titulní strana > co píší jiní
Města zezelenají, když občané nebudou zdržovat
12. ledna 2022 07:00
() - Vláda se v programovém prohlášení zavázala k podpoře adaptačních opatření k omezení negativních dopadů klimatické změny. Podívejme se detailněji, co plánuje udělat v této oblasti pro města, v nichž žijí tři čtvrtiny všech obyvatel Česka.

Posilovat odolnost měst vůči klimatické změně není jednoduchá disciplína, přičemž největší díl odpovědnosti náleží jednotlivým samosprávám. Vláda ovšem může pomoci jednak vhodně nastaveným financováním, jednak rozumnou legislativou. Tedy předpisy, které nebudou klást zbytečné překážky a k aktivitě budou tlačit i města, která zatím o téma adaptace jeví malý zájem.

Klíčovým zákonem je v tomto případě zákon stavební. Tedy zákon, který se minulá vláda rozhodla kompletně přepsat, avšak způsobem, který vzbudil všeobecný odpor. Není proto překvapením, že nová vláda bude nový stavební zákon měnit. Programové prohlášení pojmenovává hlavní obrysy změn.

Vláda se chystá změnit organizační uspořádání stavebních úřadů, a to ve spolupráci se samosprávami. V praxi to bude nejspíš znamenat, že pracovníci stavebních úřadů budou dál zaměstnanci radnic, ačkoli formálně vykonávají státní správu. Změny nastanou nejspíš i v rozsahu a způsobu integrace tzv. dotčených orgánů, tedy těch specialistů, kteří se ke stavebním projektům vyjadřují z pohledu ochrany veřejných zájmů.

V případě životního prostředí by mělo dojít ke sloučení mnoha dílčích vyjádření a řízení do jednoho procesu, tedy do tzv. jednotného environmentálního povolení, tak aby ubylo byrokracie a různých prodlev, zároveň však byla garantována odbornost a transparentnost rozhodování. (Podrobněji o jednotném environmentálním povolení viz článek Petra Svobody).

Zásadní změny lze podle programového prohlášení očekávat v územním plánování. Podle vlády bude územní plánování „dbát na občanskou vybavenost tak, aby vznikala funkční a přátelská města, ne mrtvé rezidenční zóny a tepelné ostrovy“ a posíleny budou pravomoci samospráv. Bez změny stavebních předpisů se neobejde ani závazek „Zasadíme se o zlepšení klimatu ve městech a obcích jejich výrazným ozeleněním“.

Velké změny za půl roku?

Háček těchto pozitivních záměrů je v tom, že vláda chce novelu stavebního zákona předložit již v tomto pololetí. Zdá se, že tak bude opakovat chybu vlády minulé, která systémové změny prosazovala narychlo, a proto bez řádného projednání s důležitými aktéry, bez zapracování jejich připomínek a bez kritického posouzení dopadů navrhovaných změn. Výsledkem kvapíku bylo, že se složitý návrh předělával za pochodu ve Sněmovně, Senát zákon jednomyslně odmítl a ve Sněmovně prošel zákon jen těsně.

Harmonogram opravy je největší slabinou a otazníkem celého záměru postavit stavební právo na nohy. Místo uceleného návrhu, který by zahrnoval i dílčí změny, o kterých se programové prohlášení zmiňuje, jako je ukotvení tzv. modro-zelené infrastruktury nebo zpomalení úbytku zemědělského půdního fondu, tu nejspíš budeme mít sérii novel, které budou zdrojem nejistot a komplikací nejen pro stavebníky.

V kontrastu k nemalému úsilí o řešení změn klimatu na úrovni obcí je záměr vlády pomáhat rozvoji letecké dopravy. Zejména výstavba nové dráhy na ruzyňském letišti je projekt, který je zcela v rozporu s cílem omezovat emise CO2. Vláda ji zařadila mezi své priority, i když v regionech máme letiště zející prázdnotou. Pokud chce být vláda v klimatické politice konzistentní, plán na rozšiřování letiště by měla dát tiše k ledu.

Zapojení veřejnosti v mlhách

Budovat města odolná vůči změně klimatu nelze bez aktivního zapojení obyvatel. Slovo aktivní je přitom klíčové. Komunikaci s veřejností totiž nelze redukovat na distribuci hezkých tiskovin a zpřístupňování různých databází (i v tom má jistě Česká republika co zlepšovat). Aktivní komunikace s veřejností totiž znamená průběžně občanům naslouchat a vést debatu. Vést debatu o tom, jak má vypadat město, ve kterém žijí. Vést debatu o tom, které záměry se mají realizovat a které vetovat. Odolná demokracie, o které se vládní program také zmiňuje, má své kořeny i v lokálních aktivitách občanů.

Proto je škoda, že se vláda jasně nepřihlásila k tomu, že právo veřejnosti účastnit se řízení o umisťování staveb bude obnoveno. Ze záměru „podporovat zapojení veřejnosti a její seznámení s investorskými záměry, aniž by to řízení zdržovalo“ nelze vyčíst, jakým směrem se pravidla hry budou vyvíjet. A to je škoda.

Petra Kolínská

Další články:
21. ledna 2022 07:00
20. ledna 2022 10:52
20. ledna 2022 10:00
19. ledna 2022 07:00
18. ledna 2022 07:00

Online diskuse
Česko trvá na zaplacení 50 mil. eur za škody způsobené těžbou v Turówě, Polsko nabízí 40 mil.
22. ledna 2022 17:57

PRAHA (ČTK) - Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Polsko nabídlo 40 milionů eur. Návrh předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) pro informaci ve středu vládě. Spor s polskou stranou trvá také v požadavku na desetiletou délku soudního dohledu, řekla dnes Hubáčková ČTK. Podle aktualizovaného návrhu, který došel do Prahy, by polská strana souhlasila s dvouletým dohledem Soudního dvora EU. Hubáčková chce nechat český návrh posoudit kabinetem. Z diskuse vlády má vyplynout, zda má česko-polské jednání pokračovat mezi ministryněmi obou zemí, nebo se přesune na úroveň premiérů.
(Celý text)

Vyšla Zpráva o životním prostředí v Česku za rok 2020. Jak si stojíme?
22. ledna 2022 09:08

PRAHA (Ekolist) - Nedávno vydaná Zpráva o životním prostředí ČR, kterou připravila Česká informační agentura životního prostředí přináší detailní vhled do trendů a dějů v českém životním prostředí.
(Celý text)

Fotopast zachytila jedno ze tří loňský mláďat orla skalního na severní Moravě. Jmenuje se Vanda
22. ledna 2022 07:20

Nový Jičín (Ekolist) - Od roku 2012 sledujeme samce orla skalního, který byl vypuštěn v rámci našeho projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Jde o samce Wabiho, který je jeden z 27 mláďat získaných pro účely tohoto projektu ze Slovenska. Odebíráno bylo vždy mladší mládě, které by jinak zahynulo v rámci vrozeného kainismu, dlužno dodat, že to bylo několikrát na poslední chvíli.
(Celý text)

Záchranná stanice Huslík u Poděbrad loni přijala téměř 2250 zvířat 132 druhů
22. ledna 2022 01:24

PODĚBRADY (ČTK) - Téměř 2250 zvířat z řad 132 různých druhů ptáků, savců, plazů i obojživelníků loni předali lidé do záchranné stanice pro volně žijící zvířata na Huslíku u Poděbrad. Od roku 2015, kdy stanice získala díky evropským fondům nové prostory, se roční počty přijatých zvířat zvýšily o jednu čtvrtinu. Nejčastěji lidé přinášejí ježka západního, loni jich bylo 336, nejvíce z Kolína. Se zraněním zde skončil ale třeba i muflon. ČTK o tom informovala mluvčí organizace Marta Bryndová.
(Celý text)

V Indii oplakali tygřici, která proslavila rezervaci Penč
22. ledna 2022 01:20

DILLÍ (ČTK) - V Indii zemřela šestnáctiletá tygřice, která proslavila přírodní rezervaci Penč a za svůj život porodila 29 mláďat. Díky vysílačce v obojku, který dostala v mládí, bylo možné sledovat její pohyb i život jejích potomků. Hvězdou se stala po odvysílání dokumentárního filmu stanice BBC s názvem Spy in the Jungle, který zaznamenal život čtyř jejích mláďat.
(Celý text)

Prazdroj a Microsoft zahájily na chmelnicích na Žatecku monitoring rostlin
22. ledna 2022 00:50

ŽATEC (ČTK) - Plzeňský Prazdroj a Microsoft zahájily na šesti českých chmelnicích projekt, který pomůže pěstitelům včas reagovat na výkyvy počasí. S 30 experty ze světa instalovali na farmách senzory, které budou až do sklizně v září 2022 zaznamenávat stav půdy a mikroklima v okolí rostlin. Poté vyvinou software k efektivnímu zavlažování chmelnic na Žatecku, kde je na řadě míst nedostatek vody. ČTK to řekl Ivan Tučník z Prazdroje, šéf projektu PRO CHMEL, jehož cílem je zachovat kvalitu i množství tuzemského chmele.
(Celý text)

Bohumín chce letos na různých místech města vysadit přes sto stromů
22. ledna 2022 00:42

BOHUMÍN (ČTK) - Na různých místech Bohumína na Karvinsku chce město letos dát vysadit více než sto stromů. Založit by chtělo aleje u silnice vedoucí ke starobohumínskému hřbitovu, plánuje ale i nový parčík v lokalitě Petra Cingra a také ve Vrbici. Další stovky stromů ve městě přibudou coby náhradní výsadba, například v částech Záblatí či Pudlov, sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
(Celý text)

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny
21. ledna 2022 17:30

NAIROBI (ČTK) - V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.
(Celý text)

Za zakázané zimní lezení ve Velké kotlině dostali horolezci pokutu 20 tisíc korun
21. ledna 2022 16:30

PRAHA (Ekolist) - V minulém týdnu se dva členové horolezeckého svazu vydali s mačkami a cepíny do centra Velké kotliny v národní přírodní rezervaci Praděd. Jak o výpravě informuje Agentura ochrany přírody a krajiny, horolezci se věnovali celodennímu zimnímu lezení na laně v místě, kde přesně před rokem tragicky zahynul mladý skialpinista. Vyrazili přesto, že si byli zákazu vstupu do rezervace předem vědomi. Důvodem omezení vstupu je zde vedle ochrany jedné z nejcennějších lokalit Jeseníků také hledisko bezpečnostní. Jedná se totiž o nejaktivnější lavinový prostor v Jeseníkách.
(Celý text)

Návrh pravidel dotací chce MZe poslat Evropské komisi do konce ledna
21. ledna 2022 15:41

PRAHA (ČTK) - Návrh pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027 chce ministerstvo zemědělství zaslat Evropské komisi do konce ledna. Parametry chce mít po projednání hotové do pololetí, aby na ně farmáři mohli reagovat. Novinářům to dnes řekli ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a jeho náměstek pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Pavel Sekáč po jednání pracovní skupiny o takzvaném strategickém plánu společné zemědělské politiky. Nejpozději do středy příštího týdne bude k dispozici on-line kalkulačka, ve které si zemědělci budou moct předběžně spočítat provozní podpory podle nových pravidel, řekl Nekula.
(Celý text)

Při velkých požárech divoká zvířata moc nehynou
21. ledna 2022 14:59

PRAHA (Ekolist) - Vombat, klokan, koala, ježura, quoll, pštros emu. A samozřejmě stovky dalších, ne až tak ikonických druhů živočichů, nejrůznějších hadů a ještěrek, ptáků a drobných savců. Právě z nich se měli rekrutovat nejčastější oběti tzv. Černého léta, série drastických požárů australské divočiny tři léta nazpět. Australští badatelé nyní informaci o dopadech požárů na místní faunu přehodnocují.
(Celý text)

Rádlem u Jablonce se podle ochránců přírody procházel vlk, asi hledal cestu
21. ledna 2022 14:58

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Na silnici u Jablonce nad Nisou a v nedaleké obci Rádlo se v minulých dnech pohyboval nejspíš vlk. Zřejmě jde jen o migrujícího jedince, který se snaží projít zástavbou. Mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Karolína Šůlová pro ČTK uvedla, že nejde o první takový případ v regionu. Loni byl vlk zachycen kamerou v zástavbě u Raspenavy ve Frýdlantském výběžku na Liberecku, také tudy jenom procházel.
(Celý text)

Nejcennější partie Jeseníků hlídají ochránci přírody společně s policisty
21. ledna 2022 14:57

JESENÍK (ČTK) - Nejcennější partie Jeseníků střeží před neukázněnými zimními turisty ochránci přírody společně s policisty. Kombinované terénní hlídky mají kromě ochrany přírody být i prevencí proti zbytečným úrazům, řekl ČTK vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj. Podobnou cestou se vydali ochránci přírody i v předchozích letech, neukázněným turistům v nejvyšších partiích Jeseníků udělili desítky pokut. Řada z nich se pohybovala v nejcennějších místech rezervace.
(Celý text)

HN: ČR žádá EU o lepší podmínky zařazení jádra a plynu mezi ekologické investice
21. ledna 2022 11:54

PRAHA (ČTK) - Jaderná energie má být podle českých úřadů pokládána Evropskou unií za nízkoemisní i po roce 2045 a plynové elektrárny by měly mít povoleny vyšší emisní limity. To jsou podle serveru HN.cz jedny z připomínek Česka k návrhu tzv. taxonomie, tedy návrhu nových pravidel pro ekologické investice. Garantem pro dokument s připomínkami české strany, který bude poslán do Bruselu, je podle serveru ministerstvo průmyslu a obchodu. K návrhům na dočasné zařazení energie vyráběné z jádra a zemního plynu mezi zelené investice se mohou státy EU či nevládní organizace vyjádřit do pátku.
(Celý text)

MZe projedná s nevládními organizacemi změny v zemědělských dotacích
21. ledna 2022 11:38

PRAHA (ČTK) - Vedení ministerstva zemědělství dnes na jednání pracovní skupiny s nevládními organizacemi představí změny v pravidlech pro čerpání evropských zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027. Úpravy ohlášené minulý týden po jednání koaliční rady se nelíbí Agrární komoře ČR a Zemědělskému svazu ČR, organizace sdružují hlavně větší zemědělské podniky a proti návrhu ve čtvrtek svolaly protesty.
(Celý text)

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením
21. ledna 2022 11:32

CHICAGO (ČTK) - Vědci ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.
(Celý text)

Srbská vláda odebrala firmě Rio Tinto licence na těžbu lithia
21. ledna 2022 11:27

BĚLEHRAD (ČTK) - Srbská vláda odebrala nadnárodní těžařské společnosti Rio Tinto licence na těžbu lithia. Podle agentury Reuters to oznámila srbská premiérka Ana Brnabičová. Vláda se podle ní ke kroku odhodlala kvůli týdny trvajících protestům organizovaným ekologickými organizacemi.
(Celý text)

U pobřeží Peru kvůli cunami od Tongy vyteklo do moře na 6000 barelů ropy
21. ledna 2022 01:56

LIMA (ČTK) - Ropa, která v sobotu kvůli vlně cunami vytekla z cisterny lodi u peruánské metropole, se rozšířila už na pět desítek kilometrů pobřeží. Informoval o tom španělský deník El País s odvoláním na místní úřady. Podle nich vyteklo kvůli vlně způsobené výbuchem podmořské sopky v souostroví Tonga do moře na 6000 barelů ropy.
(Celý text)

Na vodohospodářská opatření půjde 130 miliard Kč, schválila vláda
21. ledna 2022 01:16

PRAHA (ČTK) - Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe půjde do roku 2027 přes 62 miliard korun. V totožných oblastech má jít 68 miliard na čistírny odpadních vod, kanalizace, revitalizaci řek a potoků či zmírnění dopadů sucha. Návrhy ministerstev zemědělství a životního prostředí vláda schválila.
(Celý text)

V zoo v JAR se nakazili covidem-19 tři lvi a dvě pumy
21. ledna 2022 01:06

PRETORIA (ČTK) - V zoologické zahradě v Jihoafrické republice se loni prokázala nákaza covidem-19 u dvou pum a tří lvů. Podle studie, z níž citovala agentura AFP, se nákaza na zvířata přenesla nejspíš z ošetřovatelů, kteří neměli žádné příznaky.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1648 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama