titulní strana > co píší jiní
Braniborskou bránu, kterou v Berlíně poničili aktivisté, se nedaří vyčistit
28. září 2023 19:29

BRNO (ČTK) - Čištění Braniborské brány, jedné z dominant Berlína, kterou před necelými dvěma týdny poničili aktivisté z klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace), se značně protahuje. Původní odhady zbavit památku oranžové barvy do týdne se ukázaly jako chybné. Správa německé metropole už také nepočítá s tím, že se podaří dodržet předpokládaný rozpočet 35 000 eur (asi 850 000 Kč). Berlínský senátor pro finance Stefan Evers, jehož funkce odpovídá zemskému ministrovi, chce, aby účet zaplatili aktivisté.
(Celý text)

Při akci Poděkuj horám uklidilo v Beskydech téměř 2000 dobrovolníků 5,5 tuny odpadu
28. září 2023 19:25

(ČTK) - Téměř 2000 dobrovolníků se dnes v Beskydech zapojilo do tradiční akce Poděkuj horám. Ve čtyřech lokalitách uklidili z lesů a okolí silnic 5,5 tuny odpadu. Na svazích hory Stolová pak dalších 100 dobrovolníků vysadilo 1000 buků. ČTK to dnes za organizátory sdělila předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz.
(Celý text)

Arcidiecézní charita vybuduje na východní Ukrajině vrty pro pitnou vodu
28. září 2023 19:24

OLOMOUC (ČTK) - Vrty pro pitnou vodu vybuduje na východě Ukrajiny Arcidiecézní charita Olomouc, která na tento projekt získala od Olomouckého kraje mimořádnou dotaci 200 000 korun. Nové vrty nahradí původní zásobárny pitné vody, které zničili ruští okupanti, sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).
(Celý text)

Na území bývalé skládky v Adamově vznikl lesopark s hracími a vzdělávacími prvky
28. září 2023 19:23

(ČTK) - Na území bývalé skládky v Adamově na Blanensku vznikl po třech letech prací lesopark s hracími i vzdělávacími prvky. Pozemky, na nichž se lesopark rozkládá, městu bezúplatně pronajala brněnská Mendelova univerzita. Její Školní lesní podnik Křtiny (ŠLP Křtiny), který v univerzitních lesích hospodaří, navíc Adamovu pro účely lesoparku věnoval kmeny a řezivo za 120 000 korun, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
(Celý text)

Hasiči zlikvidovali požár ve špatně dostupném terénu u Jetřichovic
28. září 2023 14:15

JETŘICHOVICE (ČTK) - Hasiči dnes před polednem zlikvidovali požár ve velmi špatně dostupném terénu v národním parku České Švýcarsko u Jetřichovic na Děčínsku. Během hašení se vystřídaly desítky hasičů, zasahoval také vrtulník s hasicím vakem, řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
(Celý text)

Pražská zoo zahájila oslavy 92. výročí svého otevření
28. září 2023 14:08

ŽATEC (ČTK) - Návštěvníci pražské zoo se dnes mohli již od dopoledních hodin zúčastnit slavností k 92. výročí otevření zahrady. Oslavy se zaměřily zejména na gorily, slony a hrochy. Jejich chovy slaví letos kulatiny. Gorily se v zoo v Troji chovají 60 let, sloni a hroši 90 let. V areálu vystoupila skupina Laura a její tygři, poslechnout si mohli lidé například i herečky Marthu Issovou a Jitku Čvančarovou.
(Celý text)

Na Chebsku zkoumají zoologové nový savčí druh v Česku, bělozubku tmavou
28. září 2023 07:49

CHEB (ČTK) - Nový savčí druh v Česku, bělozubku tmavou, zkoumají vědci v těchto dnech v různých oblastech na Chebsku. Drobného hmyzožravce původem ze severní Afriky se podařilo zachytit loni na podzim, kdy přesně do tuzemska dorazil, není jasné. Cílem tříletého projektu je zjistit, jaké je aktuální rozšíření bělozubky v západních Čechách, jaké prostředí má v oblibě a jak na její příchod reagují původní domácí druhy rejsků a bělozubek, řekla vědkyně z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd Alena Fornůsková.
(Celý text)

Panda narozená v nizozemské zoo byla odeslána do Číny, má zlepšit vztahy
28. září 2023 07:41

(ČTK) - Fan Sing, což je první a zatím jediná panda narozená v Nizozemsku, odcestovala do Číny. Tam bude samička umístěna do chovné stanice, která usiluje o zachování tohoto ohroženého druhu. Čína pandy do zahraničí výhradně půjčuje a donedávna je používala jako nástroj své zahraniční politiky. Nizozemsko doufá, že panda zlepší vztahy mezi oběma zeměmi, které ochladly po omezení dovozu čipů do Nizozemska, uvedla agentura AP.
(Celý text)

V Jetřichovicích v Českém Švýcarsku hoří les na skále, na místě jsou desítky hasičů
27. září 2023 20:47

(ČTK) - V národním parku České Švýcarsko zasahují desítky hasičů u požáru v extrémně nepřístupném terénu. Na skále hoří les. Do Jetřichovic vyjely desítky hasičů, na místo byl povolán vrtulník s hasicím vakem, který přestal létat před setměním. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
(Celý text)

ČEZ se připojil k iniciativě OSN na posílení postavení žen. Zaměří se zejména na možnosti skloubení práce s péčí o rodinu
27. září 2023 18:24

PRAHA (ČEZ) - Energetická společnost ČEZ se stala signatářem iniciativy OSN, která podporuje firmy ve vytváření rovných příležitostí a posilování postavení žen. Připojení ke globální iniciativě je dalším krokem ČEZ k dosažení dlouhodobého cíle navýšit podíl žen v managementu na 30 %, který česká energetika vyhlásila v roce 2021. Ve svých aktivitách na podporu rovných příležitostí se ČEZ zaměřuje zejména na období rodičovství, které podle řady průzkumů představuje pro ženy v kariéře zlomové období. K řadě současných aktivit připravuje jako novinku na letošek adaptační program pro návrat z rodičovské zpět do práce a vznik zaměstnanecké skupiny.
(Celý text)

Soud ve Štrasburku řeší stížnost Portugalců kvůli klimatu, týká se to i ČR
27. září 2023 17:58

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku se dnes začal zabývat stížností šesti mladých Portugalců, kteří se na něj obrátili před třemi lety, protože podle nich vlády evropských zemí nedělají dost v boji se změnami klimatu. Případ je první svého druhu a může skončit rozhodnutím, které by státům nařídilo přijmout tvrdší opatření na snižování emisí, napsala agentura AP. Jednou ze zemí, kterých se stížnost týká, je i Česko. Vyjádření českých úřadů se ČTK snaží získat.
(Celý text)

Čína se chystá v blízké době schvalovat šest až osm jaderných reaktorů ročně
27. září 2023 17:54

(ČTK) - Čína předpokládá, že v souvislosti se snahou využívat čistší energie bude v blízké budoucnosti ročně schvalovat šest až osm jaderných reaktorů. S odvoláním na čínskou asociaci pro jadernou energetiku CNEA o tom dnes informovala agentura Nová Čína. Podle údajů čínského statistického úřadu činil podíl jaderné energie na instalované kapacitě výroby elektřiny v zemi na konci loňského roku jen 2,2 procenta.
(Celý text)

Část metra ve Stockholmu se ocitla mimo provoz kvůli losovi na trati
27. září 2023 17:53

(ČTK) - Část metra ve Stockholmu se ocitla dnešního rána mimo provoz, protože se na trať dostal los. Informují o tom místní média. Zvíře se dostalo do tunelu mezi dvěma stanicemi na červené lince metra a zaměstnanci a ochranáři se ho snažili odchytit.
(Celý text)

Děti Země doplnily rozklad proti povolení pro úsek D11 na Trutnovsku námitkami
27. září 2023 10:14

TRUTNOV (ČTK) - Ekologické hnutí Děti Země doplnilo nedávno zaslaný rozklad proti stavebnímu povolení pro úsek dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem čtyřmi námitkami. Týkají se evidence činnosti biologického dozoru, způsobu měření intenzit hluku při zkušebním provozu, zásahu dálnice do okraje lesa a stanoviska EIA, informoval předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Součástí doplnění je i podnět ke svolání semináře o správním řádu a analýza využívání blanketních odvolání, tedy takových, ve kterých odpůrce stavby neuvede konkrétní důvody a dodá je až později. Dosud nebylo jasné, proti čemu se Děti Země odvolávají.
(Celý text)

Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti
27. září 2023 10:13

BERLÍN (ČTK) - Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evropskými státy se však obává ztráty konkurenceschopnosti a zániku. Na klimatické konferenci Svazu německého průmyslu (BDI) to prohlásil šéf svazu Siegfried Russwurm. Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zástupce průmyslu ujistil, že dostupné ceny elektrické energie jsou i jeho cílem, protože ochrana klimatu jde ruku v ruce s hospodářskou prosperitou.
(Celý text)

Aktivisté v Lisabonu postříkali ministra barvou při diskusi o čisté energii
27. září 2023 10:10

(ČTK) - Klimatičtí aktivisté včera v Lisabonu napadli portugalského ministra životního prostředí Duarteho Cordeira, jehož postříkali zelenou barvou, když hovořil ve studiu televize CNN Portugal na téma "nová energie je zelená". CNN pořádala tento diskusní panel spolu s energetickou společností GALP a distribuční společností EDP. Agentura EFE v této souvislosti napsala, že incident se stal den před začátkem procesu ve Štrasburku, kde u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) šest portugalských nezletilých a mladých žaluje vlády 32 zemí, včetně ČR, kvůli tomu, že podle nich nedostatečně bojují proti klimatickým změnám.
(Celý text)

Jak se vyvíjí zdravotní stav českých lesů?
27. září 2023 05:44

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů se v České republice hodnotí již od roku 1986, a to na monitorovacích plochách, jež jsou součástí evropského Mezinárodního kooperativního programu sledování a vyhodnocování vlivu znečištění ovzduší na lesy (ICP Forests), který vychází z mezinárodní Konvence o dálkovém znečišťování ovzduší přesahujícím hranice států, k níž se tehdejší Československo připojilo v roce 1984.
(Celý text)

IEA: Snížit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia je stále možné
27. září 2023 01:55

PAŘÍŽ (ČTK) - Rekordní nárůst technologií čisté energie, včetně solárních panelů a elektromobilů, znamená, že je stále možné omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia. Svět ale do začátku příštího desetiletí bude muset zvýšit investice do přechodu na čistší energii na téměř 4,5 bilionu dolarů (103,5 bilionu Kč) ročně z 1,8 bilionu USD očekávaných v letošním roce. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
(Celý text)

Hladík: Scénář zvýšení obnovitelných zdrojů na 30 procent za sedm let je realistický
27. září 2023 01:46

PRAHA (ČTK) - Klimaticko-energetický plán pro Českou republiku, který počítá s třicetiprocentním podílem obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě v roce 2030, považuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) při zahrnutí všech faktorů za realistický. Během konference o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku v Praze uvedl, že jako ministr životního prostředí by si přál vyšší ambice, bude ale rád, když se plán naplní tak, jak ho jeho úřad připravil s ministerstvem průmyslu a obchodu. Vláda by materiál měla schvalovat příští týden, uvedl.
(Celý text)

Dva spolky se odvolaly proti povolení zvýšit hladinu Novomlýnských nádrží
27. září 2023 01:33

(ČTK) - Spolky Děti Země a Voda z Tetčic se odvolaly proti rozhodnutí jihomoravského krajského úřadu, který letos v červenci povolil zvýšení hladiny střední a dolní nádrže na Novomlýnských nádržích o 35 centimetrů. Povodí Moravy podle spolků nedoložilo převahu veřejného zájmu, rozhodl systémově podjatý odbor a záměr je v rozporu s plánem péče o přírodní rezervaci na střední nádrži, uvedly Děti Země. Důvodem zvýšení hladiny je získání většího množství vody pro zemědělské závlahy, objem vody by se zvýšil téměř o devět milionů metrů krychlových.
(Celý text)

Dva spolky se odvolaly proti povolení zvýšit hladinu Novomlýnských nádrží
27. září 2023 01:33

(ČTK) - Spolky Děti Země a Voda z Tetčic se odvolaly proti rozhodnutí jihomoravského krajského úřadu, který letos v červenci povolil zvýšení hladiny střední a dolní nádrže na Novomlýnských nádržích o 35 centimetrů. Povodí Moravy podle spolků nedoložilo převahu veřejného zájmu, rozhodl systémově podjatý odbor a záměr je v rozporu s plánem péče o přírodní rezervaci na střední nádrži, uvedly Děti Země. Důvodem zvýšení hladiny je získání většího množství vody pro zemědělské závlahy, objem vody by se zvýšil téměř o devět milionů metrů krychlových.
(Celý text)

Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2019 | Další
Další články:
30. září 2023 06:15
29. září 2023 08:30
29. září 2023 06:30
26. září 2023 06:30
25. září 2023 06:30

Online diskuse
Jak ochránit kousek cenné louky uprostřed polí
30. září 2023 05:54

PRAHA (Ekolist) - Členové místní organizace ČSOP Bílé Karpaty objevili v roce 2016 v lokalitě Volavec nedaleko obce Louka zarůstající úvoz se zbytky teplomilné vegetace. Vyskytuje se zde řada vzácných druhů rostlin – kosatec trávovitý, hrachor chlumní, černohlávek velkokvětý, vítod větší…
(Celý text)

Turisté se další tři měsíce nedostanou na některá místa v Českém Švýcarsku
30. září 2023 00:54

(ČTK) - Turisté se další tři měsíce nedostanou na některá loňským rozsáhlým požárem zasažená místa v národním parku České Švýcarsko. Opatření obecné povahy platné od 1. října do 31. prosince vydal děčínský magistrát. Zákaz měl původně platit do soboty 30. září. Magistrát ho prodloužil, protože nadále hrozí nebezpečí pádu stromů, kamenů nebo jejich částí, a to nejen kvůli poškození požárem, ale i kvůli kůrovci.
(Celý text)

Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody použije čistírnu vod
30. září 2023 00:42

ROZTOKY (ČTK) - Muzeum v Roztokách uspoří energii, jako zdroj teplé vody pro vytápění použije sousední čistírnu odpadních vod. Úspora má oproti současnosti představovat třetinu. Náklady na nový systém dosáhnou včetně projektu kolem 37 milionů korun, většinu pokryje dotace ministerstva životního prostředí, uvedla za středočeské hejtmanství Zuzana Žídková. Kraj je zřizovatelem muzea.
(Celý text)

Pařížská aukční síň nabídne kostru vzácného dinosaura
30. září 2023 00:40

(ČTK) - Pařížská aukční síň nabídne v říjnu téměř kompletní kostru vzácného dinosaura. Očekává, že by se mohla prodat za 1,2 milionu eur (29,3 milionu Kč), uvedl s odvoláním na aukční síň Drouot server BBC News.
(Celý text)

Ministr Šalomoun dostal pokutu za přestupek při chovu včel, neúspěšně se soudil
30. září 2023 00:40

(ČTK) - Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) neuspěl ve sporu se Státní veterinární správou (SVS) kvůli pokutě 3000 korun za přestupek při chovu včel. Dostal ji za to, že nenechal vyšetřit vzorky ze svých úlů na mor včelího plodu. Šalomoun tvrdil, že o povinnosti obsažené v nařízení na úřední desce nevěděl. Krajský soud v Brně dospěl k závěru, že o povinnosti jako včelař vědět mohl a měl, což nyní potvrdil také Nejvyšší správní soud (NSS), když zamítl Šalomounovu kasační stížnost. Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na webu soudu. Šalomoun ČTK sdělil, že se rozhodne o dalším postupu, až rozhodnutí obdrží a seznámí se s ním. Pokutu uhradil, o ni ale podle něj v podstatě nejde.
(Celý text)

Cena olivového oleje stoupla kvůli suchu o více než 100 procent, někde se i krade
30. září 2023 00:33

(ČTK) - Cena olivového oleje se kvůli velkému suchu v zemích největších producentů zvýšila za poslední rok o více než 100 procent a dostala se na rekordní hodnoty. Obecně je ho k dostání méně, proto ho někteří lidé v lisovnách i kradou, píše zpravodajský server CNBC.
(Celý text)

U Skorkova vzniká odpočinková zóna s lesoparkem ze zeminy odtěžené při opravě D1
30. září 2023 00:18

SKORKOV (ČTK) - U Skorkova na Havlíčkobrodsku vzniká odpočinková zóna s lesoparkem z haldy zeminy, která byla uložená v sousedství D1 při modernizaci dálnice. Úpravy pozemku zajišťuje firma, která dálniční úsek u obce opravovala. Nově vytvořený kopec se zelení zlepší ochranu obyvatel před zátěží z dálnice, zároveň získají nové místo pro procházky, řekl ČTK starosta Jaroslav Fejt (nestraník).
(Celý text)

V zoo Dvůr Králové se poprvé vylíhla mláďata hroznýše psohlavého
30. září 2023 00:14

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se poprvé podařilo odchovat mláďata vzácných hroznýšů psohlavých. Od dvou samic získali 11 mláďat. Rozmnožování těchto nejedovatých afrických plazů je značně složité. Za poslední rok se rozmnožení hroznýšů psohlavých podařilo čtyřem zoologickým zahradám na světě, uvedl mluvčí dvorské zoo Michal Šťastný.
(Celý text)

Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna
29. září 2023 19:20

Solenice (Příbramsko) (ČTK) - Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna. Projekt za několik miliard korun počítá s využitím energie v době jejího přebytku pro čerpání vody z Kamýku do výše položeného Orlíku. Ve špičce by se pak voda vypustila přes turbíny zpátky do Kamýku. Tendr na dodavatele je již vypsaný a letos by měl být uzavřen, zařízení by mělo zahájit provoz do roku 2030, řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. O projektu již informovaly Hospodářské noviny a Právo.
(Celý text)

Británie oplakává slavný pokácený strom, na místě nechá vyrašit nový
29. září 2023 19:15

(ČTK) - Lidé v Británii oplakávají slavný strom poblíž Hadriánova valu, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí a který kdosi v noci na středu úmyslně pokácel. Policie kvůli tomu stíhá šestnáctiletého chlapce a odborníci tvrdí, že zničený javor nelze nijak nahradit. Organizace na ochranu památek National Trust nicméně uvedla, že se pokusí strom na stejném místě zachovat a nechá z pařezu vyrašit nové výhonky.
(Celý text)

Středočeský, Liberecký a Královéhradecký kraj chtějí peníze pro geoparky
29. září 2023 19:02

(ČTK) - Středočeský, Liberecký a Královéhradecký kraj chtějí jednat s ministerstvem životního prostředí o finanční podpoře pro geoparky. Hejtmani se k tomu zavázali ve společném memorandu. Dohodli se také, že budou spolupracovat na udržitelném rozvoji geoparků s ohledem na jejich význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny, informovala ČTK Zuzana Žádková ze středočeského krajského úřadu.
(Celý text)

Policie prověřuje požár v Jetřichovicích jako obecné ohrožení z nedbalosti
29. září 2023 16:07

(ČTK) - Policisté kvůli požáru v Jetřichovicích na Děčínsku zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Hořet na území národního parku začalo ve středu, hasiči požár v extrémně nepřístupném terénu zlikvidovali ve čtvrtek. Forma zavinění, tedy zda se mohlo jednat o úmysl, nebo nedbalost, je předmětem vyšetřování. Jednou verzí je i neodborná manipulace s ohněm. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí policie Eliška Kubíčková.
(Celý text)

V noci někdo pokácel zřejmě nejznámější strom v Británii
29. září 2023 10:15

LONDÝN (ČTK) - V noci na dnešek někdo pokácel zřejmě nejznámější strom v Británii. Jednalo se o javor, který rostl nedaleko Hadrianova valu na severu Anglie a který v 90. letech proslavil film Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Javoru se z tohoto důvodu přezdívalo Strom Robina Hooda. V souvislosti s činem policie zadržela šestnáctiletého mladíka, píše server BBC News.
(Celý text)

Pro majitele psů či koček ve Španělsku začínají platit přísná pravidla
29. září 2023 10:14

(ČTK) - Miliony Španělů budou muset od pátku dodržovat nová pravidla pro "důstojný život" domácích mazlíčků, která přinesl zákon o lepších životních podmínkách zvířat. Norma, jež nyní vstupuje v platnost, například stanoví, že zvířecího mazlíčka nelze nechat doma samotného déle než tři dny, v případě psů to je maximálně 24 hodin. Informovala o tom španělská média.
(Celý text)

Výzkumníci z Green Docku: Klimaticky aktivní lidé se hlavně potřebují zorientovat v tom, co neziskový sektor nabízí
29. září 2023 06:01

PRAHA (Ekolist) - Čtyři pětiny Čechů ve věku 15-20 let považují změnu klimatu za závažný problém. Jsou nejvíce motivovanou věkovou skupinou, která se chce do ochrany klimatu zapojovat. Ale něco jim brání. Výzkumník Ondřej Kácha se svými kolegy z organizace Green Dock tyto překážky odhalil a popisuje i další poznatky, které v této oblasti nasbírali. Upozorňuje třeba na to, že zapáleným dobrovolníkem může být i aktivní senior, potřebuje však dobré informace.
(Celý text)

Objem švýcarských ledovců se za poslední dva roky zmenšil o deset procent
29. září 2023 01:43

(ČTK) - Objem švýcarských ledovců se za poslední dva roky zmenšil o deset procent, uvedli vědci ze Švýcarské akademie přírodních věd. Stejně ledu odtálo za 30 let do roku 1990. Letošní čtyřprocentní úbytek je druhý nejhorší v dějinách měření. Nejvíce ledu, a to šest procent, zmizelo ze švýcarských ledovců loni. S odkazem na závěry vědců o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.
(Celý text)

Křetínského LEAG podle Correctivu poškozuje vodní zdroje a platí za mlčení, LEAG to popřel
29. září 2023 01:39

BERLÍN (ČTK) - Těžební činnost lužické těžební a energetické společnosti LEAG, kterou spoluvlastní český podnikatel Daniel Křetínský, poškozuje vodní zdroje Braniborska a Berlína, firma si ale kupuje mlčení německých obcí a měst. Tvrdí to investigativní skupina Correctiv, podle které společnost LEAG uzavřela smlouvu o mlčenlivosti s Frankfurtem nad Odrou. Firma i město v žádosti ČTK o komentář obvinění odmítly. Křetínský v reakci odkázal na prohlášení LEAGu.
(Celý text)

MŽP spustilo tři dotace na úspory energií ve veřejných budovách, vydá pět miliard korun
29. září 2023 01:03

BLOVICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spustilo tento týden tři nové dotace na úspory energií ve veřejných budovách, jako jsou školy, nemocnice, úřady nebo kulturní domy a sportoviště. Do uzávěrky 1. března 2024 rozdělí pět miliard korun z operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Kraj, obce, města, nemocnice, úřady, neziskové organizace i soukromé subjekty poskytující nekomerční veřejnou službu mohou získat 40 až 70 procent nákladů podle výše dosažených úspor. Hlavním cílem je pomoci se zateplením oken, střech a stropů, s instalací fotovoltaických panelů a výměnou vnitřního osvětlení, řekl ČTK ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
(Celý text)

Brtnice ochrání stavbou nádrže ves Jestřebí, kde minulé roky škodily povodně
28. září 2023 23:40

BRTNICE (ČTK) - Brtnice na Jihlavsku ochrání stavbou protipovodňové nádrže ves Jestřebí, která je částí města. Na projekt za 29 milionů korun očekává radnice dotaci z Operačního programu životní prostředí. Stavební firmu na vybudování takzvaného poldru už má vybranou, řekl starosta Jan Přibyl (nestraník).
(Celý text)

Ostravská zoo podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách
28. září 2023 19:53

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada finančně podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách. Neziskové organizaci Vesna Panglao Conservation, která se věnuje ochraně mořského ekosystému, přispěje přes 230 000 korun. Jde o výtěžek charitativního běhu, do něhož se v zahradě zapojilo bezmála 1000 lidí, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Ostravská zoo podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách
28. září 2023 19:53

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada finančně podpoří ochranu korálových útesů na Filipínách. Neziskové organizaci Vesna Panglao Conservation, která se věnuje ochraně mořského ekosystému, přispěje přes 230 000 korun. Jde o výtěžek charitativního běhu, do něhož se v zahradě zapojilo bezmála 1000 lidí, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2019 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama