titulní strana > co píší jiní
Blíží se říjen, měsíc zakopávání stromů…
19. září 2022 09:11
() - Trochu jsem si upravila slova z knížky Františka Nepila, ale teď vážně – na podzim nás zahradníky trápí jedna věc. Všichni se pouští do sázení. Nejvíce politici, kteří se předhání v závazcích, kolik vysadí stromů a jak s tím v podstatě zachrání planetu. Někdo 1000, jiný rovnou 100 000. Vyrojila se také spousta nových organizací či politických stran, které stromy sází – jedno jaké, jedno kde. Takový krásný „greenwashing“. Sázení stromů obecně je bohulibá činnost, je fajn, je dobré s tím pomáhat. Jenže…

Když zasadíte strom, je to jako když si pořídíte dítě – potřebuje péči. Je to závazek. Proto, až se vydáte sázet, nezapomeňte na něj a nejméně v prvních třech letech ho zalévejte, plejte mu závlahovou mísu (nebo aspoň půlmetrové kolečko kolem kmínku), kontrolujte kotvení, povolujte úvazky, udržujte ochranu kmene – ať už proti sluníčku (kolikrát stačí jen na začátku zimy natřít vápenným mlékem), tak proti okusu zvěří (je třeba vybrat správnou chráničku, neohrnujte nos nad obyčejným pletivem).

V dalších letech s sebou vemte nůžky a postupně strom vyvětvujte. Možná si před tím o řezu něco přečtěte, někoho se zeptejte. Pod stromy je totiž často potřeba minimálně projít, ale většinou i projet alespoň na sekačce, u cesty často autem, u pole třeba traktorem. Pokud nechcete, aby vašim stromům někdo dělal velkou ránu, až ho větev shodí ze sedla, vyvětvujte postupně. Malé řezy stromek snadno zahojí a za chvíli nebudou ani poznat.

Teď se vraťme na začátek. Stromy se mají sázet tak, aby je nikdo nemusel později kácet. Tedy je třeba vybrat takové místo, kde nikomu nebudou překážet. Hlavně je třeba se domluvit se správci sítí a také s majitelem pozemku. U výsadeb v blízkosti pole respektovat možnosti průjezdu zemědělské techniky. Kouknout na plánované stavby, na územní plán, předvídat. U projektů, které někdo vymyslel a nakreslil, by to mělo být samozřejmostí, ale bohužel to často tak nebývá. Proto více než kde jinde platí „Důvěřuj, ale prověřuj“. Než tedy půjdete sázet, ověřte si to.

Vysadit strom nestačí, musíte se o něj postarat. Aby to nedopadlo takto.
Vysadit strom nestačí, musíte se o něj postarat. Aby to nedopadlo takto.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Je také třeba vědět do čeho a co sázím. U novostaveb často není pořádná ornice, zem je zhutněná stavební technikou – radši věnujte rok či dva pořádné přípravě půdy v rámci celé zahrady, než aby vám tam stromy krněly, nerostly a za 10-15 let i při vší péči stejně chcíply. Ve městech to už tuplem bývá věda. Stromy by měly mít dostupný prokořenitelný prostor – na to se zapomíná fakt často. Proto i tady se ptejte – sází se vhodné druhy do vhodných podmínek? Aspoň trochu (pač ve městě to bývá často těžko prosaditelné, a ne vždy a všude reálné).

I vysazení stromu má uhlíkovou stopu – čím větší je vysazovaný strom a z čím delší vzdálenosti se na místo dováží, tím větší je stopa. Špatně vysazený strom často nikdy svůj uhlíkový dluh nesplatí. Sázet stromy, aniž bychom jim uměli zajistit budoucnost, dlouhý a kvalitní život, je nezodpovědné i vůči životnímu prostředí.

Zamyslete se, jestli je vůbec třeba sázet a kolik vlastně stromů. Dost často se stává, že se na malou plochu opravdu vysadí velké množství dřevin (i tady platí, že neplatí „víc pruhů, víc Adidas“). Každý strom potřebuje prostor a pokud jej nemá, vzájemně si s ostatními konkuruje. Některé druhy si mohou být blíž, jiné ne. Někdy se zpočátku stromy vysadí nahusto s tím, že je třeba včas některé vykácet (ano, i kácení stromů bývá ku prospěchu věci – třeba probírky). Jinde by stromy přistínily a postupně proměnily třeba luční trávníky, které jsou dnes domovem spousty motýlů a další drobotiny (třeba kytiček, samozřejmě). Ve stínu ale tyto druhy žít nemohou, a tak by se časem (řekněme to šetrně) odstěhovaly. Pokud ale budou všude stromy nebo lidé, nebudou mít kam se přesunout… a taky dost často ten odsun nepřežijí…

Pozdě, ale přece. Kůra už je poškozená a kmínek mírně vytlačený, ale stromek to pravděpodobně zvládne. Nejnáchylnější k tomuto poškození jsou rychle rostoucí stromy s jemnou kůrou, třeba lípy, jasany a javory.
Pozdě, ale přece. Kůra už je poškozená a kmínek mírně vytlačený, ale stromek to pravděpodobně zvládne. Nejnáchylnější k tomuto poškození jsou rychle rostoucí stromy s jemnou kůrou, třeba lípy, jasany a javory.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Orlická / archiv autorky

Určitě znáte písničku o tom, že se nemají opouštět staří známí pro nové. Stromů kolem nás není málo. Mnohé potřebují pomoct, ošetřit, vyplet, zalít. Potřebují péči, což však není tak populární, jak to sázení. Někdy je mnohem lepší cestou než vysázet nové stromy adoptovat. Začít se o ně starat. Pokud možno po domluvě a aspoň trochu odborně – zeptejte se, načtěte si. Anebo se k někomu přidejte. Třeba k dobrovolníkům, co kosí louky… aspoň občas. Každý může podpořit i péči o zeleň ve své obci/městě – zeptejte se, jak je personálně zajištěna, kdo se tomu odborně věnuje, proč to nefunguje. A pokud funguje, dejte zpětnou vazbu a pochvalte. I to motivuje k dalšímu zlepšování.

Obrňte se a vytrvejte – udržet stromy při životě, natož aby dlouhodobě prosperovaly a spokojeně rostly, se někdy nedaří ani odborníkům. Někdy je moc sucho, jindy mokro, přijdou škůdci či vandalové. Je normální, že i při dobré péči a všem ostatním nepřežije první tři roky 5-10 % vysazených stromů. Prostě dětská úmrtnost je v tomto případě vysoká a je třeba občas zasadit něco znovu.

A závěrem – nezanevřete na ty, kteří sází stromy. Je v tom hodně zodpovědné práce. Jen si to prostě prověřte. Jsou organizace, které se tomu věnují dlouhodobě, zodpovědně, využívají či zaměstnávají odborníky. Ty si zaslouží vaši podporu. Buďte opatrní k těm, kteří vám slibují, že za vás bez práce vysadí spoustu stromů, nejlépe ještě skoro zadarmo, protože jsou na to dotace nebo sponzoři, jen ať jim dáte zakázku, finanční příspěvek nebo volební hlas… A nejvíc důvěřujte těm, co stromy nejen s rozumem sází, ale také o ně (a o prostředí obecně) pečují.

Jitka Vágnerová

Další články:
10. prosince 2023 05:49
9. prosince 2023 06:12
5. prosince 2023 06:30
2. prosince 2023 06:30
1. prosince 2023 06:30

Online diskuse
Rakouští vlekaři se chystají na možné protesty ekologických aktivistů
10. prosince 2023 18:54

(ČTK) - Provozovatelé lanovek v rakouských alpských střediscích, kam jezdí za zimními sporty i mnoho lidí z Česka, se chystají na možné protesty ekologických aktivistů. Informovala o tom agentura APA. Podle ní se na internetových stránkách svazu provozovatelů lanovek minulý měsíc objevilo doporučení, jak postupovat v případě blokád uspořádaných demonstranty.
(Celý text)

Obyvatelé Chvalíkovic neschválili vybudování domácích čistíren odpadních vod
10. prosince 2023 18:44

CHVALÍKOVICE (ČTK) - Obyvatelé Chvalíkovic na Opavsku v sobotním referendu neschválili vybudování domácích čistíren odpadních vod místo centrální čističky. K referendu přišlo 255 (46,4 procenta) z 549 voličů. Z nich 122, tedy 47,8 procenta, s domácími čističkami souhlasilo, 118 hlasujících (46,3 procenta) se vyjádřilo pro odpověď "ne" a šest lidí se hlasování zdrželo. Referendum tak je platné, ale není závazné. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na obecních internetových stránkách.
(Celý text)

Jak zabránit prachovým bouřím v okolí dálnice D2? Stát si nechal zpracovat studii
10. prosince 2023 06:02

PRAHA (Ekolist) - Okolí dálnice D2 z Brna do Bratislavy je každé jaro a podzim sužované prachovými bouřemi. Prachové bouře obtěžují lidi v obcích, ale jsou nebezpečné i pro dopravu na dálnici. Státní pozemkový úřad (SPÚ) nechal zpracovat studii, která má zmapovat větrnou erozi v daném území a najít možnosti, jak prachové bouře omezit. Pomoci mají větrolamy.
(Celý text)

S údržbou ptačího parku Mnišské louky u České Lípy pomohou divocí poníci
10. prosince 2023 01:57

ČESKÁ LÍPA (ČTK) - S údržbou ptačího parku Mnišské louky u České Lípy pomohou divocí poníci. Česká společnost ornitologická (ČSO) tam tento týden vypustila první čtyři dospělé klisny exmoorských pony, celkem by jich mělo být pět. Spásat budou území zhruba pěti hektarů, jejich úkolem je potlačit dominantní druhy trav a kopřivy, snížit výšku porostu, dát tak prostor ostatním rostlinám a pomoci vytvořit ideální podmínky pro ptáky i další živočichy, řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
(Celý text)

Mezi státy na COP28 stále panuje více rozporů než shody, uvedl šéf konference
10. prosince 2023 01:54

DUBAJ (ČTK) - Mezi státy na klimatické konferenci OSN COP28 momentálně panuje více rozporů než shody, řekl předseda tohoto setkání v Dubaji a ministr průmyslu Spojených arabských emirátů Sultán Džábi. Země vyzval, aby urychlily svou práci na vypracování finální dohody, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Studentka liberecké univerzity chce střechy továrních hal přeměnit ve farmy
10. prosince 2023 01:27

LIBEREC (ČTK) - K hydroponickému pěstování zeleniny a bylinek navrhuje studentka Tereza Nalezená z Technické univerzity v Liberci využít sluncem rozpálené střechy výrobních hal a skladů. Nápad studentky umění a architektury zvítězil v devátém ročníku soutěže Start-up TUL 2023 v konkurenci dalších 24 projektů. Letošní ročník se nesl v duchu udržitelnosti a společenské odpovědnosti, řekl ČTK mluvčí univerzity Adam Pluhař.
(Celý text)

Mladý český farmář získal cenu za robota, který kontroluje ve skleníku rajčata
10. prosince 2023 01:25

BRUSEL (ČTK) - Po skleníku jezdí více než čtyři metry vysoký robot a detailně fotí jednotlivé rostliny rajčat, kterých je přes 40 000. Jakmile narazí na škůdce či nemocný list, okamžitě informuje farmáře, a ten zasáhne. To není výjev z filmu o budoucnosti, tak to vypadá v brněnské farmě Ráječek, kterou provozuje rodina Sklenářových. Devětadvacetiletý Matěj Sklenář získal ve středu v Bruselu cenu za nejlepší digitální projekt na konferenci Evropských mladých farmářů, kterou pořádala lidovecká frakce Evropského parlamentu (EP). V konkurenci farmářů z dalších členských států zvítězil právě díky spojení zemědělství a robotiky spolu s využitím umělé inteligence (AI).
(Celý text)

Na lomu ČSA u Mostu jsou sluneční hodiny, jejichž ručičku vytvoří stín člověka
10. prosince 2023 01:18

MOST (ČTK) - Na nejvyšším místě lomu Československé armády (ČSA) nedaleko Mostu instaloval tento týden kameník s pomocí jeřábu speciální sluneční hodiny. Ručičku na nich vytvoří stín člověka, který se postaví na konkrétní místo k ciferníku. Lidé se k nim dostanou při návštěvě v rámci Uhelného safari a široká veřejnost po ukončení těžby hnědého uhlí, což bude na přelomu let 2025 až 2026. Hodiny vytesal kameník do jednoho kusu žuly, který se dnes rozlomil vejpůl.
(Celý text)

Ústecká zoo přivítala na svět čtyři mláďata geparda štíhlého
10. prosince 2023 01:10

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Zoologická zahrada v Ústí nad Labem přivítala na svět čtyři mláďata geparda štíhlého. Letos se tak instituce připojila k šesti dalším zoo v Evropě, kde se mláďata této kočkovité šelmy také narodila. Přežívají pouze čtyři vrhy včetně ústeckého. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Veronika Schranková.
(Celý text)

Slovenská metropole má strom Olgy Havlové, vysazen byl blízko úřadu vlády
10. prosince 2023 01:03

BRATISLAVA (ČTK) - Slovenská metropole má od tohoto týdne strom Olgy Havlové. Na počest manželky bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, která by se letos dožila 90 let, zástupci Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, slovenské prezidentské kanceláře a bratislavského magistrátu vysadili lípu v parku u úřadu slovenské vlády v centru Bratislavy.
(Celý text)

Smogová situace už v Moravskoslezském kraji není
9. prosince 2023 23:44

(ČTK) - Meteorologové dnes odpoledne odvolali smogovou situaci v aglomeraci Ostravska, Karvinska a části Frýdecko-Místecka vyhlášenou ve čtvrtek kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám. Smogová situace tak není už nikde v Moravskoslezském kraji, v ostatních částech regionu ji meteorologové odvolali už v pátek. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
(Celý text)

Čínský vyslanec oznámil pokrok v jednání o fosilních palivech na COP28
9. prosince 2023 17:53

DUBAJ (ČTK) - Pokrok ve složitých jednáních o fosilních palivech na konferenci OSN o změně klimatu COP28 dnes oznámil zvláštní čínský čínský vyslanec pro klimatické otázky Sie Čen-chua. Předpokládá, že vyjednávání v dalších dnech dále pokročí. Informovala o tom agentura AFP. Dohoda má podle něj zásadní význam, ale nemusí nabrat dokonalého tvaru.
(Celý text)

Aktivisté obarvili vodu v Benátkách na zeleno, kritizují postup jednání na COP28
9. prosince 2023 17:52

(ČTK) - Členové skupiny Extinction Rebellion (XR) dnes obarvili vodu v benátském Velkém kanále (Canal Grande) na zeleno v protestu proti pokračujícím jednáním na klimatické konferenci OSN COP28 v Dubaji, která označili za směšná a neúspěšná. Do kanálu nalili životnímu prostřední neškodnou fluorescentní látku. Barva se objevila i v kanálu v Miláně a řekách v Římě, Turíně a Boloni, píše agentura ANSA.
(Celý text)

Pozapomněli jsme na jednu věc, která nám může pomoci získat čas na řešení klimatické krize, upozorňuje vědkyně z Vysokého učení technického
9. prosince 2023 06:14

PRAHA (Ekolist) - Ačkoliv se v souvislosti s klimatickou krizí a vypouštěním emisí mluví nejčastěji o průmyslu, dopravě a energetice, jeden sektor byl trochu opomíjen: komunální odpad. Mezinárodní vědecký tým v časopise Science upozornil, že změny v odpadovém hospodářství by mohly dokonce dočasně zpomalit oteplování planety, a tím lidstvu „koupit“ čas na řešení klimatické krize. Na výzkumu se podílela i vědkyně Yee Van Fan z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
(Celý text)

Mlž, který se ocitl na pokraji vyhynutí, se začal zase objevovat v Jadranu
9. prosince 2023 02:08

ZÁHŘEB (ČTK) - Obrovský mlž kyjovka šupinatá, který se ocitl na pokraji vyhynutí, se podle mořských biologů vrátil do vod u Chorvatska, kde jeho počty výrazně vzrostly. Tato škeble, která může dorůst až jednoho metru, začala vymírat kvůli šíření smrtícího patogenu v některých částech Středozemního moře kolem roku 2016. Podle agentury Reuters chorvatští vědci donedávna evidovali v jejich části Jadranského moře pouze deset přežívajících kyjovek šupinatých.
(Celý text)

V lužních lesích na jihu Moravy jsou tři nové přírodní památky
9. prosince 2023 01:32

(ČTK) - Tři oblasti v lužních lesích nedaleko Břeclavi jsou od prosince přírodními památkami. Dostaly názvy Kostická Čista, Týnecké Fleky a Saufang. Rozkládají se na téměř 111 hektarech, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Pijavky lékařské se vracejí na Skotskou vysočinu
9. prosince 2023 01:04

(ČTK) - Pijavka lékařská je v přírodě jedním z nejméně oblíbených lovců. Krvežíznivá a vyzbrojena třemi silnými čelistmi hladově připlouvá k vysoké zvěři, dobytku i lidem, kteří se zatoulají do jejich rybníků. Přesto se tento malý dravec stal předmětem nepravděpodobného reintrodukčního programu, který má obnovit populaci druhu v lokalitě, odkud vymizel nebo kde byl vyhuben. Program realizují ochránci přírody v malé laboratoři hluboko ve Skotské vysočině, v parku pro volně žijící živočichy, který je známý především díky medvědů ledním, kočkám divokým a vlkům, napsal list The Guardian.
(Celý text)

Farmou roku je letos Vinařství Válka z Nosislavi v okresu Brno-venkov
9. prosince 2023 01:00

(ČTK) - Vítězem letošního ročníku soutěže Farma roku je Vinařství Válka z Nosislavi z okresu Brno-venkov. Soutěž pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje drobné farmáře. Výsledky oznámila tento týden na slavnostním vyhlášení v Praze, na České zemědělské univerzitě. Na druhém místě se umístil Ranč Karpentná na Frýdecko-Místecku a na třetím místě ekologická farma ALMAKO na Bruntálsku.
(Celý text)

V Londýně vyhodili do povětří kameru v nízkoemisní zóně, útoky na ně se množí
9. prosince 2023 00:55

LONDÝN (ČTK) - Londýnská policie vyšetřuje bombový útok na jednu z kamer, které dohlížejí na dodržování pravidel vjezdu do nízkoemisní zóny v britské metropoli. Starosta města Sadiq Khan označil výbuch, který poškodil několik aut, za neodpovědný čin, jenž mohl vést k obětem na životech. Exploze je dalším v řadě činů, kterými se odpůrci zavedení čisté zóny snaží vyřadit z provozu kamerový systém, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického
9. prosince 2023 00:18

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu 19 měsíců a jeho jméno v mayštině znamená tma, Akabo je totiž opravdu černý jak tma, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického
9. prosince 2023 00:18

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu 19 měsíců a jeho jméno v mayštině znamená tma, Akabo je totiž opravdu černý jak tma, sdělila ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2059 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama