titulní strana > co píší jiní
Poslanci podle ekologických organizací ohrožují demokracii
14. října 1999 11:50

PRAHA (EkoList) - Přímé ohrožení demokracie by znamenala podle českých ekologických iniciativ novelizace zákona na ochranu přírody a krajiny, kterou navrhuje skupina poslanců v čele s Václavem Brouskem z ODS. Kromě něj jsou mezi navrhovateli i poslanci ČSSD a poslanec Lobkowicz z KDU-ČSL.
(Celý text)

Kožešiny mají alternativu
13. října 1999 20:45

PRAHA (EkoList) - Netradiční módní přehlídka s názvem "Proti srsti" měla upozornit návštěvníky na to, že existují alternativy přírodních kožešin, které jsou svými vlastnostmi stejně hodnotné, ale neznamenají žádné utrpení pro zvířata. Módní přehlídka předních českých a britských návrhářů a návrhářek proběhla dnes večer jako součást galavečeru, pořádaného Nadací na ochranu zvířat v pasáži Černá růže v Praze Na Příkopech.
(Celý text)

Envibrno se bude konat už poosmé
13. října 1999 12:15

PRAHA (EkoList) - Již osmý ročník mezinárodního veletrhu proběhne vše dnech 19. - 22. října na brněnském výstavišti. Novináře o tom dnes informovali zástupci pořádající společnosti Brněnské výstavy a veletrhy (BVV). Veletrhu se letos zúčastní kolem tří set firem z osmi zemí světa (kromě ČR také ze Slovenska, Francie, Nizozemí, Německa, Švédska, Švýcarska, Velká Británie), které zaujmou 4,5 tisíce m2 výstavní plochy. Podle hlavního manažera veletrhu Karla Torna by se měl stát velmi bohatý doprovodný program. Toho se zúčastní mimo jiné i britský ministr životního prostředí John Battle, který v úterý 19. října zahájí seminář k ochraně životního prostředí.
(Celý text)

Igor Míchal: Další kácení by bylo pošetilé
7. října 1999 17:00

PRAHA (EkoList) - Blokáda na Trojmezné zachránila jednu z nejcennějších přírodních oblastí ČR, říká v rozhovoru pro EkoList ing. Igor Míchal ze Společnosti pro trvale udržitelný život.
(Celý text)

Jak si vedou české biopotraviny?
6. října 1999 12:21

PRAHA (EkoList) - Biopotraviny jsou produkty ekologického zemědělství. Ekologičtí zemědělci zásadně změnili oproti "konvenčním" své chování v přírodě, mají novou filosofii produkce potravin. Nepoužívají agrochemikálie, netýrají zvířata, pracují v uzavřených cyklech. Nedávná "dioxinová" aféra vzbudila v Evropě velký zájem o jejich výrobky. Jaká je situace u nás?
(Celý text)

Ve středu začne japonská policie vyšetřovat na místě havárie
5. října 1999 15:30

PRAHA (EkoList) - V Japonsku pokračuje vyšetřování vážné jaderné havárie z minulého týdne. Policejní vyšetřovatelé se ve středu ráno chystají podniknout razii v kancelářích firmy JCO a hodlají rovněž prozkoumat závod na přepracování jaderného paliva v městě Tokai, kde 30. září došlo k havárii. Již v neděli inspektoři státního Úřadu pro vědu a techniku, který dohlíží na japonský jaderný program, zabavili v kancelářích firmy JCO v Tokiu a Ibaraki (hlavní město prefektury, kde leží Tokai) plné pytle dokumentů.
(Celý text)

Vratné lahve postupně mizí
5. října 1999 14:00

PRAHA (EkoList) - V současné době v některých obchodech klesá počet nápojů prodávaných ve vratných lahvích, nebo se záloha za vykupované lahve snižuje. Snažili jsme se zjistit proč.
(Celý text)

Veřejných činitelů přibude
5. října 1999 10:52

PRAHA (EkoList) - Dne 19. 10. 1999 Poslanecká sněmovna přehlasovala zamítavé stanovisko Senátu a schválila změnu zákona 140/1961 Sb., trestního zákona. Tuto změnu navrhl poslanec Josef Mandík (KSČM). Jedná se o změnu postavení lesní, myslivecké, rybářské, vodní stráže a stráže ochrany přírody na veřejného činitele.
(Celý text)

Roste České drůbeži hřebínek?
4. října 1999 14:07

PRAHA (EkoList) - Jedno zranění si vyžádala blokáda stavby velkodrůbežárny v Myslívi na Domažlicku. Aktivisté, především z řad místních obyvatel, blokují stavební práce na jedné ze tří plánovaných drůbežářských farem, které by měly vyrůst v Myslívi, Srbech a Velkém Malehově u Domažlic. Blokáda stavby trvá už pět týdnů. Společnost Česká drůbež, která drůbežárny chce stavět však zatím nehodlá ustoupit. V pondělí 27. září dokonce začaly stavební práce na pozemku i přes odpor demonstrantů.
(Celý text)

První obět jaderné havárie v Tokai?
2. října 1999 13:30

PRAHA (EkoList) - Sobotní deník Právo uvádí na první straně, že si jaderná havárie v japonské obci Tokai vyžádala první lidský život. Podle deníku v pátek zemřel v nemocnici jeden z ozářených zaměstnanců továrny. Právo se odvolává na zdroje ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, které měly tuto informaci získat z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. EkoListu se tuto zprávu nepodařilo ověřit z žádného jiného zdroje. Podle japonského deníku Yomiuri byly dva z nejvíce ozářených pracovníků, ve věku 39 a 35 let, v pátek ráno japonského času jen částečně při vědomí a měli mírně zvýšenou teplotu, třetí, 54 let starý, se cítil dobře a neměl žádné bolesti ani zvýšenou teplotu.
(Celý text)

Jaderná havárie v Tokai
1. října 1999 17:00

PRAHA (EkoList) - Za doprovodu třiceti strážných lodí přistála v pondělí 27. září námořní loď "Tichomořská kachna" u japonských břehů, přestože se jí v tom neúspěšně pokusila bránit loď Greenpeace nazvaná "Východ slunce v Arktidě". Tichomořská kachna o výtlaku 4863 tun měla na palubě náklad vážící pouhých 210 kilogramů - jaderné palivo přepracované ve Francii a určené pro jadernou elektrárnu v Okumě, 240 kilometrů severně od Tokia.
(Celý text)

Děti Země: Omezení těžby je nutné
28. září 1999 14:00

PRAHA (EkoList) - Zástupce Občanské iniciativy Suchomasty Vratislav Bína předal dnes před novináři ministru Kužvartovi dopis obsahující "Návrh na odpis zásob výhradního ložiska Koněprusy". Obec Koněprusy a Děti Země podaly podnět Správě CHKO Český kras, aby požádala o provedení tzv. odpisu zásob. Ten by znamenal zmenšení dobývacího prostoru, který má těžební společnost (Velkolom Čertovy schody) k dispozici k vytěžení.
(Celý text)

Obrana životního prostředí žádá rozpuštění ODS
21. září 1999 12:00

PRAHA (EkoList) - Občanské sdružení Obrana životního prostředí (OŽP) dnes ráno podalo podnět prezidentu republiky k podání návrhu Nejvyššímu soudu na rozpuštění Občanské demokratické strany (ODS). Podle Václava Drbohlava z OŽP porušuje ODS soustavně platné zákony ČR, včetně Ústavy.
(Celý text)

Petr Vacek: Ekologové nejsou parta šílenců
17. září 1999 15:00

PRAHA (EkoList) - EkoListu poskytl rozhovor herec Divadla Ypsilon Petr Vacek.
(Celý text)

Clinton varuje před následky globálního oteplování
15. září 1999 15:00

CHRISTCHURCH (VOA) - Americký prezident Clinton vyzval rozvojové země, aby změnily své vzorce spotřeby energie. Učinil tak ve snaze zvýšit globální spolupráci při omezování emisí skleníkových plynů. Bill Clinton pronesl svou výzvu v Christchurchu, který byl jeho poslední zastávkou na pětidenní cestě po Novém Zélandu.
(Celý text)

Císař definitivně rozhodl o D5
14. září 1999 14:48

PRAHA (EkoList) - Ministr pro místní rozvoj (MMR) Jaromír Císař (ČSSD) dnes novinářům oznámil konečné rozhodnutí o trase obchvatu Plzně dálnicí D5. Podle tohoto rozhodnutí trasa dálnice povede ve variantě SUK2, která mj. počítá s tunelem, protínajícím kopec Val. Podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta (ČSSD) tak MMR rozhodlo nezodpovědně zejména vůči občanům Plzně.
(Celý text)

Postoje občanů k demonstracím proti globalizaci
13. září 1999 10:00

PRAHA (EkoList) - Podle 11 % lidí by se "Street Parties" neměly vůbec konat. Sedmdesát procent by stanovilo striktní podmínky.
(Celý text)

BBC: Klimatická katastrofa hrozí v nejbližších sto letech
10. září 1999 19:30

PRAHA (EkoList) - Podle předních světových klimatologů existuje nebezpečí, že se během příštího století pětkrát zvýší roční emise skleníkových plynů oproti současnému stavu. To by téměř nevyhnutelně vedlo k podstatnému zvýšení teploty na zemi. Stoupla by rovněž hladina moří, což by vedlo k společenským a ekonomickým otřesům vyvolaným migrací obyvatel ze zaplavených oblastí. Vyplývá to z předběžného textu zprávy, kterou vypracoval vlivný Mezivládní panel pro klimatické změny (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC). Text zprávy se podařilo získat internetovému zpravodajství britské rozhlasové a televizní stanice BBC News Online.
(Celý text)

Rokytnice chce vozit turisty lanovkou i v létě
9. září 1999 09:00

PRAHA (EkoList) - V zimním období vyveze lanovka lyžaře až do I. zóny Krkonošského NP (KRNAP) z Rokytnice nad Jizerou na Lysou horu. Správa KRNAP udělila totiž pro zimní provoz lanovky výjimku. Město Rokytnice n. J. v posledních dnech neustále zesiluje tlak na Správu KRNAP, aby povolila provoz lanovky i v létě. Argumentuje přitom zvýšením turistického ruchu v oblasti i mimo lyžařskou sezónu.
(Celý text)

Budou v 1. zóně šumavského národního parku sjezdovky?
8. září 1999 11:30

PRAHA (EkoList) - Po čtyřech letech "ticha po pěšině" se znovu objevily myšlenky na postavení lyžařského areálu Smrčina na Šumavě.
(Celý text)

Budou v 1. zóně šumavského národního parku sjezdovky?
8. září 1999 11:30

PRAHA (EkoList) - Po čtyřech letech "ticha po pěšině" se znovu objevily myšlenky na postavení lyžařského areálu Smrčina na Šumavě.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 2118 | 2119 | 2120 | 2121 | 2122 | .. | 2131 | Další
Další články:
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59
18. dubna 2024 05:45
17. dubna 2024 06:01
16. dubna 2024 06:01

Online diskuse
USA čeká největší rojení cikád za desetiletí, mohou jich být biliony
21. dubna 2024 19:30

(ČTK) - Ve východní polovině Spojených států se pravděpodobně v nadcházejících týdnech objeví biliony cikád. Poprvé po více než 200 letech se tam ve stejném roce vyrojí dvě potomstva, která se vrací ve 13letých a 17letých cyklech. Podle agentury AP se čeká invaze hmyzu s ohlušujícím cvrkotem, jakou Američané nezažili po desetiletí.
(Celý text)

Zoo Brno rozmístila na Znojemsku další budky pro dudky
21. dubna 2024 15:49

BRNO (ČTK) - Pracovníci brněnské zoologické zahrady rozmístili na Znojemsku dalších šest dudníků, tedy speciálních ptačích budek určených pro dudky, kteří jsou v Česku silně ohroženým druhem. Celkem jich tak je na jihu Moravy rozmístěných 28, dosud se v nich vylíhlo několik desítek mláďat, informovala mluvčí zoo Věra Müllerová.
(Celý text)

Lávové tunely
21. dubna 2024 05:28

PRAHA (Ekolist) - Proudí jimi láva, která rychle odtéká ze sopky. Když sopka přestane být aktivní, nebo začne láva proudit jinudy, zůstane systém podzemního „potrubí“. Na východním svahu havajské Mauna Kea je takové potrubí možné prozkoumat.
(Celý text)

Čínská města se propadají kvůli čerpání vody a hmotnosti budov
21. dubna 2024 01:40

(ČTK) - Téměř polovina velkých čínských měst se propadá kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Některá města se propadají velmi rychle - každé šesté tempem rychlejším než jeden centimetr za rok, uvedli vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Elektromobily by mohly v Norsku do roku 2026 vytlačit z vrcholu diesely
21. dubna 2024 01:30

(ČTK) - V Norsku, které je průkopníkem v odklonu od automobilů se spalovacími motory, se mohou elektromobily stát do roku 2026 největší kategorií osobních vozidel. Do roku 2030 budou tvořit více než polovinu všech automobilů. S odvoláním na vydanou prognózu norské silniční federace (OFV) o tom informovala agentura Bloomberg. V severské zemi už čtvrtinu vozů pohání baterie a letos by podle OFV měly v počtu předstihnout vozy na benzin.
(Celý text)

Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad i soustava tůní
21. dubna 2024 00:45

VYŠKOV (ČTK) - Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad a také soustava tůní, město chce zvýšit schopnost území zadržovat vodu a vytvořit nový biotop pro živočichy a rostliny. Město o tom informovalo na svém webu. V lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem už jeden biotop vznikl předloni.
(Celý text)

Na veletrhu Konopex v Ostravě se bude hovořit o využití konopí v medicíně
21. dubna 2024 00:39

OSTRAVA (ČTK) - O využití konopí v medicíně i o jeho legalizaci se bude hovořit na veletrhu Konopex, který se příští týden uskuteční v Trojhalí Karolina v Ostravě. Představí se na něm více než 100 vystavovatelů a v přednáškovém programu vystoupí 40 hostů, mezi nimiž budou například vědci či terapeuti. Sedmý ročník veletrhu se bude konat v novém a třikrát větším výstavním prostoru než dosud, sdělila za pořadatele Andrea Vojkovská.
(Celý text)

Jihočeští hygienici evidovali nejvíce případů lymeské boreliózy za poslední léta
21. dubna 2024 00:34

(ČTK) - Jihočeští hygienici letos zaznamenali nejvyšší počet případů lymeské boreliózy za poslední léta. Nemoc přenášenou klíšťaty evidovali u 87 lidí. Je to o 23 více než ve stejném období loni, informovala ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
(Celý text)

Vodohospodáři museli přestěhovat tři mraveniště kvůli stavbě nového vodojemu v Bílovci
21. dubna 2024 00:33

BÍLOVEC (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) začala v Bravinném, místní části Bílovce na Novojičínsku, stavět nový vodojem. Stavba přijde téměř na 21 milionů korun a hotova bude příští rok. Vodohospodáři kvůli ní museli přestěhovat tři mraveniště chráněného druhu. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
(Celý text)

Na jarní Floře Olomouc bude v expozici bonsají k vidění tis starý 500 let
21. dubna 2024 00:17

OLOMOUC (ČTK) - Tis starý více než 500 let bude k vidění v expozici bonsají, která bude v druhé polovině příštího týdne součástí jarní etapy mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc. Novinářům to řekla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková. Areál Výstaviště Flora nedaleko centra Olomouce ožije výstavou květin od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna. Součástí jarní etapy Flory Olomouc budou zahradnické trhy, několik gastrozón a doprovodný program. Na jarní Floru dorazí do Olomouce tři stovky prodejců a vystavovatelů.
(Celý text)

Přerov bude mít první zelenou střechu na objektu města, bude na škole
20. dubna 2024 23:37

PŘEROV (ČTK) - Přerov bude mít první zelenou střechu na objektu města, půjde o Základní školu U Tenisu. Zelená vegetace na ní poroste v kontejnerech, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Stavbaři začnou pracovat v červenci a do konce října by měla být střecha hotová. Náklady budou 6,2 milionu korun. Na rekonstrukci město požádalo stát o dotaci, která může činit až 85 procent nákladů.
(Celý text)

Francouzská policie rozbila síť obchodníků s chráněnými druhy
20. dubna 2024 18:43

(ČTK) - Síť obchodníků s chráněnými živočišnými druhy rozbila francouzská policie, která při zátahu zabavila mimo jiné i tarantule či tisícovku pavouků snovaček jedovatých známých jako černá vdova, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Do Canal Grande v Benátkách vylili aktivisté zelenou a červenou barvu
20. dubna 2024 18:21

(ČTK) - Hlavní benátský kanál Canal Grande se včera odpoledne zbarvil do červených a zelených odstínů. Italská policie předpokládá, že se jedná o akci klimatických aktivistů ze skupiny Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), napsala agentura APA.
(Celý text)

Proč nárůst CO2 v atmosféře zhoršuje lesní požáry?
20. dubna 2024 15:27

PRAHA (Ekolist) - Celosvětový nárůst počtu lesních požárů v posledním desetiletí je často připisován teplejším a sušším podmínkám způsobeným změnou klimatu. Podle studie Kalifornské univerzity v Riverside za větší a častější lesní požáry může oxid uhličitý. A to tím, že podporuje růst rostlin.
(Celý text)

Jak probíhá výcvik psí jednotky?
20. dubna 2024 05:44

PRAHA (Ekolist) - Jak probíhá výcvik psí jednotky z Česká společnost ornitologická, která mimo jiné čerstvě pomohla odhalit traviče z Příbramska? Co je při jejich práci nejdůležitější?
(Celý text)

Z 800 000 PET lahví z oceánu vzniká dvanáctimetrová replika Eiffelovy věže
20. dubna 2024 01:25

(ČTK) - Jan Hřebabecký dostal od manželky před dvěma lety k Vánocům 3D tiskárnu. Nyní vede firmu 3DDEN, která vyrábí dvanáctimetrovou repliku Eiffelovy věže pro Olympijský festival v Mostu. Využívá k tomu materiál z vyhozených plastových lahví v oceánech. Na repliku se odhadem použije 800 000 PET lahví. To, že společnost zabývající se 3D tiskem využívá ke své výrobě udržitelné materiály, nebývá běžné, řekl ČTK Hřebabecký. Firma od svého vzniku vyráběla produkty například pro Sokolský běh republiky, Google nebo Dell. V budoucnu by zakladatel rád vytiskl z recyklovaného plastu dům.
(Celý text)

Lesy ČR vybudovaly u Nového Města pod Smrkem nový rybník Perlík
20. dubna 2024 01:20

(ČTK) - Novou retenční nádrž dokončily nedaleko Nového Města pod Smrkem na Liberecku Lesy ČR. Rybník Perlík na úpatí nejvyšší hory Jizerských hor - Smrku - za bezmála osm milionů korun, je jedním z projektů zaměřených na zadržení vody v krajině. Projekt spolufinancovalo ministerstvo zemědělství, uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Při akci Ukliďme Česko našli dobrovolníci v Brně na černé skládce trilobity
20. dubna 2024 01:06

BRNO (ČTK) - Dobrovolníci, kteří se na začátku dubna zúčastnili akce Ukliďme Česko, našli při likvidaci rozsáhlé černé skládky v Brně-Židenicích několik vyhozených destiček se zkamenělinami trilobitů. Zatím jde o letošní nejzajímavější nález, uvedli pořadatelé akce.
(Celý text)

V Zoo Ostrava začíná o měsíc dříve rozkvétat největší kolekce rododendronů
20. dubna 2024 00:49

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada chystá komentované prohlídky ve svém Rododendron parku u expozice Čitván. V těchto dnech začínají rododendrony a azalky ve stohektarovém areálu zoo rozkvétat. Díky příznivému počasí je to zhruba o měsíc dříve než obvykle. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

V Kovozoo ve Starém Městě ke Dni Země pokřtí sochu hrocha z kovového šrotu
20. dubna 2024 00:42

STARÉ MĚSTO (ČTK) - V Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku pokřtí v sobotu 20. dubna při oslavách Dne Země sochu hrocha vyrobenou z kovového šrotu. Celodenní akce nabídne také ekologickou olympiádu, ukázku kovošrotové techniky, zásahu hasičů nebo možnost vyzkoušet si práci kováře. Oslavy se v Kovozoo uskuteční popatnácté, areál bude otevřený od 10:00 do 18:00, sdělila Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
(Celý text)

V Kovozoo ve Starém Městě ke Dni Země pokřtí sochu hrocha z kovového šrotu
20. dubna 2024 00:42

STARÉ MĚSTO (ČTK) - V Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku pokřtí v sobotu 20. dubna při oslavách Dne Země sochu hrocha vyrobenou z kovového šrotu. Celodenní akce nabídne také ekologickou olympiádu, ukázku kovošrotové techniky, zásahu hasičů nebo možnost vyzkoušet si práci kováře. Oslavy se v Kovozoo uskuteční popatnácté, areál bude otevřený od 10:00 do 18:00, sdělila Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2131 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama