zajetí páří zřídkakdy. Pokus o umělé oplodnění 24leté samice Lulu z budapešťské zoo vzbudil mezi zoology zaslouženou pozornost.
(Celý text)

Reuters: Švédští farmáři chtějí mít právo střílet vlky
18. ledna 2006 09:55

PRAHA/STOCKHOLM (EcoMonitor) - Švédský farmář odsouzený do vězení za zastřelení vlka podal minulý týden žádost o milost. Rostoucí populace vlků je předmětem vážných sporů mezi místními ochránci přírody a farmáři, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Nové golfové hřiště u Mladé Boleslavi nepotřebuje posouzení podle EIA
17. ledna 2006 18:26

PRAHA (ČIA) - Středočeský kraj rozhodl, že nebude posuzovat projekt nového golfového hřiště na Mladoboleslavsku podle zákona o vlivu na životní prostředí. Informaci včera zveřejnila Česká informační agentura životního prostředí.
(Celý text)

Šance na záchranu ohrožených živočichů
17. ledna 2006 11:35

PRAHA (EkoList) - Naděje na lepší časy svitla na konci prosince hned deseti druhům ohrožených živočichů. Ochranáři společně s mnoha akademiky a představiteli nevládních organizací právě dokončili plány, jak pomoct třem motýlům (hnědásku chrastavcovému, hnědásku osikovému a jasoni dymnivkovému), dropovi, syslovi, vydře, bobrovi a velkým šelmám.
(Celý text)

BBC: Žáby vymírají kvůli změnám klimatu
17. ledna 2006 09:38

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Dramatický pokles populace tropických žab je podle nové studie jednoznačně způsoben změnami klimatu na Zemi. Vědci se zaměřili na nejvíce poškozené oblasti ve Střední a Jižní Americe a našli jasné důkazy, které potvrzují souvislost mezi vymíráním tohoto druhu a změnami teploty.
(Celý text)

Likvidace dioxinů v areálu Spolany začne na přelomu března adubna
16. ledna 2006 19:15

NERATOVICE/PRAHA (ČIA) - Konsorcium BCD CZ zahájí sanaci půdy kontaminované dioxiny a dalšími chemikáliemi v areálu chemičky Spolana na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku. "Sanace bude ukončena podle plánu v roce 2008," řekl dnes ČIA tiskový mluvčí Spolany Jan Martínek.
(Celý text)

TELEPOLIS: Dravé ryby jsou ochránci korálových útesů
16. ledna 2006 12:42

HANNOVER (EcoMonitor) - Korálové útesy jsou vedle deštných pralesů druhově nejrozmanitějším biotopem na naší planetě. Každý útes poskytuje přístřeší až 3 000 živočišným druhům. V současné době jsou ale tyto útesy ohroženy, čtvrtina z nich je již zničena a více než polovina je v kritickém stavu. Pokud se nic nezmění, mohla by většina korálových útesů během následujících 30-50 let úplně zmizet. Jejich ochrana je bezpodmínečně nutná, ale stále je předmětem diskuzí, jaká opatření by byla skutečně účinná. Jedna z nejnovějších vědeckých studií se zabývala vlivem zákazu rybolovu v korálových chráněných oblastech na tento ekosystém.
(Celý text)

Rada Ústeckého kraje povolila výrobu bioetanolu v Trmicích
13. ledna 2006 13:53

ÚSTÍ NAD LABEM/PRAHA (ČIA) - Rada Ústeckého kraje schválila záměr společnosti Průmyslový lihovar Přestanov (PLP) přesunout plánovaný lihovar z Přestanova do katastru obce Trmice. "Kraj nepožaduje provést posouzení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí za předpokladu zahrnutí podmínek odboru životního prostředí a zemědělství k záměru, naplnění oprávněných podmínek dalších orgánů veřejné správy a zahrnutí navrhovaných opatření," uvádí se v rozhodnutí kraje.
(Celý text)

Zemřel Jan Bouchal, ekologický novinář a aktivista
13. ledna 2006 11:29

PRAHA (EkoList) - Včera pozdě odpoledne zemřel ve věku třiceti let Jan Bouchal, předseda občanského sdružení Oživení, koordinátor Auto*matu a zástupce šéfredaktora časopisu EkoList. Jan Bouchal podlehl zranění, které utrpěl v pátek 6. ledna večer, kdy ho při jízdě na kole porazil automobil. Podle policie zatím není zřejmé, kdo byl viníkem nehody.
(Celý text)

Milion hektarů rumunských lesů bylo oceněno certifikátem FSC
13. ledna 2006 11:20

PRAHA/GLAND (EkoList) - Rumunsko učinilo významný krok k udržitelnému hospodaření ve svých lesích. Celkem jeden milion hektarů státních lesů z osmi krajů totiž získalo koncem loňského roku mezinárodní certifikát FSC - Forest Stewardship Council, zavazující vlastníky prodávat pouze dřevo z legální těžby, nepřetěžovat své lesy a plnit dalších 18 podmínek a pět doporučení.
(Celý text)

Independent: Medvědům v Arktidě škodí zpomalovače hoření
13. ledna 2006 09:02

LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci zjistili, že arktickým ledním medvědům, již tak dost ohroženým táním ledovců, škodí zpomalovače hoření. To jsou látky, které se běžně užívají v Evropě a Severní Americe při výrobě pohovek, potahů a koberců, napsal britský deník Independent.
(Celý text)

ČEZ chce letos vyrobit více elektřiny, povolenky by měly stačit
12. ledna 2006 17:41

PRAHA (ČIA) - ČEZ pravděpodobně v letošním roce překoná rekordní objem výroby elektřiny z roku 2004. Spotřebuje při tom zhruba stejné množství emisních povolenek, jaké mu přidělila vláda v Národním alokačním plánu. "Již příští rok nám však mohou povolenky chybět. Očekáváme, že naše zdroje pojedou naplno, protože nahradí odstavený výkon na Slovensku," uvedl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.
(Celý text)

MSNBC: Chevron čelí žalobám kvůli poškozování životního prostředí
12. ledna 2006 11:40

PRAHA/SAN FRANCISCO (EcoMonitor) - Malý chlapec ukazující svoji deformovanou ruku, žena s nohu amputovanou pod kolenem kvůli nádoru, vyzáblý muž středního věku v závěsném lůžku umírající na rakovinu žaludku. To jsou fotografie vystavené na radnici San Franciska, které dokumentují devastující dopad více než tří desítek let trvající těžby ropy v deštných pralesech Ekvádoru.
(Celý text)

Sedm amerických států bojuje proti klimatickým změnám
12. ledna 2006 11:17

NEW YORK (EkoList) - Ve Spojených státech začala platit dohoda guvernérů sedmi federálních států o omezení skleníkových plynů. Před vánocemi podepsali zástupci států dohodu nazvanou Regionální iniciativa o skleníkových plynech (RGGI), která by měla vést ke snížení emisí z místních elektráren a rozvoji čistých a energeticky méně náročných technologií. Za tři měsíce by měl být hotový definitivní text.
(Celý text)

ČEZ má stále zájem o elektrárny Varna a Ruse, čeká na výzvu k jednání
11. ledna 2006 20:44

PRAHA (ČIA) - Společnost ČEZ je připravena zahájit jednání s bulharskou Privatizační agenturou o privatizaci tepelných elektráren Varna a Ruse. "Počkáme na oficiální rozhodnutí a případnou výzvu k jednání. Další otázky jsou předčasné vzhledem k tomu, že bulharská privatizační agentura se ještě nerozhodla, jak bude v tendru pokračovat," uvedla pro ČIA mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková.
(Celý text)

Firma Green Volt chce postavit dva větrníky severně od Krupky
11. ledna 2006 11:13

ÚSTÍ NAD LABEM/PRAHA (ČIA) - Firma Green Volt předložila krajskému úřadu Ústeckého kraje ke schválení záměr výstavby dvou větrných elektráren v katastru obce Habartice u Krupky. Záměr počítá se stavbou elektráren typu REpower MM82 o výkonu dva MW. Informovala o tom Česká informační agentura životího prostředí, který sleduje schvalování projektů podle EIA.
(Celý text)

ABCnews online: Americké satelity pátrají po lodích protestujících proti velrybářům, tvrdí JICR
11. ledna 2006 10:17

PRAHA/TOKIO (EcoMonitor) - V nejnovějším věstníku Japonského institutu pro výzkum kytovců (JICR) se objevilo tvrzení, že americká námořní tajná služba pátrá za pomoci satelitů po protivelrybářských aktivitách mezinárodní organizace Greenpeace a organizace Sea Shepherd v mořích kolem Antarktidy. Předseda amerických Zelených, senátor Bob Brown, je tímto tvrzením rozčarován.
(Celý text)

ABCnews online: Americké satelity pátrají po lodích protestujících proti velrybářům, tvrdí JICR
11. ledna 2006 10:17

PRAHA/TOKIO (EcoMonitor) - V nejnovějším věstníku Japonského institutu pro výzkum kytovců (JICR) se objevilo tvrzení, že americká námořní tajná služba pátrá za pomoci satelitů po protivelrybářských aktivitách mezinárodní organizace Greenpeace a organizace Sea Shepherd v mořích kolem Antarktidy. Předseda amerických Zelených, senátor Bob Brown, je tímto tvrzením rozčarován.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1779 | 1780 | 1781 | 1782 | 1783 | .. | 2148 | Další
Další články:
20. května 2024 06:05
19. května 2024 06:14
18. května 2024 06:05
17. května 2024 06:02
16. května 2024 06:03

Online diskuse
Ostravská zoo bude hostit mezinárodní ochranářskou konferenci
20. května 2024 11:01

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada bude v červenci hostit mezinárodní ochranářskou konferenci EAZA Conservation Forum 2024. Účastnit se jí bude více než stovka zástupců institucí z celého světa, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Případem nevhodného uložení tun fosforu v Rajhradě se bude zabývat odvolací soud
20. května 2024 10:54

(ČTK) - Případem nevhodného uložení 19 tun nebezpečného bílého fosforu v Rajhradě na Brněnsku se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně na začátku dubna za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení potrestal obžalovaného muže 20 měsíci vězení, dva další podmíněnými a peněžitými tresty, tresty dal i dvěma firmám. Všichni kromě jedné firmy se proti rozsudku odvolali. Odvolal se i žalobce a žádá přísnější tresty. ČTK o odvoláních informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.
(Celý text)

Projekty přeměny Mostecka a vzdělávání v Ústeckém kraji mohou získat peníze z EU
20. května 2024 10:53

(ČTK) - Projekty využití těžební lokality na Mostecku a vzdělávání zaměřené na přeměnu průmyslového regionu v základních a mateřských školách v Ústeckém kraji by mohly získat dotaci z Evropské unie. Oba strategické projekty doporučila Regionální stálá konference Ústeckého kraje ministerstvu životního prostředí k posouzení. Kraj to uvedl na webu.
(Celý text)

Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizel
20. května 2024 02:04

PRAHA (Ekolist) - Dlouhodobé systematické úsilí ochranářů a stovek dobrovolníků přináší výsledky. Invazní boryt barvířský v národní přírodní rezervaci Děvín se už téměř podařilo zlikvidovat.
(Celý text)

Nová studie našla ve více než polovině vzorků spermatu vysoké množství herbicidu glyfosátu
20. května 2024 01:49

(ČTK) - Více než 55 procent vzorků spermatu z francouzské kliniky pro léčbu neplodnosti obsahovalo vysoké množství glyfosátu, nejběžnějšího prostředku na hubení plevele na světě. Zjistila to nová studie, která vyvolává další otázky ohledně dopadu této chemické látky na reprodukční zdraví a celkovou bezpečnost, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Analytik: Oblíbenou dezinformací popíračů změn klimatu jsou teorie o spiknutí
20. května 2024 01:45

(ČTK) - U popíračů změn klimatu jsou v posledních letech oblíbené konspirační teorie, které tvrdí, že informace o klimatické změně jsou výsledkem spiknutí. ČTK to řekl analytik Vojtěch Pecka. Škála různorodosti těchto teorií je podle něj široká, jejich motivace jsou ekonomické, ideologické či geopolitické a mocenské. K popíračům klimatických změn podle Pecky patří nejen třeba zástupci fosilního průmyslu, nýbrž i států jako například Rusko nebo Saudská Arábie, které jsou závislé na exportu fosilních paliv.
(Celý text)

Chystaná novela legalizuje komerční chov zvířat, kritizuje ji unie zoologických zahrad
20. května 2024 00:48

(ČTK) - Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí s chystanou novelou zákona o zoologických zahradách. Podle ní by pomohla legalizovat doposud nezákonný komerční chov volně žijících zvířat a podpořila by tak nelegální aktivity a obchod se zvířaty. Novela totiž počítá se zavedením akreditovaných zařízení, jako jsou například zookoutky, pro která ale mají platit méně přísná pravidla než pro zoologické zahrady. ČTK to dnes sdělil prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad a ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň. Organizace sdružuje 18 zoologických zahrad v Česku a na Slovensku.
(Celý text)

Příběh unikátní zahrady pod Nuselským mostem začal před sto lety
19. května 2024 19:20

PRAHA (ČTK) - V údolí pod pražským Nuselským mostem se nachází nevšední a stále pro mnoho lidí neznámá Umělecká zahrada, která vznikla před sto lety okolo prosperující sochařské dílny. Na úzkém pozemku podél železniční trati doplňují stromy, keře, trávníky a záhony s květinami desítky uměleckých děl - sochy, busty a reliéfy, vstupní portály, sloupy, fontány či altány s posezením. Pozoruhodnou i pohnutou historii tohoto místa připomíná nově otevřená výstava v galerii zahrady, která mapuje umění sochařů a štukatérů z přelomu 19. a 20. století. Areál je veřejnosti přístupný do konce října, a to každou středu a sobotu od 10:00 do 16:00. ČTK to řekl majitel Umělecké zahrady Vojtěch Haluza, který stojí za její novodobou obnovou.
(Celý text)

Tokio bojuje proti mývalům. Z mazlíčků se stala hrozba pro ekosystém
19. května 2024 18:32

TOKIO (ČTK) - Japonské hlavní město už vyhrálo bitvu, která měla za cíl dostat pod kontrolu populaci obřích, hladových vran. Nyní se ale tokijské úřady pustily do mnohem tvrdšího oříšku: do další zvířecí hrozby v podobě mývalů severních, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Plzeň dá peníze na školní včelí úly, květinovou louky i na řezy stromů
19. května 2024 18:04

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň podpoří sedm projektů ze svého fondu životního prostředí více než 680 000 korunami. Peníze dá například na školní včelí úly, založení květinové louky, péči o zelenou fasádu nebo na řezy vzrostlých stromů a nádrže na vodu na městských hřbitovech. Dotace tento týden schválili zastupitelé.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Na Vranovské přehradě začne sezona oslav 90 let od jejího napuštění
18. května 2024 23:16

ŠTÍTARY (ČTK) - Na Vranovské přehradě a v jejím okolí bude letos od posledního květnového víkendu připravený bohatý program pro návštěvníky. Destinační agentura ZnojmoRegion s okolními obcemi, správci památek a dalšími partnery připravila projekt Vranovská přehrada 90. Tolik let totiž letos uplynulo od napuštění vodní nádrže na Dyji, řekla Irena Navrkalová z agentury ZnojmoRegion. Cílem je zvýšit povědomí o turisticky atraktivním regionu.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2148 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama