titulní strana > co píší jiní
Tendr na Dukovany: vnitro a tajné služby varují před firmami z Ruska a Číny. Hrozí vydíratelnost Česka
19. listopadu 2020
(iRozhlas) - Radiožurnál získal klíčový dokument - připomínky ministerstva vnitra a tajných služeb k dokumentaci tendru na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Nedoporučují vybírat Čínu a Rusko.

Zdeňka Trachtová

Další články:
27. listopadu 2021 08:00
26. listopadu 2021 08:00
25. listopadu 2021 08:00
24. listopadu 2021 11:10
24. listopadu 2021 08:30

Online diskuse
Římané Durbe a Tummei praží kávu jen s pomocí slunce, bez elektřiny a plynu
27. listopadu 2021 01:35

ŘÍM (ČTK) - Dva inženýři z Říma vynalezli pražírnu kávy, v níž nepotřebují elektřinu ani plyn a jsou schopni za hodinu upražit i 50 kilogramů kávových zrn. Antonio Durbe a Daniele Tummei strávili zdokonalováním svého zařízení využívajícího sluneční energii šest let, napsala agentura AP.
(Celý text)

Statek na Českolipsku je podle Hnutí DUHA příkladem správného zemědělství
27. listopadu 2021 01:21

RAČINĚVES (ČTK) - Statek Vodňanský v Blíževedlech na Českolipsku je podle ekologického Hnutí DUHA příkladem správného zemědělství. Farmáři tam hospodaří zhruba na 300 hektarech a snaží se na menších polích pěstovat různé plodiny. Mezi jednotlivými plochami nechávají dostatečný prostor pro drobnou zvěř, hmyz a ptáky, a to za pomoci neprodukčních krajinných prvků, jako jsou remízky. Zemědělský expert hnutí Martin Střelec ČTK řekl, že takových oblastí je v ČR kolem jednoho procenta. Většina vypadá podobně jako v Račiněvsi na Litoměřicku, kde se sice zemědělci drží požadavků Evropské unie, avšak třeba prostor pro faunu je velmi malý.
(Celý text)

Průkopník ekologické fotografie Sikula vystavuje v ostravské galerii
27. listopadu 2021 01:14

OSTRAVA (ČTK) - Průkopník ekologické a krajinářské fotografie Petr Sikula vystavuje v ostravské galerii Fiducia. Výstava nazvaná Krajina, Ostrava představuje celoživotní průřez tvorbou autora, který letos oslavil osmdesáté narozeniny. Výstava potrvá do 14. prosince. ČTK to za organizátory řekla Ilona Rozehnalová.
(Celý text)

Radnice ve Žďáru nad Sázavou nechala ulicích vysázet 384 nových stromů
27. listopadu 2021 01:03

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - V ulicích Žďáru nad Sázavou by mělo do konce měsíce začít růst 384 nových stromů. Město si u odborné firmy objednalo obnovu stromořadí ve 12 lokalitách. Nově se tam sázejí jilmy, javory, lípy, sakury, duby a další druhy dřevin. Zkraje letoška v těchto místech pracovníci odstranili přes sto nemocných nebo poškozených stromů, desítky dalších ošetří. Na projekt za víc než pět milionu korun dostala radnice dotaci.
(Celý text)

Novozélandští manželé vykopali na své zahradě téměř osmikilový brambor
27. listopadu 2021 01:01

CANBERRA (ČTK) - Pravděpodobně největší brambor světa o hmotnosti téměř osm kilogramů vypěstovali na své zahradě na Novém Zélandu manželé Colin and Donna Craigovi-Brownovi. Dosavadním rekordmanem zaznamenaným v Guinnessově knize rekordů je brambor vykopaný v roce 2011 v Británii, který vážil 4,99 kilogramu.
(Celý text)

Hraboši ohryzávají kůru stromů nejen v zimě, ale i v létě. Příčinou jsou suché zimy
26. listopadu 2021 16:59

BRNO (ČTK) - Lesníci se stále častěji potýkají s tím, že hraboši ohryzávají kůru stromů nejenom v zimě, kdy je nedostatek jiné potravy, ale také během vegetační sezony. Vysvětlení pro dříve neobvyklé chování dosud chybělo. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumali jev několik let na Drahanské vrchovině a v Nízkém Jeseníku. Zjistili, že za letními škodami stojí nejenom přemnožení hrabošů, ale také klimatická změna, suché zimy a jejich následky, informoval ČTK mluvčí školy Filip Vrána.
(Celý text)

Krnovský památný buk starý až 200 let čekají tahové zkoušky
26. listopadu 2021 16:51

KRNOV (ČTK) - Dendrologové otestují až 200 let starý památný buk rostoucí na náměstí Míru v Krnově, jehož kořenový systém napadl škůdce. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Zkoušky by odborná firma měla provést ještě letos.
(Celý text)

Tesla stáhla žádost o státní dotaci na svůj závod na baterie u Berlína
26. listopadu 2021 16:37

BRUSEL (ČTK) - Společnost Tesla stáhla žádost o státní dotaci na svůj závod na baterie do aut, který buduje nedaleko Berlína, u své první evropské továrny na elektromobily. Informovala o tom americká automobilka a dodala, že plány na výstavbu se nezměnily. Evropská unie v lednu schválila plán, který zahrnoval poskytnutí státní podpory společnostem Tesla, BMW a dalším. Brusel tak chtěl podpořit výrobu baterií pro elektromobily a pomoci bloku omezit dovoz z Číny, která je lídrem v tomto odvětví.
(Celý text)

Hnutí Duha kritizuje podmínky dotace na tzv. spravedlivou transformaci uhelných regionů
26. listopadu 2021 16:31

PRAHA (ČTK) - Hnutí Duha kritizuje podmínky v první výzvě na žádosti o dotace v souvislosti s takzvanou spravedlivou transformací, která má pomoci uhelným regionům vyrovnat se s ukončením těžby. Celkem 35 velkých podniků a strategických projektů krajů, měst a univerzit může získat až 90 procent ze státního rozpočtu na projektovou přípravu. Podle hnutí jde o bezprecedentní podporu, jiné projekty pro energetickou transformaci tak velkou podporu nemají. Nová vláda by měla přezkoumat efektivitu takto vysoké dotace, sdělilo dnes hnutí ČTK v tiskové zprávě. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) míří do předprojektové přípravy z důvodu, aby se nemusely vracet peníze.
(Celý text)

Temelín i Dukovany dodržují podle auditu mezinárodní ekologické normy
26. listopadu 2021 16:28

TEMELÍN (ČTK) - Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí. Tímto závěrem skončila mezinárodní kontrola auditorů společnosti Det Norske Veritas. Temelín má ekologický certifikát od roku 2004, Dukovany od roku 2001. Jak elektrárny plní požadavky, se každý rok prověřuje při dílčích auditech, sdělil ČTK temelínský mluvčí Marek Sviták.
(Celý text)

Jihomoravský kraj a Vysočina budou detailně měřit benzoapyren v ovzduší
26. listopadu 2021 11:03

BRNO (ČTK) - Kraje Jihomoravský a Vysočina začnou příští rok v lednu detailně měřit na desítkách míst obsah aromatických uhlovodíků v ovzduší. Jde především o rakovinotvorný benzoapyren. Cílem je během dvou topných a jedné netopné sezony získat dosud neexistující data a vytvořit akční plán pro zlepšení stavu ovzduší, řekl při představení jihomoravské části projektu náměstek hejtmana Lukáš Dubec (Piráti). Kraje na projektu spolupracují s Centrem dopravního výzkumu (CDV), které zajišťuje sběr dat, na jejichž základě poté sestaví plán. Má být připravený k uvedení do praxe v roce 2024.
(Celý text)

Cena emisních povolenek v EU vystoupila na nový rekord nad 75 eury
26. listopadu 2021 10:38

BRUSEL (ČTK) - Cena emisních povolenek v Evropské unii se vyšplhala na nové maximum nad 75 eury (více než 1900 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami byl v EU zaveden v roce 2005 a růst jejich ceny z posledních měsíců je jedním z faktorů, které přispívají ke zdražování energií.
(Celý text)

V Karlových Varech při lovu přemnožených divočáků skolili dva kusy
26. listopadu 2021 10:36

KARLOVY VARY (ČTK) - Dvě divoká prasata zastřelili účastníci lovu na přemnoženou černou zvěř v Kalových Varech. Zvířata, která stále více škodí v zahradách a pouští se už i do vnitřních částí města, lovci od rána naháněli kolem obory Svatý Linhart a u Vítkovy hory. Dopoledne skolili dva kusy, odpoledne sice narazili na další divoká prasata, ale zastřelit se je nepodařilo. Po skončení mimořádné akce to ČTK řekl ředitel Lázeňských lesů Stanislav Dvořák.
(Celý text)

Neuvážený nárůst biopolí může vést k rozpadu trhu s biopotravinami, varuje svaz
26. listopadu 2021 01:42

PRAHA (ČTK) - Technokratické zvyšování ploch v ekologickém zemědělství by mohlo zapříčinit rozpad trhu s biopotravinami, varuje Zemědělský svaz ČR. Pokud nebude dostatečně vysoká poptávka, klesly by ceny a byli by ohroženi stávající producenti, uvedl předseda svazu Martin Pýcha ke koaliční smlouvě nastupující vlády. Ta počítá, stejně jako evropská strategie Farm to Fork (Od zemědělce ke spotřebiteli) s tím, že se do roku 2030 přesune čtvrtina zemědělské půdy do ekologického režimu.
(Celý text)

ECB: Banky v eurozóně neplní cíle v oblasti klimatických rizik
26. listopadu 2021 01:40

FRANKFURT NAD MOHANEM (ČTK) - Žádná z velkých bank v eurozóně nesplňuje očekávání Evropské centrální banky (ECB) v oblasti klimatických a environmentálních rizik. Většina věřitelských institucí, na které ECB dohlíží, zatím nepředložila konkrétní plány, které by ukazovaly, jak změní své strategie s ohledem na klimatické změny. ECB to uvedla ve své zprávě a zároveň vyzvala k urychlení kroků, které by splnily její očekávání.
(Celý text)

Elektrárna Chvaletice získala výjimku z emisních limitů. Greenpeace se chce odvolat
26. listopadu 2021 01:15

CHVALETICE (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice pro oxidy dusíku a rtuť stanovenou na šest let. ČTK to řekl mediální zástupce elektrárny Petr Dušek. Ekologická organizace Greenpeace, která proti výjimce dlouhodobě protestuje, se chce proti rozhodnutí odvolat.
(Celý text)

Královéhradecký kraj vyplatí chovatelům první dotace na ochranu před vlky
26. listopadu 2021 01:06

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Královéhradecký kraj vyplatí chovatelům první dvě dotace v souhrnné výši přes půl milionu korun na vybudování plotů proti vlkům. Kraj tím chce pomoci chovatelům při ochraně stád. V dotačním programu má kraj připravené tři miliony korun. Stát ztráty kompenzuje chovatelům podle zákona, ale od letošního srpna na opatření k ochraně stád nepřispívá. Jinou než krajskou možnost dotace pro budování plotů tak chovatelé zatím nemají, uvedlo hejtmanství.
(Celý text)

Liberečtí zastupitelé dnes schválili převod majetku zoo a botanické na kraj
26. listopadu 2021 00:41

LIBEREC (ČTK) - Liberečtí zastupitelé schválili převod majetku zoo a botanické zahrady v účetní hodnotě přes 700 milionů korun na Liberecký kraj. Naopak darem získá radnice dva domovy seniorů na Františkově a ve Vratislavicích v účetní hodnotě zhruba za půl miliardy korun. Proti této směně byla opozice. Vadí ji zejména, že město přijde o zoo, jež je označovaná za rodinné stříbro Liberce. Schválený převod majetku završil dohodu města s krajem, že si vymění zřizovatelská práva ke čtyřem organizacím. Od 1. ledna 2021 bude nejstarší zoo a nejstarší botanická zahrada v zemi patřit pod kraj, naopak město bude provozovat oba domovy seniorů pro 300 klientů.
(Celý text)

Zaniklé obce v prostoru Ralsko připomíná alej původních odrůd jabloní a hrušní
25. listopadu 2021 14:45

RALSKO (ČTK) - V geoparku Ralsko vznikla nová Alej vzpomínek. Připomíná zaniklé obce bývalého vojenského prostoru v Ralsku na Českolipsku. Jabloně a hrušně naroubované původními odrůdami, které přežily jako připomínka někdejšího osídlení. vysadili zaměstnanci geoparku a dobrovolníci.
(Celý text)

V pražské zoo se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného
25. listopadu 2021 14:44

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného, na svět přišlo v noci na sobotu. Podle zoo jde o teprve čtvrté mládě tohoto primáta narozené v Česku. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije necelých 2000 dospělých jedinců, uvedla zoo.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1617 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama