titulní strana > co píší jiní
Liberečtí zastupitelé souhlasili s převodem zoo a botanické zahrady na kraj
3. května 2021 00:01

LIBEREC (ČTK) - Zastupitelé Liberce schválili bezúplatný převod nejstarší zoo a nejstarší botanické zahrady v zemi na Liberecký kraj. Naopak město od kraje převezme dva domovy seniorů ve Vratislavicích a Františkově s bezmála 300 klienty. Ekonomický náměstek primátora Zbyněk Karban (ANO) odhaduje, že Liberec tím ročně ušetří zhruba 45 milionů korun. Směnu kritizovala opozice. Za jednodušší variantu její zástupci považovali, pokud by se kraj zavázal, že do zoo a botanické zahrady bude každý rok přispívat. "Pokud by byl ochotný, tak se nemusí dělat tak složitá operace," uvedla opoziční zastupitelka za LOL Zuzana Kocumová.
(Celý text)

Kalifornští lososi by kvůli suchu nedoplavali k oceánu. Budou je vozit
2. května 2021 13:58

LONDÝN (ČTK) - Sucha v Kalifornii si žádají, aby se lososi tentokrát vydali k oceánu neobvyklou cestou - po silnici, napsal deník The Guardian. Tamní úřady se chystají k pobřeží převézt přes 15 milionů lososích mláďat, chovaných v Centrálním údolí ve střední části státu, protože podle projekcí bude voda v řekách, kterými ryby obvykle cestují, příliš teplá a říční hladina dosáhne historického minima.
(Celý text)

Mezinárodní týden kompostování otevře veřejnosti provoz kompostáren. Nakopat si mohou i pytel kompostu
2. května 2021 13:54

PRAHA (Ekolist) - Ve dnech 2.-8. května probíhá Mezinárodní týden kompostování. České sdružení pro biomasu CZ Biom připravilo u této příležitosti výzvu “Nakopej si pytel!". Chce tak poukázat na význam aplikace kompostu do půdy i samotných kompostáren při zpracování bioodpadů. Zúčastněné kompostárny vyhradí několik tun kompostu, který si lidé budou moci sami nakopat do pytle a odvézt.
(Celý text)

V Antarktidě se podle nové studie rapidně zvýší množství dešťových srážek. Fatální následky to může mít pro mláďata tučňáků
2. května 2021 07:24

PRAHA (Ekolist) - Nová studie vědců z francouzské Sorbonny odhalila další znepokojující změny v počasí, k nimž bude v důsledku klimatické krize docházet. V oblasti Antarktidy, momentálně nejsuššího kontinentu na Zemi, se bude do roku 2100 čím dál častěji objevovat déšť. Především pro tučňáky to může představovat závažný problém. Informuje o tom žurnál Geophysical Research Letters.
(Celý text)

Mořská akvária v Zoo Hodonín nově osídlili chrochtal a bodloci
2. května 2021 01:35

HODONÍN (ČTK) - V mořských akváriích v Zoo Hodonín se zabydlují nové ryby, jde o dva druhy bodloků či chrochtala pruhovaného. Na svět přišla i další mláďata, například chameleoni jemenští, uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová.
(Celý text)

Zázemí u jezera Milada u Ústí se rozšíří o odpočívadla i singltraily
2. května 2021 01:13

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Rekreanti u jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem se v letošní sezoně dočkají většího zázemí. Vznikne deset nových odpočívadel rozprostřených po celém území, autonomní dobíjecí stanoviště pro elektrokola a na jihovýchodních svazích se začnou budovat speciálně upravené stezky pro jízdu na horském kole, takzvané singltraily. ČTK to řekla mluvčí Palivového kombinátu Ústí (PKÚ), který areál spravuje.
(Celý text)

Veselí nad Moravou a Vnorovy má do roku 2027 spojit nová vodní cesta
2. května 2021 00:51

VESELÍ NAD MORAVOU (ČTK) - Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje vytvoření paralelní cesty k plavebnímu kanálu, který patří mezi nejvytíženější na Baťově kanále, mezi Veselím nad Moravou a Vnorovy. Zároveň mezi nimi vznikne nový plavební okruh v délce zhruba devíti kilometrů. Uvedení do provozu je předběžně v plánu na plavební sezonu 2027 s tím, že jde o optimistický scénář z hlediska přípravy a povolovacího procesu stavby, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Pěstitelů vinné révy ve Zlínském kraji ubylo, rozloha vinic se ale zvětšila
2. května 2021 00:40

ZLÍN (ČTK) - Ve Zlínském kraji za pět let ubylo pěstitelů vinné révy, rozloha vinic se ale zvětšila. Více než třetina vinic v kraji je starých od deseti do 29 let, tedy v plné plodnosti. Nejvíce zastoupenými odrůdami je Ryzlink rýnský a Müller Thurgau. Vyplývá to z průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezi pěstiteli vinné révy, kteří byli v červenci 2020 evidovaní v Registru vinic. Výsledky průzkumu, který se koná jednou za pět let, zveřejnil ČSÚ letos.
(Celý text)

Jihočeským veterinářům přibylo podnětů na týrání zvířat
2. května 2021 00:35

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Jihočeští veterináři uložili loni 206 pokut za 2,39 milionu korun. Počet sankcí stoupl meziročně téměř o čtvrtinu. Nejvyšší pokutu zaplatila síť řeznictví za klamání spotřebitele a další opakující se nedostatky. Vzrostl počet podnětů týkajících se týrání zvířat, a to i u krav mířících na porážku. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
(Celý text)

Pod Nuselským mostem v Praze 2 vznikne volnočasový areál
2. května 2021 00:32

PRAHA (ČTK) - Na volném prostranství pod Nuselským mostem v Praze 2 vznikne volnočasový areál. V místě, kde je nyní pouze udusaná hlína, vznikne například ovál využívaný v zimě jako kluziště, budou zde cvičící stroje a vysázena bude zeleň. Upraveny budou i nynější vstupy do parku Folimanka, sdělila mluvčí radnice Andrea Zoulová. Náklady na vybudování areálu jsou 11,5 milionu korun a hotový bude v druhé polovině příštího roku. Radnice chystá proměnu také nedalekého prostoru U Hradeb.
(Celý text)

Umělá inteligence dovede předpovídat pohyb plastů v moři. Má před odpady chránit Galapágy
1. května 2021 15:20

UTRECHT (ČTK) - Vědci vyvinuli nástroj, který za pomoci umělé inteligence dovede předpovídat, kdy a kam moře vyplaví plovoucí ostrovy plastových odpadků. Pomohou tím ochránit jedinečný ekosystém na souostroví Galapágy, které plující odpadky ohrožují, píše agentura AFP.
(Celý text)

Ode dneška je v Česku povolený lov dospělých srnců
1. května 2021 15:15

PRAHA (ČTK) - Ode dneška do konce září mohou myslivci lovit srnce. Tuto možnost mají od loňského roku, dříve mohl lov dospělých kusů začít až v polovině května. Podle mysliveckých statistik se počet ulovených kusů srnčí zvěře pohybuje v posledních letech kolem 100 000 ročně. Za poslední myslivecký rok šlo podle mysliveckých statistik o 46 044 srnců, 29 869 srn a 23 245 srnčat. Podle Vlastimila Waice z Českomoravské myslivecké jednoty však jde nyní spíše o historické datum prvního lovu v novém mysliveckém roce, nyní se spárkatá zvěř do dvou let věku může lovit celoročně.
(Celý text)

Kamencové jezero v Chomutově je světovou raritou. Kvůli suchu musí být doplněno vodou z přivaděče
1. května 2021 15:06

CHOMUTOV (ČTK) - Město Chomutov doplní Kamencové jezero vodou z Podkrušnohorského přivaděče. Kvůli několikaletému suchu se hladina snížila o půl metru, po doplnění bude chybět asi 30 centimetrů. ČTK to řekla vedoucí odboru rozvoje a investic chomutovské radnice Hana Nováková.
(Celý text)

Manželé z Haify se rozvádějí kvůli divočákům na zahradě, manžel je tam nechce
1. května 2021 15:05

JERUZALÉM (ČTK) - Manželé z izraelské Haify se rozvádějí kvůli divokým prasatům, která začala chodit na jejich zahradu. Nedokážou se totiž shodnout na tom, jak věc řešit, napsal list The Jerusalem Post (JP).
(Celý text)

Adršpach prodlužuje on-line prodej vstupenek do skal
1. května 2021 15:03

ADRŠPACH (ČTK) - Obec Adršpach na Náchodsku od 1. května prodlouží on-line prodej vstupenek do Adršpašských skal a rezervaci parkovného na dobu 120 dnů. Umožní to naplánovat si návštěvu skal více dopředu. Dosud bylo možné se objednat do skal v rozmezí 30 dnů, uvedla koordinátorka cestovního ruchu v Technických službách Adršpach Kateřina Menšíková. Část vstupenek je možné zakoupit v pokladnách na místě, ale není jistota, že se na každého dostane, to platí i o parkování. On-line prodej obec spustila v dubnu.
(Celý text)

Vysokomýtská zahrada se zvířaty se rozšíří o expozici obojživelníků a plazů
1. května 2021 14:08

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Zahrada Harta ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku se rozšíří o další expozici vzácných obojživelníků a plazů. Zpřístupní ji na konci roku, uvedla Radka Hojná. Soukromá zahrada funguje od roku 2014.
(Celý text)

Rostlina roku 2021? Vstavač kukačka
1. května 2021 08:47

PRAHA (Ekolist) - Česká botanická společnost (ČBS) se rozhodla každoročně vyhlašovat „Rostlinu roku“, a to právě od letoška. Inspirací byla akce Pták roku, která je již od roku 1992 organizována Českou společností ornitologickou.
(Celý text)

V některých případech víme, kdo dravce otrávil. Jenom to nemůžeme dokázat, říká psovodka Klára Hlubocká
1. května 2021 07:11

PRAHA (Ekolist) - Trávení dravců a šelem je trestný čin. To však traviče od kladení návnad zřejmě moc neodrazuje. Ornitologové se od místních lidí čas od času dozvědí, kdo za trávením stojí, ale nikdo není ochotný to dosvědčit. O hledání otrávených návnad a travičů jsme si povídali s psovodkou České ornitologické společnosti Klárou Hlubockou.
(Celý text)

Na střeše plzeňské strojní fakulty vznikla včelí laboratoř
1. května 2021 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Na střeše Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vznikla chytrá včelí laboratoř se dvěma úly, které nepřetržitě sledují kamery a čidla. Škola se zapojila do projektu místní IT firmy Softech, který moderními technologiemi podrobně monitoruje život včel. Umožní třeba odhalit jejich nemoci, to, zda se rojí, mají hlad a nosí nektar. ČTK to řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.
(Celý text)

V Zoo Hodonín chovají dva nové druhy šípových žab. Jejich jed používali indiáni na hroty šípů
1. května 2021 00:33

HODONÍN (ČTK) - V Zoo Hodonín chovají další dva druhy takzvaných šípových žab. Jde o druhy, které v minulosti některé kmeny indiánů kvůli jejich vysoké toxicitě používaly k potírání hrotů svých šípů, uvedla mluvčí zahrady Marie Blahová.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 1496 | Další
Další články:
6. května 2021 14:30
6. května 2021 10:44
5. května 2021 07:00
4. května 2021 09:15
30. dubna 2021 08:56

Online diskuse
Pardubice zakazují krmení nutrií, jsou přemnožené
7. května 2021 00:09

PARDUBICE (ČTK) - Město Pardubice zakázalo na svém území krmit nutrie. Jsou přemnožené. Na místech, kde jsou vodní plochy a nutrie tam žijí, jsou teď informativní cedule, aby lidé zvířata nekrmili. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
(Celý text)

Ještě neznáte produkty neutrální k životnímu prostředí? Seznamte se s řadou Pro Climate
6. května 2021 15:46

() - Novinkou v prodejnách dm jsou produkty řady Pro Climate, které jsou jedinečné svým pojetím šetrnosti k životnímu prostředí. Odborníci z Technické univerzity v Berlíně pomohli společnosti dm s výpočtem environmentálních nákladů spjatých s jejich výrobou a likvidací. Ty byly následně pečlivě analyzovány, sníženy a kompenzovány v pěti oblastech životního prostředí: klimatická změna, eutrofizace, okyselování, oxidační smog a narušování ozonové vrstvy.
(Celý text)

V Kalifornii objevili sekvojovec stále ještě doutnající po požáru z loňského roku
6. května 2021 14:20

LOS ANGELES (ČTK) - Správci amerického národního parku Sequoia, který je domovem proslulých sekvojovců obrovských, narazili na jeden z těchto masivních stromů, který stále doutnal po požáru, jež oblast sužoval od loňského srpna do prosince. Odborníci to považují za známku toho, že v oblasti nadále panuje nebývalé sucho, a varují před nastupující sezonou požárů. Ta by podle nich mohla být stejně ničivá jako ta loňská, při níž přišlo o život 33 lidí a jen v Kalifornii při ní lehla popelem oblast o rozloze přes 17 000 kilometrů čtverečních, nejvíce v historii amerického státu.
(Celý text)

Nový portál Společně udržitelně propojuje svět byznysu a udržitelnosti
6. května 2021 12:43

() - Nový web Společně udržitelně nabízí poradenství v oblasti financování i inspiraci, která firmám pomůže se zorientovat v udržitelných inovacích.
(Celý text)

O možnost odstřelit bizona u amerického Velkého kaňonu má zájem 45 000 lidí
6. května 2021 12:13

WASHINGTON (ČTK) - Více než 45 000 lidí se přihlásilo do loterie, přes niž federální správa amerických parků (NPS) vybírá dvanáct lovců, kteří dostanou unikátní příležitost zastřelit divoce žijícího bizona na severním okraji národního parku kolem Velkého kaňonu (Grand Canyon). Správa tvrdí, že populace zvířat vážících i přes 900 kilogramů roste, a ona tak pošlapávají archeologická naleziště a znečišťují vodní zdroje. Proto je podle správy nutné snížit jejich počty.
(Celý text)

V pražské zoo se letos narodilo 272 mláďat, nejmladší mají několik dnů
6. května 2021 12:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě od začátku roku přišlo na svět 272 mláďat. Těm nejmladším je jen pár dnů a narodila se samicím tapíra jihoamerického a vzácného pekariho Wagnerova. O něco starší, dvoutýdenní, jsou dvě mláďata jeřába mandžuského. Zvířata lze pozorovat ve venkovních expozicích, které se otevřely pro návštěvníky v polovině dubna po čtyřměsíční uzavírce dané vládními opatřeními kvůli šíření nemoci covid-19.
(Celý text)

Lichtenštejnský princ zastřelil patrně největšího medvěda v Rumunsku
6. května 2021 10:12

BUKUREŠŤ (ČTK) - Lichtenštejnský princ zastřelil při lovu "největšího" medvěda v Rumunsku. Podle agentury AFP o tom informovaly dvě nevládní organizace, které se zabývají ochranou přírody. Případ vyšetřuje rumunská policie.
(Celý text)

Británie vyslala k Jersey dvě vojenské lodě kvůli sporu s Francií o rybolov
6. května 2021 10:10

LONDÝN (ČTK) - Británie a Francie vyslaly k ostrovu Jersey v Lamanšském průlivu svá vojenská hlídková plavidla kvůli sporu o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. U přístavu St. Helier dnes na moři protestovaly posádky zhruba šesti desítek francouzských rybářských člunů a britský premiér Boris Johnson se rozhodl povolat námořnictvo kvůli zprávám o tom, že Francouzi plánují důležitý přístav zablokovat. Vojenská plavidla pak vyslala i Paříž. Odpoledne se rybáři vrátili do Francie.
(Celý text)

Temelín zavezl palivo do reaktoru prvního bloku
6. května 2021 10:06

TEMELÍN (ČTK) - Energetici v jaderné elektrárně Temelín zavezli palivo do reaktoru prvního bloku, který je plánovaně odstavený. Zavážení skončilo dnes. Odstávka prvního bloku je v závěrečné třetině, energetici teď připravují zpětnou montáž reaktoru. Další výměna paliva, tentokrát druhého bloku, čeká Temelín při odstávce, jež začne v červenci, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
(Celý text)

Luk zabíjí spolehlivěji a s menším stresem pro zvíře než kulovnice, říká instruktor lovecké lukostřelby Vrága
6. května 2021 07:10

PRAHA (Ekolist) - Když se řekne myslivec, naskočí většině lidí obraz muže s puškou. Pokud projde poslaneckou sněmovnou projednávaná novela mysliveckého zákona, bude možné si myslivce představit i s lukem. O lovu zvěře lukem a šípy jsme si povídali s myslivcem a instruktorem lovecké lukostřelby Alexandrem Vrágou.
(Celý text)

Olomoučtí vědci vyvinuli šumivé tablety s nanočásticemi železa na čištění vody
6. května 2021 02:19

OLOMOUC (ČTK) - Olomoučtí vědci vyvinuli speciální šumivé tablety, které dokážou v rekordním čase vyčistit kontaminovanou vodu. Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění. Tablety vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého. Výsledek jejich výzkumu již chrání evropský patent, informovala ČTK mluvčí CATRIN Martina Šaradinová.
(Celý text)

Podíl slepic chovaných v klecích klesá, nyní jich jsou zhruba tři čtvrtiny
6. května 2021 01:39

PRAHA (ČTK) - Zákazu klecového chovu slepic od roku 2027 se řada velkých i malých chovatelů přizpůsobuje už nyní. Vliv na to má i rozhodnutí obchodních řetězců omezit prodej vajec z těchto chovů. Drůbežáři tak přechází k alternativním systémům, především k volnému ustájení ve voliérách, a podíl slepic chovaných v klecích klesá. V současnosti jde přibližně o tři čtvrtiny slepic v rámci registrovaných chovů, uvedla Martina Lichovníková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
(Celý text)

Německo plánuje snížit do roku 2030 emise o 65 procent
6. května 2021 01:30

BERLÍN (ČTK) - Německo dosáhne uhlíkové neutrality do roku 2045, tedy o pět let dříve, než se očekávalo. Do roku 2030 pak země sníží emise skleníkových plynů o 65 procent v porovnání s rokem 1990. Dnes to na mimořádné tiskové konferenci oznámili sociálnědemokratický vicekancléř Olaf Scholz a jeho stranická kolegyně Svenja Schulzeová, která je ministryní životního prostředí. Nové a ambicióznější cíle musí podpořit ještě konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která je vládním partnerem sociální demokracie (SPD), a o návrhu pak bude v příštím týdnu hlasovat vláda. Podle Scholze má ale koalice jednotný postoj.
(Celý text)

Belgický farmář bezděčně posunul hranici své země s Francií
6. května 2021 01:11

BRUSEL/PAŘÍŽ (ČTK) - Belgický farmář způsobil rozruch, když bezděčně změnil hranici své země s Francií. Zemědělec nedaleko belgické obce Erquelinnes posunul o 2,29 metru hraniční kámen dále na francouzské území. Zřejmě stál v cestě jeho traktoru. Nově vytyčené hranice si všiml místní amatérský historik při procházce lesem. Incident místo mezinárodního pozdvižení vyvolal spíše úsměvy na obou stranách hranice, uvedl server BBC.
(Celý text)

Praha chce do roku 2030 dát na zelená opatření 230 miliard korun
6. května 2021 00:53

PRAHA (ČTK) - Hlavní město by do roku 2030 mělo investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého, pokud chce dostát svému závazku snížit uhlíkovou stopu metropole o 45 procent. Vyplývá to z návrhu klimatické strategie města, který by mělo v nejbližší době schvalovat vedení města a který má ČTK k dispozici. Dokument navrhuje celkem 69 opatření, většinu potřebných peněz chce město získat z evropských fondů.
(Celý text)

Hrádek a Horka na Vysočině nechtějí do pracovní skupiny správy úložišť
6. května 2021 00:51

JIHLAVA (ČTK) - Lokality Hrádek a Horka na Vysočině, které patří mezi čtyři lokality v Česku zvažované pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, nechtějí do lokální pracovní skupiny navržené správou úložišť. Představitelé obcí z obou území na Vysočině ČTK řekli, že do těchto skupin své zástupce nepošlou. Mají za to, že by v těchto skupinách nebyli v jednání se státem rovnoprávnými partnery.
(Celý text)

Olomouckým krajem se toulá polský rys, který neprojevuje obvyklou plachost
5. května 2021 16:41

PRAHA (Ekolist) - V Olomouckém kraji byl v minulých dnech několikrát spatřen rys s telemetrickým obojkem. Zvíře se pohybovalo v blízkosti hranic s Polskem nad obcí Bohdíkov mezi Rudou nad Moravou a Hanušovicemi, následně mezi Raškovem a oborou Počátky, před dvěma dny ho pak zaznamenaly kamery vozidla hlídky městské policie v obci Postřelmov u Zábřeha. Na svých webových stránkách to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Elixír pro rostliny. Co obsahuje a jak jim pomáhá
5. května 2021 16:16

PRAHA (Ekolist) - Využití vermikompostu coby organického hnojiva a prostředku pro zlepšení kvality půdy je známé. Při vermikompostování zároveň vzniká takzvaný žížalí čaj. Tekutina, která se používá jako půdní hnojivo. Ale nejen to.
(Celý text)

Sněmovna projednává nový stavební zákon. K hlasování se dnes nedostala
5. května 2021 14:57

PRAHA (ČTK) - Sněmovna se ani po víc než tříhodinové debatě nedostala k hlasování o schválení nového stavebního zákona. Vrátit se k němu může v pátek. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v úvodním slově označila projednávaný návrh za nejzásadnější zákon, kterým se Sněmovna v tomto volebním období zabývá, a vyzvala k jeho podpoře. Bude to podle ní obrovský krok pro celou ČR. V rozpravě pak zněly hlavně kritické projevy opozičních poslanců, kterým se nelíbí jak vládou navržený hybridní model, tak i model čistě státní stavební správy, kterému dala Sněmovna přednost.
(Celý text)

Policie obdržela písemné vyhotovení znaleckého posudku k otravě Bečvy
5. května 2021 14:35

PRAHA (ČTK) - Policie obdržela písemné vyhotovení znaleckého posudku k zářijové otravě řeky Bečvy. Nyní se jím budou zabývat vyšetřovatelé. Další informace o postupu při prověřování případu ekologické havárie lze ze strany policistů očekávat do konce měsíce, uvedla policie na svém twitteru.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1496 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama