titulní strana > co píší jiní
Blíží se říjen, měsíc zakopávání stromů…
19. září 2022 09:11
() - Trochu jsem si upravila slova z knížky Františka Nepila, ale teď vážně – na podzim nás zahradníky trápí jedna věc. Všichni se pouští do sázení. Nejvíce politici, kteří se předhání v závazcích, kolik vysadí stromů a jak s tím v podstatě zachrání planetu. Někdo 1000, jiný rovnou 100 000. Vyrojila se také spousta nových organizací či politických stran, které stromy sází – jedno jaké, jedno kde. Takový krásný „greenwashing“. Sázení stromů obecně je bohulibá činnost, je fajn, je dobré s tím pomáhat. Jenže…

Když zasadíte strom, je to jako když si pořídíte dítě – potřebuje péči. Je to závazek. Proto, až se vydáte sázet, nezapomeňte na něj a nejméně v prvních třech letech ho zalévejte, plejte mu závlahovou mísu (nebo aspoň půlmetrové kolečko kolem kmínku), kontrolujte kotvení, povolujte úvazky, udržujte ochranu kmene – ať už proti sluníčku (kolikrát stačí jen na začátku zimy natřít vápenným mlékem), tak proti okusu zvěří (je třeba vybrat správnou chráničku, neohrnujte nos nad obyčejným pletivem).

V dalších letech s sebou vemte nůžky a postupně strom vyvětvujte. Možná si před tím o řezu něco přečtěte, někoho se zeptejte. Pod stromy je totiž často potřeba minimálně projít, ale většinou i projet alespoň na sekačce, u cesty často autem, u pole třeba traktorem. Pokud nechcete, aby vašim stromům někdo dělal velkou ránu, až ho větev shodí ze sedla, vyvětvujte postupně. Malé řezy stromek snadno zahojí a za chvíli nebudou ani poznat.

Teď se vraťme na začátek. Stromy se mají sázet tak, aby je nikdo nemusel později kácet. Tedy je třeba vybrat takové místo, kde nikomu nebudou překážet. Hlavně je třeba se domluvit se správci sítí a také s majitelem pozemku. U výsadeb v blízkosti pole respektovat možnosti průjezdu zemědělské techniky. Kouknout na plánované stavby, na územní plán, předvídat. U projektů, které někdo vymyslel a nakreslil, by to mělo být samozřejmostí, ale bohužel to často tak nebývá. Proto více než kde jinde platí „Důvěřuj, ale prověřuj“. Než tedy půjdete sázet, ověřte si to.

Vysadit strom nestačí, musíte se o něj postarat. Aby to nedopadlo takto.
Vysadit strom nestačí, musíte se o něj postarat. Aby to nedopadlo takto.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Je také třeba vědět do čeho a co sázím. U novostaveb často není pořádná ornice, zem je zhutněná stavební technikou – radši věnujte rok či dva pořádné přípravě půdy v rámci celé zahrady, než aby vám tam stromy krněly, nerostly a za 10-15 let i při vší péči stejně chcíply. Ve městech to už tuplem bývá věda. Stromy by měly mít dostupný prokořenitelný prostor – na to se zapomíná fakt často. Proto i tady se ptejte – sází se vhodné druhy do vhodných podmínek? Aspoň trochu (pač ve městě to bývá často těžko prosaditelné, a ne vždy a všude reálné).

I vysazení stromu má uhlíkovou stopu – čím větší je vysazovaný strom a z čím delší vzdálenosti se na místo dováží, tím větší je stopa. Špatně vysazený strom často nikdy svůj uhlíkový dluh nesplatí. Sázet stromy, aniž bychom jim uměli zajistit budoucnost, dlouhý a kvalitní život, je nezodpovědné i vůči životnímu prostředí.

Zamyslete se, jestli je vůbec třeba sázet a kolik vlastně stromů. Dost často se stává, že se na malou plochu opravdu vysadí velké množství dřevin (i tady platí, že neplatí „víc pruhů, víc Adidas“). Každý strom potřebuje prostor a pokud jej nemá, vzájemně si s ostatními konkuruje. Některé druhy si mohou být blíž, jiné ne. Někdy se zpočátku stromy vysadí nahusto s tím, že je třeba včas některé vykácet (ano, i kácení stromů bývá ku prospěchu věci – třeba probírky). Jinde by stromy přistínily a postupně proměnily třeba luční trávníky, které jsou dnes domovem spousty motýlů a další drobotiny (třeba kytiček, samozřejmě). Ve stínu ale tyto druhy žít nemohou, a tak by se časem (řekněme to šetrně) odstěhovaly. Pokud ale budou všude stromy nebo lidé, nebudou mít kam se přesunout… a taky dost často ten odsun nepřežijí…

Pozdě, ale přece. Kůra už je poškozená a kmínek mírně vytlačený, ale stromek to pravděpodobně zvládne. Nejnáchylnější k tomuto poškození jsou rychle rostoucí stromy s jemnou kůrou, třeba lípy, jasany a javory.
Pozdě, ale přece. Kůra už je poškozená a kmínek mírně vytlačený, ale stromek to pravděpodobně zvládne. Nejnáchylnější k tomuto poškození jsou rychle rostoucí stromy s jemnou kůrou, třeba lípy, jasany a javory.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Orlická / archiv autorky

Určitě znáte písničku o tom, že se nemají opouštět staří známí pro nové. Stromů kolem nás není málo. Mnohé potřebují pomoct, ošetřit, vyplet, zalít. Potřebují péči, což však není tak populární, jak to sázení. Někdy je mnohem lepší cestou než vysázet nové stromy adoptovat. Začít se o ně starat. Pokud možno po domluvě a aspoň trochu odborně – zeptejte se, načtěte si. Anebo se k někomu přidejte. Třeba k dobrovolníkům, co kosí louky… aspoň občas. Každý může podpořit i péči o zeleň ve své obci/městě – zeptejte se, jak je personálně zajištěna, kdo se tomu odborně věnuje, proč to nefunguje. A pokud funguje, dejte zpětnou vazbu a pochvalte. I to motivuje k dalšímu zlepšování.

Obrňte se a vytrvejte – udržet stromy při životě, natož aby dlouhodobě prosperovaly a spokojeně rostly, se někdy nedaří ani odborníkům. Někdy je moc sucho, jindy mokro, přijdou škůdci či vandalové. Je normální, že i při dobré péči a všem ostatním nepřežije první tři roky 5-10 % vysazených stromů. Prostě dětská úmrtnost je v tomto případě vysoká a je třeba občas zasadit něco znovu.

A závěrem – nezanevřete na ty, kteří sází stromy. Je v tom hodně zodpovědné práce. Jen si to prostě prověřte. Jsou organizace, které se tomu věnují dlouhodobě, zodpovědně, využívají či zaměstnávají odborníky. Ty si zaslouží vaši podporu. Buďte opatrní k těm, kteří vám slibují, že za vás bez práce vysadí spoustu stromů, nejlépe ještě skoro zadarmo, protože jsou na to dotace nebo sponzoři, jen ať jim dáte zakázku, finanční příspěvek nebo volební hlas… A nejvíc důvěřujte těm, co stromy nejen s rozumem sází, ale také o ně (a o prostředí obecně) pečují.

Jitka Vágnerová

Další články:
21. září 2022 11:00
20. září 2022 06:30
19. září 2022 09:11
18. září 2022 07:01
17. září 2022 06:15

Online diskuse
Síkela: Opatření EU na boj s drahými energiemi by se mohla rozšířit
26. září 2022 01:33

PRAHA (ČTK) - Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt prodloužení dočasného krizového rámce pro velké firmy a jednat se ještě bude i o změně způsobu stanovení cen elektřiny. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). O návrhu opatření mají v pátek jednat evropští ministři zodpovědní za energetiku. Podle Síkely by se do něj do té doby mohla ještě některá opatření zapracovat.
(Celý text)

Plzeňský kraj připravil stavbu silnice, která napojí severní Rokycansko na D5
26. září 2022 00:59

ROKYCANY (ČTK) - Plzeňský kraj připravil stavbu zhruba čtyřkilometrové silnice, která napojí severní Rokycansko na dálnici D5. Po západním okruhu Plzně, který bude hotový v březnu 2023, půjde o druhou největší dopravní stavbu za 22 let existence kraje. Krajská správa a údržba silnic (SÚS) už má připravené všechny projekty i stavební povolení. Investice zhruba za 600 milionů korun by měla trvat dva roky, řekl ČTK náměstek investorské SÚS Martin Vít. Kraj teď požádá o evropskou dotaci z programu IROP.
(Celý text)

Šéf Světové banky odmítá rezignovat, tvrdí, že klimatické změny nepopírá
26. září 2022 00:53

(ČTK) - Šéf Světové banky (SB) David Malpass v pátek uvedl, že neodstoupí ze své funkce kvůli svým výrokům ohledně klimatických změn. Malpass se ocitl pod kritikou kvůli své vyhýbavé odpovědi na otázku, zda spalování fosilních paliv přispívá k oteplování planety, uvedla agentura AP. V rozhovoru pro server Politico Malpass uvedl, že nepopírá, že za změny klimatu mohou lidské aktivity.
(Celý text)

Několik tisíc lidí demonstrovalo v Německu za otevření plynovodu Nord Stream
26. září 2022 00:53

(ČTK) - Na 3000 lidí včera demonstrovalo v obci Lubmin poblíž severoněmeckého Greifswaldu za cenově přijatelné energie a za otevření plynovodu Nord Stream, který byl vybudován za účelem přímé přepravy ruského plynu do Německa. S odvoláním na policii o tom informovala agentura DPA. Organizátoři podle médií požadují také zrušení protiruských sankcí.
(Celý text)

Dánská vláda od nového roku opět povolí chov norků, ale v menším měřítku
26. září 2022 00:44

KODAŇ (ČTK) - Dánská vláda od nového roku opět povolí chov norků, ovšem ve výrazně menším měřítku než byl před pandemií covidu-19, uvedla agentura AP. Zákaz chovu těchto zvířat platil od listopadu 2020, kdy Kodaň nařídila vybití celé populace norků na kožešinových farmách v reakci na obavy z rozšíření koronaviru z nakažených zvířat na lidi.
(Celý text)

Polský ministr nastínil přínos zdanění mimořádných zisků energetických firem
26. září 2022 00:28

VARŠAVA (ČTK) - Zdaněním mimořádných zisků energetických firem Polsko získá 13,5 miliardy zlotých (70 miliard Kč), očekává místopředseda polské vlády Jacek Sasin, který je zodpovědný za resort státního majetku. Vybrané peníze Varšava podle něj použije na zmírnění dopadů rostoucích účtů za energie pro domácnosti.
(Celý text)

Ve Vrčeni rozhodli v referendu nechat místní rybník v pronájmu spolku
26. září 2022 00:07

VRČEŇ (ČTK) - Opatský rybník ve Vrčeni na jižním Plzeňsku by měl dál zůstat v pronájmu spolku, který o něj už deset let pečuje. Rozhodli o tom lidé v místním referendu. Konalo se proto, že zastupitelé se v létě neshodli na žádném ze dvou zájemců o pronájem půlhektarového rybníka. V referendu nakonec hlasovalo 190 z 265 oprávněných voličů, tedy 71,7 procenta. Pro uzavření nájmu na dobu neurčitou s dosavadním nájemcem hlasovalo 147 lidí, tedy 77,4 procenta. Výsledky hlasování uvedla obec na webu.
(Celý text)

Zkusme zakládat nové lesy jinak!
25. září 2022 06:04

PLZEŇ (Ekolist) - Extrémní sucho v posledních letech a s ním spojené přemnožení podkorního hmyzu vedlo k dramatickému nárůstu kalamitních těžeb a ke vzniku rozsáhlých holin. České lesnictví se tak ocitlo v bezprecedentní situaci, kdy je nutné na velkém území založit nové lesní porosty odolné předpokládaným změnám klimatu a zároveň plnící všechny ekosystémové i hospodářské funkce. Dosud používané postupy jsou za těchto okolností jen těžko aplikovatelné.
(Celý text)

Zmizely žáby... a lidé onemocněli. Nebyla to náhodná souvislost
25. září 2022 02:20

Canberra/San José (ČTK) - Od začátku globální pandemie covidu-19 v roce 2020 si lidstvo stále více uvědomuje, že zdraví našeho druhu je úzce propojeno s ostatními živočichy. V současnosti se mluví hlavně o ptácích a savcích, o obojživelnících jen zřídka, což ovšem může být nebezpečné přehlížení. Nově publikovaná studie o žábách a malárii ukazuje, jak úzce mohou tito roztomilí - i když poněkud slizcí - tvorové ovlivňovat lidské zdraví, napsal server Science Alert.
(Celý text)

Před dvěma měsíci vypukl v Českém Švýcarsku ničivý požár, správa dál sčítá škody
25. září 2022 02:05

HŘENSKO (ČTK) - Před dvěma měsíci vypukl v národním parku České Švýcarsko nejrozsáhlejší lesní požár v historii ČR. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní, poté ještě déle než měsíc hlídali požářiště dobrovolné jednotky a strážci parku, kteří teď procházejí park a evidují další poškození. Oheň kromě stromů a skalních útvarů v rezervaci poničil i informační cedule či automatické sčítače. Několikamilionovou škodu pak způsobil na záchytných bariérách, kterou by však mohla pokrýt pojistka. Celkové škody správa parku odhaduje na 100 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí správy Richard Nagel.
(Celý text)

Papež si posteskl, že starší generace nevědí, jak chránit planetu a zajistit mír
25. září 2022 01:32

ASSISI (ČTK) - Papež František během návštěvy italského Assisi, rodiště jeho jmenovce svatého Františka, vyzval k "odvaze" opustit fosilní paliva. Posteskl si rovněž, že starší generace nevědí, jak ochránit planetu a zajistit mír, uvedla agentura AP. Zakladatel františkánského řádu František z Assisi je patronem chudých, zvířat a přírody.
(Celý text)

Pár seriem rudozobých vyseděl v olomoucké zoo mládě, museli pomoci chovatelé
25. září 2022 01:27

OLOMOUC (ČTK) - Pomocí vlastnoručně vyrobeného hnízda i speciálního ortopedického postroje se chovatelům zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce podařilo v létě přispět ke zdárnému odchovu mláděte seriemy rudozobé. Zoo tyto nejbližší příbuzné obřích nelétavých ptáků phorusrhacos z období třetihor začala chovat před rokem a pár už má na svém kontě dvě mláďata. První mládě našlo nový domov v pražské zoologické zahradě, řekla ČTK mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Obec Čeperka v referendu odmítla výstavbu spalovny komunálního odpadu
25. září 2022 01:15

ČEPERKA (ČTK) - Lidé z Čeperky na Pardubicku v referendu odmítli výstavbu spalovny komunálního odpadu v katastru obce, kterou chtěla postavit elektrárna Opatovice. Proti hlasovalo 299 voličů, pro bylo 201, pět hlasovacích lístků zůstalo bez odpovědi. Volební účast dosáhla 57,9 procenta. Místní referendum je platné a závazné, řekla ČTK starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.
(Celý text)

V Janově na Svitavsku lidé v referendu odmítli výstavbu menší zoo
25. září 2022 01:08

JANOV (ČTK) - Obyvatelé Janova na Svitavsku odmítli v referendu stavbu menší zoo. Měla mít rozlohu 4,5 hektaru, místní chovatel ji chtěl stavět na okraji obce. ČTK to dnes řekl starosta Luboš Jiskra (SNK Za rozvoj obce Janov).
(Celý text)

V Břeclavi otevřeli vodárenskou věž, vidět je z ní na Pálavu i do Rakouska
25. září 2022 00:49

BŘECLAV (ČTK) - Stovky lidí využily v sobotu možnosti podívat se na okolí z mimořádně otevřené čtyřicetimetrové vodárenské věže v Břeclavi. Je z ní vidět na Pálavu, lednický zámek i rakouské větrné elektrárny, řekl ČTK ředitel Vodovodů a kanalizací Břeclav Milan Vojta. Podle něj byla věž přístupná v minulosti několikrát, v posledních letech to ale kvůli pandemii covidu nebylo možné. Společnost plánuje, že ji bude otevírat alespoň jednou ročně na Břeclavské svatováclavské slavnosti, jako je tomu nyní.
(Celý text)

Brněnská hvězdárna představila v Bruselu obří modely Země a Měsíce
25. září 2022 00:19

BRUSEL (ČTK) - Obří nafukovací modely Země a Měsíce vyrobené v Brně dorazily tento týden do Bruselu. V rámci doprovodných akcí českého předsednictví Evropské unie je tento víkend mohou zhlédnout tisíce lidí, které astronomická observatoř v belgické a unijní metropoli očekává na tradičních dnech otevřených dveří. Podle jejího šéfa budou mít lidé unikátní možnost spatřit odvrácenou stranu Měsíce.
(Celý text)

Podzimní Flora Olomouc připomene objevitele principů genetiky Mendela
25. září 2022 00:09

OLOMOUC (ČTK) - Letošní 200. výročí narození Gregora Mendela, který objevil základní principy dědičnosti, připomene na přelomu září a října návštěvníkům hlavní expozice podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex. Součástí podzimní výstavy budou tradičně zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima i mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela. Flora se na stejnojmenném olomouckém výstavišti bude konat od čtvrtka 29. září do neděle 2. října, sdělila ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.
(Celý text)

Úhor na okraji rezervace divokých koní se mění na pestrou louku
24. září 2022 06:32

PRAHA (Ekolist) - Jedinečnou příležitost pozorovat přeměnu bývalého pole na okraji milovické rezervace velkých kopytníků mají vědci z Jihočeské univerzity. Devítihektarový pozemek, který se k rezervaci připojil v roce 2018, se postupně mění v druhově bohatou pastvinu.
(Celý text)

Městská radní Miami Beach chce vypsat odměnu za leguány - mrtvé nebo živé
24. září 2022 02:22

(ČTK) - Radní amerického města Miami Beach navrhuje vypsat odměnu na invazivní leguány, kteří se nekontrolovaně množí podél atlantického pobřeží Floridy. Odměna by se vyplácela lidem, kteří tyto plazy donesou "mrtvé nebo živé", napsal zpravodajský server Fox News.
(Celý text)

Síkela: Ochrana lidí před nejistotou na energetických trzích musí být rychlá
24. září 2022 01:59

PRAHA (ČTK) - Ochrana spotřebitelů před nejistotou na energetických trzích musí být podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) rychlá a účinná. Na pátečním neformálním jednání v Praze v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie se na tom podle něj shodli unijní ministři odpovědní za ochranu spotřebitele. Eurokomisař Didier Reynders na tiskové konferenci doplnil, že v případě ochrany spotřebitele Evropská komise usiluje o to, aby byla legislativa lépe zakotvena a rychleji se schvalovala.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1802 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama