titulní strana > co píší jiní
Čeká nás druhá vlna elektrifikace
11. října 2021 07:00
() - Lidstvo spotřebovává nepředstavitelný množství energie a většinu si bere z fosilních paliv. Elektřina sama o sobě není zdroj energie, ale médium, které se skvěle přepravuje a manipuluje, v místě spotřeby je čisté a umožňuje využití energie na mnoho kvalit a způsobů. Proto je velmi pravděpodobné, že na straně spotřeby energie bude elektřina hrát klíčovou roli. Na přelomu 19. a 20. století u nás proběhla masová elektrifikace, teď nás čeká druhá vlna. Co si půjde představit, poběží na elektřinu – doprava, průmysl, vytápění – spotřebu rozeberu podrobněji v samostatných postech. Tenhle bude o tom, kde tu elektřinu vyrobit.

Elektřina se bude vždy vyrábět z mixu různých zdrojů, protože spoléhat jen na jeden jediný není bezpečné. Dominovat v mixu budou obnovitelné zdroje elektřiny (OZE) podle oblasti – fotovoltaika (jižní Evropa), vítr (Severní moře), voda (hornaté oblasti s řekami), koncentrovaná sluneční elektrárna (zrcadla namířená na věž, Afrika a horké oblasti), bioplyn (ze zemědělských, rostlinných a živočišných zbytků) a syntetický plyn (metan vyrobený z vodíku). Voda a plyny budou pokrývat špičky a výkyvy, ostatní zdroje budou plnit základní zatížení. Jádro necháme dožít, ale nevěřím, že se budou stavět další bloky, z ekonomických důvodů, viz níže.

Jsme zvyklí na obří elektrárenské zdroje koncentrované na jedno místo (uhelné doly v severních Čechách, jaderné elektrárny), odkud se pak rozvádí elektřina po drátech na místa spotřeby. Trochu to tak bude i nadále, protože se budou stavět velké fotovoltaické a větrné parky na místech bývalých dolů (i na jezerech), uhelných výsypek, na chemicky znehodnocené půdě a různých brownfieldech. Zároveň ale přibude velké množství malých zdrojů na střechách průmyslových hal, parkovištích, obytných domech. Veliký potenciál je i v agrifotovoltaice – panely na svislých nebo vysokých konstrukcích, mezi a pod kterými bude nerušeně (a efektivněji, synergicky) probíhat zemědělská činnost. Skoro každá stavba bude vyrábět elektřinu. Některé shluky výroben (čtvrť, obec) budou vytvářet komunitní energetické ostrovy s vlastním řízením a akumulací. Výroba a spotřeba si budou blízko.

Spotřeba bude flexibilní – kompresor v ledničce, elektrický bojler nebo elektromobil v zásuvce nemusí fungovat, kdykoliv chtějí, ale stačí jim přepnout se do módu spotřeby, když bude zrovna levné elektřiny v síti dost. Akumulaci poskytnou baterie a elektrolyzéry. Když bude potřeba elektřinu ve špičkách dodat, použijeme ony baterie a elektrárny na syntetické plyny. Ale spíš se bude víc vyrábět a přebytky budou pohánět elektrolyzéry a vyrábět zelený vodík, pro který bude spousta užití.

Co to bude stát? Elektroenergetika je velikánské odvětví, do kterého tečou a vždy tekly investice v řádu desítek miliard ročně, velké částky jsou zde normální. Poslední dobou se ale moc neinvestuje, protože emisní povolenky vysílají signál, že do fosilních zdrojů to nedává smysl – pokud tušíte, že cena povolenky bude dále růst, asi si dvakrát rozmyslíte koupi nového uhelného kotle za miliardy. Naopak se rozjíždí velké investice do OZE – tyto zdroje výrazně zlevnily (FVE od roku 2009 třeba o 80 %!) a od letošního roku máme k dispozici desítky miliard Kč ročně v novém Modernizačním fondu na OZE a akumulaci; do roku 2030 se elektřina skoro úplně dekarbonizuje. Nerozhoduje o tom Uhelná komise, ale fakt, že do fosilních zdrojů se investovat nevyplatí a na OZE máme obrovské dotační zdroje. Nebojte se, ze „solárního boomu“ jsme se poučili, takže Modernizační fond poskytuje jen investiční dotaci, která cenu elektřiny neovlivňuje. Stavět se smí jen na brownfieldech nebo formou šetrné agrivoltaiky. Modernizační fond je evropský nástroj financovaný z emisních povolenek.

A kolik budu za elektřinu platit? Těžko říct. Koukněte na obrázky: první ukazuje, z čeho se skládá cena elektřiny. Výrobní cena elektřiny je ta silová; to je cena, kterou dostane výrobce. Cena silovky se tvoří na burze. Víc jak polovina ceny, kterou každý platíme, je ale dána regulátorem.

Z čeho se skládá cena elektrické energie
Z čeho se skládá cena elektrické energie

Na druhém obrázku je znázorněný tzv. merit order, neboli zdroje elektřiny seřazené podle provozních nákladů. V síti je vždy jen tolik elektřiny, kolik se jí spotřebuje, a jako první se pochopitelně odebírají ty nejlevnější zdroje – OZE a jádro. Postupně se kupuje od dražších a dražších zdrojů, než nasytíme poptávku po elektřině. Poslední („závěrná“) elektrárna, která naplní síť, určí cenu za veškerou silovku. Na obrázku je i znázorněná situace, že v síti přibudou nové OZE, které vytěsní dražší zdroje z merit orderu a tím silovka zlevňuje. Zlevní ovšem jenom silovka – náklady na akumulaci budou patrně růst, protože flexibilní elektřina je drahá (baterie, plyny, vodíkové články). Silovka bude zlevňovat, flexibilita zdražovat. Oba efekty jdou tedy proti sobě a výsledek neumím odhadnout.

Zdroje elektřiny seřazené podle provozních nákladů
Zdroje elektřiny seřazené podle provozních nákladů

Představte si ale roli jádra – je to velmi neflexibilní zdroj, protože blok za stovky miliard nestavíte, abyste ho provozovali třeba na 60 %, ten pojede na plný kotel furt. Naopak v případě, že po elektřině poptávka nebude, by výrobce z jádra musel PLATIT někomu, kdo jeho proud odebere. Jádro má velmi vysoké investiční náklady a s klesající silovkou i klesající výnosy.

Dostavba Dukovan bude čistě politické rozhodnutí, ale ekonomicky to nemá smysl. A pozor, ten zákon o jeho financování je napsaný tak, že tu investici budou splácet pouze odběratelé s nízkým jističem – tím si těžký průmysl pojistil, že jádro nezaplatí on, ale domácnosti. Dostavba Dukovan je tak záruka, že elektřina pro spotřebitele NEZLEVNÍ.

A závěrem připomínám vysvětlení, co se s elektřinou děje v posledních dnech – silovka zdražila skoro desetinásobně a celá Evropa dává dohromady nástroje na ochranu zranitelných odběratelů. Za tenhle skok může vysoká poptávka kvůli oživení ekonomik po pandemii a hlavně rychle rostoucí cena plynu. Nemůže za to Green Deal, jak nám opakují skoro všichni čeští politici. Naopak si představme, že bychom tu měli Green Deal už před pěti lety – spotřebovávali bychom méně elektřiny, měli bychom více obnovitelných zdrojů a flexibility a nebyli bychom tak zranitelní a závislí na dovozu paliv ze zemí, které snižují dodávky, jak se jim zachce.

Co může udělat systém

Stát už má spuštěné dotace na FVE, teď by je měl rozšířit i na ostatní OZE. O komunitní energetiku a agrifotovoltaiku je velký zájem, ale stát nemá pro tyto aplikace připravenou legislativu. Je to fakt trapný a měl by s tím pohnout – peníze jsou, investoři jsou, ale zákon není. Taky musí stát umožnit nové a flexibilní distribuční tarify elektřiny. Dál by měl stát zajistit rozvoj přenosové a distribuční soustavy, která dnes představuje další překážku pro připojování nových OZE. Stát se musí připravit na velké investice do vodíku – musí připravit legislativu, dotační programy, pravidla veřejné podpory, podpořit technologie spotřebovávající vodík, infrastrukturu, školit techniky a hasiče…

Co můžete udělat vy

Pokud bydlíte v domě a máte vhodnou střechu nebo se chystáte stavět, zvažte pořízení FVE, popř. nějaké formy akumulace (do baterie nebo do bojleru). Pamatujte, že přijde velká vlna elektrifikace. FVE na bytových domech jsou trochu složitější, ale ne nemožné.

OZE na obytných domech podporuje Zelená úsporám. Pokud jste podnikatel a chcete si vyrábět elektřinu z OZE pro vlastní spotřebu, pro vás je program OPTAK. Pokud jste veřejná budova (škola, úřad), podpoří vás OPŽP. Na všechno ostatní je tu Modernizační fond.

Přejděte na tarif se 100 % obnovitelnou elektřinou. Nabízí ho několik distributorů, sám mám zkušenost s Nano Energies, PRE a ČEZ. Rozdíl v ceně jsem nepoznal, je malý. Fyzicky se k vám sice nedostanou elektrony od větrný turbíny, ale aspoň se vaše peníze nedostanou k výrobcům z fosilních zdrojů a podpoříte ty zelené!

Jan Tůma

Další články:
16. října 2021 08:00
15. října 2021 08:00
14. října 2021 07:00
13. října 2021 07:00
12. října 2021 15:30

Online diskuse
Najděte vrtuli ořechovou!
16. října 2021 08:58

PRAHA (Ekolist) - Pomozte vědcům sledovat výskyty nepůvodních druhů. V tomto ročním období můžeme v naší přírodě nalézt vrtuli ořechovou. Invazní moucha napadá ořešáky, nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů. Díky občanským vědcům v projektu Najdi.je dnes víme, že se její areál v Česku rychle zvětšuje. Zapojte se do jejího sledování i vy. O projektu informuje Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV).
(Celý text)

Vědci přišli na nový, šetrný způsob, jak získávat prvky vzácných zemin z již nepoužívaných zařízení
16. října 2021 07:51

PRAHA (Ekolist) - Prvky vzácných zemin jsou v současnosti zcela klíčové kovy pro moderní technologie jako jsou mobilní telefony a baterie do elektromobilů. Nově vyvinutá metoda umí těchto 17 prvků extrahovat z již vyřazených zařízení a to pomocí zcela přírodního bakteriální proteinu. Vědci jsou navíc přesvědčení, že metodu půjde brzy využít v průmyslovém měřítku. O studii informuje žurnál ACS Central Science.
(Celý text)

Lítačka na sdílená kola? Novinku zavádí i Vídeň
16. října 2021 07:00

PRAHA (Ekolist) - Vídeň, podobně jako Praha, propojí nabídku dopravního podniku a sdílená kola. V ulicích rakouské metropole se během roku objeví 3 000 nových kol, která budou trvale jezdit přímo v barvách dopravního podniku. Držitelé předplatných kuponů si navíc kola půjčí za poloviční tarif, 30 minut je vyjde na 30 eurocentů, tedy asi osm korun. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

Trojská botanická zahrada představí největší dýni, co se kdy v Česku urodila
16. října 2021 01:31

PRAHA (ČTK) - V trojské botanické zahradě bude k vidění největší česká dýně, vážící 175 kilogramů. Ta bude představená v rámci výstavy s názvem Tajuplný dýňový podzim, která se koná do konce října. Expozici dýní zahrada připravuje počtrnácté, sdělila mluvčí zahrady Michaela Bičíková.
(Celý text)

Brno chce postavit dvacetimetrovou rozhlednu na Červeném kopci
16. října 2021 01:20

BRNO (ČTK) - Brno plánuje, že postaví rozhlednu na Červeném kopci. Měla by být vysoká přibližně 20 metrů a předběžné náklady jsou pět až sedm milionů korun, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Měla by stát v místech nad Kamennou kolonií v blízkosti ulice Jaroslava Foglara.
(Celý text)

Ostravská zoo jako jediná v Evropě rozmnožila papouška amazónka bělobřichého
16. října 2021 01:12

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě se letos podařilo odchovat devět z deseti druhů papoušků, kteří se v tomto roce v zahradě rozmnožili. K nejvzácnějším mláďatům patří menší druh jihoamerického papouška amazónka bělobřichého, kterého se v rámci evropských zoo daří rozmnožovat pouze v Ostravě, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Pracovníci Lesů hlavního města vysadí na podzim 83 900 sazenic
16. října 2021 01:02

PRAHA (ČTK) - Pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP) vysadí na podzim 83 900 sazenic lesních dřevin. Skoro polovina z nich je určena na osazení plochy v blízkosti přírodní památky Lítožnice na východě Prahy, kde vzniká nový les. ČTK to sdělila mluvčí LHMP Petra Fišerová. Letos na jaře lesníci zasadili 112 000 stromů, v loňském roce to bylo 206 000 sazenic.
(Celý text)

Německo kvůli vysokým cenám energií snižuje tzv. zelenou přirážku za elektřinu
15. října 2021 17:32

BERLÍN (ČTK) - Německo sníží o 42,7 procenta poplatek, který hradí spotřebitelé na podporu obnovitelných zdrojů energie. Berlín chce tímto způsobem pomoci domácnostem lépe se vyrovnat s růstem cen energií. Takzvaná zelená přirážka se nově sníží na 3,723 eurocentu (0,95 Kč) za kilowatthodinu, uvedli provozovatelé sítí. To je nejnižší úroveň od roku 2012. Výpadek příjmů z přirážky stát vyrovná dotací 3,25 miliardy eur financovanou z příjmů z uhlíkových daní.
(Celý text)

Konference Pěšky městem představí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost
15. října 2021 14:21

PRAHA (Ekolist) - Mezinárodní konference Pěšky městem upozorní na skutečnost, že ve městech, kde se dobře chodí, se zpravidla i dobře žije. Pořádající organizace Pěšky městem hájí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátké vzdálenosti. Příspěvky přednášejících přinesou příklady dobré praxe z českých měst i ze zahraničí
(Celý text)

Jeskyňáři našli poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků
15. října 2021 14:20

BRNO (ČTK) - Jeskyňáři našli v Moravském krasu poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků. Veřejnost se do nich ale nepodívá, musí se do nich slaňovat, řekl Michal Šenkýř ze Základní speleologické organizace 6-20 Moravský kras České speleologické společnosti. Na objev upozornilo dnešní Právo.
(Celý text)

Odstřel zvěře, která brání obnově lesů, se loni na jihu Moravy zvýšil
15. října 2021 14:18

BRNO (ČTK) - V loňském roce se na jižní Moravě zvýšil odstřel téměř všech druhů zvěře, která ohrožuje obnovu suchem a kůrovcem poškozených lesů. Myslivci odstřelili za posledních pět let nejvíce daňků, muflonů a srnčí zvěře, jen o málo nižší než předloni byl odstřel jelenů. Souvisí to však i s tím, že stavy těchto druhů zvířat byly loni na jaře nejvyšší za pět let. Aby nehrozilo, že okusem extrémně poničí mladé sazenice a stromky, je potřeba stavy důsledně regulovat. Po předchozích letech intenzivního odlovu divočáků naopak zastřelili myslivci těchto zvířat nejméně za pět let, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
(Celý text)

Na Vysočině se osvědčují nová centra, kde si lze vzít věci, které jiní vyhodili
15. října 2021 14:16

JIHLAVA (ČTK) - Nová sběrná centra, kde si lidé mohou vzít věci, které jiní vyhodili, se na Vysočině osvědčují. Velkou návštěvnost mají takzvaná re-use centra v Jihlavě i Třebíči. Podle ankety ČTK místa, kde odložené věci dostanou druhou šanci, chystají další obce. Je to podle nich jeden ze způsobů, jak snižovat množství odpadů. Například v Pelhřimově by mělo být re-use centrum otevřeno v listopadu, Světnov na Žďársku počítá s jeho zřízením v příštím roce.
(Celý text)

Čínský prezident podle The Times nepřijede na klimatický summit do Glasgow
15. října 2021 11:57

LONDÝN (ČTK) - Čínský prezident Si Ťin-pching nepřijede na klimatickou konferenci do skotského Glasgow, napsal britský list The Times. O věci už byl informován britský premiér Boris Johnson, jehož země summit od 31. října do 12. listopadu pořádá. Británie chce na vrcholné schůzce získat podporu pro radikálnější plány boje proti změnám klimatu.
(Celý text)

Alžběta II. kritizovala politiky: O změně klimatu mluví, nic ale proti ní nedělají
15. října 2021 11:27

LONDÝN (ČTK) - Britská královna Alžběta II. v soukromém rozhovoru kritizovala politiky za to, že o klimatické krizi mluví, ale nic s ní nedělají. Kamery ji zachytily, když se ve velšském parlamentu bavila s jeho předsedkyní Elin Jonesovou a svojí snachou, vévodkyní Camillou.
(Celý text)

Na La Palmě krmí pomocí dronů psy, které erupce sopky uvěznila v troskách domu
15. října 2021 11:20

SANTA CRUZ DE LA PALMA (ČTK) - Na španělském ostrově La Palma, kde už od 19. září trvá erupce sopky, se skupina lidí snaží pomocí dronu zachránit několik psů. Ti zůstali kvůli tekoucí lávě uvězněni v troskách domu a po silnici ani helikoptérou se k nim zatím nedá dostat. Místní jim pomocí dronu zatím posílají každý den jídlo a vodu, informovala agentura EFE.
(Celý text)

IMFC: Vysoké ceny energie by neměly zpomalit boj s klimatickými změnami
15. října 2021 11:11

WASHINGTON (ČTK) - Vysoké ceny energie by neměly sloužit jako omluva pro zpomalení přechodu k čistým energetickým zdrojům v rámci boje proti klimatickým změnám. Uvedla to švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová, která je předsedkyní Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC). Ten určuje strategii Mezinárodního měnového fondu (MMF).
(Celý text)

V sobotu proběhne Den za obnovu lesa
15. října 2021 10:47

PRAHA (Ekolist) - Den za obnovu lesa je největší celostátní lesnickou akcí pro veřejnost, kterou pořádají Lesy České republiky. Uskuteční se v sobotu 16. října na třinácti místech ve všech krajích republiky, a to od 10 do 16 hodin. Každý může vysadit stromy v lesích nové generace, pomoci s jejich oplocením či úklidem klestu a dalšími pracemi, které s obnovou krajiny po kalamitě souvisí. Nebo sledovat nabízený program pro celou rodinu či se jen projít po okolním lese, posedět u ohně a opéct buřty. Sobotní Den za obnovu lesa navazuje na první ročník, jehož se zúčastnilo 32 000 lidí. Informují o tom Lesy České republiky.
(Celý text)

Hurikán v přímém přenosu. Meteorologická sonda pronikla přímo do středu ničivého živlu
15. října 2021 05:40

PRAHA (Ekolist) - Rok 2021 je na bouře v Atlantiku statisticky nadprůměrně vydatný. Aktuální hurikánová a tajfunová sezóna zatím „vyprodukovala“ dvacítku bouří, které si pro svou intenzitu vysloužily vlastní pojmenování, což z letoška činí v pořadí třetí nejbouřlivější rok za posledních 88 let. Je tu ale ještě jeden rekord hodný zmínky: hurikán Sam, který na konci září udeřil na jih Spojených států amerických, se stal vůbec prvním hurikánem, do jehož nitra mohli meteorologové nahlédnout. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

Francouzská vláda musí splnit své závazky na snížení emisí, rozhodl soud
15. října 2021 01:27

PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzská vláda dostala od soudu ultimátum a musí do konce příštího roku splnit své závazky ohledně snížení emisí skleníkových plynů. Pařížský správní soud rozhodl na základě stížnosti čtyř ekologických a humanitárních organizací o tom, že kabinet musí přijmout všechny nezbytné kroky, aby předešel dalšímu poškození životního prostředí. Napsala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Ministerstvo financí připravuje žádost do EU ohledně snížení DPH u energií, projedná to vláda
15. října 2021 01:15

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo financí (MF) připravuje žádost evropskému výboru pro DPH ohledně snížení, případně zrušení DPH u elektřiny a plynu. Po schválení vládou, která by o tom mohla jednat příští týden, žádost MF odešle výboru. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Dopad na veřejné finance by podle ministerstva nebyl zásadní, čtvrtletně je odhadován na jednotky miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zopakoval, že chce snížit DPH na energie z 21 procent na nulu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1593 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama