titulní strana > co píší jiní
Kužvart otevřel ekologické vzdělávací centrum
9. listopadu 1999 11:30

PPAHA (EkoList) - Nové ekologické vzdělávací a kongresové centrum v areálu Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví (VÚOZ) v Průhonicích u Prahy dnes otevřel svojí návštěvou ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD). Nové prostory pro tyto účely vznikly rekonstrukcí bývalého Panského dvora a Staré pošty v areálu průhonického velkostatku, která si dosud vyžádala náklady ve výši 100 miliónů korun.
(Celý text)

Přehrady na Labi jsou nesmysl
8. listopadu 1999 16:13

PRAHA (EkoList) - Proč Přátelé přírody bojují proti novým přehradám na Labi vysvětluje pro EkoList jejich předseda ing. Marian Páleník.
(Celý text)

Evropany znepokojují především globální problémy
7. listopadu 1999 19:00

BRUSEL (VOA) - Evropany více znepokojuje znečištění vody a vzduchu než používání geneticky modifikovaných organismů. Ukazují to výsledky výzkumu veřejného mínění, provedeného Evropskou komisí. Sedm z deseti dotázaných soudí, že ochrana životního prostředí je "naléhavý a důležitý problém" a více než polovina dotázaných uvedla, že se nyní více zajímají o problematiku životního prostředí než před pěti lety.
(Celý text)

ČSOP oslavil dvacetiny
5. listopadu 1999 18:15

PRAHA (EkoList) - V pátek 5. listopadu proběhlo v budově Senátu ve Valdštejnském paláci v Praze slavnostní veřejné zasedání Ústřední výkonné rady Českého svazu ochránců přírody věnované 20. výročí vzniku organizace. Slavnostní zasedání pozdravili vedle předsedkyně Senátu Libuše Benešové (ODS) i poslanec Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a svůj pozdrav zaslali i profesor Bedřich Moldan a ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD).
(Celý text)

V Bonnu skončila konference OSN o klimatických změnách
5. listopadu 1999 15:25

BONN (EkoList) - Dnes odpoledne skončila v německém Bonnu 5. zasedání Konference stran (COP-5) Rámcové konvence OSN o klimatických změnách (UNFCCC). Delegáti ve čtvrtek odsouhlasili, že příští konference, COP-6, se uskutečnní v nizozemském Haagu od 13. do 24. listopadu roku 2000. Do té doby se má vyjednávací proces zintenzívnit, aby v Haagu mohlo být dosaženo shody o podrobnostech implementace tzv. Kjótského protokolu, přijatého na konferenci COP-3 v roce 1997. Dvě jednání pomocných orgánů Konvence jsou plánována na 12.-16. června a 11.-15. září 2000.
(Celý text)

Přehrady na Labi znovu aktuální
3. listopadu 1999 14:45

PRAHA (EkoList) - Ředitelství vodních cest ČR probudilo již dva roky spící myšlenku nových vodních děl na Labi - Malého Března a Prostředního Žlebu. Od nesouhlasného stanoviska ministerstva životního prostředí k plánu postavit přehradu v Malém Březně uplynuly už více než dva roky. Tehdejší ministr životního prostředí Jiří Skalický (ODA) tak učinil v červnu 1997. Záměr "zlepšit plavební podmínky" na Labi se objevil letos v létě znovu.
(Celý text)

Maratón 101 projevů potrvá do půlnoci
2. listopadu 1999 13:20

BONN (EkoList) - Dnes odpoledne začíná na konferenci o klimatických změnách (COP-5) v německém Bonnu část věnovaná projevům a jednáním ministrů a vysoce postavených vládních činitelů. Od 15 hodin až do půlnoci bude mít každý ze 101 řečníků tři minuty na pronesení svého příspěvku. Český ministr životního prostředí Miloš Kužvart sice kolem 14. hodiny odlétá do Bonnu také, ale za řečnický pult se nedostane - za státy Visegrádské skupiny (ČR, SR, Polsko a Maďarsko) promluví slovenský ministr životního prostředí Laszló Miklós.
(Celý text)

Co je biopotravina?
2. listopadu 1999 12:39

OSTRAVA (EkoList) - Označení biopotravin, tedy produktů vypěstovaných bez použití umělých hnojiv, chemických postřiků, hormonů či syntetických látek, zneužívá podle ekologů řada českých výrobců. Na obalech totiž neuvádějí speciální certifikát BIO, ale výrobky označují jako přírodě blízké, nebo ekologicky čisté," řekla Věra Jakubková z občanského sdružení Vita.
(Celý text)

Co je nového s klíněnkou jírovcovou
2. listopadu 1999 12:33

PRAHA (EkoList) - Klíněnka jírovcová začíná být všeobecně známá nejen mezi odbornou, ale i laickou veřejností, poskytované informace se často opakují (i ty nesprávné) a skoro začíná být zbytečné o ní psát. Je tedy něco nového?
(Celý text)

TVX dluží podle Kužvarta státu 55 miliónů
2. listopadu 1999 10:15

PRAHA (EkoList) - Jak dnes řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) novinářům, společnost TVX Bohemi důlní již několik let dluží státu 55 miliónů Kč. Dluh vznikl podle Kužvarta už před šesti lety, na konci roku 1993.
(Celý text)

Kazachstán dovnitř, Turecko ven
29. října 1999 17:00

BONN (EkoList) - Na konferenci OSN o klimatických změnách v německém Bonnu Turecko požádalo, aby bylo vyškrtnuto z příloh I a II Rámcové úmluvy Spojených národů o změnách klimatu. Naopak Kazachstán požádal, aby byl zapsán do přílohy II této úmluvy.
(Celý text)

Bonnská konference pokračuje jednáním na úrovni expertů
26. října 1999 16:02

BONN (EkoList) - Po slavnostním zahájení v pondělí 25. října pokračuje konference o klimatických změnách v německém Bonnu jednáním svých dvou pracovních orgánů. Pomocný orgán pro implementaci (SBI) Rámcové konvence OSN o změnách klimatu a Vědecký a technický poradní pomocný orgán Konvence (SBSTA)včera zahájily svá jednání, která potrvají až do 1. listopadu.
(Celý text)

Více než 13 tisíc lidí žádá limit na dioxiny
26. října 1999 10:45

PRAHA (EkoList) - Více než 13 tisíc podpisů pod peticí, žádající zavedení limitů na dioxiny předali dnes Jindřich Petrlík a Lenka Mašková z ekologického sdružení Děti Země ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi. Ministr jejich iniciativu přivítal se slovy, že pokud by to nepovažoval za střet zájmů, sám by se k petici připojil.
(Celý text)

Kužvart chce "natřít" ČSSD nazeleno
26. října 1999 10:00

PRAHA (EkoList) - Dodat politice České strany sociálně demokratické (ČSSD) nový silnější ekologický rozměr si klade za cíl Platforma trvale udržitelného rozvoje, jejíž vznik v rámci ČSSD dnes ohlásil na příští týden ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Podle ministra je třeba, aby se ČSSD "zbavila narůžovělého nádechu, který patří spíše do šedesátých let a po vzoru západních sociálních demokracií věnovala ve své politice více místa širšímu pohledu na společnost. Chtěl bych politiku sociální demokracie natřít trochu nazeleno," řekl ministr Kužvart.
(Celý text)

Konference o klimatu začala v Bonnu
25. října 1999 15:45

BONN (ČTK/EkoList) - V bonnském hotelu Meritim dnes začala pátá konference OSN o podnebí (COP-5), jíž se účastní přes 5000 odborníků z asi 160 zemí. Jedenáctidenní fórum signatářských zemí Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu se bude zabývat ochranou podnebí Země a diskutovat o uplatňování závěrů předchozí konference v Kjótu (COP-3) z roku 1997.
(Celý text)

Globální oteplování znepokojuje pojišťovny
23. října 1999 21:00

WASHINGTON (VOA) - Stále více vědců je přesvědčeno, že globální oteplování ovlivňuje zemské klima. A významné podnikatelské odvětví s tím začíná souhlasit. Počasí v devadesátých letech našeho století napáchalo neuvěřitelné škody na celém světě. Hurikány, tornáda a sucha si vybrala hrozivou daň a těch, kdo ztratili domovy a své milované.
(Celý text)

MŽP podepsalo další dohody o spolupráci s průmyslem
22. října 1999 18:45

PRAHA (EkoList) - Na užitečnosti dobrovolných dohod mezi státem a průmyslovou sférou jako nástroje ochrany životního prostředí se na dnešním semináři v Míčovně Pražského hradu shodli čeští a nizozemští experti. Nizozemský ministr životního prostředí Jan Pronk, který dnes přijel na třídenní návštěvu České republiky, však upozornil, že podmínkou dohod je v první řadě dodržení striktních pravidel a nutná je atmosféra důvěry, panující mezi státem a průmyslovou sférou. Nezbutnost vzájemná důvěry zdůraznil i předseda nizozemské Konfederace zaměstnavatelů Will Klerken.
(Celý text)

Britští klimatologové: snížení emisí některé katastrofy jen oddálí
20. října 1999 09:00

PRAHA (EkoList) - Klimatologové z britského Hadleyova centra pro klimatické předpovědi a výzkum zveřejnili zprávu "Klimatické změny a jejich dopady", podle které snížení emisí skleníkových plynů pouze zpomalí a oddálí nástup klimatických změn.
(Celý text)

Stanislav Gross převzal od ekologů petici
19. října 1999 11:55

PRAHA (EkoList) - Přes 1200 podpisů pod peticí Na obranu zákona o ochraně přírody a krajiny předali dnes místopředsedovi Poslanecké sněmovny PČR Stanislavu Grossovi (ČSSD) členové petičního výboru Miss ČR Helena Houdová, předseda Dětí Země Jindřich Petrlík a starosta Čepí Miroslav Beránek. Předání se zúčastnil také ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD). Petice vystupuje proti přijetí tzv. "Brouskovy" novely zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která by mj. významně omezila možnost účasti veřejnosti na správních řízeních.
(Celý text)

Kvůli kožešinám zahyne ročně 30 miliónů zvířat
18. října 1999 16:20

PRAHA (EkoList) - Na problém utrpení desítek miliónů tzv. "kožešinových zvířat" měla upozornit veřejnost dnešní akce ekologické organizace Animal SOS na Staroměstském náměstí v Praze. Organizátoři zároveň chtěli podle svých slov přesvědčit veřejnost, aby úplně přestala kupovat výrobky z tzv. pravých kožešin.
(Celý text)

Kvůli kožešinám zahyne ročně 30 miliónů zvířat
18. října 1999 16:20

PRAHA (EkoList) - Na problém utrpení desítek miliónů tzv. "kožešinových zvířat" měla upozornit veřejnost dnešní akce ekologické organizace Animal SOS na Staroměstském náměstí v Praze. Organizátoři zároveň chtěli podle svých slov přesvědčit veřejnost, aby úplně přestala kupovat výrobky z tzv. pravých kožešin.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 2046 | 2047 | 2048 | 2049 | 2050 | .. | 2059 | Další
Další články:
10. prosince 2023 05:49
9. prosince 2023 06:12
5. prosince 2023 06:30
2. prosince 2023 06:30
1. prosince 2023 06:30

Online diskuse
Rakouští vlekaři se chystají na možné protesty ekologických aktivistů
10. prosince 2023 18:54

(ČTK) - Provozovatelé lanovek v rakouských alpských střediscích, kam jezdí za zimními sporty i mnoho lidí z Česka, se chystají na možné protesty ekologických aktivistů. Informovala o tom agentura APA. Podle ní se na internetových stránkách svazu provozovatelů lanovek minulý měsíc objevilo doporučení, jak postupovat v případě blokád uspořádaných demonstranty.
(Celý text)

Obyvatelé Chvalíkovic neschválili vybudování domácích čistíren odpadních vod
10. prosince 2023 18:44

CHVALÍKOVICE (ČTK) - Obyvatelé Chvalíkovic na Opavsku v sobotním referendu neschválili vybudování domácích čistíren odpadních vod místo centrální čističky. K referendu přišlo 255 (46,4 procenta) z 549 voličů. Z nich 122, tedy 47,8 procenta, s domácími čističkami souhlasilo, 118 hlasujících (46,3 procenta) se vyjádřilo pro odpověď "ne" a šest lidí se hlasování zdrželo. Referendum tak je platné, ale není závazné. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na obecních internetových stránkách.
(Celý text)

Jak zabránit prachovým bouřím v okolí dálnice D2? Stát si nechal zpracovat studii
10. prosince 2023 06:02

PRAHA (Ekolist) - Okolí dálnice D2 z Brna do Bratislavy je každé jaro a podzim sužované prachovými bouřemi. Prachové bouře obtěžují lidi v obcích, ale jsou nebezpečné i pro dopravu na dálnici. Státní pozemkový úřad (SPÚ) nechal zpracovat studii, která má zmapovat větrnou erozi v daném území a najít možnosti, jak prachové bouře omezit. Pomoci mají větrolamy.
(Celý text)

S údržbou ptačího parku Mnišské louky u České Lípy pomohou divocí poníci
10. prosince 2023 01:57

ČESKÁ LÍPA (ČTK) - S údržbou ptačího parku Mnišské louky u České Lípy pomohou divocí poníci. Česká společnost ornitologická (ČSO) tam tento týden vypustila první čtyři dospělé klisny exmoorských pony, celkem by jich mělo být pět. Spásat budou území zhruba pěti hektarů, jejich úkolem je potlačit dominantní druhy trav a kopřivy, snížit výšku porostu, dát tak prostor ostatním rostlinám a pomoci vytvořit ideální podmínky pro ptáky i další živočichy, řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
(Celý text)

Mezi státy na COP28 stále panuje více rozporů než shody, uvedl šéf konference
10. prosince 2023 01:54

DUBAJ (ČTK) - Mezi státy na klimatické konferenci OSN COP28 momentálně panuje více rozporů než shody, řekl předseda tohoto setkání v Dubaji a ministr průmyslu Spojených arabských emirátů Sultán Džábi. Země vyzval, aby urychlily svou práci na vypracování finální dohody, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Studentka liberecké univerzity chce střechy továrních hal přeměnit ve farmy
10. prosince 2023 01:27

LIBEREC (ČTK) - K hydroponickému pěstování zeleniny a bylinek navrhuje studentka Tereza Nalezená z Technické univerzity v Liberci využít sluncem rozpálené střechy výrobních hal a skladů. Nápad studentky umění a architektury zvítězil v devátém ročníku soutěže Start-up TUL 2023 v konkurenci dalších 24 projektů. Letošní ročník se nesl v duchu udržitelnosti a společenské odpovědnosti, řekl ČTK mluvčí univerzity Adam Pluhař.
(Celý text)

Mladý český farmář získal cenu za robota, který kontroluje ve skleníku rajčata
10. prosince 2023 01:25

BRUSEL (ČTK) - Po skleníku jezdí více než čtyři metry vysoký robot a detailně fotí jednotlivé rostliny rajčat, kterých je přes 40 000. Jakmile narazí na škůdce či nemocný list, okamžitě informuje farmáře, a ten zasáhne. To není výjev z filmu o budoucnosti, tak to vypadá v brněnské farmě Ráječek, kterou provozuje rodina Sklenářových. Devětadvacetiletý Matěj Sklenář získal ve středu v Bruselu cenu za nejlepší digitální projekt na konferenci Evropských mladých farmářů, kterou pořádala lidovecká frakce Evropského parlamentu (EP). V konkurenci farmářů z dalších členských států zvítězil právě díky spojení zemědělství a robotiky spolu s využitím umělé inteligence (AI).
(Celý text)

Na lomu ČSA u Mostu jsou sluneční hodiny, jejichž ručičku vytvoří stín člověka
10. prosince 2023 01:18

MOST (ČTK) - Na nejvyšším místě lomu Československé armády (ČSA) nedaleko Mostu instaloval tento týden kameník s pomocí jeřábu speciální sluneční hodiny. Ručičku na nich vytvoří stín člověka, který se postaví na konkrétní místo k ciferníku. Lidé se k nim dostanou při návštěvě v rámci Uhelného safari a široká veřejnost po ukončení těžby hnědého uhlí, což bude na přelomu let 2025 až 2026. Hodiny vytesal kameník do jednoho kusu žuly, který se dnes rozlomil vejpůl.
(Celý text)

Ústecká zoo přivítala na svět čtyři mláďata geparda štíhlého
10. prosince 2023 01:10

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přivítala na svět čtyři mláďata geparda štíhlého. Letos se tak instituce připojila k šesti dalším zoo v Evropě, kde se mláďata této kočkovité šelmy také narodila. Přežívají pouze čtyři vrhy včetně ústeckého. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Veronika Schranková.
(Celý text)

Slovenská metropole má strom Olgy Havlové, vysazen byl blízko úřadu vlády
10. prosince 2023 01:03

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská metropole má od tohoto týdne strom Olgy Havlové. Na počest manželky bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, která by se letos dožila 90 let, zástupci Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, slovenské prezidentské kanceláře a bratislavského magistrátu vysadili lípu v parku u úřadu slovenské vlády v centru Bratislavy.
(Celý text)

Smogová situace už v Moravskoslezském kraji není
9. prosince 2023 23:44

(ČTK) - Meteorologové dnes odpoledne odvolali smogovou situaci v aglomeraci Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka vyhlášenou ve čtvrtek kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám. Smogová situace tak není už nikde v Moravskoslezském kraji, v ostatních částech regionu ji meteorologové odvolali už v pátek. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
(Celý text)

Čínský vyslanec oznámil pokrok v jednání o fosilních palivech na COP28
9. prosince 2023 17:53

DUBAJ (ČTK) - Pokrok ve složitých jednáních o fosilních palivech na konferenci OSN o změně klimatu COP28 dnes oznámil zvláštní čínský čínský vyslanec pro klimatické otázky Sie Čen-chua. Předpokládá, že vyjednávání v dalších dnech dále pokročí. Informovala o tom agentura AFP. Dohoda má podle něj zásadní význam, ale nemusí nabrat dokonalého tvaru.
(Celý text)

Aktivisté obarvili vodu v Benátkách na zeleno, kritizují postup jednání na COP28
9. prosince 2023 17:52

(ČTK) - Členové skupiny Extinction Rebellion (XR) dnes obarvili vodu v benátském Velkém kanále (Canal Grande) na zeleno v protestu proti pokračujícím jednáním na klimatické konferenci OSN COP28 v Dubaji, která označili za směšná a neúspěšná. Do kanálu nalili životnímu prostřední neškodnou fluorescentní látku. Barva se objevila i v kanálu v Miláně a řekách v Římě, Turíně a Boloni, píše agentura ANSA.
(Celý text)

Pozapomněli jsme na jednu věc, která nám může pomoci získat čas na řešení klimatické krize, upozorňuje vědkyně z Vysokého učení technického
9. prosince 2023 06:14

PRAHA (Ekolist) - Ačkoliv se v souvislosti s klimatickou krizí a vypouštěním emisí mluví nejčastěji o průmyslu, dopravě a energetice, jeden sektor byl trochu opomíjen: komunální odpad. Mezinárodní vědecký tým v časopise Science upozornil, že změny v odpadovém hospodářství by mohly dokonce dočasně zpomalit oteplování planety, a tím lidstvu „koupit“ čas na řešení klimatické krize. Na výzkumu se podílela i vědkyně Yee Van Fan z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
(Celý text)

Mlž, který se ocitl na pokraji vyhynutí, se začal zase objevovat v Jadranu
9. prosince 2023 02:08

ZÁHŘEB (ČTK) - Obrovský mlž kyjovka šupinatá, který se ocitl na pokraji vyhynutí, se podle mořských biologů vrátil do vod u Chorvatska, kde jeho počty výrazně vzrostly. Tato škeble, která může dorůst až jednoho metru, začala vymírat kvůli šíření smrtícího patogenu v některých částech Středozemního moře kolem roku 2016. Podle agentury Reuters chorvatští vědci donedávna evidovali v jejich části Jadranského moře pouze deset přežívajících kyjovek šupinatých.
(Celý text)

V lužních lesích na jihu Moravy jsou tři nové přírodní památky
9. prosince 2023 01:32

(ČTK) - Tři oblasti v lužních lesích nedaleko Břeclavi jsou od prosince přírodními památkami. Dostaly názvy Kostická Čista, Týnecké Fleky a Saufang. Rozkládají se na téměř 111 hektarech, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Pijavky lékařské se vracejí na Skotskou vysočinu
9. prosince 2023 01:04

(ČTK) - Pijavka lékařská je v přírodě jedním z nejméně oblíbených lovců. Krvežíznivá a vyzbrojena třemi silnými čelistmi hladově připlouvá k vysoké zvěři, dobytku i lidem, kteří se zatoulají do jejich rybníků. Přesto se tento malý dravec stal předmětem nepravděpodobného reintrodukčního programu, který má obnovit populaci druhu v lokalitě, odkud vymizel nebo kde byl vyhuben. Program realizují ochránci přírody v malé laboratoři hluboko ve Skotské vysočině, v parku pro volně žijící živočichy, který je známý především díky medvědů ledním, kočkám divokým a vlkům, napsal list The Guardian.
(Celý text)

Farmou roku je letos Vinařství Válka z Nosislavi v okresu Brno-venkov
9. prosince 2023 01:00

(ČTK) - Vítězem letošního ročníku soutěže Farma roku je Vinařství Válka z Nosislavi z okresu Brno-venkov. Soutěž pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje drobné farmáře. Výsledky oznámila tento týden na slavnostním vyhlášení v Praze, na České zemědělské univerzitě. Na druhém místě se umístil Ranč Karpentná na Frýdecko-Místecku a na třetím místě ekologická farma ALMAKO na Bruntálsku.
(Celý text)

V Londýně vyhodili do povětří kameru v nízkoemisní zóně, útoky na ně se množí
9. prosince 2023 00:55

LONDÝN (ČTK) - Londýnská policie vyšetřuje bombový útok na jednu z kamer, které dohlížejí na dodržování pravidel vjezdu do nízkoemisní zóny v britské metropoli. Starosta města Sadiq Khan označil výbuch, který poškodil několik aut, za neodpovědný čin, jenž mohl vést k obětem na životech. Exploze je dalším v řadě činů, kterými se odpůrci zavedení čisté zóny snaží vyřadit z provozu kamerový systém, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického
9. prosince 2023 00:18

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu 19 měsíců a jeho jméno v mayštině znamená tma, Akabo je totiž opravdu černý jak tma, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického
9. prosince 2023 00:18

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu 19 měsíců a jeho jméno v mayštině znamená tma, Akabo je totiž opravdu černý jak tma, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2059 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama