titulní strana > co píší jiní
Evropa se zbláznila do zachytávání a ukládání oxidu uhličitého
23. července 2021 07:00
() - Norsko, Island, Nizozemsko, Skotsko a CCS. To není itinerář pro náročnou pocovidovou dovolenou s čerpáním pohonných hmot pomocí známé tankovací karty. Je to výčet evropských zemí, které v posledních letech mohutně pokročily v zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Technologii, která je klíčová pro uskutečnění Zelené dohody a splnění ambiciózních klimatických cílů. Zvu vás na přehlídku evropských projektů a, aby to nebyla nebyla nuda, budu vám ji vyprávět jako fascinující příběh o vikingských lodích, zeleném rotterdamském přístavu, specialitě islandské kuchyně a skotském intergalaktickém telefonu.

Výraz Longship až donedávna označoval pověstné dlouhé lodě, kterými bájní Vikingové brázdili půl Evropy. Vloni pod tímto názvem Norové představili obří CCS projekt, který má ambici dosáhnout alespoň v obchodní rovině podobných úspěchů: Cílem je zřídit první „otevřenou“ platformu pro ukládání CO2, kterou budou moci využívat i ostatní evropské země, především Švédsko, Dánsko, Německo, Nizozemsko, Belgie či Francie. Nejde o žádné překvapení, protože Norsko je dlouhodobě evropským lídrem v CCS, ostatně už čtvrt století ukládá ročně zhruba milion tun CO2. Země pochopitelně využívá toho, že může využít vhodné geologické struktury v Severním moři. I tak však dosáhne aktuální investice gigantických rozměrů. Norský parlament na projekt uvolnil v přepočtu 43 miliardy Kč. Protože výstavba potrvá 3 roky, provoz bude zahájen nejdříve v roce 2024.

Ještě více rozevřela státní pokladu nizozemská vláda, která chce nasypat v přepočtu přes 50 miliard Kč do jednoho z největších CCS projektů na světě. Největší evropský námořní přístav v Rotterdamu, proslulý svými závody a rafinériemi, sníží emise zhruba o 10 %. Ropní giganti jako Shell či Exxon totiž plánují zachycovat emise oxidu uhličitého na zdrojích emisí v oblasti přístavu a ukládat je do prázdných plynových polí v Severním moři. Největší překážkou projektu bylo až dosud nedostatek financí. To díky státní podpoře nyní padlo a zařízení by mělo být uvedeno do provozu v roce 2024.

Zní to jako tajný kuchařský recept. Zachycený CO2 promíchejte s vodou a vstřikujte do čediče několik set metrů pod zemí. Z kamene se v důsledku působení kyselé vody uvolní minerály jako vápník či hořčík, které na sebe navážou CO2. Vznikne tak nová, uhličitanová hornina a ta vyplní volný prostor v pórovitém čediči. Proces odstranění skleníkového plynu z atmosféry je dokončen. Na tomto principu je založen projekt Carbfix na Islandu, který se rozvíjí už 15 let. Letos se začíná stavět nové úložiště nedaleko Reykjavíku. Příští rok jsou v plánu první vrty a v polovině 20. let uvedení do provozu. V roce 2030 přesáhne celková kapacita tři miliony tun ročně, a to nejen z Islandu, ale pravděpodobně i z Velké Británie či kontinentální Evropy. Přepravu plynu bude v konečné fázi zajišťovat šest lodí.

Technologie CCS
Technologie CCS
Zdroj | Gasnova SF

Zatímco většina CCS projektů spočívá v zachycení CO2 v průmyslovém či energetickém zdroji, ve Skotsku se rodí velké zařízení na zachytávání CO2 přímo ze vzduchu, první svého druhu v Evropě. Když si prohlédnete vizualizace kanadské společnosti Carbon Engineering, padne vám čelist. Obří hradba jímacích přístrojů připomíná intergalaktický telefon ze sci-fi filmů. Místo komunikace s mimozemšťany se tu však bude z atmosféry odčerpávat každoročně až milion tun CO2. Projekt počítá s uvedením do provozu do roku 2026.

Na konci června schválily Evropský parlament a Evropská rada návrh Evropského klimatického zákona, a posvětily tak cíl snížení emisí CO2 v EU o 55 % do roku 2030. Na začátku července se cena za vypuštění jedné tuny emisí CO2 přiblížila k dosud bezprecedentní hranici 60 eur. Ať už si o dekarbonizačním úsilí EU myslíme cokoliv, jedno nelze popřít. Snížení emisí CO2 a naplnění klimatických cílů přestává být v Evropě smělou vizí a začíná být komerční realitou.

A je to velmi dobrá zpráva, protože to znamená, že Evropa nechce rezignovat na výrobu oceli, cementu a dalších klíčových emisně náročných materiálů ani na těžbu potřebných surovin. Vše nasvědčuje tomu, že navzdory ambiciózní klimatické politice odmítáme rezignovat na soběstačnost a domácí výrobu a vydat evropskou ekonomiku všanc čínskému dovozu. Jsou to vlády evropských zemí, kdo uvolňuje miliardy, a evropské či americké fosilní a průmyslové firmy, kdo připravuje rozsáhlé investice, aby se zbavily povolenkové zátěže. Kalendář 20. let se velmi brzy naplní potenciálními daty zahájení provozu. Jedinou otázkou zůstává, jaký bude konečný účet za toto dobrodružství, a zda cena finálních produktů obstojí v globální konkurenci.

František Janáč

Další články:
19. září 2021 12:00
19. září 2021 07:00
18. září 2021 16:46
18. září 2021 07:00
17. září 2021 15:38

Online diskuse
Austrálie použije více dronů k vyhledávání žraloků, aby zabránila útokům
20. září 2021 00:45

SYDNEY (ČTK) - Australský stát Nový Jižní Wales využije na svých plážích více bezpilotních letounů ke sledování žraloků s cílem předcházet jejich útokům na člověka. Program na sledování žraloků je největším svého druhu na světě, uvedla agentura Bloomberg.
(Celý text)

Šéf ruského Gazpromu varuje před růstem cen plynu v Evropě na nové rekordy
20. září 2021 00:32

MOSKVA (ČTK) - Ceny zemního plynu v Evropě by mohly vzrůst na nová maxima kvůli nízké úrovni zásob plynu v regionu. Uvedl to šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller. Gazprom předminulý týden oznámil, že dokončil výstavbu podmořského plynovodu Nord Stream 2 do Německa, který zdvojnásobuje kapacitu přepravy Baltským mořem. Dodávky plynu plynovodem však musí ještě schválit německý regulátor a může trvat až čtyři měsíce, než začne plyn novou trasou, která obchází Ukrajinu, proudit.
(Celý text)

Lidstvo musí nechat 90 % světových zásob uhlí pod zemí, jinak nemá šanci naplnit Pařížskou dohodu, varují vědci
19. září 2021 06:32

PRAHA (Ekolist) - Pokud chce lidstvo naplnit závazek daný Pařížskou dohodou a zamezit globálnímu nárůstu teploty o 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, musí urychleně přestat s těžbou uhlí, ropy a zemního plynu. I v případě, že se tak skutečně stane, je pouze 50% šance, že teplota tuto hranici nepřesáhne. To jsou závěry nejnovější studie provedené na University College London, kterou zveřejnil žurnál Nature.
(Celý text)

V severní Itálii se vůbec poprvé vylíhla mláďata mořské želvy
19. září 2021 02:32

ŘÍM (ČTK) - Devět mláďat mořské želvy karety obecné se poprvé vylíhlo z vajíček, která jejich matka uložila do písku v severní Itálii na pobřeží Jaderského moře. Vědci tuto událost označili za výjimečnou a spekulují o tom, že může být důsledkem globálního oteplování, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Dubisko valašisko tvrdé z Frýdecko-Místecka je ve finále soutěže Strom roku
19. září 2021 01:40

KOZLOVICE (ČTK) - Dub zvaný Dubisko valašisko tvrdé, který stojí na kopci Strážnice nad obcí Kozlovice na Frýdecko-Místecku, vydržel pustošivou vichřici i částečné vypálení. Jeho stáří se odhaduje na 500 let a nyní se dostal do finále soutěže Strom roku, jejíž výsledky organizátoři vyhlásí příští týden.
(Celý text)

Pomník na Litoměřicku připomíná zemědělce vyhnané komunisty
19. září 2021 01:08

KRABČICE (ČTK) - V Krabčicích na Litoměřicku byl pod horou Říp za účasti desítek pamětníků a soukromých zemědělců odhalen pomník, který připomíná sedláky vyhnané z jejich hospodářství při komunistické kolektivizaci zemědělství. Před 70 lety, na podzim roku 1951, začala největší vlna vystěhování selských rodin v Československu. O svůj domov a hospodářství tehdy přišly tisíce rodin, řekl předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek.
(Celý text)

V pražské zoo mohou lidé pozorovat mládě nejmenší antilopy - dikdika Kirkova
19. září 2021 01:04

PRAHA (ČTK) - V pavilonu Africký dům v pražské zoologické zahradě mohou návštěvníci pozorovat měsíc staré mládě nejmenší antilopy na světě. Dikdik Kirkův se v pražské zoo narodil vůbec poprvé, sdělila dnes ČTK mluvčí zoo Lucie Dosedělová. Zoo v Troji tyto africké sudokopytníky chová od roku 2016.
(Celý text)

Krávy jsou schopné naučit se chodit na “záchod”, zjistili vědci během experimentu
18. září 2021 07:03

PRAHA (Ekolist) - Krávy jsou schopné uvědomit si, že potřebují močit a umí tuto potřebu zadržet než dojdou na určité místo. To je výsledek experimentu provedeného vědci z novozélandské University of Auckland. Možná se tak otevírá cesta ke snížení kontaminace vody a zmírnění změny klimatu způsobené dusíkem obsaženým v kravské moči. O experimentu informuje žurnál Current Biology.
(Celý text)

Díky ptačímu útulku ve Rwandě se za čtyři roky zvýšil počet jeřábů královských ze 487 na 881
18. září 2021 01:56

KIGALI (ČTK) - Ptačí útulek Umusambi Village ve rwandské metropoli Kigali za několik let pomohl zachránit 200 majestátních jeřábů královských a dostat je ze zajetí. Jde o ohrožený druh jeřába, který je ve Rwandě ztotožňován s bohatstvím a majetkem a který lidé chovají jako mazlíčky.
(Celý text)

Grant na novou zeleň získalo 55 projektů, například veřejný ovocný sad
18. září 2021 01:40

BRNO (ČTK) - V grantové výzvě Sázíme budoucnost Nadace Partnerství na podporu podzimního sázení stromů uspělo 55 projektů, mezi nimi například i veřejný ovocný sad. Nadace mezi ně rozdělí přes 2,3 milionu korun. Peníze v říjnu a listopadu využijí na vítězné projekty dobrovolníci z neziskových organizací, školy, farnosti či radnic.
(Celý text)

V nizozemské zoo se utopila samice nosorožce, utíkala před samcem
18. září 2021 01:27

HAAG (ČTK) - V zoologické zahradě na východě Nizozemska se při útěku před samcem utopila samice nosorožce tuponosého jižního, která se s ním nechtěla pářit. Spadla do rybníku a ošetřovatelé ji nestihli zachránit. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zoologickou zahradu Wildlands v Emmenu.
(Celý text)

Lidé si budou moci ve Starém Městě vyzkoušet výrobu zvířat z kovového odpadu
18. září 2021 01:24

STARÉ MĚSTO (ČTK) - Lidé si budou moci v neděli ve Starém Městě na Uherskohradišťsku vyzkoušet výrobu zvířat z kovového odpadu. Akce Děti, Kovozoo a Hefaistos nabídne i možnost seznámit se s prací kováře, kreativní dílničky nebo malování na dřevo a plast. Areál Kovozoo v Brněnské ulici bude pro veřejnost otevřen od 09:00, sdělila Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
(Celý text)

Kalifornští hasiči obalují největší stromy na světě ohnivzdorným materiálem
17. září 2021 13:57

LOS ANGELES (ČTK) - Hasiči v kalifornském národním parku Sequoia obalují sekvojovce obrovské ohnivzdornou pokrývkou. V oblasti totiž zuří lesní požáry a panují obavy, že plameny by za několik hodin mohly zasáhnout i takzvaný Obří les (Giant Forest), kde rostou jedny z nejmohutnějších stromů na světě, informuje zpravodajský web BBC.
(Celý text)

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci
17. září 2021 13:41

BERLÍN (ČTK) - Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy, uvedla evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.
(Celý text)

Cenu za udržitelný rozvoj získalo více než šest projektů
17. září 2021 11:50

PRAHA (ČTK) - Ocenění za naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN letos v Česku získal projekt duševní zdravovědy pro školáky, nástroj umožňující odhalit nehospodárné zakázky nebo osvěta o menstruaci v rozvojových zemích. Výsledky pátého ročníku Cen SDGs (Sustainable Development Goals - Cíle udržitelného rozvoje) vyhlásili organizátoři včera večer v Černínském paláci v Praze. Ocenění získalo šest projektů vybraných odbornou porotou.
(Celý text)

Ve Valašském Meziříčí bude Envirofest Bečva 2021, nabídne koncerty i besedy
17. září 2021 11:44

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se rok po ekologické havárii na řece Bečvě uskuteční první ročník Envirofestu Bečva 2021. Konat se bude v sobotu 18. a neděli 19. září v areálu zámeckého parku. Nabídne koncerty, diskuse a přednášky na téma životní prostředí, přijede například Tomáš Klus, sdělil Jan Husák ze spolku Zdravá Bečva, který je hlavním organizátorem akce.
(Celý text)

O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna
17. září 2021 11:40

PRAHA (ČTK) - O přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů bude rozhodovat svým nařízením vláda. Takzvané vnitřní výnosové procento (IRR), zjednodušeně výnosnost investice do obnovitelného zdroje během trvání podpory, se bude pohybovat od 8,4 procenta do 10,6 procenta. Rozhodla tak Sněmovna, když schválila pozměňovací návrh Senátu k novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna původně přijala vládní návrh, který snižoval podporu až na 6,3 procenta. Senát pak do předlohy přidal i další pozměňovací návrhy. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.
(Celý text)

Vyšetřování kauzy Bečva nabere zpoždění, spis míří na přezkum, zjistil iROZHLAS
17. září 2021 10:38

VSETÍN (ČTK) - Vyšetřování rok staré ekologické havárie v Bečvě přezkoumá Krajské státní zastupitelství v Ostravě, zjistil server iROZHLAS.cz. Podnět na přezkum podala obhajoba, a to poté, co vsetínský státní zástupce Petr Bareš zamítl stížnosti obviněných proti usnesení o zahájení trestního stíhání jako nedůvodné. Žalobci tak nyní prověří především okolnosti, za kterých byla z vypouštění nebezpečných látek obviněna firma Energoaqua a její šéf Oldřich Havelka. Práce kriminalistů tak může podle serveru nabrat až dvouměsíční zpoždění.
(Celý text)

Komise k Bečvě schválila závěrečnou zprávu a požádala o mimořádnou schůzi
17. září 2021 10:33

PRAHA (ČTK) - Sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy schválila dnes ráno téměř jednomyslně závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) o svolání mimořádné schůze. Novinářům to řekla předsedkyně komise Marie Pěnčíková (KSČM). Podle ní komise zprávu uvolní v pondělí po korekturách. Závěry nechce prezentovat předtím, než dokument dostanou poslanci. Mimořádná schůze by se podle členů komise měla sejít do konce září. Pěnčíková ve čtvrtek uvedla, že žádost o svolání zasedání dolní komory má podporu napříč politickým spektrem. Zřejmě by mohlo jí o poslední jednání Sněmovny před jejím rozpuštěním vzhledem k termínu voleb 8. a 9. října.
(Celý text)

Za pouliční lampy s úsporným LED osvětlením nám noční hmyz nepoděkuje
17. září 2021 05:40

PRAHA (Ekolist) - LED osvětlení nočních ulic je nyní v trendu. Nabízí totiž úspornější alternativu oproti sodíkovým výbojkám. To, co vnímáme jako krok šetrný k životnímu prostředí, však neblaze dopadá na noční hmyz.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1576 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama