titulní strana > co píší jiní
Otrávila Bečvu DEZA? Jiné výklady nedávají smysl. Úřady zatloukají a klamou
3. listopadu 2020
(Deník Referendum) - Investigace DR dospěla ke třem závěrům. Za prvé: hypotéza o kontaminaci řeky z „rožnovského kanálu“ je smyšlená. Za druhé: kyanid se do řeky dostal v místě, kde je jen jeden průmyslový zdroj. Za třetí: úřady zatloukají a klamou.

Jakub Patočka, Zuzana Vlasatá

Další články:
27. července 2021 07:00
26. července 2021 07:00
23. července 2021 07:00
22. července 2021 12:28
21. července 2021 14:27

Online diskuse
Jen tak se dívat, jak z pole roste les
28. července 2021 05:39

PRAHA (Ekolist) - Vědecké experimenty v terénu obvykle vychází z předem důkladně promyšlených hypotéz, dobře připravené metodiky, jsou podchycené velmi sofistikovaným uspořádáním a realizovány pod bedlivým dozorem, za průběžného sběru dat a dlouhodobého monitoringu. Pro malé pole s ječmenem v Cambridgeshire to neplatilo. V roce 1960 tu na čtyřech hektarech zemědělské půdy vznikla pokusná plocha prostě jen z badatelské zvědavosti.
(Celý text)

Olomoučtí vědci objevili v Panamě dosud nepopsaný druh ropuch rodu Atelopus
28. července 2021 01:58

OLOMOUC (ČTK) - Mezinárodní tým vědců zastoupený i olomouckou přírodovědeckou fakultou objevil v Panamě dosud nepopsaný druh ropuch rodu Atelopus. Stalo se tak při expedicích do nepřístupných oblastí provincie Darién ve východní části země. Ropuchy rodu Atelopus patří mezi nejvýraznější a nejpozoruhodnější skupiny neotropických žab. Zároveň je to jedna z nejohroženějších skupin obojživelníků na světě, neboť v posledních 20 letech byl zaznamenán jejich masivní úbytek. ČTK o tom informovali zástupci Univerzity Palackého (UP).
(Celý text)

Uspět na festivalu Ekofilm chce přes 200 dokumentů o životním prostředí
28. července 2021 01:54

BRNO (ČTK) - Do 47. ročníku mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí Ekofilm přihlásili letos tvůrci 207 dokumentů, přihlášek je o polovinu více než loni. Dramaturgický tým vybere 25 z nich, které postoupí do finálové soutěže, uvedl mluvčí festivalu Vratislav Vozník. Festival se bude v Brně konat ve druhé polovině října. Loni získal hlavní cenu ruský snímek "Losos nerka. Červená ryba".
(Celý text)

Budoucnost prostoru Ralsko na Českolipsku bude řešit nová pracovní skupina
28. července 2021 01:42

RALSKO (ČTK) - Budoucnost bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku bude řešit nová pracovní skupina. Informoval o tom Jan Mikulička, mluvčí Libereckého kraje, který od roku 2007 velkou část pozemků v prostoru vlastní. Ve skupině má své zástupce mimo kraje také ministerstvo zemědělství a obce, zastoupeny jsou i Lesy ČR, které převezmou pozemky v oblasti od Vojenských lesů a statků. Výměna pozemků, kterou v pondělí schválila vláda, by měla pomoci v boji s přemnoženým kůrovcem.
(Celý text)

Voda z požáru mohla kontaminovat Lítožnický rybník a Říčanský potok
28. července 2021 00:26

PRAHA (ČTK) - V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na twitteru o tom informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.
(Celý text)

Hodonínská zoo je po tornádu připravená k otevření, volné ale nejsou cesty
28. července 2021 00:09

HODONÍN (ČTK) - Hodonínská zoo více než měsíc po tornádu zůstává pro návštěvníky uzavřená. Otevřít by přitom mohla, návštěvníci by se do ní ale nedostali, protože příjezdové cesty i parkoviště jsou zaskládané dřevem z okolních poničených lesů. Termín otevření zařízení není znám, řekl ředitel zahrady Martin Krug.
(Celý text)

Aby půda fungovala, musí být živá, říká půdní bioložka Hana Šantrůčková
27. července 2021 18:24

PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Na půdu se často díváme jako na samozřejmost, je tu a vždycky bude. Ale půda je půdou jedině tehdy, když funguje, když se dokáže vlastními silami obnovovat. A k tomu potřebuje být živá. Obývá ji obrovské množství živočichů a mikroorganismů, které svou činností umožňují růst rostlin i recyklaci rostlinného opadu. A jedině zdravá půda v sobě zadrží vodu. O tom, kdo žije v půdě a jak to ovlivňuje to, co vidíme z půdy růst, jsme si povídali s půdní bioložkou Hanou Šantrůčkovou.
(Celý text)

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům
27. července 2021 18:22

ATÉNY (ČTK) - Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které vypukly severovýchodně od řecké metropole. Lidé v oblasti také dostali varování prostřednictvím sms zpráv, aby raději nevycházeli ven a zavřeli okna kvůli kouři z hořících lesů. Další požár vegetace na jihovýchodním předměstí Atén se hasičům už podařilo uhasit, napsala agentura ANA-MPA. Podle ní hasiči za posledních 24 hodin zasahovali v celé zemi u 40 lesních požárů.
(Celý text)

Krokodýl, který utekl v Ostravě, byl nalezen ve sklepě chovatelova domu
27. července 2021 18:20

OSTRAVA (ČTK) - Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl dnes nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. ČTK to řekla policejní mluvčí Eva Michalíková. "Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy," uvedla. Podle informací ČTK je zvíře v dobrém stavu.
(Celý text)

Mláďat sýčků letos ubylo, může za to úbytek hrabošů i chladné jaro
27. července 2021 15:23

PRAHA (ČTK) - Ornitologové letos zatím zaznamenali pouze 48 mláďat sýčka obecného. V loňské vydařené sezoně jich bylo rekordních 95, uvedli zástupci České společnosti ornitologické (ČSO). Podle ornitologů je na vině úbytek hrabošů. Sýčci totiž svá mláďata převážně hraboši živí. Zástupci. Sýček obecný patří v Česku mezi kriticky ohrožené druhy, v zemi žije zhruba stovka párů. Druhu uškodilo i chladné jaro. ČSO proto očekává, že populace sýčků oslabí.
(Celý text)

Vláda odmítla Jurečkův návrh na větší ochranu půdního fondu
27. července 2021 15:20

PRAHA (ČTK) - Vláda odmítla návrh předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na silnější ochranu zemědělského půdního fondu. Negativní stanovisko kabinetu k předloze vyplývá z výsledků jednání zasedání. Předseda lidovců navrhuje mimo jiné zakázat odnětí nejkvalitnější zemědělské půdy pro výstavbu obchodů, továren nebo skladů. Vláda ve stanovisku uvedla, že předpis je totožný s dřívějším návrhem KDU-ČSL, který vláda odmítla již loni v srpnu.
(Celý text)

Přírodovědci objevili v malé rezervaci na Tachovsku 90 lišejníků a vzácné brouky
27. července 2021 11:42

LESNÁ (ČTK) - Přírodovědci objevili v malé příhraniční rezervaci Ostrůvek na Tachovsku 90 druhů lišejníků a dva vzácné brouky. ČTK řekla Zuzana Blažková ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český les, kam nenápadné, těžko přístupné a neprozkoumané území u Lesné patří. Cílem bádání je až v posledních letech, jde o mapování vybraných druhů rostlin a živočichů organizované Agenturou ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Liberecký kraj založil koordinační skupinu pro boj s přemnoženým kůrovcem
27. července 2021 11:39

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj založil koordinační skupinu pro boj s přemnoženým kůrovcem. Lesy na území kraje trápí od roku 2018, aktuálně devastuje nejvíc lesní porosty v Lužických horách na Novoborsku. Přestože kraj až na výjimky není vlastníkem ani hospodářem lesů v oblasti, snaží se v boji s kůrovcem dělat maximum. Koordinační skupina by měla zajistit lepší komunikaci a prosazovat bude také zájmy dotčených samospráv, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).
(Celý text)

Izrael sníží do 2050 emise skleníkových plynů o 85 procent, aby splnil globální cíl
27. července 2021 11:36

JERUZALÉM (ČTK) - Izrael do poloviny století sníží své emise skleníkových plynů proti roku 2015 o 85 procent. Oznámila to izraelská vláda. Závazek je součástí širšího mezinárodního plánu na zmírnění globálního oteplování.
(Celý text)

Poprvé jsme pozorovali šimpanze smrtelně útočit na gorily
27. července 2021 07:25

(Vědátor) - Nikoliv jedno, ale hned dvě smrtelná střetnutí, při nichž šimpanzi napadli gorily, popsala nová studie. Je to vůbec poprvé,co se podařilo tuhle „válku“ mezi primátky reálně pozorovat! A to ačkoliv o možné existenci podobných konfliktů se tušilo…
(Celý text)

V kalifornských řekách za sucha a tepla vymírají lososi, rybáři bijí na poplach
27. července 2021 02:24

SACRAMENTO (ČTK) - Rybáři, kteří se živí lovem lososů na západním pobřeží Spojených států, jsou znepokojeni vymíráním tohoto druhu v kalifornských řekách. Souvisí se zvýšenou teplotou vody a poklesem hladin. V řece Klamath umírají statisíce mladých lososů, na řece Sacramento podle expertů hrozí kvůli mimořádně teplému počasí téměř úplné vyhynutí nové generace ohrožených lososů čavyča. Napsala o tom agentura AP.
(Celý text)

Vědci z ČR a Bavorska zkoumají, jak tlející dřevo posiluje rozmanitost druhů
27. července 2021 01:13

VIMPERK (ČTK) - Vědci zkoumají, jak tlející dřevo v šumavském i bavorském parku posiluje rozmanitost přírodních druhů. Jde o nový česko-bavorský projekt hrazený z prostředků EU. Podle výzkumů z přirozených lesů zanechaných samovolnému vývoji je tlející dřevo nepostradatelnou součástí lesních ekosystémů a je důležité pro zachování druhové rozmanitosti přírody. ČTK to řekl koordinátor projektu za Správu Národního parku Šumava (NPŠ) Jaroslav Červenka. Vyhodnocení projektu bude k dispozici lesním správcům a orgánům ochrany přírody i mimo národní parky.
(Celý text)

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR
27. července 2021 01:02

PCHJONGJANG (ČTK) - Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.
(Celý text)

MZe se podařilo zbrzdit pokles soběstačnosti, nesnížila ale byrokracii, míní zemědělské svazy
27. července 2021 00:45

PRAHA (ČTK) - Současná vláda zvládla výskyt afrického moru prasat a dobře vyjednává podmínky pro zemědělce po startu nové zemědělské politiky po roce 2022, hodnotí aktivity ministerstva zemědělství velké svazy. Naopak jim vadí, že nebyl přijat legislativně dotažený fond těžko pojistitelných rizik a že se nezvyšují podíly prodávaných českých potravin. Soukromým zemědělcům vadí, že resort vedený Miroslavem Tomanem (ČSSD) podporuje velké společnosti.
(Celý text)

Lidé z rodinných domů v Pardubicích třídí biodpad poctivě, na sídlištích se to zatím nedaří
27. července 2021 00:38

PARDUBICE (ČTK) - V Pardubicích je 4000 domácností, které třídí bioodpad. Jejich počet od roku 2007, kdy město možnost zavedlo, každoročně stoupá. Třídit zelený odpad mohou hlavně lidé z rodinných domů, uvedla radnice v tiskové zprávě. Radnice se snaží třídění propagovat, kontejnery na bioodpad jsou na sídlištích Slovany a Dubina. Pardubice mají asi 90 000 obyvatel. Pilotní projekt na sídlišti Dubina se zatím nedaří. Lidé hází do hnědých kontejnerů odpadky, které tam nepatří. ČTK to řekl výkonný ředitel SMP - Odpady Jiří Strouhal.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1547 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama