titulní strana > co píší jiní
Tisíce let staré lesy v Krušných horách padají k zemi
28. dubna 2021 07:00
() - V Krušných horách se nám dodnes dochovaly původní bukové lesy, které dříve pokrývaly téměř polovinu území dnešní České republiky. Vzácné bukové lesy jsou tisíce let staré. Přežily středověké žďáření, nadvládu Habsburků, velkou průmyslovou revoluci, první republiku, protektorát, komunistický režim, plán na velké vyuhlení severních Čech i kyselé deště. A nyní o ně přicházíme jen kvůli zisku několika sobeckých jednotlivců, protože nejsme schopni zajistit jejich ochranu.

Když jedete z Horního Jiřetína na zámek Jezeří nebo po silnici do Nové Vsi v Horách, stoupáte do příkrého, kopce, který je všude porostlý starým, přímo pohádkovým lesem. Místní květnaté a acidofilní bučiny jsou natolik unikátní a cenné, že byly zapsány do sítě evropsky významných lokalit Natura 2000 – Východní Krušnohoří. Jsou domovem pro řadu vzácných rostlin i živočišných druhů. Mezi chráněné a vzácné druhy, které se v oblasti vyskytují, patří ptáci sokol stěhovavý, holub doupňák, lejsek malý, jestřáb lesní či strakapoudi, brouci jako roháč obecný, páchník hnědý nebo evropsky významný druh kovaříka fialového a mnoho dalších. Přesto dnes bukové lesy mizí před očima a kompetentní orgány této zkáze zatím jen nečinně přihlížejí.

Historická krajina pod zámkem Jezeří s Komořanským jezerem v 19. století.
Historická krajina pod zámkem Jezeří s Komořanským jezerem v 19. století.
Zdroj | archiv Oblastního muzea v Mostě

Kdo někdy navštívil tento kout severních Čech, dobře ví, že místní krajinu dlouhá desetiletí drancujeme a devastujeme kvůli povrchové těžbě uhlí. Nebylo tomu tak vždy. Kdysi se v rovinaté krajině pod starobylým zámkem Jezeří nacházelo Komořanské jezero, které dalo zámku jméno, a spolu s ním i různé ostrůvky a mokřady. A také políčka a ovocné sady. Takový náš malý český ráj, který zmizel kvůli umělému vysoušení krajiny a kvůli těžbě uhlí. Místní řeka Bílina, která se tudy volně vinula, byla svedena do potrubí. Na dohled od uhelné jámy ale přesto dodnes najdeme nádhernou přírodu, protože místní bukové lesy dodnes odolaly. Ale na jak dlouho?

Ikonický pohled na měsíční krajinu uhelného velkolomu ČSA přes zámek Jezeří teď doplňují vyskládané klády z pokácených stromů.
Ikonický pohled na měsíční krajinu uhelného velkolomu ČSA přes zámek Jezeří teď doplňují vyskládané klády z pokácených stromů.
Zdroj | Greenpeace

Od podzimu jsme v Greenpeace mapovali jeden odstrašující příklad, který by měl posloužit jako budíček a přinutit úředníky a politiky k akci. Na základě našich informací na celé ploše, kterou vlastní firma I. H. Farm, probíhá intenzivní holosečné kácení, včetně kácení cenných stromů starších 100 let, a výsadba nevhodných a nepůvodních dřevin, především smrku. To vede k devastaci celé lokality. Absurdní je, že firmu I. H. Farm ovládá rodina uhlobarona Pavla Tykače (podle výpisu z obchodního rejstříku je jednatelkou firmy Olga Chabr Grillová, nevlastní dcera Pavla Tykače), který dlouhá léta usiloval o rozšíření zdejšího uhelného dolu a zničení města Horní Jiřetín. Když se mu nepodařilo místním lidem zničit jejich domovy úplně, ničí jeho rodina alespoň lesy, které je obklopují a k nimž se váží jejich vzpomínky.

Hlavní důvody, proč je chování majitele nepřijatelně

1. Způsob kácení – firma I. H. Farm kácí tzv. holosečí, což znamená, že lesníci vykácí všechny stromy ve vybrané části lesa. Na místě tak zůstane otevřená paseka, kde chybí vzrostlé stromy. To vede k vyšší erozi na svazích hor, v létě paseky sálají teplem což ohrožuje sazenice budoucího lesa i další rostliny a zvířata.

2. Náhrada lesa nepůvodními sazenicemi – většina vykáceného lesa je nahrazována nepůvodním smrkem. Tím se ničí unikátní struktura krajiny bučin, souvislý bukový les, který je chráněn právě pro svou rozlehlost, mizí. Sázení smrku je zároveň spojeno s obrovským rizikem poničení těchto lesů v průběhu jejich růstu. V ČR mizí smrkové lesy kvůli suchu, kůrovci a dopadů klimatické změny. Pravděpodobnost, že se smrkové lesy dožijí plného věku je minimální.

Za posledních 10 let vlastník lesa mohl za vykácené dřevo dostat až 170 milionů korun. Zdá se to jako ohromná částka, ale pro rodinu miliardáře Pavla Tykače jsou to drobné. Podle informací z médií dali jen za terénní úpravy a stavbu rodinné vily na pražských Vinohradech třikrát tolik. Hodnota vzácných bučin na úpatí Krušných hor je přitom nevyčíslitelná.

Vytěžené kmeny.
Vytěžené kmeny.
Zdroj | Greenpeace

Kácení vzácných lesů u Horního Jiřetína

Proto jsme podali podnět k České inspekci životního prostředí, aby nešetrné lesnické zásahy prošetřila a zastavila. Po Ústeckém kraji a Ministerstvu životního prostředí požadujeme, aby bezodkladně zajistily ochranu místní unikátní přírody a vyhlásily zde bezzásahové chráněné území.

Ideální by ovšem bylo, kdyby úředníci a politici nezůstali jen u vyhlášení jednoho chráněného území, ale začali ochranu nejen bukových lesů, ale i rašelinišť, bezlesí a dalších hodnotných území v Krušných horách řešit komplexně. Velká pohoří mají u nás v republice až na výjimky zajištěnou plošnou ochranu. Krušné hory jsou ale právě tou výjimkou, přestože by si tamní úžasná příroda větší ochranu určitě zasloužila.

Připojte se k záchraně unikátních bučin Krušných hor u Horního Jiřetína!

Lukáš Hrábek

Další články:
6. května 2021 14:30
6. května 2021 10:44
5. května 2021 07:00
4. května 2021 09:15
30. dubna 2021 08:56

Online diskuse
Ještě neznáte produkty neutrální k životnímu prostředí? Seznamte se s řadou Pro Climate
6. května 2021 15:46

() - Novinkou v prodejnách dm jsou produkty řady Pro Climate, které jsou jedinečné svým pojetím šetrnosti k životnímu prostředí. Odborníci z Technické univerzity v Berlíně pomohli společnosti dm s výpočtem environmentálních nákladů spjatých s jejich výrobou a likvidací. Ty byly následně pečlivě analyzovány, sníženy a kompenzovány v pěti oblastech životního prostředí: klimatická změna, eutrofizace, okyselování, oxidační smog a narušování ozonové vrstvy.
(Celý text)

V Kalifornii objevili sekvojovec stále ještě doutnající po požáru z loňského roku
6. května 2021 14:20

LOS ANGELES (ČTK) - Správci amerického národního parku Sequoia, který je domovem proslulých sekvojovců obrovských, narazili na jeden z těchto masivních stromů, který stále doutnal po požáru, jež oblast sužoval od loňského srpna do prosince. Odborníci to považují za známku toho, že v oblasti nadále panuje nebývalé sucho, a varují před nastupující sezonou požárů. Ta by podle nich mohla být stejně ničivá jako ta loňská, při níž přišlo o život 33 lidí a jen v Kalifornii při ní lehla popelem oblast o rozloze přes 17 000 kilometrů čtverečních, nejvíce v historii amerického státu.
(Celý text)

Nový portál Společně udržitelně propojuje svět byznysu a udržitelnosti
6. května 2021 12:43

() - Nový web Společně udržitelně nabízí poradenství v oblasti financování i inspiraci, která firmám pomůže se zorientovat v udržitelných inovacích.
(Celý text)

O možnost odstřelit bizona u amerického Velkého kaňonu má zájem 45 000 lidí
6. května 2021 12:13

WASHINGTON (ČTK) - Více než 45 000 lidí se přihlásilo do loterie, přes niž federální správa amerických parků (NPS) vybírá dvanáct lovců, kteří dostanou unikátní příležitost zastřelit divoce žijícího bizona na severním okraji národního parku kolem Velkého kaňonu (Grand Canyon). Správa tvrdí, že populace zvířat vážících i přes 900 kilogramů roste, a ona tak pošlapávají archeologická naleziště a znečišťují vodní zdroje. Proto je podle správy nutné snížit jejich počty.
(Celý text)

V pražské zoo se letos narodilo 272 mláďat, nejmladší mají několik dnů
6. května 2021 12:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě od začátku roku přišlo na svět 272 mláďat. Těm nejmladším je jen pár dnů a narodila se samicím tapíra jihoamerického a vzácného pekariho Wagnerova. O něco starší, dvoutýdenní, jsou dvě mláďata jeřába mandžuského. Zvířata lze pozorovat ve venkovních expozicích, které se otevřely pro návštěvníky v polovině dubna po čtyřměsíční uzavírce dané vládními opatřeními kvůli šíření nemoci covid-19.
(Celý text)

Lichtenštejnský princ zastřelil patrně největšího medvěda v Rumunsku
6. května 2021 10:12

BUKUREŠŤ (ČTK) - Lichtenštejnský princ zastřelil při lovu "největšího" medvěda v Rumunsku. Podle agentury AFP o tom informovaly dvě nevládní organizace, které se zabývají ochranou přírody. Případ vyšetřuje rumunská policie.
(Celý text)

Británie vyslala k Jersey dvě vojenské lodě kvůli sporu s Francií o rybolov
6. května 2021 10:10

LONDÝN (ČTK) - Británie a Francie vyslaly k ostrovu Jersey v Lamanšském průlivu svá vojenská hlídková plavidla kvůli sporu o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. U přístavu St. Helier dnes na moři protestovaly posádky zhruba šesti desítek francouzských rybářských člunů a britský premiér Boris Johnson se rozhodl povolat námořnictvo kvůli zprávám o tom, že Francouzi plánují důležitý přístav zablokovat. Vojenská plavidla pak vyslala i Paříž. Odpoledne se rybáři vrátili do Francie.
(Celý text)

Temelín zavezl palivo do reaktoru prvního bloku
6. května 2021 10:06

TEMELÍN (ČTK) - Energetici v jaderné elektrárně Temelín zavezli palivo do reaktoru prvního bloku, který je plánovaně odstavený. Zavážení skončilo dnes. Odstávka prvního bloku je v závěrečné třetině, energetici teď připravují zpětnou montáž reaktoru. Další výměna paliva, tentokrát druhého bloku, čeká Temelín při odstávce, jež začne v červenci, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
(Celý text)

Luk zabíjí spolehlivěji a s menším stresem pro zvíře než kulovnice, říká instruktor lovecké lukostřelby Vrága
6. května 2021 07:10

PRAHA (Ekolist) - Když se řekne myslivec, naskočí většině lidí obraz muže s puškou. Pokud projde poslaneckou sněmovnou projednávaná novela mysliveckého zákona, bude možné si myslivce představit i s lukem. O lovu zvěře lukem a šípy jsme si povídali s myslivcem a instruktorem lovecké lukostřelby Alexandrem Vrágou.
(Celý text)

Olomoučtí vědci vyvinuli šumivé tablety s nanočásticemi železa na čištění vody
6. května 2021 02:19

OLOMOUC (ČTK) - Olomoučtí vědci vyvinuli speciální šumivé tablety, které dokážou v rekordním čase vyčistit kontaminovanou vodu. Přípravek na bázi nanočástic železa je určený zejména pro likvidaci ekologických havárií; z vodného prostředí velmi rychle dokáže odstranit například šestimocný chrom, arzen, herbicidy, pesticidy i další znečištění. Tablety vyvinuli vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN) Univerzity Palackého. Výsledek jejich výzkumu již chrání evropský patent, informovala ČTK mluvčí CATRIN Martina Šaradinová.
(Celý text)

Podíl slepic chovaných v klecích klesá, nyní jich jsou zhruba tři čtvrtiny
6. května 2021 01:39

PRAHA (ČTK) - Zákazu klecového chovu slepic od roku 2027 se řada velkých i malých chovatelů přizpůsobuje už nyní. Vliv na to má i rozhodnutí obchodních řetězců omezit prodej vajec z těchto chovů. Drůbežáři tak přechází k alternativním systémům, především k volnému ustájení ve voliérách, a podíl slepic chovaných v klecích klesá. V současnosti jde přibližně o tři čtvrtiny slepic v rámci registrovaných chovů, uvedla Martina Lichovníková z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.
(Celý text)

Německo plánuje snížit do roku 2030 emise o 65 procent
6. května 2021 01:30

BERLÍN (ČTK) - Německo dosáhne uhlíkové neutrality do roku 2045, tedy o pět let dříve, než se očekávalo. Do roku 2030 pak země sníží emise skleníkových plynů o 65 procent v porovnání s rokem 1990. Dnes to na mimořádné tiskové konferenci oznámili sociálnědemokratický vicekancléř Olaf Scholz a jeho stranická kolegyně Svenja Schulzeová, která je ministryní životního prostředí. Nové a ambicióznější cíle musí podpořit ještě konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která je vládním partnerem sociální demokracie (SPD), a o návrhu pak bude v příštím týdnu hlasovat vláda. Podle Scholze má ale koalice jednotný postoj.
(Celý text)

Belgický farmář bezděčně posunul hranici své země s Francií
6. května 2021 01:11

BRUSEL/PAŘÍŽ (ČTK) - Belgický farmář způsobil rozruch, když bezděčně změnil hranici své země s Francií. Zemědělec nedaleko belgické obce Erquelinnes posunul o 2,29 metru hraniční kámen dále na francouzské území. Zřejmě stál v cestě jeho traktoru. Nově vytyčené hranice si všiml místní amatérský historik při procházce lesem. Incident místo mezinárodního pozdvižení vyvolal spíše úsměvy na obou stranách hranice, uvedl server BBC.
(Celý text)

Praha chce do roku 2030 dát na zelená opatření 230 miliard korun
6. května 2021 00:53

PRAHA (ČTK) - Hlavní město by do roku 2030 mělo investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého, pokud chce dostát svému závazku snížit uhlíkovou stopu metropole o 45 procent. Vyplývá to z návrhu klimatické strategie města, který by mělo v nejbližší době schvalovat vedení města a který má ČTK k dispozici. Dokument navrhuje celkem 69 opatření, většinu potřebných peněz chce město získat z evropských fondů.
(Celý text)

Hrádek a Horka na Vysočině nechtějí do pracovní skupiny správy úložišť
6. května 2021 00:51

JIHLAVA (ČTK) - Lokality Hrádek a Horka na Vysočině, které patří mezi čtyři lokality v Česku zvažované pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, nechtějí do lokální pracovní skupiny navržené správou úložišť. Představitelé obcí z obou území na Vysočině ČTK řekli, že do těchto skupin své zástupce nepošlou. Mají za to, že by v těchto skupinách nebyli v jednání se státem rovnoprávnými partnery.
(Celý text)

Olomouckým krajem se toulá polský rys, který neprojevuje obvyklou plachost
5. května 2021 16:41

PRAHA (Ekolist) - V Olomouckém kraji byl v minulých dnech několikrát spatřen rys s telemetrickým obojkem. Zvíře se pohybovalo v blízkosti hranic s Polskem nad obcí Bohdíkov mezi Rudou nad Moravou a Hanušovicemi, následně mezi Raškovem a oborou Počátky, před dvěma dny ho pak zaznamenaly kamery vozidla hlídky městské policie v obci Postřelmov u Zábřeha. Na svých webových stránkách to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Elixír pro rostliny. Co obsahuje a jak jim pomáhá
5. května 2021 16:16

PRAHA (Ekolist) - Využití vermikompostu coby organického hnojiva a prostředku pro zlepšení kvality půdy je známé. Při vermikompostování zároveň vzniká takzvaný žížalí čaj. Tekutina, která se používá jako půdní hnojivo. Ale nejen to.
(Celý text)

Sněmovna projednává nový stavební zákon. K hlasování se dnes nedostala
5. května 2021 14:57

PRAHA (ČTK) - Sněmovna se ani po víc než tříhodinové debatě nedostala k hlasování o schválení nového stavebního zákona. Vrátit se k němu může v pátek. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v úvodním slově označila projednávaný návrh za nejzásadnější zákon, kterým se Sněmovna v tomto volebním období zabývá, a vyzvala k jeho podpoře. Bude to podle ní obrovský krok pro celou ČR. V rozpravě pak zněly hlavně kritické projevy opozičních poslanců, kterým se nelíbí jak vládou navržený hybridní model, tak i model čistě státní stavební správy, kterému dala Sněmovna přednost.
(Celý text)

Policie obdržela písemné vyhotovení znaleckého posudku k otravě Bečvy
5. května 2021 14:35

PRAHA (ČTK) - Policie obdržela písemné vyhotovení znaleckého posudku k zářijové otravě řeky Bečvy. Nyní se jím budou zabývat vyšetřovatelé. Další informace o postupu při prověřování případu ekologické havárie lze ze strany policistů očekávat do konce měsíce, uvedla policie na svém twitteru.
(Celý text)

Na výsledky posudku k otravě řeky Bečvy je jednatel rybářů zvědavý
5. května 2021 13:47

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Na výsledek znaleckého posudku týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy je jednatel severomoravských rybářů Rostislav Trybuček zvědavý. Věří, že se podaří najít konkrétního viníka. Zároveň ho mrzí, že se původce havárie dosud nepřiznal. Posudek, který je pro prověřování případu policií klíčový, dokončil soudní znalec Jiří Klicpera před několika dny. Server iDNES.cz v úterý uvedl, že posudek podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, její ředitel Oldřich Havelka to odmítl.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1496 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama