titulní strana > co píší jiní
Normální bude auto nemít
14. října 2021 07:00
() - Debata o budoucnosti dopravy se smrskla na politické dilema „elektromobily ANO/NE“. Jak to bývá, realita je mnohem pestřejší. Dnes je běžné, že v každém stroji je spalovací motor na fosilní paliva. Tenhle univerzální pohon vystřídá celá plejáda pohonů podle toho, na co ten který dopravní prostředek budeme chtít používat. Na každý účel se totiž hodí něco jiného, podle požadavku na hmotnost, velikost, účinnost, dojezd a práci stroje.

Ano, velmi časté budou bateriové elektromobily (BEV), dále vozidla s menší baterií dobíjenou z vodíkového článku (FCEV), vozidla na spalování vodíku a klasické spalovací stroje na syntetická paliva.

Na přerušovanou jízdu v malé rychlosti (ve městě) pro osobní dopravu jsou ideální BEV – není třeba tak těžká baterka a má nejlepší účinnost (spalovací motory mají nejvyšší účinnost kolem rychlosti 80 km/h).

Autobusy, vlaky, lodě a kamiony přepravující náklad jsou pro baterky moc těžké, ale mají dost místa pro nádrže s vodíkem, takže FCEV.

Bagry, traktory a podobné těžké stroje, které pracují ve vibracích a nárazech, nemusí být vhodné pro elektrický pohon, tak se tam asi bude něco bezemisního spalovat, byť výroba syntetických paliv jde na úkor účinnosti.

Neexistuje univerzální řešení pro všechno, ale to nevadí – naopak nám pestrá nabídka pohonů umožní využít jejich silné stránky tam, kde to dává smysl. A jestli vás napadá námitka, že jsou taková vozidla moc drahá, tak můžete být klidní – nebudou totiž vaše.

Častá námitka proti elektromobilům je, že při jeho výrobě se spotřebuje spousta surovin a že má „výfuk v elektrárně“. Obojí je pravda. Elektřina ale bude brzy bezemisní, takže výfuk v elektrárně nevadí.

Každé auto, včetně spalovacích, je ale strašně komplexní výrobek, jehož výroba představuje ohromnou ekologickou zátěž. Klimaticky neutrální společnost proto nebude sekat auta jak Baťa cvičky, aby si ho každý mohl koupit a mít. Beztak auto průměrně 97 % času jen stojí zaparkované. Nepotřebujeme auto VLASTNIT jako nějaký statutární totem, potřebujeme se přepravit z bodu A do bodu B a mít tuhle možnost DOSTUPNOU. To obnáší rozšíření spojů a zvýšení frekvence hromadné dopravy a rozšíření systému sdílených vozidel (kol, skútrů, aut), které si člověk najde v appce na mapě a appkou si je odemkne.

Sdílení aut politici často rámují tak, jako by někdo cizí měl jezdit VAŠÍM autem. Je to ale naopak – to my budeme jezdit cizím autem. A to auto je vždy čisté, vyluxované, dezinfikované a nabité. V Praze je takové auto vždy maximálně za rohem a bude se to rozšiřovat všude.

Koukněte se na ulici a představte si, že je tam jen třetina aut. Každé z nich si můžete odemknout mobilem a odjet s ním, kam potřebujete. Převažovat budou malá městská auta, ale v nabídce budou i větší auta na delší cesty (třeba na dovolenou) a užitkové vozy. V trochu vzdálenější budoucnosti si v appce objednáte autonomní auto a přijede k vám samo, díky čemuž bude těch aut potřeba ještě méně.

Slýchám názory, že vlastní auto je symbolem svobody. Chápu, co tím lidi myslí, ale auto je taky velká zodpovědnost, včetně zodpovědnosti za znečištění, které jeho výroba a provoz způsobí. „Vlastnictví zavazuje“. Sdílení aut nás navíc „osvobodí“ od jednoho jediného auta a zpřístupní nám všechna auta v ulici.

Kdo máte auto, tak určitě cítíte, kolik peněz spotřebuje – kromě pořizovací ceny jsou to neustálé náklady na pojištění, technické kontroly, opravy, pohonné hmoty, parkování atd. Tohle všechno u sdílených aut odpadá, máte to v ceně za pronájem, kdy platíte skutečně jen za užití auta. A to nemluvím o pořizovací ceně. Teď navíc neplatí ani za dálniční známky, a můžou vjet do center měst a zaparkovat kdekoliv, i na modrých zónách. Není nedostatek parkování jedním z politických leitmotivů?

Sám mám zkušenost s Green Go, které pronajímá malé elektromobily, a je to velmi pohodlná záležitost. Využívám to ale jen zřídka, bydlím ve městě a jezdit autem tady nemá vůbec smysl, zdejší MHD je úplně skvělá. Jezdit autem nebo MHD je jen otázka zvyku, naprostá většina lidí je na auto prostě jen zvyklá a časem přejde na MHD nebo na sdílená auta. Tenhle systém bude v menších obcích trochu větší výzvou, ale to bude úkol pro starosty a kraje, jak systém nastavit, aby měl každý možnost se přepravit tam, kam chce.

Pokud někdo vyloženě bude chtít auto mít, tak klidně může, ale bude to velmi drahé, normální bude auto nemít. Auta budou podstatně robustnější oproti dnešním modelům, které připomínají spotřební zboží. Dovolené v dalekých exotických zemích budou… exotické.

Časté jsou i obavy, co si počít s dosloužilou baterií z elektromobilu. Baterie doslouží, protože jim klesne kapacita po 10 letech cca na 80 %, takže jsou zbytečně těžké pro mobilní provoz, ale stále dobře funkční. Tyhle baterie se tedy můžou použít pro akumulaci elektřiny v domácnostech, podnicích nebo pohromadě v energetických komunitách. Když skončí i tento druhý život baterie, bude se recyklovat – i recyklace výrazně pokročila a ještě pokročí.

Co může udělat systém?

Dekarbonizovat elektřinu, aby elektromobilita byla skutečně úplně bezemisní. Investovat do infrastruktury – nabíječky a čerpací stanice na vodík. Rozšířit spoje a zvýšit frekvenci spojů hromadné dopravy. Bohužel se ale poslední dobou děje opak, když kraje přišly o peníze kvůli zrušení superhrubé mzdy. Začít budovat systém sdílených aut.

Co můžu udělat já?

Pokud máte spalovací auto, klidně jím jezděte dál. Ale zkuste se mezitím poohlédnout, jestli u vás není dostupná carsharingová služba, a zkuste si spočítat, jak často a jak daleko jezdíte. Spočítejte si, kolik měsíčně za auto zaplatíte včetně ceny auta. Pokud nejezdíte profesně nebo velmi často, je dost možné, že vám vyjde carsharing výhodnější. Sesumírujte si podmínky, za kterých nebudete auto potřebovat – děti budou moct jezdit do školy, vy do práce, o víkendu za babičkou, občas na dovolenou atd. A s touhle jasnou představou se rozhlédněte, co vám systém nabízí a co pro to dělají místní politici. Pokud vám jen slibují dostatek parkovacích míst a výstavbu parkovišť, je to od nich velmi laciné.

Odolejte reklamám na nová auta, která se vám snaží zalíbit a vnuknout představu, že mít nové auto by bylo krásné (rozesmátá rodina, auto jedoucí krajinou v zapadajícím slunci…). Odolejte představě, že vlastnictví auta vyjadřuje společenský status (úspěšný muž v obleku). Je to trik, jak prodat co nejvíc aut a vydělat co nejvíc peněz. Pokud vaše auto funguje, tak nepotřebujete nové. Pokud máte v blízkosti dostupnou hromadnou dopravu, třeba nepotřebujete auto vůbec.

Pokud můžete, choďte pěšky a jezděte na kole. Zvykněme si, že místo cesty z bodu A do bodu B povedou naše trasy do bodu C, ze kterého do cíle dojdeme pěšky nebo dojedeme hromadnou dopravou. Nebuďme líní – nejvíc se klimaticky neutrální společnosti můžeme přiblížit tak, že zapojíme tři mozkové buňky a dvě svalová vlákna.

Jan Tůma

Další články:
16. října 2021 08:00
15. října 2021 08:00
14. října 2021 07:00
13. října 2021 07:00
12. října 2021 15:30

Online diskuse
Najděte vrtuli ořechovou!
16. října 2021 08:58

PRAHA (Ekolist) - Pomozte vědcům sledovat výskyty nepůvodních druhů. V tomto ročním období můžeme v naší přírodě nalézt vrtuli ořechovou. Invazní moucha napadá ořešáky, nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů. Díky občanským vědcům v projektu Najdi.je dnes víme, že se její areál v Česku rychle zvětšuje. Zapojte se do jejího sledování i vy. O projektu informuje Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV).
(Celý text)

Vědci přišli na nový, šetrný způsob, jak získávat prvky vzácných zemin z již nepoužívaných zařízení
16. října 2021 07:51

PRAHA (Ekolist) - Prvky vzácných zemin jsou v současnosti zcela klíčové kovy pro moderní technologie jako jsou mobilní telefony a baterie do elektromobilů. Nově vyvinutá metoda umí těchto 17 prvků extrahovat z již vyřazených zařízení a to pomocí zcela přírodního bakteriální proteinu. Vědci jsou navíc přesvědčení, že metodu půjde brzy využít v průmyslovém měřítku. O studii informuje žurnál ACS Central Science.
(Celý text)

Lítačka na sdílená kola? Novinku zavádí i Vídeň
16. října 2021 07:00

PRAHA (Ekolist) - Vídeň, podobně jako Praha, propojí nabídku dopravního podniku a sdílená kola. V ulicích rakouské metropole se během roku objeví 3 000 nových kol, která budou trvale jezdit přímo v barvách dopravního podniku. Držitelé předplatných kuponů si navíc kola půjčí za poloviční tarif, 30 minut je vyjde na 30 eurocentů, tedy asi osm korun. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
(Celý text)

Trojská botanická zahrada představí největší dýni, co se kdy v Česku urodila
16. října 2021 01:31

PRAHA (ČTK) - V trojské botanické zahradě bude k vidění největší česká dýně, vážící 175 kilogramů. Ta bude představená v rámci výstavy s názvem Tajuplný dýňový podzim, která se koná do konce října. Expozici dýní zahrada připravuje počtrnácté, sdělila mluvčí zahrady Michaela Bičíková.
(Celý text)

Brno chce postavit dvacetimetrovou rozhlednu na Červeném kopci
16. října 2021 01:20

BRNO (ČTK) - Brno plánuje, že postaví rozhlednu na Červeném kopci. Měla by být vysoká přibližně 20 metrů a předběžné náklady jsou pět až sedm milionů korun, uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Měla by stát v místech nad Kamennou kolonií v blízkosti ulice Jaroslava Foglara.
(Celý text)

Ostravská zoo jako jediná v Evropě rozmnožila papouška amazónka bělobřichého
16. října 2021 01:12

OSTRAVA (ČTK) - V ostravské zoologické zahradě se letos podařilo odchovat devět z deseti druhů papoušků, kteří se v tomto roce v zahradě rozmnožili. K nejvzácnějším mláďatům patří menší druh jihoamerického papouška amazónka bělobřichého, kterého se v rámci evropských zoo daří rozmnožovat pouze v Ostravě, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

Pracovníci Lesů hlavního města vysadí na podzim 83 900 sazenic
16. října 2021 01:02

PRAHA (ČTK) - Pracovníci městské organizace Lesy hlavního města (LHMP) vysadí na podzim 83 900 sazenic lesních dřevin. Skoro polovina z nich je určena na osazení plochy v blízkosti přírodní památky Lítožnice na východě Prahy, kde vzniká nový les. ČTK to sdělila mluvčí LHMP Petra Fišerová. Letos na jaře lesníci zasadili 112 000 stromů, v loňském roce to bylo 206 000 sazenic.
(Celý text)

Německo kvůli vysokým cenám energií snižuje tzv. zelenou přirážku za elektřinu
15. října 2021 17:32

BERLÍN (ČTK) - Německo sníží o 42,7 procenta poplatek, který hradí spotřebitelé na podporu obnovitelných zdrojů energie. Berlín chce tímto způsobem pomoci domácnostem lépe se vyrovnat s růstem cen energií. Takzvaná zelená přirážka se nově sníží na 3,723 eurocentu (0,95 Kč) za kilowatthodinu, uvedli provozovatelé sítí. To je nejnižší úroveň od roku 2012. Výpadek příjmů z přirážky stát vyrovná dotací 3,25 miliardy eur financovanou z příjmů z uhlíkových daní.
(Celý text)

Konference Pěšky městem představí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost
15. října 2021 14:21

PRAHA (Ekolist) - Mezinárodní konference Pěšky městem upozorní na skutečnost, že ve městech, kde se dobře chodí, se zpravidla i dobře žije. Pořádající organizace Pěšky městem hájí chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátké vzdálenosti. Příspěvky přednášejících přinesou příklady dobré praxe z českých měst i ze zahraničí
(Celý text)

Jeskyňáři našli poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků
15. října 2021 14:20

BRNO (ČTK) - Jeskyňáři našli v Moravském krasu poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků. Veřejnost se do nich ale nepodívá, musí se do nich slaňovat, řekl Michal Šenkýř ze Základní speleologické organizace 6-20 Moravský kras České speleologické společnosti. Na objev upozornilo dnešní Právo.
(Celý text)

Odstřel zvěře, která brání obnově lesů, se loni na jihu Moravy zvýšil
15. října 2021 14:18

BRNO (ČTK) - V loňském roce se na jižní Moravě zvýšil odstřel téměř všech druhů zvěře, která ohrožuje obnovu suchem a kůrovcem poškozených lesů. Myslivci odstřelili za posledních pět let nejvíce daňků, muflonů a srnčí zvěře, jen o málo nižší než předloni byl odstřel jelenů. Souvisí to však i s tím, že stavy těchto druhů zvířat byly loni na jaře nejvyšší za pět let. Aby nehrozilo, že okusem extrémně poničí mladé sazenice a stromky, je potřeba stavy důsledně regulovat. Po předchozích letech intenzivního odlovu divočáků naopak zastřelili myslivci těchto zvířat nejméně za pět let, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
(Celý text)

Na Vysočině se osvědčují nová centra, kde si lze vzít věci, které jiní vyhodili
15. října 2021 14:16

JIHLAVA (ČTK) - Nová sběrná centra, kde si lidé mohou vzít věci, které jiní vyhodili, se na Vysočině osvědčují. Velkou návštěvnost mají takzvaná re-use centra v Jihlavě i Třebíči. Podle ankety ČTK místa, kde odložené věci dostanou druhou šanci, chystají další obce. Je to podle nich jeden ze způsobů, jak snižovat množství odpadů. Například v Pelhřimově by mělo být re-use centrum otevřeno v listopadu, Světnov na Žďársku počítá s jeho zřízením v příštím roce.
(Celý text)

Čínský prezident podle The Times nepřijede na klimatický summit do Glasgow
15. října 2021 11:57

LONDÝN (ČTK) - Čínský prezident Si Ťin-pching nepřijede na klimatickou konferenci do skotského Glasgow, napsal britský list The Times. O věci už byl informován britský premiér Boris Johnson, jehož země summit od 31. října do 12. listopadu pořádá. Británie chce na vrcholné schůzce získat podporu pro radikálnější plány boje proti změnám klimatu.
(Celý text)

Alžběta II. kritizovala politiky: O změně klimatu mluví, nic ale proti ní nedělají
15. října 2021 11:27

LONDÝN (ČTK) - Britská královna Alžběta II. v soukromém rozhovoru kritizovala politiky za to, že o klimatické krizi mluví, ale nic s ní nedělají. Kamery ji zachytily, když se ve velšském parlamentu bavila s jeho předsedkyní Elin Jonesovou a svojí snachou, vévodkyní Camillou.
(Celý text)

Na La Palmě krmí pomocí dronů psy, které erupce sopky uvěznila v troskách domu
15. října 2021 11:20

SANTA CRUZ DE LA PALMA (ČTK) - Na španělském ostrově La Palma, kde už od 19. září trvá erupce sopky, se skupina lidí snaží pomocí dronu zachránit několik psů. Ti zůstali kvůli tekoucí lávě uvězněni v troskách domu a po silnici ani helikoptérou se k nim zatím nedá dostat. Místní jim pomocí dronu zatím posílají každý den jídlo a vodu, informovala agentura EFE.
(Celý text)

IMFC: Vysoké ceny energie by neměly zpomalit boj s klimatickými změnami
15. října 2021 11:11

WASHINGTON (ČTK) - Vysoké ceny energie by neměly sloužit jako omluva pro zpomalení přechodu k čistým energetickým zdrojům v rámci boje proti klimatickým změnám. Uvedla to švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová, která je předsedkyní Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC). Ten určuje strategii Mezinárodního měnového fondu (MMF).
(Celý text)

V sobotu proběhne Den za obnovu lesa
15. října 2021 10:47

PRAHA (Ekolist) - Den za obnovu lesa je největší celostátní lesnickou akcí pro veřejnost, kterou pořádají Lesy České republiky. Uskuteční se v sobotu 16. října na třinácti místech ve všech krajích republiky, a to od 10 do 16 hodin. Každý může vysadit stromy v lesích nové generace, pomoci s jejich oplocením či úklidem klestu a dalšími pracemi, které s obnovou krajiny po kalamitě souvisí. Nebo sledovat nabízený program pro celou rodinu či se jen projít po okolním lese, posedět u ohně a opéct buřty. Sobotní Den za obnovu lesa navazuje na první ročník, jehož se zúčastnilo 32 000 lidí. Informují o tom Lesy České republiky.
(Celý text)

Hurikán v přímém přenosu. Meteorologická sonda pronikla přímo do středu ničivého živlu
15. října 2021 05:40

PRAHA (Ekolist) - Rok 2021 je na bouře v Atlantiku statisticky nadprůměrně vydatný. Aktuální hurikánová a tajfunová sezóna zatím „vyprodukovala“ dvacítku bouří, které si pro svou intenzitu vysloužily vlastní pojmenování, což z letoška činí v pořadí třetí nejbouřlivější rok za posledních 88 let. Je tu ale ještě jeden rekord hodný zmínky: hurikán Sam, který na konci září udeřil na jih Spojených států amerických, se stal vůbec prvním hurikánem, do jehož nitra mohli meteorologové nahlédnout. Píše o tom Phys.org.
(Celý text)

Francouzská vláda musí splnit své závazky na snížení emisí, rozhodl soud
15. října 2021 01:27

PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzská vláda dostala od soudu ultimátum a musí do konce příštího roku splnit své závazky ohledně snížení emisí skleníkových plynů. Pařížský správní soud rozhodl na základě stížnosti čtyř ekologických a humanitárních organizací o tom, že kabinet musí přijmout všechny nezbytné kroky, aby předešel dalšímu poškození životního prostředí. Napsala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Ministerstvo financí připravuje žádost do EU ohledně snížení DPH u energií, projedná to vláda
15. října 2021 01:15

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo financí (MF) připravuje žádost evropskému výboru pro DPH ohledně snížení, případně zrušení DPH u elektřiny a plynu. Po schválení vládou, která by o tom mohla jednat příští týden, žádost MF odešle výboru. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Dopad na veřejné finance by podle ministerstva nebyl zásadní, čtvrtletně je odhadován na jednotky miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu zopakoval, že chce snížit DPH na energie z 21 procent na nulu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1593 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama