titulní strana > co píší jiní
Jaký je osud elektromobilů v Česku?
26. listopadu 2021 08:00
() - O tom, že investice do čisté mobility mohou přinést rozvoj technologií nejen v dopravě, ale také v přidružených sektorech, jsem psal nedávno. Podívejme se teď na oblast, která si za svou poměrně krátkou historii stihla vytvořit jak nadšené zastánce, tak fanatické odpůrce a všechno mezi tím.

Ano, hádáte správně, řeč bude o elektromobilech a o tom, co nás v následujících letech čeká a nemine. Je elektromobilita přesně ta revoluce, kterou potřebujeme, nebo slepá ulička? A jak se můžeme připravit na budoucnost, ve které postupně a naprosto logicky mizí spalovací motory?

Norsko: dobrý příklad i návod, jak to (ne)dělat

Určitě si pamatujete obrázky, které před pár lety kolovaly na sociálních sítích. Protagonistou byl zoufalý cyklista, snažící se potmě proplést kabely visícími z oken k řadě parkujících aut. Jde o záběry z poměrně nadsazeného videa, které v roce 2018 vytvořila norská automobilová asociace v reakci na rychlý rozvoj trhu s elektromobily v této severské zemi.

Ač se jedná o nadsázku, je nutné si přiznat, že cca od roku 2011 byl nástup elektromobility v Norsku tak rychlý, že ze začátku pokulhávala infrastruktura a obzvláště v odlehlejších oblastech byl problém naplánovat delší cesty tak, aby vám nedošla šťáva. To se ale rychle mění a pokrytí je ve městech a na hlavních tazích více než slušné.

Proč jsou „auta na baterky“ v Norsku tak populární? Je to především díky daňovým a dalším výhodám, resp. díky výraznému zdanění aut se spalovacími motory a fosilních paliv. Princip „znečišťovatel platí“ se zkrátka Norské vládě a občanům v tomto případě vyplatil. Jak ale v rozhovoru přiznává Christina Bu, generální tajemnice norského svazu elektromobility, je to recept, který bude v jiných zemích těžko replikovatelný.

I bohaté Norsko už se připravuje na to, že subvence a výhody jednoho dne skončí. Ukazuje však, že když se trh nastartuje, elektromobily se stanou něčím „normálním“ – ať už cenou, nebo, a to především, v hlavách lidí.

Prodej aut v Norsku, srovnání elektro vs. fosilní
Prodej aut v Norsku, srovnání elektro vs. fosilní
Zdroj | OFV

Český trh: hlavní je pořizovací cena a prolomení trhu s ojetinami

Když se podíváme na počty elektromobilů na českých silnicích, nevypadá to zatím na nějaký velký boom, ten teprve přijde. Zatím se pohybujeme někde na začátku exponenciály (dalo by se to přirovnat k počtu mobilních telefonů: ještě před pár lety byly drahé a neohrabané a moc toho neuměly, dnes už si jej s sebou bereme úplně všude a zvládnou elektronické bankovnictví, filmy i hry).

Prodeje smartfounů po světě
Prodeje smartfounů po světě

Český automobilový trh je navíc specifický tím, že převládají ojeté vozy, a těch je v bateriové divizi zatím málo. Nové elektromobily jsou zatím o významný kus dražší než jejich fosilní ekvivalenty, to se ale brzy s největší pravděpodobností změní. Obzvláště pokud bude pokračovat současný trend snižování výrobní ceny baterií a investic do vývoje nových technologií, které by již třeba nepotřebovaly vzácné kovy.

Tři ze čtyř nových aut v Česku pořizují firmy, rozvoji trhu s elektromobily – včetně těch ojetých – by tak mohly pomoci další pobídky a výhody, třeba rychlejší odpisy. Elektromobily jsou také ideální například pro veřejnou správu, tedy třeba pro obce. Tyto vozy jsou ideální do městského provozu, protože produkují méně lokálních emisí, a s nabíječkou před radnicí může obec ještě ušetřit na provozních nákladech.

Pro typického Čecha, který najede v průměru 32 km za den, může být výhodou elektro ojetiny kolem však například to, že díky absenci spalovacího motoru a spousty dalších součástek, které se mohou pokazit, je jeho provoz dlouhodobě o dost levnější.

Investice do infrastruktury jsou základ

Jedním z hlavních argumentů odpůrců elektromobilů je fakt, že nabíjení trvá oproti natankování celkem dlouho a síť rychlých i pomalých nabíječek u nás zatím není tak hustá, jak by si všichni představovali. I tady se ale blýská na lepší časy. Výstavba nabíjecích stanic bude podporována například v programu Nová zelená úsporám, s infrastrukturou pro alternativní pohony se počítá také v Modernizačním fondu. Balíček Fit For 55, který nedávno představila Evropská komise, počítá například s masivními investicemi do sítě rychlých nabíjecích stanic na hlavních evropských tazích, činí se i samotní výrobci.

Příkladem mohou být superrychlé nabíječky Ionity, které jsou provozovány skupinou automobilek (BMW, Ford, Daimler, Volkswagen a Hyundai). Zatím jsou u nás jenom čtyři, dá se ale předpokládat, že s rostoucími prodeji a širším portfoliem elektromobilů právě těchto značek přibude i nabíjecích stanic. Pozadu není ani Tesla se svými sedmi superchargery a musím zmínit také síť sice pomalejších, ale stále dostatečných nabíječek od ČEZu, E.On či PRE.

V příštím roce bychom se také mohli dočkat zatím nejrychlejších nabíjecích stanic od ABB, které zvládnou dobít auto na 100 km dojezd za 3 minuty.

Ve výhodě jsou samozřejmě motoristé, kteří mají možnost dát si na vlastní střechu solární panely. Nabíjení elektromobilu se tak stává ještě výhodnějším a dlouhodobé úspory výraznějšími. Ani ve městě si ale nemusíte zoufat – díky zjednodušení legislativy je nyní možné zbudovat běžné nabíjecí stanice například u sloupů veřejného osvětlení.

Pokud vás zajímá, jak je to se sítí stanic v Česku, mrkněte třeba tady na udržovanou mapu nabíječek od všech poskytovatelů.

Zvládneme vyrobit tolik elektřiny?

Řekněme si nejprve jednu věc: pokud vezmeme průměrný nájezd a spotřebu běžného auta na fosilní paliva, jak uvádí server oenergetice.cz, ušetřili bychom již při pouhém 20 % podílu elektromobilů na českých silnicích cca 1,4 miliardy litrů pohonných hmot ročně. A to je fakt hodně emisí CO2.

Celková spotřeba všech těchto aut by tak představovala přibližně jeden blok jaderné elektrárny Dukovany. Vzhledem k tomu, že velkou část elektřiny, kterou vyrobíme, vyvážíme (vloni to podle dat Energetického regulačního úřadu bylo 10,2 TWh), máme i pro prudký vzestup počtu elektromobilů ještě dostatečnou rezervu.

Bez čeho se ale dlouhodobě neobejdeme, je rozvoj obnovitelných zdrojů energie a také způsobů ukládání energie. Potenciál větrné energie v ČR je až 28 % současné spotřeby (AV ČR), potenciál solární energie dalších 27 % (EGÚ Brno), ty zatím zdaleka nevyužíváme tak, jak by bylo možné.

I z reálného modelu, který vytvořila společnost McKinsey pro německou síť, vyplývá, že elektromobilitu a domácí nabíjení síť celkem hravě zvládne. Obzvlášť, pokud se na ni připravíme předem, například zavedením levnějších tarifů během dne nebo v noci, kdy je celkový odběr elektřiny menší.

Automobilky jsou připraveny, co my?

Automobilový průmysl se mění. Ať už je to tlakem států a regionů na snižování emisí, nebo rostoucí poptávkou zákazníků, počet elektromobilů na našich cestách již jen poroste. Velké automobilky jsou na tuto změnu připraveny a je jen na nás politicích, abychom se postarali o to, že bude elektrozměna co nejhladší.

Další zdroje:
Global EV Outlook 2021.
Statistika počtu elektrických a hybridních aut v Norsku.

Mikuláš Peksa

Další články:
29. listopadu 2021 08:00
28. listopadu 2021 08:00
27. listopadu 2021 08:00
26. listopadu 2021 08:00
25. listopadu 2021 08:00

Online diskuse
Škoda Auto testuje v interní logistice v Mladé Boleslavi elektrické tahače
29. listopadu 2021 12:20

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Automobilka Škoda Auto testuje ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi dva elektrické tahače, které slouží ve vnitrozávodní dopravě. Další nákladní vozy s elektrickým pohonem budou následovat. Česká automobilka plánuje, že oproti nákladním automobilům vybaveným naftovým motorem takto ušetří 60 tun CO2 ročně.
(Celý text)

Území zvažovaná pro úložiště SÚRAO prověří i vrty, o povolení požádá v roce 2023
29. listopadu 2021 12:05

PRAHA (ČTK) - Horniny v územích, která jsou v Česku zvažovaná pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, chce Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prověřit také pomocí vrtů do hloubky desítek i stovek metrů. Žádosti o stanovení průzkumného území by podle platného harmonogramu měla správa podat v roce 2023. ČTK to řekl Lukáš Vondrovic, vedoucí úseku přípravy úložišť.
(Celý text)

SEEKER: Umělá inteligence bojuje proti pašování zvířat
29. listopadu 2021 06:38

PRAHA (Ekolist) - Unikátní projekt SEEKER využívá prvků samoučící se umělé inteligence, která rozpoznává pašovaný kontraband v zavazadlech pasažérů. Technická hříčka, jež vznikla ze spolupráce společnosti Microsoft a bezpečnostní agentury Smiths Detection, nyní dohlíží na obsah kufrů na letišti Heathrow. A vyhledává přitom části těl pašovaných zvířat se 70 % účinností.
(Celý text)

V Krkonoších bude od 1. prosince kvůli jelenům zákaz vstupu na některé cesty
29. listopadu 2021 01:20

VRCHLABÍ (ČTK) - V Krkonoších začne od středy 1. prosince platit zákaz vstupu k přezimovacím oborám jelení zvěře a krmelištím. Opatření potrvá do 30. dubna 2022. V Krkonošském národním parku (KRNAP) je k tomuto účelu vyčleněno 18 obůrek, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Informace o uzavřených cestách jsou na webu. Omezení vydává Správa KRNAP na zimu pravidelně. Cílem je zajistit klid pro jelení zvěř v obůrkách, která se může na relativně malém oploceném prostoru splašit a způsobit si zranění.
(Celý text)

Čaputová vetovala zákon o financování sanace ekologických zátěží vlastníky půdy
29. listopadu 2021 01:18

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vetovala zákon, na jehož základě by stát vyžadoval od soukromých vlastníků pozemků proplacení nákladů, které úřady vynaloží na odstraňování starých ekologických zátěží z těchto parcel. ČTK o tom informovala prezidentská kancelář. Dlouhodobě znečistěná půda je na Slovensku na řadě míst, mezi nimi je rovněž areál někdejší bratislavské chemičky Istrochem, kterou v minulosti koupil holding Agrofert a zařadil ji pod svůj jiný podnik.
(Celý text)

Vísku na Liberecku ochrání před velkou vodou nádrž za téměř 69 milionů Kč
29. listopadu 2021 01:06

VIŠŇOVÁ (ČTK) - Obyvatele Vísky na Liberecku ochrání před velkou vodou suchá nádrž na Krčelském potoce. Za téměř 69 milionů korun ji vybudovalo během tří let Povodí Labe. Nádrž s bezmála 216 metrů dlouhou hrází je schopna zachytit až 60 000 metrů krychlových vody a zmírnit tak dopady i stoleté vody, řekl ČTK generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta. Jde o další z protipovodňových opatření ve Višňové, mělo by pomoci zmírnit dopady povodní, které oblast každoročně postihují.
(Celý text)

Prodej elektrických aut stoupl za tři čtvrtletí o 123 procent na 6,21 milionu
29. listopadu 2021 01:03

PRAHA (ČTK) - Prodej elektrických aut ve světě za tři čtvrtletí vzrostl o 123 procent na 6,21 milionu vozů. Z toho 2,8 milionu připadá na Čínu, V Evropě mají téměř čtyři z deseti nově registrovaných aut elektrický nebo hybridní pohon. Česko zatím s podílem bateriových aut kolem 11 procent výrazně zaostává. Vyplývá to z nejnovější studie PwC Strategy & Electric Vehicles Sales.
(Celý text)

Lesy ČR zatím vyplatily lidem postiženým tornádem 34,5 milionu, žádosti dál berou
29. listopadu 2021 00:45

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím lidem postiženým na jižní Moravě červnovým tornádem vyplatil do poloviny listopadu pomoc ve výši 34,5 milionu korun. Lesníci také nechali pro jižní Moravu nařezat 1800 metrů krychlových dřeva na nové krovy a lidem poslali 1900 metrů krychlových palivového dřeva, uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Žádosti o pomoc bude podnik přijímat do konce roku.
(Celý text)

Rybáři z filipínského města krmí největší paryby na světě - žraloky obrovské
28. listopadu 2021 02:30

MANILA (ČTK) - U filipínského rybářského městečka Tan-Awan svítá, když Lorene de Guzman pádluje na malém dřevěném člunu na moře, aby z ruky nakrmil největší paryby na světě - žraloky obrovské. Jeden z těchto obrů, známých také jako žralok velrybí nebo nosozubec obrovský, právě připlouvá a jeho obrovská tlama klouže po hladině klidného oceánu.
(Celý text)

Pražský dopravní podnik spolu s vědci testuje nové směsi trávy s nižší spotřebou vody
28. listopadu 2021 02:05

PRAHA (ČTK) - Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a z dalších organizací spolu s Dopravním podnikem hlavního města (DPP) na tramvajové trati v pražské Bělohorské ulici testují nové směsi travin. Cílem projektu Genofondy pro město je najít směs, která bude méně náročná na údržbu a spotřebu vody. Nyní DPP stojí zavlažování zatravněných tratí o ploše 111 000 metrů čtverečních asi 1,5 milionu korun ročně, sdělil člen představenstva DPP a technický ředitel Jan Šurovský.
(Celý text)

Na Geminidy si letos lidé budou muset přivstat, pozorování zkomplikuje Měsíc
28. listopadu 2021 01:10

PRAHA (ČTK) - Brzy ráno bude letos dobře pozorovatelný prosincový meteorický roj Geminidy. Po většinu noci totiž vyhlížení meteorů zkomplikuje Měsíc blízko úplňku. ČTK to řekl astronom Petr Horálek. Roj je aktivní mezi 4. až 17. prosincem, maxima tentokrát dosáhne 14. prosince.
(Celý text)

Safari park Dvůr Králové získal z Itálie ohrožené želvy pavoukovité
28. listopadu 2021 01:05

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Safari Park Dvůr Králové nad Labem získal z Itálie tři kriticky ohrožené želvy pavoukovité. Safari park o jejich získání jednal přes dva roky s koordinátorem evropského chovu těchto plazů. Želvy jsou nyní v karanténě, návštěvníci zoo by je mohli do konce roku vidět v expozici Madagaskar v pavilonu Ptačí svět, řekla mluvčí zoo Zuzana Boučková.
(Celý text)

Valašské Meziříčí nechalo vysadit více než sto listnatých stromů
28. listopadu 2021 01:04

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK) - Valašské Meziříčí na Vsetínsku nechalo letos na podzim vysadit více než sto listnatých stromů. Nové stromy jsou ve čtyřech lokalitách. Pomocnou ruku k dílu přiložili také studenti místního Gymnázia Františka Palackého, sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.
(Celý text)

Reuse centrum v Ostravě za rok fungování prodalo přes 43 000 věcí
28. listopadu 2021 00:34

OSTRAVA (ČTK) - Reuse centrum v Ostravě během prvního roku svého fungování prodalo více než 43 000 předmětů, které by jinak skončily v odpadu. Z prodeje se podařilo utržit 831 000 korun, které budou směřovat na ekologické projekty ve městě, řekli zástupci města a městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která centrum zaměřené na opětovné použití starších věcí provozuje. Centrum, které je zajímavé i svým pojetím a pracuje s uspořádáním předmětů podle barev, v říjnu získalo v soutěži Stavba roku cenu za mimořádný celospolečenský přínos.
(Celý text)

Novozélandskou ženu držel v domě jako rukojmí vačnatec kusu liščí
28. listopadu 2021 00:30

WELLINGTON (ČTK) - Telefonát od velmi rozrušené ženy přijala v polovině listopadu policie v novozélandském městě Dunedin. Žena tvrdila, že je v domě uvězněna jako rukojmí, protože pokaždé, když se pokusí vyjít ven, na ni zaútočí kusu liščí - středně velký vačnatec, jehož původní domovinou je Austrálie.
(Celý text)

Letošní produkce vína bude podle odhadů jedna z nejnižších za posledních 60 let
28. listopadu 2021 00:29

PAŘÍŽ (ČTK) - Letošní světová produkce vína bude podle prvních odhadů jedna z nejnižších za posledních 60 let. Uvedla to Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Velký propad výroby se očekává v Evropské unii, kde menší objemy hlásí tři největší výrobci - Itálie, Francie a Španělsko. V Česku se podle OIV očekává mírný růst produkce.
(Celý text)

Římané Durbe a Tummei praží kávu jen s pomocí slunce, bez elektřiny a plynu
27. listopadu 2021 01:35

ŘÍM (ČTK) - Dva inženýři z Říma vynalezli pražírnu kávy, v níž nepotřebují elektřinu ani plyn a jsou schopni za hodinu upražit i 50 kilogramů kávových zrn. Antonio Durbe a Daniele Tummei strávili zdokonalováním svého zařízení využívajícího sluneční energii šest let, napsala agentura AP.
(Celý text)

Statek na Českolipsku je podle Hnutí DUHA příkladem správného zemědělství
27. listopadu 2021 01:21

RAČINĚVES (ČTK) - Statek Vodňanský v Blíževedlech na Českolipsku je podle ekologického Hnutí DUHA příkladem správného zemědělství. Farmáři tam hospodaří zhruba na 300 hektarech a snaží se na menších polích pěstovat různé plodiny. Mezi jednotlivými plochami nechávají dostatečný prostor pro drobnou zvěř, hmyz a ptáky, a to za pomoci neprodukčních krajinných prvků, jako jsou remízky. Zemědělský expert hnutí Martin Střelec ČTK řekl, že takových oblastí je v ČR kolem jednoho procenta. Většina vypadá podobně jako v Račiněvsi na Litoměřicku, kde se sice zemědělci drží požadavků Evropské unie, avšak třeba prostor pro faunu je velmi malý.
(Celý text)

Průkopník ekologické fotografie Sikula vystavuje v ostravské galerii
27. listopadu 2021 01:14

OSTRAVA (ČTK) - Průkopník ekologické a krajinářské fotografie Petr Sikula vystavuje v ostravské galerii Fiducia. Výstava nazvaná Krajina, Ostrava představuje celoživotní průřez tvorbou autora, který letos oslavil osmdesáté narozeniny. Výstava potrvá do 14. prosince. ČTK to za organizátory řekla Ilona Rozehnalová.
(Celý text)

Radnice ve Žďáru nad Sázavou nechala ulicích vysázet 384 nových stromů
27. listopadu 2021 01:03

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - V ulicích Žďáru nad Sázavou by mělo do konce měsíce začít růst 384 nových stromů. Město si u odborné firmy objednalo obnovu stromořadí ve 12 lokalitách. Nově se tam sázejí jilmy, javory, lípy, sakury, duby a další druhy dřevin. Zkraje letoška v těchto místech pracovníci odstranili přes sto nemocných nebo poškozených stromů, desítky dalších ošetří. Na projekt za víc než pět milionu korun dostala radnice dotaci.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1618 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama