titulní strana > co píší jiní
Vědecký tým Akademie věd přišel na unikátní způsob recyklace vzácných zemin. Může pomoci k surovinové nezávislosti
17. července 2025 15:16

PRAHA (Ekolist / s využitím TZ AVČR) - Vědecký tým Dr. Miloslava Poláška z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vynalezl nový způsob separace prvků vzácných zemin, lanthanoidů, využívaných ve velké míře v elektronice, medicíně, automobilovém a obranném průmyslu. Unikátní metoda umožňuje získat kovy jako například neodym nebo dysprosium z použitých neodymových magnetů. Vše se děje ekologickou cestou, pouhým srážením ve vodě, bez organických rozpouštědel a toxických látek.
(Celý text)

Oceláři odmítají návrh Evropské komise snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent
17. července 2025 15:12

(ČTK) - Ocelářská unie odmítá návrh Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Odvětví totiž schází podmínky nutné pro realizaci dekarbonizačních projektů a nařízení by tak mohlo vést ke zničení ocelářství v Evropě. Ocelářská unie to uvedla ve vyjádření zveřejněném ve středu na webových stránkách. Evropská komise 2. července navrhla závazný klimatický cíl pro rok 2040 i navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Čeští a evropští oceláři se vůči cílům EU směřujícím k uhlíkové neutralitě vymezují dlouhodobě.
(Celý text)

Návrh rozpočtu EU podle ekologických organizací dost nereflektuje investice do ochrany klimatu
17. července 2025 15:01

(ČTK) - Návrh víceletého finančního rámce Evropské unie po roce 2027, který tento týden zveřejnila Evropská komise, podle ekologických organizací dostatečně nereflektuje potřebu investic do ochrany klimatu, energetické nezávislosti a sociálně spravedlivé transformace. Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) a Hnutí Duha uvedly, že návrh může vést k neefektivnímu a necílenému využití veřejných peněz, přestože počítá s rekordní částkou dvou bilionů eur (asi 50 bilionů korun).
(Celý text)

České a Saské Švýcarsko sjednotily přístup v ochraně přírodě i prevenci
17. července 2025 14:59

HŘENSKO (ČTK) - Přístup k prevenci či požární ochraně nebo k ochraně přírody je v národním parku České Švýcarsko a v národním parku Saské Švýcarsko po letech jednotný. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že v ČR oproti Německu stále není možný vstup návštěvníků do lesů na vlastní nebezpečí. Mělo by se to podle něj změnit, ale zatím pro svůj návrh nenašel politickou podporu.
(Celý text)

V CHKO Pálava se vyskytují šakali, potvrdila fotopast
17. července 2025 10:53

PRAHA (Ekolist) - Na snímcích z fotopasti, která byla na začátku jara umístěna v národní přírodní rezervaci Tabulová, byli v jednom okamžiku zachyceni dva dospělí šakali obecní. Fotopasti jsou v chráněné krajinné oblasti Pálava instalovány kvůli systematickému monitoringu zdejší přírody.
(Celý text)

Samice orlosupa Božena se přesunula z Liberce za novým samcem do Španělska
17. července 2025 10:52

LIBEREC (ČTK) - Libereckou zoo opustila samice z jejího nejznámějšího páru dravců, který se výrazně zapsal do evropského repatriačního programu na návrat orlosupů bradatých do volné přírody. Zatímco bezmála čtyřicetiletý samec Pišta loni na podzim v Liberci uhynul, o šest let mladší Božena nyní našla nové útočiště ve Španělsku.
(Celý text)

Hlavní město Praha vysadí na podzim v Jinonicích a Vinoři 140 000 stromů
17. července 2025 10:51

(ČTK) - Hlavní město Praha plánuje na podzim vysadit dalších 140 000 stromů, z toho 80 000 ve Vinoři a 60 000 v Jinonicích. Městští zastupitelé ve čtvrtek schválili dvě změny územního plánu, které umožňují pokračovat v projektu s názvem Milion stromů, ve kterém Praha dosud vysadila přes 640 000 dřevin po celé metropoli.
(Celý text)

Na bývalé rozsáhlé imisní holině v Jizerských horách se daří borovici rumelské
17. července 2025 05:46

PRAHA (Ekolist) - Borovice rumelská je domovem na Balkáně, kde ji často v lesích doprovází smrk ztepilý a jedle. Vzhledem k probíhající klimatické změně je BOR kategorizována v červeném seznamu jako téměř ohrožený druh. Má nicméně širokou ekologickou adaptabilitu.
(Celý text)

Úhynům ryb v Dyji má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina
17. července 2025 01:44

BŘECLAV (ČTK) - Úhynům ryb v Dyji v důsledku nedostatku kyslíku má zabránit soubor opatření, která navrhne pracovní skupina obsahující tři expertní panely. Na jejím vzniku se dohodli ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy, České inspekce životního prostředí, starostů či rybářů. První panel se zaměří na opatření v řece, druhý na vyčištění odpadních vod od fosforu a třetí na revitalizační projekty pod i nad vodní nádrží Nové Mlýny.
(Celý text)

Čtvrtina trampských nocovišť v CHKO Kokořínsko má šanci na legalizaci
16. července 2025 21:21

DUBÁ (ČTK) - V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj má zhruba čtvrtina ze 138 nocovišť trampů šanci na zachování. Ostatní už byla nebo nejspíš budou odstraněna. Takový je závěr odborné skupiny zaměřené na řešení problematiky trampingu a souvisejících aktivit v této chráněné krajinné oblasti (CHKO). Předseda spolku Táborový kruh sdružujícího trampy Libor Hartych ocenil, že některé jejich připomínky pracovní skupina zohlednila a zároveň věří, že nocovišť se podaří zachovat více.
(Celý text)

Ústecká parkoviště do budoucna zřejmě doplní nabíjecí stanice pro elektromobily
16. července 2025 21:16

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Parkovací plochy na sídlištích i placená parkoviště a stání v Ústí nad Labem v majetku města by mohly do budoucna doplnit nabíjecí stanice pro elektromobily. Kde je město vybuduje, určí studie proveditelnosti, řekl ČTK primátor Petr Nedvědický (ANO). Ze studie vzejde nejen to, kde bude vhodné nabíječky vybudovat, ale také kolik takových míst vznikne.
(Celý text)

Těžba dřeva z lesů v Moravskoslezském kraji loni narostla o 9,3 procenta
16. července 2025 21:09

(ČTK) - Z lesů v Moravskoslezském kraji bylo v loňském roce vytěženo 1,26 milionu metrů krychlových dřeva. Oproti roku 2023, kdy bylo vytěženo 1,16 milionu metrů krychlových, je to nárůst o 9,3 procenta, šlo ale o čtvrté nejnižší množství za posledních deset let. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
(Celý text)

Lesy ČR a Komora OZE podepsaly memorandum o spolupráci na rozvoji obnovitelných zdrojů
16. července 2025 15:41

PRAHA (Ekolist) - Lesy České republiky a Komora obnovitelných zdrojů energie podepsaly memorandum o spolupráci, jehož cílem je podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie na státních pozemcích či budovách ve správě LČR. Spolupráce se zaměří především na sdílení odborných znalostí a vytipování vhodných lokalit a příležitostí pro výstavbu a instalaci obnovitelných zdrojů – včetně větrných, solárních, vodních a biomasových zařízení či tepelných čerpadel. Do budoucna se může jednat i o využití geotermální energie.
(Celý text)

Místní se poprvé od požáru v roce 2022 podívali do Edmundovy soutěsky v Hřensku
16. července 2025 11:30

HŘENSKO (ČTK) - Místní a podnikatelé se včera poprvé od obřího požáru v roce 2022 svezli na lodičkách v Edmundově soutěsce v národním parku České Švýcarsko. Plavbu tam provozuje obec Hřensko, která zavedla bezpečnostní opatření. Veřejnost se do soutěsky poprvé vrátí v sobotu, denně se na lodičky dostane nanejvýš 50 lidí a jen za příznivého počasí. ČTK to řekla starostka Hřenska Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná) s tím, že se bude s ohledem na bezpečnostní situaci kapacita zřejmě navyšovat.
(Celý text)

Za pokácení starobylého javoru půjde dvojice v Británii na čtyři roky do vězení
16. července 2025 11:21

NEWCASTLE (ČTK) - Trest ve výši čtyř let a tří měsíců vězení uložil britský soud dvěma vandalům za to, že v roce 2023 pokáceli slavný javor u památkově chráněného Hadriánova valu na severu Anglie. Informuje o tom agentura AP.
(Celý text)

Sopka na Islandu opět chrlí lávu, Reykjavík zůstává v bezpečí
16. července 2025 11:18

REYKJAVÍK (ČTK) - Na jihozápadě Islandu od dnešního rána chrlí lávu sopka, uvedla tamní meteorologická služba. Od konce roku 2023 je to už devátá erupce na poloostrově Reykjanes.
(Celý text)

Lesy ČR mají ve Stříbrné na Sokolovsku novou ekologickou budovu lesní správy
16. července 2025 09:21

STŘÍBRNÁ (SOKOLOVSKO) (ČTK) - Lesy České republiky (LČR) postavily ve Stříbrné u Kraslic na Sokolovsku moderní budovu lesní správy. Během srpna se do ní přestěhují z nevyhovujícího rodinného domu z Kraslic, kdo dosud zaměstnanci sídlili. ČTK to řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Starou budovu čeká přestavba na byty.
(Celý text)

Petici požadující obnovení ekologického průtoku v Dyji dosud podepsalo 2500 lidí
16. července 2025 01:49

(ČTK) - Na 2500 lidí dosud podepsalo petici s názvem Zachraňme řeku Dyji. Vznikla začátkem července v reakci na úhyn ryb v Dyji u Bulhar na Břeclavsku, odkud rybáři odklidili kolem 30 tun mrtvých kusů. Důvodem úhynu byl nedostatek kyslíku. Signatáři požadují obnovu ekologického průtoku, otevřený přístup k informacím nebo dlouhodobý monitoring řeky. Ryby v důsledku nedostatku kyslíku uhynuly v řece už v minulosti. Problémem se budou ve středu zabývat ministři Marek Výborný a Petr Hladík (oba KDU-ČSL) se zástupci Povodí Moravy či rybáři.
(Celý text)

Soud zamítl klimatickou žalobu domorodců proti australské vládě
16. července 2025 01:41

(ČTK) - Domorodí obyvatelé z Torresova průlivu prohráli spor s australskou vládou, kterou obvinili z nedostatečné snahy ochránit jejich ostrovy před dopady klimatických změn. Soud obvinění zamítnul, napsala agentura AFP. Podle oficiálních dat se hladina moře v oblasti zvyšuje až třikrát rychleji, než je světový průměr, což představuje vážnou hrozbu pro místní komunity.
(Celý text)

Extrémní počasí a srážky jsou pro Británii novou normou, uvedli meteorologové
16. července 2025 01:35

LONDÝN (ČTK) - Stále častější extrémní počasí a rekordní srážky, které Británie v posledních letech zažila, jsou podle zveřejněné studie tamní meteorologické služby novou normou, píše server BBC. Podnebí na britských ostrovech se podle studie za několik posledních desetiletí citelně změnilo, je teplejší a deštivější.
(Celý text)

Extrémní počasí a srážky jsou pro Británii novou normou, uvedli meteorologové
16. července 2025 01:35

LONDÝN (ČTK) - Stále častější extrémní počasí a rekordní srážky, které Británie v posledních letech zažila, jsou podle zveřejněné studie tamní meteorologické služby novou normou, píše server BBC. Podnebí na britských ostrovech se podle studie za několik posledních desetiletí citelně změnilo, je teplejší a deštivější.
(Celý text)

Další články:
18. července 2025 06:02
17. července 2025 04:57
16. července 2025 06:10
14. července 2025 06:00
12. července 2025 05:00

Online diskuse
V Mělníku vzniká loď se zařízením spalujícím odpad, poslouží v zahraničí
19. července 2025 02:20

MĚLNÍK (ČTK) - V Mělníku vzniká loď se zařízením využívajícím odpad ze zdravotnictví k výrobě energie. Sloužit má v zahraničí, hotová by mělo být na konci letošního roku. Neobvyklé plavidlo v mělnických docích vyrábí společnost PDI, informoval ČTK mluvčí mělnické radnice Jan Denemark Nováček.
(Celý text)

Veřejnost může hlasovat pro Park čtvrtstoletí, na výběr je z 22 možností
19. července 2025 01:28

(ČTK) - Veřejnost může hlasovat pro Park čtvrtstoletí, na výběr je z 22 možností. Jde o parky, které byly oceněny v letech 2002 až 2023, z nich devět patřilo mezi vítěze některého z ročníků, informovala ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková. Svaz soutěž pořádá.
(Celý text)

Liberecká zoo pěstuje saláty hydroponicky, inspiraci našla u studentky
19. července 2025 01:12

LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo začala s hydroponickým pěstováním salátů a bylinek, k čemuž není potřeba půda, ale stačí živný roztok. Vypěstované rostliny zahrada využije jako potravu pro chovaná zvířata. Inspiraci našla v doktorandské práci studentky architektury liberecké univerzity Terezy Nalezené.
(Celý text)

Letohrad obnoví náměstí, místo asfaltu bude dlažba, vysadí další stromy
19. července 2025 00:39

LETOHRAD (ČTK) - Město Letohrad na Orlickoústecku obnoví centrální náměstí, což zahrnuje i výsadbu stromů. V budoucnu tam nebude na chodnících asfalt, který se v létě rozpaluje, místo něj bude dlažba. Radnice projektuje první etapu, která zahrnuje necelou polovinu plochy. Stavební práce by mohly začít v příštím roce, řekl místostarosta Martin Hatka (Sdružení pro Letohradsko).
(Celý text)

Hradec Králové hodlá postupně osadit 23 objektů škol slunečními elektrárnami
19. července 2025 00:17

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Město Hradec Králové hodlá postupně osadit 23 objektů základních a mateřských škol slunečními elektrárnami. V první etapě pořídí sluneční elektrárny pro tři školské objekty, investici odhaduje na osm milionů korun bez DPH. Firma vzešlá z výběrového řízení by měla instalace udělat letos a v roce 2026. Elektřinu by kromě škol spotřebovávaly i další objekty, které budou zapojené do městského energetického společenství, řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek(TOP 09).
(Celý text)

Hladina vody v orlické přehradě klesla od začátku května o tři metry
18. července 2025 19:43

(ČTK) - Hladina vody v orlické přehradě klesla od 1. května, tedy od začátku plavební sezony, o tři metry. Souvisí to s déle trvajícím suchem. Díky tomu se objevily zatopené objekty, které můžou obdivovat kolemjdoucí. Komplikace je to ale pro lodní dopravu, protože nemůže být v provozu plavební komora v jihočeském Kořensku, která lodě přenáší. Ani deště v posledních dnech situaci nezměnily, řekl ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.
(Celý text)

Staré znečištění připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu
18. července 2025 19:35

JESENNÝ (ČTK) - Staré znečištění z chemického provozu připravilo část obyvatel Jesenného na Semilsku o pitnou vodu. V oblasti Bohuňovska je voda ve studních kontaminovaná karcinogenními látkami a nelze ji používat. Pro dvě desítky tamních obyvatel teď bude vodu zajišťovat malá úpravna za bezmála 160 000 korun. Čerpat bude vodu z blízké říčky Kamenice. Obec zároveň připravuje výstavbu vodovodu, řekl ČTK starosta Petr Hlůže (NEZ).
(Celý text)

Kyjov trápí přemnožené nutrie. Město požádalo o odchyt zvířat a zakáže krmení
18. července 2025 19:30

KYJOV (ČTK) - Přemnožené nutrie trápí Kyjov na Hodonínsku, kde hlodavce v blízkosti řeky Kyjovky krmí lidé. Radnice rozhodla o umístění cedule se zákazem krmení, u řeky se objeví v příštím týdnu. Dalším krokem bylo podání žádosti o odchyt zvířat, uvedla na webu města jeho mluvčí Denisa Pelikánová. Nadměrný výskyt nutrií řeší i jiná města, odchytávali je třeba ve Zlíně.
(Celý text)

Nedaleko jihomoravských Ivančic našlo nový domov 55 vzácných syslů
18. července 2025 16:58

PRAHA (Ekolist) - Přesně 55 syslů bylo vypuštěno na dvě lokality nedaleko Ivančic, kde už tito hlodavci nyní žijí. V těchto syslích koloniích se tak zvýší počty zvířat. Vypuštění sysli pocházejí z odchovů v Zoo Brno a švédské Zoo Nordens Ark.
(Celý text)

Je ekologičtější vlak, nebo letadlo? Záleží na vytíženosti, uvádí studie
18. července 2025 11:14

(ČTK) - Rychlovlaky jsou výrazně ekologičtějším dopravním prostředkem než letadlo při vysokém vytížení tratě. Uvádí to studie španělské státní společnosti Ineco, o které informoval deník El País. Studie se zaměřila na srovnání emisí mezi některými železničními a leteckými spoji ve Španělsku. U vysokorychlostní železnice velká část emisí připadá na výstavbu infrastruktury, zatímco u letecké dopravy převážnou část znečištění způsobuje provoz letadel.
(Celý text)

Medvědy nestřílet, ale vybavit čipy a sledovat, rozhodly polské úřady
18. července 2025 11:03

(ČTK) - Tři medvědi ohrožující obyvatele obce Cisna v pohoří Bieszczady na jihovýchodě Polska nebudou zastřeleni, ale dostanou obojky s čipy, aby zásahový tým mohl sledovat jejich polohu a postarat se, aby neohrožovali lidi, oznámila polská ministryně životního prostředí Paulina Hennigová-Klosková. Do té doby se o bezpečnost obyvatel vsi postará policie, potvrdil televizi TVN 24 náměstek ministryně Mikolaj Dorożala.
(Celý text)

Trump na dva roky uvolňuje ekologická pravidla pro některá znečišťující odvětví
18. července 2025 10:02

WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump poskytne na dva roky uvolnění od ekologických regulací uhelným elektrárnám, chemickým závodům a dalším znečišťujícím odvětvím. Snaží se tak zastavit regulace z doby svého předchůdce Joea Bidena, které považuje za příliš zatěžující. Trump ve čtvrtek večer vydal sérií proklamací, jimiž osvobozuje od regulací řadu průmyslových odvětví, která považuje za zásadní pro národní bezpečnost, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Otevřela se cesta k financování výstavby horkovodu z Dukovan do Brna z výnosů dražeb povolenek
18. července 2025 05:58

PRAHA (Ekolist) - Projekt vyvedení tepla z jaderné elektrárny Dukovany do Brna, tzv. Horkovod Dukovany–Brno, se posunul do další fáze příprav a může počítat s významnou podporou z výnosů z dražeb povolenek podle zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů. V návaznosti na usnesení vlády vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí ČR novou dotační výzvu, z níž bude možné podpořit výstavbu horkovodu až 11 miliardami korun. Tato prioritní stavba se bude moci o prostředky ucházet prostřednictvím druhého kola výzvy z programu I+ (Inovativní a komplexní projekty). Prvním kolem výzvy, kde byl posuzován projektový záměr, projekt horkovodu Dukovany–Brno už úspěšně prošel.
(Celý text)

Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy. Efekt se ale liší podle lokalit
18. července 2025 05:38

PRAHA (Ekolist) - Půda může hrát důležitou roli v boji proti změně klimatu - dokáže totiž ukládat obrovské množství uhlíku. Půdní procesy v rozdílných ekosystémech, jako jsou např. lesy, louky či pole, však fungují různě a do hry vstupuje mnoho vlivů. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s kolegy z Německa a USA se nyní zaměřili na to, jaký vliv na ukládání uhlíku do půdy má rozmanitost rostlin. Ve své přehledové studii, která vyšla na začátku července v prestižním časopise Nature Communications, hledali odpověď na otázku, proč někdy větší počet druhů rostlin ukládání uhlíku výrazně podporuje, jindy však téměř vůbec.
(Celý text)

Krkonošský prales ukrývá zaniklý svět horských bud a pastvin 18. století
18. července 2025 01:50

(ČTK) - Skupina archeologů dočišťuje základy zaniklé staré Kotelské boudy z první poloviny 18. století. Kolem je krkonošský prales a k nejbližší silnici půl hodiny chůze horským terénem. K pochopení, proč v nadmořské výšce 960 metrů pracují, je potřeba zapojit fantazii. Před 250 lety tady byly horské boudy a louky s pasoucím se dobytkem, řekl ČTK archeolog Univerzity Hradec Králové (UHK) Petr Hejhal. Nyní zřejmě nejvýše položený archeologický výzkum v ČR končí. Nebyl by možný bez spolupráce se Správou Krkonošského národního parku (KRNAP). Objevené základy domu jsou v nepřístupné klidové oblasti národního parku.
(Celý text)

Brazilští poslanci zmírnili pravidla pro projekty s dopadem na životní prostředí
18. července 2025 01:38

(ČTK) - Brazilští poslanci schválili zákon, který zmírňuje pravidla vydávání povolení pro projekty s dopadem na životní prostředí. Právní normu kritizovali ekologové, podle pravicových stran a agrárního sektoru naopak změny pomohou hospodářskému rozvoji. Informoval o tom server televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

V CHKO Český les vzniklo první nouzové nocoviště pro turisty, budou další
17. července 2025 19:35

(ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO) poblíž Rozvadova na Tachovsku vzniklo první nouzové nocoviště, kde mohou turisté jednorázově přespat ve stanu a rozdělat si oheň. CHKO má vytipovaných zhruba deset míst rovnoměrně rozložených podél stokilometrové státní hranice na Tachovsku a Domažlicku. První nocoviště pro tuto turistickou sezonu je v zaniklé obci Hraničky, řekl ČTK ředitel CHKO Tomáš Peckert. Příští rok bude otevřené nejméně jedno další.
(Celý text)

Prezident Pavel podepsal zákon o rychlejším využívání obnovitelných zdrojů
17. července 2025 16:39

(ČTK) - Ke snazšímu vzniku fotovoltaických a větrných elektráren má přispět zavedení oblastí, v nichž je budou úřady schvalovat ve zjednodušeném režimu. Předpokládá to nový zákon o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie, který podepsal prezident Petr Pavel. Zákon také zavádí obcím poplatek za větrné elektrárny na jejich území.
(Celý text)

Prezident podepsal zákon, který má mladým zemědělcům usnadnit přístup k půdě
17. července 2025 16:23

(ČTK) - Mladí zemědělci by se mohli snáze dostat k pachtu státní zemědělské půdy. Počítá s tím novela zákona o Státním pozemkovém úřadu (SPÚ) a dalších zákonů, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Hrad na svém webu. Podepsaná novela počítá i s tím, že sazby pachtovného u pozemků v působnosti Státního pozemkového úřadu bude stanovovat ministerstvo zemědělství vyhláškou, a vymezuje pravomoci u monitoringu eroze půdy. Obcím má umožnit například získávat od úřadu bezplatně pozemky pro rozšiřování veřejných hřbitovů.
(Celý text)

ÚS odmítl stížnosti matky a syna, kteří chovali kočky v nevhodných podmínkách
17. července 2025 15:31

(ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti matky se synem, kteří chovali desítky koček v bytě na okraji Prahy. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatnou výživou a nedostatkem soukromí. Žena dostala čtyřměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 20 měsíců a zákaz chovu koček na pět let, syn pouze tříletý zákaz chovu. ÚS nenašel důvod k zásahu, stručné usnesení zpřístupnil ve své databázi.
(Celý text)

ÚS odmítl stížnosti matky a syna, kteří chovali kočky v nevhodných podmínkách
17. července 2025 15:31

(ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti matky se synem, kteří chovali desítky koček v bytě na okraji Prahy. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatnou výživou a nedostatkem soukromí. Žena dostala čtyřměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 20 měsíců a zákaz chovu koček na pět let, syn pouze tříletý zákaz chovu. ÚS nenašel důvod k zásahu, stručné usnesení zpřístupnil ve své databázi.
(Celý text)

< zpět na titulní stranu

Reklama