titulní strana > co píší jiní
Transformace energetiky a Modernizační fond se v Česku rozjíždí podivně
29. listopadu 2021 08:00
() - Vedle celkové transformace ekonomiky je dnes velmi aktuálním tématem transformace energetiky a zejména její souvislost s Modernizačním fondem EU, který je financován výnosy z emisních povolenek. To je více než 280 miliard korun na 10 let. Dnes vidíme, že asi 250 firem, které za povolenky platí nejvíc a které dostávaly spoustu povolenek od státu zcela zdarma, si dobře pohlídalo, aby právě ony byly z Modernizačního fondu přednostně a bezprostředně financovány.

Obáváme se tedy, že míra efektivity investic z Modernizačního fondu může být velmi nízká, protože soutěž nebude otevřená všem subjektům, které by se chtěly o peníze ucházet. Má totiž vzniknout samostatná “kapsa” s penězi na obnovitelné zdroje pro velké a samostatná pro malé hráče. A tato kapsa pro malé hráče je menší.

Že ceny porostou se samozřejmě vědělo

Ceny povolenek ovšem závratně stoupají a podle mého názoru je směšné, jak se dnes všichni diví. Plynárenský sektor vydává zprávy, jak je šokován, ale o tom, že ceny povolenek stoupnou, museli vědět, když jsme o tom věděli i my. Když se někdo v této oblasti pohybuje dlouho, tak ví, jaký bude mít nastávající situace průběh.

Před pěti lety se mělo za to, že povolenky jsou k ničemu. Ale od té doby nastala očekávaná změna. Teplárny měly být víc proaktivní, měly něco dělat. Teď se jim to vrací, přestože dostávají přednostní přístup k výnosům z prodeje povolenek. Takto by se to nemělo dělat, to neměl být cíl. I proto jsme pozadu v transformaci.

Modernizace pro uhlobarony

Co se týká přímo praxe využívání Modernizačního fondu, rozjel se v českých podmínkách velmi podivně. Jeho část, kde je nejvíc peněz, byla otevřena jen na kraťoučké období dvou měsíců, od listopadu 2020 do ledna 2021, jako tzv. předregistrační výzva. Kdo se nepřihlásil s projektem, nemohl do dalšího kola. Věděla o tom jen velice úzká skupina podnikatelů, samozřejmě ČEZ a uhelné firmy.

Naší úlohou ve Frank Bold bylo intenzivně informovat všechny naše klienty i další potenciální zájemce a pomoci jim s registrací, aby vůbec měli šanci se zapojit. Proteklo přes nás kolem 1000 přihlášek různých projektů. Tím byl Státní fond životního prostředí nemile zaskočen. To nebylo zamýšleno. Nevěděli, co s tím, a vydávali různá rozporuplná prohlášení. Nakonec to přece jen nastavili tak, aby preferenční zacházení dostaly firmy, které jsou největšími původci znečištění.

Do detailních podmínek výzev Evropská komise nemluvila. Ostatním uchazečům bylo tedy řečeno, že se mají hlásit později, protože příležitostí bude dost. Ale přesné podmínky dalších dotačních titulů nejsou jasné. Míra nejistoty je obrovská.

Chybí plán

Jestli něco dělá státní aparát v Česku špatně, pak je to tato netransparentní, chaotická a nekoncepční příprava dotačních kol. Žádný strategický plán energetické transformace neexistuje. Na první pohled je vidět, jak státní aparát reaguje na spoustu vlivů ze všech stran; čím větší firma, tím větší vliv. Podle toho to pak vypadá. Sledujeme kalné české vody, kde mezi sebou bojují zájmové skupiny, které se chovají jako smečky připravené urvat pro sebe co mohou, bez ohledu na celek. To je, řekl bych, zoufalství české společnosti. Tahle praxe z 90. let a dob ještě dávnějších se ve společnosti dlouhodobě propisuje.

Nakonec to vidíme, když přijde taková rána jako covid. Nejvíce proinvestovaných peněz v EU, největší dluhy, nejdéle zavřené školy a nejvíc mrtvých. Státní správa je v dezolátním stavu. Je neefektivní a nikdo ji nereformuje. Státní aparát není zvyklý sloužit veřejnému zájmu a být prospěšný lidem a podnikům. To se musí změnit, jinak se nikam neposuneme.

Pavel Franc

Další články:
21. ledna 2022 07:00
20. ledna 2022 10:52
20. ledna 2022 10:00
19. ledna 2022 07:00
18. ledna 2022 07:00

Online diskuse
Česko trvá na zaplacení 50 mil. eur za škody způsobené těžbou v Turówě, Polsko nabízí 40 mil.
22. ledna 2022 17:57

PRAHA (ČTK) - Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Polsko nabídlo 40 milionů eur. Návrh předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) pro informaci ve středu vládě. Spor s polskou stranou trvá také v požadavku na desetiletou délku soudního dohledu, řekla dnes Hubáčková ČTK. Podle aktualizovaného návrhu, který došel do Prahy, by polská strana souhlasila s dvouletým dohledem Soudního dvora EU. Hubáčková chce nechat český návrh posoudit kabinetem. Z diskuse vlády má vyplynout, zda má česko-polské jednání pokračovat mezi ministryněmi obou zemí, nebo se přesune na úroveň premiérů.
(Celý text)

Vyšla Zpráva o životním prostředí v Česku za rok 2020. Jak si stojíme?
22. ledna 2022 09:08

PRAHA (Ekolist) - Nedávno vydaná Zpráva o životním prostředí ČR, kterou připravila Česká informační agentura životního prostředí přináší detailní vhled do trendů a dějů v českém životním prostředí.
(Celý text)

Fotopast zachytila jedno ze tří loňský mláďat orla skalního na severní Moravě. Jmenuje se Vanda
22. ledna 2022 07:20

Nový Jičín (Ekolist) - Od roku 2012 sledujeme samce orla skalního, který byl vypuštěn v rámci našeho projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Jde o samce Wabiho, který je jeden z 27 mláďat získaných pro účely tohoto projektu ze Slovenska. Odebíráno bylo vždy mladší mládě, které by jinak zahynulo v rámci vrozeného kainismu, dlužno dodat, že to bylo několikrát na poslední chvíli.
(Celý text)

Záchranná stanice Huslík u Poděbrad loni přijala téměř 2250 zvířat 132 druhů
22. ledna 2022 01:24

PODĚBRADY (ČTK) - Téměř 2250 zvířat z řad 132 různých druhů ptáků, savců, plazů i obojživelníků loni předali lidé do záchranné stanice pro volně žijící zvířata na Huslíku u Poděbrad. Od roku 2015, kdy stanice získala díky evropským fondům nové prostory, se roční počty přijatých zvířat zvýšily o jednu čtvrtinu. Nejčastěji lidé přinášejí ježka západního, loni jich bylo 336, nejvíce z Kolína. Se zraněním zde skončil ale třeba i muflon. ČTK o tom informovala mluvčí organizace Marta Bryndová.
(Celý text)

V Indii oplakali tygřici, která proslavila rezervaci Penč
22. ledna 2022 01:20

DILLÍ (ČTK) - V Indii zemřela šestnáctiletá tygřice, která proslavila přírodní rezervaci Penč a za svůj život porodila 29 mláďat. Díky vysílačce v obojku, který dostala v mládí, bylo možné sledovat její pohyb i život jejích potomků. Hvězdou se stala po odvysílání dokumentárního filmu stanice BBC s názvem Spy in the Jungle, který zaznamenal život čtyř jejích mláďat.
(Celý text)

Prazdroj a Microsoft zahájily na chmelnicích na Žatecku monitoring rostlin
22. ledna 2022 00:50

ŽATEC (ČTK) - Plzeňský Prazdroj a Microsoft zahájily na šesti českých chmelnicích projekt, který pomůže pěstitelům včas reagovat na výkyvy počasí. S 30 experty ze světa instalovali na farmách senzory, které budou až do sklizně v září 2022 zaznamenávat stav půdy a mikroklima v okolí rostlin. Poté vyvinou software k efektivnímu zavlažování chmelnic na Žatecku, kde je na řadě míst nedostatek vody. ČTK to řekl Ivan Tučník z Prazdroje, šéf projektu PRO CHMEL, jehož cílem je zachovat kvalitu i množství tuzemského chmele.
(Celý text)

Bohumín chce letos na různých místech města vysadit přes sto stromů
22. ledna 2022 00:42

BOHUMÍN (ČTK) - Na různých místech Bohumína na Karvinsku chce město letos dát vysadit více než sto stromů. Založit by chtělo aleje u silnice vedoucí ke starobohumínskému hřbitovu, plánuje ale i nový parčík v lokalitě Petra Cingra a také ve Vrbici. Další stovky stromů ve městě přibudou coby náhradní výsadba, například v částech Záblatí či Pudlov, sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
(Celý text)

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny
21. ledna 2022 17:30

NAIROBI (ČTK) - V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.
(Celý text)

Za zakázané zimní lezení ve Velké kotlině dostali horolezci pokutu 20 tisíc korun
21. ledna 2022 16:30

PRAHA (Ekolist) - V minulém týdnu se dva členové horolezeckého svazu vydali s mačkami a cepíny do centra Velké kotliny v národní přírodní rezervaci Praděd. Jak o výpravě informuje Agentura ochrany přírody a krajiny, horolezci se věnovali celodennímu zimnímu lezení na laně v místě, kde přesně před rokem tragicky zahynul mladý skialpinista. Vyrazili přesto, že si byli zákazu vstupu do rezervace předem vědomi. Důvodem omezení vstupu je zde vedle ochrany jedné z nejcennějších lokalit Jeseníků také hledisko bezpečnostní. Jedná se totiž o nejaktivnější lavinový prostor v Jeseníkách.
(Celý text)

Návrh pravidel dotací chce MZe poslat Evropské komisi do konce ledna
21. ledna 2022 15:41

PRAHA (ČTK) - Návrh pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027 chce ministerstvo zemědělství zaslat Evropské komisi do konce ledna. Parametry chce mít po projednání hotové do pololetí, aby na ně farmáři mohli reagovat. Novinářům to dnes řekli ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a jeho náměstek pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Pavel Sekáč po jednání pracovní skupiny o takzvaném strategickém plánu společné zemědělské politiky. Nejpozději do středy příštího týdne bude k dispozici on-line kalkulačka, ve které si zemědělci budou moct předběžně spočítat provozní podpory podle nových pravidel, řekl Nekula.
(Celý text)

Při velkých požárech divoká zvířata moc nehynou
21. ledna 2022 14:59

PRAHA (Ekolist) - Vombat, klokan, koala, ježura, quoll, pštros emu. A samozřejmě stovky dalších, ne až tak ikonických druhů živočichů, nejrůznějších hadů a ještěrek, ptáků a drobných savců. Právě z nich se měli rekrutovat nejčastější oběti tzv. Černého léta, série drastických požárů australské divočiny tři léta nazpět. Australští badatelé nyní informaci o dopadech požárů na místní faunu přehodnocují.
(Celý text)

Rádlem u Jablonce se podle ochránců přírody procházel vlk, asi hledal cestu
21. ledna 2022 14:58

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Na silnici u Jablonce nad Nisou a v nedaleké obci Rádlo se v minulých dnech pohyboval nejspíš vlk. Zřejmě jde jen o migrujícího jedince, který se snaží projít zástavbou. Mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Karolína Šůlová pro ČTK uvedla, že nejde o první takový případ v regionu. Loni byl vlk zachycen kamerou v zástavbě u Raspenavy ve Frýdlantském výběžku na Liberecku, také tudy jenom procházel.
(Celý text)

Nejcennější partie Jeseníků hlídají ochránci přírody společně s policisty
21. ledna 2022 14:57

JESENÍK (ČTK) - Nejcennější partie Jeseníků střeží před neukázněnými zimními turisty ochránci přírody společně s policisty. Kombinované terénní hlídky mají kromě ochrany přírody být i prevencí proti zbytečným úrazům, řekl ČTK vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj. Podobnou cestou se vydali ochránci přírody i v předchozích letech, neukázněným turistům v nejvyšších partiích Jeseníků udělili desítky pokut. Řada z nich se pohybovala v nejcennějších místech rezervace.
(Celý text)

HN: ČR žádá EU o lepší podmínky zařazení jádra a plynu mezi ekologické investice
21. ledna 2022 11:54

PRAHA (ČTK) - Jaderná energie má být podle českých úřadů pokládána Evropskou unií za nízkoemisní i po roce 2045 a plynové elektrárny by měly mít povoleny vyšší emisní limity. To jsou podle serveru HN.cz jedny z připomínek Česka k návrhu tzv. taxonomie, tedy návrhu nových pravidel pro ekologické investice. Garantem pro dokument s připomínkami české strany, který bude poslán do Bruselu, je podle serveru ministerstvo průmyslu a obchodu. K návrhům na dočasné zařazení energie vyráběné z jádra a zemního plynu mezi zelené investice se mohou státy EU či nevládní organizace vyjádřit do pátku.
(Celý text)

MZe projedná s nevládními organizacemi změny v zemědělských dotacích
21. ledna 2022 11:38

PRAHA (ČTK) - Vedení ministerstva zemědělství dnes na jednání pracovní skupiny s nevládními organizacemi představí změny v pravidlech pro čerpání evropských zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027. Úpravy ohlášené minulý týden po jednání koaliční rady se nelíbí Agrární komoře ČR a Zemědělskému svazu ČR, organizace sdružují hlavně větší zemědělské podniky a proti návrhu ve čtvrtek svolaly protesty.
(Celý text)

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením
21. ledna 2022 11:32

CHICAGO (ČTK) - Vědci ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.
(Celý text)

Srbská vláda odebrala firmě Rio Tinto licence na těžbu lithia
21. ledna 2022 11:27

BĚLEHRAD (ČTK) - Srbská vláda odebrala nadnárodní těžařské společnosti Rio Tinto licence na těžbu lithia. Podle agentury Reuters to oznámila srbská premiérka Ana Brnabičová. Vláda se podle ní ke kroku odhodlala kvůli týdny trvajících protestům organizovaným ekologickými organizacemi.
(Celý text)

U pobřeží Peru kvůli cunami od Tongy vyteklo do moře na 6000 barelů ropy
21. ledna 2022 01:56

LIMA (ČTK) - Ropa, která v sobotu kvůli vlně cunami vytekla z cisterny lodi u peruánské metropole, se rozšířila už na pět desítek kilometrů pobřeží. Informoval o tom španělský deník El País s odvoláním na místní úřady. Podle nich vyteklo kvůli vlně způsobené výbuchem podmořské sopky v souostroví Tonga do moře na 6000 barelů ropy.
(Celý text)

Na vodohospodářská opatření půjde 130 miliard Kč, schválila vláda
21. ledna 2022 01:16

PRAHA (ČTK) - Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe půjde do roku 2027 přes 62 miliard korun. V totožných oblastech má jít 68 miliard na čistírny odpadních vod, kanalizace, revitalizaci řek a potoků či zmírnění dopadů sucha. Návrhy ministerstev zemědělství a životního prostředí vláda schválila.
(Celý text)

V zoo v JAR se nakazili covidem-19 tři lvi a dvě pumy
21. ledna 2022 01:06

PRETORIA (ČTK) - V zoologické zahradě v Jihoafrické republice se loni prokázala nákaza covidem-19 u dvou pum a tří lvů. Podle studie, z níž citovala agentura AFP, se nákaza na zvířata přenesla nejspíš z ošetřovatelů, kteří neměli žádné příznaky.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1648 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama