titulní strana > co píší jiní
Posílení oběhové ekonomiky může podle odborníka pomoct splnit emisní cíle
1. prosince 2022 01:58

PRAHA (ČTK) - Posílení oběhového hospodářství v průmyslu se může významně podílet na dosažení evropského cíle dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Zároveň by to bylo energeticky i finančně méně náročná cesta než výhradní spoléhání na nové technologie, řekl Ben Hague z Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN). Podle něj má oběhová ekonomika velký význam v Česku, které je jednou z nejprůmyslovějších zemí EU.
(Celý text)

Maďarská státní podpora stavby jaderné elektrárny je přípustná, rozhodl soud EU
1. prosince 2022 01:37

LUCEMBURK (ČTK) - Maďarská státní podpora stavby jaderné elektrárny Paks II je v souladu s právem Evropské unie. Rozhodl o tom unijní soud, který zamítl žalobu Rakouska proti rozhodnutí Evropské komise povolit vládě v Budapešti finančně podporovat stavbu dvou bloků elektrárny. Rozhodnutí je podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely důležité i pro tuzemskou stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech.
(Celý text)

Zájem o fotovoltaiky je podle ČEZ za 2 roky osminásobný, stát jich chce 100 000
1. prosince 2022 01:19

PRAHA (ČTK) - Zájem o připojení fotovoltaických elektráren v Česku je u polostátní společnosti ČEZ za poslední dva roky proti dřívějšku osminásobný a letos trojnásobný. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš při úterním představení instalace na střeše pražského Kongresového centra, která má ročně ušetřit 5,5 milionu korun, uvedl, že ČEZ Distribuce od začátku roku eviduje 55 000 žádostí. Premiér Petr Fiala (ODS) zopakoval, že vláda chce do konce volebního období vybudovat 100 000 fotovoltaik
(Celý text)

V Botanické zahradě Praha mohou lidé vidět nejmenší leknín na světě
1. prosince 2022 00:38

PRAHA (ČTK) - V Botanické zahradě Praha mohou návštěvníci nově vidět nejmenší leknín na světě. Expozici tropických deštných lesů ve skleníku Fata Morgana, kde je leknín trpasličí umístěn, lze navštívit každé úterý až neděli. Ve volné přírodě tato vodní rostlina již neexistuje. ČTK o tom informovala tisková mluvčí Botanické zahrady Praha Michaela Bičíková.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté v Rakousku musí zaplatit 1550 eur za policejní náklady při protestu
1. prosince 2022 00:27

VÍDEŇ (ČTK) - Uhradit 1550 eur (37.700 Kč) musí v Rakousku čtveřice klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace) za náklady, které jejich zářijový protest vyvolal na straně policie. Uvedla to agentura APA, podle níž aktivisté musí zaplatit i za nasazení policejního vrtulníku. Finanční tresty si dalších pět aktivistů odneslo od soudů v Německu.
(Celý text)

Zemřel uznávaný genetik Radim Šrám, zkoumal vliv ovzduší na zdraví
30. listopadu 2022 16:05

PRAHA (ČTK) - Ve věku 83 let v úterý zemřel významný český vědec, molekulární epidemiolog a genetik Radim Šrám. Celosvětově uznávaný odborník v oblasti vlivu znečištěného životního prostředí na lidské zdraví získal řadu ocenění, například národní cenu Česká hlava nebo medaili Jana Evangelisty Purkyně, uvedla Akademie věd ČR, kde Šrám působil v Ústavu experimentální medicíny v pražské Krči.
(Celý text)

Evropská komise chce do roku 2030 jen recyklovatelné obaly a méně odpadu
30. listopadu 2022 15:47

BRUSEL (ČTK) - Skoncovat do roku 2030 s obaly, které nelze recyklovat, zastavit nárůst množství odpadu z obalů či zavést po celé Evropské unii zálohy na plastové lahve a plechovky. S těmito a dalšími cíli přišla dnes Evropská komise v rozsáhlém návrhu, kterým chce snížit ekologickou zátěž plynoucí z hospodaření s obaly. Opatření by také zavedlo kvóty ohledně obalů na více použití či podílu recyklovaného obsahu v plastech.
(Celý text)

Nezvykle teplý podzim přilákal na hřebeny Krkonoš rekordní počet návštěvníků
30. listopadu 2022 15:30

(ČTK) - Závěr letošního podzimu přilákal na hřebeny Krkonoš rekordní počet návštěvníků. Svoji roli hrálo nezvykle teplé a slunečné počasí. Například automatický sčítač na Sněžce za první polovinu listopadu zaznamenal okolo 3600 průchodů, meziročně zhruba o 700 více, vyplynulo z dnes zveřejněných informací Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Nejvíce vytížené byly výstupové cesty na nejvyšší českou horu. V Krkonoších je 27 stacionárních měřicích bodů, z toho většina ve vrcholových partiích hor.
(Celý text)

Evropská komise Slovensku schválila program na pomoc firmám zasaženým růstem cen energií
30. listopadu 2022 15:21

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) Slovensku schválila program v hodnotě 600 milionů eur (zhruba 14,6 miliardy Kč) na podporu firem, které čelí vysokému růstu cen energií v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu. Pomoc bude k dispozici firmám všech velikostí a ze všech odvětví kromě finančního sektoru. Je určena na pokrytí části zvýšených nákladů na zemní plyn a elektřinu, uvedla komise v dnešní zprávě.
(Celý text)

Hodiny na Letné ukazují, kolik času zbývá na záchranu planety
30. listopadu 2022 10:50

PRAHA (ČTK) - U Metronomu na pražské Letné se včera vpodvečer rozsvítily obří Klimatické hodiny. Osm metrů vysoké a 35 metrů široké ukazatele zobrazují čas zbývající k odvrácení nezvratných změn klimatu, jak jej uvádí server Climate Clock. Hodiny, které budou v provozu do 12. prosince, nechalo na Letnou umístit uskupení Festival svobody. Praha je prvním evropským městem na východ od Berlína, kde byly klimatické hodiny instalovány.
(Celý text)

Tesle v USA klesá podíl na trhu, objevuje se levnější konkurence
30. listopadu 2022 10:32

NEW YORK (ČTK) - Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. V letošních prvních třech čtvrtletích se podíl Tesly na trhu s elektromobily v USA podle této zprávy snížil na 65 procent ze 71 procent před rokem a ze 79 procent v roce 2020. S&P předpokládá, že do roku 2025 se tento podíl propadne na méně než 20 procent.
(Celý text)

Chcete dotaci na úsporné topení, ale nevíte, kde a jak požádat? dTest pomůže
30. listopadu 2022 06:56

PRAHA (Ekolist) - Aktuální energetická krize nutí spotřebitele ke zvažování úsporných alternativ k vytápění domácností. Nejen s ohledem na cenové výkyvy plynu stále roste zájem o tepelná čerpadla, která nabízejí k životnímu prostředí šetrnější řešení a pro spotřebitele nejlevnější volbu z ekologických variant vytápění. Na tyto benefity reagovalo i Ministerstvo životního prostředí, které se prostřednictvím dotací v rámci programu Nová zelená úsporám snaží využití tepelných čerpadel v českých domácnostech podpořit. Nezapomnělo se však ani na domácnosti, které na tepelná čerpadla nedosáhnou, a to v rámci nového programu Nová zelená úsporám Light. Na co je možné tyto dotace čerpat a jak o ně spotřebitelé mohou žádat? V tom poradí spotřebitelský časopis dTest.
(Celý text)

Jak se během letošní zimy promění kvalita ovzduší? Přejdou lidé zpátky na topení uhlím?
30. listopadu 2022 06:38

PRAHA (Ekolist) - Přirozenou reakcí lidí na energetickou krizi může být návrat k levným, ale ovzduší znečišťujícím způsobům topení. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu předpokládají, že návrat k uhlí a dřevu povede ke zhoršení zhoršení kvality ovzduší. A nabízejí rady, jak při topení pevnými palivy co nejméně škodit ovzduší.
(Celý text)

Nový ředitel Lesů ČR uvedl, že je mu vlastní více přírodě blízké hospodaření
30. listopadu 2022 01:23

PRAHA (ČTK) - Nový generální ředitel státního podniku Lesy ČR Dalibor Šafařík na tiskové konferenci, kde jeho jmenování oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že je mu vlastní více přírodě blízké hospodaření, například přirozená obnova lesů. Podle Hnutí Duha se při působení na pozici brněnského krajského ředitele tomuto způsobu hospodaření zatím příliš nevěnoval.
(Celý text)

Berlín čeká referendum o klimatické neutralitě do roku 2030
30. listopadu 2022 01:10

BERLÍN (ČTK) - Berlín čeká referendum o tom, jestli se tato metropole s 3,7 milionu obyvatel stane klimaticky neutrální už do roku 2030, a nikoliv až do roku 2045, s čímž dosud počítají plány zdejší radnice. Informovala o tom rozhlasová a televizní stanice RBB24, podle které se iniciativě Klimaneustart podařilo sesbírat potřebný počet hlasů.
(Celý text)

Ústí pokácí na Střekově dalších 21 stromů, kvůli první etapě vznikla petice
30. listopadu 2022 01:07

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Ústí nad Labem pokácí dalších 21 lip na Střekově v Truhlářově ulici. Místo nich vysadí 42 stromů. Jde o druhou etapu rekonstrukce aleje, v první fázi město pokácelo 14 lip a vysadilo 28 stromů. Proti první etapě se v petici ohradili občané. Petici se 74 podpisy předali magistrátu, nesplňovala však náležitosti stanovené petičním zákonem, řekl vedoucí odboru dopravy a majetku ústeckého magistrátu Dalibor Dařílek.
(Celý text)

Hradec Králové spouští třídění odpadu z kuchyní, pořídil na to zvláštní popelnice
30. listopadu 2022 01:03

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Hradec Králové v těchto dnech spouští třídění odpadu z kuchyní. Společnost Hradecké služby začala po městě rozmisťovat 205 speciálních hnědých popelnic pro uložení zbytků jídel či prošlých potravin. V separaci odpadu z kuchyní radnice vidí další možnost, jak by šlo zvýšit třídění a snížit množství směsného komunálního odpadu.
(Celý text)

Na střeše pražského Kongresového centra se zapojuje 2080 solárních panelů. Mají pokrýt 10 % spotřeby budovy
29. listopadu 2022 18:23

PRAHA (Ekolist) - V Kongresovém centru Praha (KCP) začala výstavba největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy. Na ploše 7 000 metrů čtverečních bude zapojeno 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru Praha uspoří 5,5 milionu korun za elektřinu. Fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor v Česku, který v Kongresovém centru realizuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Projekt letos ušetřil centru 32 milionů korun. Se spuštěním elektrárny se počítá na jaře příštího roku. Informuje o tom společnost ČEZ.
(Celý text)

Lokalitu Plachta na okraji Hradce Králové začnou ještě letos spásat buvoli
29. listopadu 2022 18:21

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Lokalitu Plachta na okraji Hradce Králové začnou ještě letos spásat buvoli. Na pastvinu o rozloze 2,5 hektaru opatřenou elektrickým ohradníkem budou převezeni ze Zooparku Stěžery. Půjde o dva jedince, samce a samici, řekl ČTK hlavní koordinátor ochranářské Skupiny JARO David Číp. Přírodní památka Na Plachtě o rozloze téměř 60 hektarů leží v těsném sousedství stotisícového Hradce Králové. Od roku 2018 tam celoročně spásají vegetaci divocí koně. Velcí kopytníci mají za úkol pomáhat přirozeným způsobem pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště.
(Celý text)

Šéf IEA: Rusko přišlo navždy o Evropu jako největšího odběratele energie
29. listopadu 2022 18:19

OSLO (ČTK) - Rusko navždy přišlo o Evropu jako svého největšího energetického klienta. Uvedl to na energetické konferenci šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že IEA očekává, že do konce prvního čtvrtletí příštího roku bude ruská produkce ropy nižší přibližně o dva miliony barelů denně. Letos v březnu těžba Ruska činila více než deset milionů barelů denně.
(Celý text)

Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1845 | Další
Další články:
2. prosince 2022 06:30
1. prosince 2022 06:30
30. listopadu 2022 06:30
29. listopadu 2022 10:32
29. listopadu 2022 08:44

Online diskuse
Kyjovský start-up Myco získal v celosvětovém finále ekosoutěže čestné uznání
2. prosince 2022 18:06

VÍDEŇ (ČTK) - Start-up Myco z Kyjova na Hodonínsku, který vyrábí obalové materiály z odpadu a podhoubí, získal ve finále soutěže Energy Globe World Award v konkurenci 15 projektů z celého světa čestné uznání. Porota udělila pouze dvě napříč pěti kategoriemi, informovala společnost E.ON, která pořádá národní kolo soutěže.
(Celý text)

Muž nechal v parku v Hradci Králové pokácet 11 stromů, šetří to policie
2. prosince 2022 18:01

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Jedenáct vzrostlých stromů nechal v minulých dnech v parčíku na Slezském Předměstí v Hradci Králové bez povolení pokácet místní občan. Údajně se mu stromy zdály nebezpečné, řekla ČTK mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová. Kácení začala vyšetřovat policie jako poškození cizí věci.
(Celý text)

ČEZ dokončil první průzkum místa u Temelína, kde plánuje malý modulární reaktor
2. prosince 2022 17:50

TEMELÍN (ČTK) - ČEZ zakončil první fázi geologických průzkumů místa u Jaderné elektrárny Temelín, kterou vyčlenil pro malý modulární reaktor. Odborníci zjišťovali, jak hluboko bude možné dělat výkopové práce. Na ploše velké kilometr krát 500 metrů je jeden typ horniny, pararula. V lokalitě je možné malý reaktor postavit, řekli dnes novinářům zástupci ČEZ a firmy Inset. U Temelína bude malý modulární reaktor, jde o pilotní projekt v ČR. Malý reaktor by mohl být hotový v letech 2032 až 2035. Kolik bude stavba reaktoru stát, nikdo neuvedl.
(Celý text)

IEA: Míra energetické účinnosti při vysokých cenách zrychluje
2. prosince 2022 13:42

KODAŇ (ČTK) - Celosvětový pokrok v oblasti energetické účinnosti v letošním roce zrychlil, zejména kvůli vysokým cenám energií a narušení dodávek paliv. Celosvětové investice do energetické účinnosti, jako jsou tepelná čerpadla a izolace budov, letos podle předběžných údajů stoupnou o 16 procent na 560 miliard USD (13 bilionů Kč), uvedla ve své dnešní zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Dodala však, že ani toto zvýšení stále nestačí k dosažení cílů v oblasti změny klimatu.
(Celý text)

Ve Frýdlantském výběžku se potvrdil africký mor prasat. Bude zde zakázán lov divočáků i omezen pohyb lidí
2. prosince 2022 13:34

PRAHA (ČTK) - Ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se v pátek potvrdil africký mor prasat (AMP) u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to řekl ředitel Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj Daniel Macháček. Mrtvé sele bylo podle veterinářů nalezeno v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. V Česku jde o první výskyt afrického moru prasat téměř po pěti letech.
(Celý text)

Křeček kritizoval ministerstvo zemědělství za postoj vůči pronájmu honiteb
2. prosince 2022 10:43

PRAHA (ČTK) - Ombudsman Stanislav Křeček dnes vytkl ministerstvu zemědělství, že s ním dost nekomunikovalo o problematice pronájmu honiteb. Na webu vyjádřil zklamání nad přístupem resortu. Na Křečka se obrátil Svaz mysliveckých sdružení v Lesích ČR. Stěžoval si, že tradiční myslivecké spolky čím dál tím hůř konkurují nabídkám jiných zájemců na pronájem honiteb a mohou kvůli tomu zaniknout. Ministerstvo o tom ale prý s Křečkem komunikovalo neurčitě, a není jasné, jak se k věci staví. Mluvčí resortu Vojtěch Bílý ČTK řekl, že při přípravě novely mysliveckého zákona hledají možnosti, jak spolkovou myslivost podpořit třeba úpravou kritérií výběrového řízení.
(Celý text)

Musíme obnovovat přírodu nejen v rezervacích, ale i na poli u Ivančic, říká Eva Volfová
2. prosince 2022 05:07

PRAHA (Ekolist) - Téměř každý se dokáže ztotožnit s myšlenkou, že přírodu je potřeba chránit. Ukazuje se však, že přírodu nestačí chránit, ale je nutné ji už i obnovovat. Na tom se shodly členské státy Evropské unie a připravily návrh nařízení o obnově přírody (EU Nature Restoration Law). O tom, jak by to mělo vypadat, na jaké těžkosti u nás obnova přírody může narazit a jak si příroda může pomoci sama, jsme si povídali s Evou Volfovou, náměstkyní ministra životního prostředí.
(Celý text)

Přírodní katastrofy letos způsobily větší škody, než je dlouhodobý průměr
2. prosince 2022 01:11

CURYCH (ČTK) - Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.
(Celý text)

Průzkum: Většina lidí v Moravskoslezském kraji má změnu klimatu za vážný problém
2. prosince 2022 01:04

OSTRAVA (ČTK) - Většina obyvatel Moravskoslezského kraje považuje změnu klimatu za závažný problém - 58 procent lidí si myslí, že globální změna klimatu už začala, dalších deset procent ji očekává v blízké budoucnosti. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který provedl tým Institutu 2050 spolu se sociology z ústavu STEM. Šedesát procent dotazovaných se domnívá, že jejich bydliště bude v budoucnu ohrožovat sucho a 58 procent očekává letní vedra, řekl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl.
(Celý text)

Myslivci budou protestovat kvůli drahým nájmům honiteb státních lesů
2. prosince 2022 01:02

PRAHA (ČTK) - Myslivecké spolky, které hospodaří v honitbách státního podniku Lesů ČR, budou dnes protestovat před ministerstvem zemědělství. Chtějí upozornit na vysoké nájmy honiteb, které považují za neúnosné. Chtějí, aby se nájmy stanovovaly podle nákladů, které myslivci mají. ČTK to řekl předseda Svazu mysliveckých sdružení v Lesích ČR Josef Zibner. Očekává, že protestu se zúčastní desítky lidí.
(Celý text)

Lesy ČR příští rok plánují v Ústeckém kraji obnovu 1650 hektarů lesa
2. prosince 2022 00:51

(ČTK) - Lesy ČR příští rok plánují v Ústeckém kraji obnovu 1650 hektarů lesa a výsadbu 7,8 milionu sazenic. Holiny zůstaly v lesích po kůrovcové kalamitě, která však stále pokračuje. Nejproblematičtější oblastí zůstává Šluknovský výběžek. ČTK to řekla mluvčí Eva Jouklová.
(Celý text)

Sněmovna schválila rozpočet SFŽP na příští rok s výdaji 34,5 miliardy korun
2. prosince 2022 00:41

PRAHA (ČTK) - Státní fond životního prostředí (SFŽP) by měl v příštím roce hospodařit s výdaji 34,54 miliardy korun. Jeho příjmy by měly představovat 32,25 miliardy. Návrh rozpočtu schválila Sněmovna. Letošní rozpočet fondu činí 27,55 miliardy Kč, očekávané příjmy 33,5 miliardy korun. Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, 28 miliard korun, tvoří Modernizační fond, který má pomoci s přechodem tuzemské energetiky na ekologické zdroje.
(Celý text)

Na Broumovsku se letos narodilo přes 20 vlčat, populace vlků je stabilní
1. prosince 2022 17:16

(ČTK) - Tři vlčí smečky, které zasahují na Broumovsko, se letos rozrostly. Fotopasti zachytily v česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami minimálně 20 letošních vlčat. I přes tento přírůstek se na Broumovsku může pohybovat celkem 20 až 30 jedinců, tedy početně se vlčí smečky drží v posledních letech zhruba na stejné úrovni. ČTK to řekl zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka. Vlky na Broumovsku monitoruje především Hnutí Duha ve spolupráci s CHKO Broumovsko a dalšími institucemi. Přibývá také informací o podezřelých poraněních vlků v oblasti.
(Celý text)

Stromy v centru Pardubic dostaly speciální injekce se živinami
1. prosince 2022 17:15

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice dnes nechaly v centru města ošetřit kořeny deseti stromů živinami, odborníci je aplikovali speciálními injekcemi. Javory rostou na Pernštýnském náměstí. Díky ošetření zvládnou lépe podmínky městské zástavby, uvedla radnice.
(Celý text)

Mýcení amazonského pralesa poprvé od nástupu Bolsonara meziročně kleslo
1. prosince 2022 11:00

(ČTK) - Mýcení amazonského pralesa v Brazílii poprvé od nástupu stávajícího prezidenta Jaira Bolsonara do úřadu v roce 2019 meziročně kleslo. Ukázaly to předběžné údaje Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE). V administrativním roce, který končil letos v červenci, amazonský prales v Brazílii ztratil zhruba 11 600 kilometrů čtverečních plochy, což je zhruba rozloha Prahy a Středočeského kraje dohromady.
(Celý text)

Na zemědělské dotace dá stát příští rok 2,7 miliard korun, míň než letos
1. prosince 2022 10:59

PRAHA (ČTK) - Zemědělci a potravináři dostanou příští rok na národních dotacích 2,7 miliardy korun. Částka je o asi 2,3 miliardy korun nižší, než byla schválená pro letošní rok. Návrh podpůrných programů na rok 2023 schválila Sněmovna.
(Celý text)

Osiřelá lvíčata z Ukrajiny dorazila do USA, kde mají najít nový domov
1. prosince 2022 10:48

(ČTK) - Čtyři lvíčata, která osiřela během války Ruska proti Ukrajině, dorazila bezpečně do útulku pro kočkovité šelmy v americkém státě Minnesota, který se zavázal, že jim poskytne nový domov. Oznámila to ve středu agentura AP.
(Celý text)

Libkovice, poslední česká obec, která byla zbourána kvůli těžbě uhlí. Před 30 lety začala blokáda na její záchranu
1. prosince 2022 10:18

PRAHA (Ekolist) - Dnes je to přesně 30 let od začátku blokády Libkovic. Malou obec na severu Čech chtěli lidé ubránit před zbouráním kvůli těžbě hnědého uhlí. V časných ranních hodinách 1. prosince 1992 zablokovali aktivisté a aktivistky Greenpeace a dalších ekologických organizací demoliční bagry právě ve chvíli, kdy přijely zbourat místní novorenesanční kostel Sv. Michaela archanděla. Libkovice, které ležely mezi Litvínovem a povrchovým dolem Bílina, byly poslední českou obcí, která byla zbourána kvůli těžbě uhlí, přestože se zde paradoxně poté uhlí nakonec nikdy netěžilo. O události informuje organizace Greenpeace.
(Celý text)

Cenu za komunikaci změny klimatu získala polární bioložka Marie Šabacká
1. prosince 2022 06:30

PRAHA (Ekolist) - V pořadí čtvrtou laureátkou Ceny za komunikaci změny klimatu se včera stala polární bioložka Marie Šabacká. Organizátoři udělili i čestnou cenu ve stejné kategorii za celoživotní přínos. Získal ji genetik a molekulární epidemiolog Radim Šrám. Informují o tom pořadatelé ceny Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.
(Celý text)

Karety zelenavé jsou pořád v pohybu, hýbat se musí i jejich mořské rezervace
1. prosince 2022 06:10

PRAHA (Ekolist) - Ochrana území s výskytem ohrožených druhů živočichů je většinou statickou záležitostí. Chráníme například jejich hnízdiště, místa, kde zimují nebo se páří, oblasti, kde nachází potravu. Zakreslením těchto lokalit do map a jejich zvýšenou ochranou se pak snažíme ohrožený druh podpořit. Jenže u karety zelenavé, nejmenší z mořských želv, zrovna tenhle přístup moc nefunguje. Kareta zelenavá (Lepidochelys olivacea) je totiž notorickým poutníkem, nomádem širých mořských hlubin i pásem podmořských travin při pobřeží.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1845 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama