titulní strana > co píší jiní
Evropský trh s elektřinou funguje dobře. Co (už) nefunguje, je klima
19. března 2023 06:20
() - Evropský trh s elektřinou je dobrá věc. Umožňuje totiž relativně snadno sehnat elektřinu v situaci, kdy se v domácí výrobě elektřiny něco pokazí. A takové případy máme v Evropě za loňský rok hned dva.

V první řadě je to Francie, kde došlo kvůli kombinaci sucha, horka a technických problémů k odstavení několika desítek jaderných reaktorů. V jednu chvíli jich bylo mimo provoz 32 z celkem 56. Takže do Francie bylo najednou potřeba odněkud dodat celkem asi 17 TWh elektrické energie. Přitom z Francie se ještě rok předtím exportoval trojnásobek.

Francouzské energetické firmy nakoupily elektřinu hlavně z Německa, Belgie, Španělska a Velké Británie. To jsou země, které mají jiný výrobní mix než Francie a také jiné podmínky pro výrobu. V Německu a Velké Británii mají silné zastoupení větrné parky, v Belgii kombinace jádra a plynu, ve Španělsku plyn a obnovitelné zdroje. Evropský trh tu pro Francii zafungoval jako diverzifikace rizika - když už se na domácích elektrárnách něco pokazí, je dost nepravděpodobné, že se to stane ve stejné míře i u elektráren v jiných státech.

A teď se pojďme podívat na druhý příklad, kde vloni trh taky zafungoval, i když jinak než v případě Francie. Loňský rok byl pro velkou část Evropy extrémně suchý a horký. Dopady sucha si klasicky umíme představit v zemědělství – není úroda, množí se škůdci, jsou drahé potraviny i krmivo pro zvířata. Jenže v takových Alpách má sucho i energetické dopady. Tamní výrobní mix totiž tradičně počítá se zapojením vodních a přečerpávacích elektráren.

Jen v italské části Alp vloni sucho způsobilo výpadek asi 15 TWh (to jsou zhruba naše Dukovany). A nedá se vyloučit, že se to letos zopakuje. Na konci roku to sice se zásobami vody vypadalo lépe, teď už ale vodohospodáři opět varují, že v půlce roku může být s vodou problém. Itálie je jedna ze zemí, kde probíhající změna klimatu nejspíš povede k rozsáhlým změnám ve způsobu života. Bude tam totiž opravdu horko, neúrodno a nejspíš i sucho.

V takové situaci si jako stát budou muset vyhodnotit, jak s vodou nakládat, když bude stále vzácnější, a jestli je do budoucna provoz alpských přečerpávaček vůbec udržitelný. Může se stát, že budou potřebovat ve zvýšené míře elektřinu dovážet, než si domácí infrastrukturu přenastaví na nové podmínky. Je to přitom citlivé téma, protože způsob nakládání s vodou v italských Alpách ovlivní i regiony v sousedním Rakousku a Švýcarsku. Společný energetický trh tady nabízí diplomatickou cestu řešení - my budeme chránit vodu a vy nám prodáte elektřinu.

Problém se změnou klimatu je, že se tak nějak nikoho neptá, kde mají státy hranice. Proto má cenu hledat a posilovat nástroje, které státům rozšiřují možnosti, jak řešit domácí problémy prostřednictvím širší spolupráce. Jako třeba společný evropský trh. V loňském roce nám obchod s elektřinou v případě Francie a Itálie celkem dobře zafungoval i proto, že na trhu bylo co koupit – typicky v létě je k mání levná solární elektřina, v zimě zase obvykle mají vrcholnou sezónu větrné parky.

Nepřijde mi jako dobrý nápad omezovat obchody na společném trhu, jak se teď ozývá od některých států v souvislosti s chystanou reformou. Chápu, že určitá část obchodů může mít podobu dlouhodobých kontraktů a přináší to všem stranám větší jistotu. Zároveň ale nejde nevidět, že i v podmínkách velkých centralizovaných zdrojů, které by měly dodávat elektřinu stabilně a předvídatelně, občas dojde k výpadkům. A ty jsou potom bohužel taky velké: vloni -119 TWh v jaderkách a -66 TWh ve vodních elektrárnách, to je dvouapůlnásobek roční spotřeby České republiky. Nemluvě o tom, že kvůli vyschlým vodním cestám se nedařilo pořádně dovážet ani to uhlí (reálně obnovené evropské uhelky jely v roce 2022 jen na 18 %).

Když je na trhu co koupit, dají se relativně v klidu vyřešit i situace vyvolané „vyšší mocí“, jako je třeba to zmíněné sucho. Když budou „regály“ na trhu s elektřinou prázdné, dokáže nás pořádně potrápit i řádově menší výpadek výroby. Doufám, že to bude mít na paměti Komise i jednotliví ministři v Radě, až budou diskutovat o reformě trhu s elektřinou. Řešit se to bude v létě, tak třeba jim pohled na vyschlé řeky a další klimatické reálie současné Evropy pomůžou najít nějaký udržitelný úhel pohledu.

Mikuláš Peksa

Další články:
31. března 2023 06:30
30. března 2023 06:30
29. března 2023 06:30
29. března 2023 06:30
28. března 2023 06:30

Online diskuse
Ostré zuby tyranosaurů nejspíš zakrývaly pysky, říkají vědci
1. dubna 2023 01:09

(ČTK) - Mohutné tělo, dlouhý ocas, drobné přední končetiny a hlavně čelist plná ostrých zubů, které dokážou drtit kosti i těch největších tvorů, kteří kdy na naší planetě žili. Tak si většina lidí představí krále všech predátorů, Tyrannosaura rexe, kterého už desítky let populární kultura vykresluje jako zubatou příšeru. Podle vědců ale může být tato představa mylná - čelist tohoto masožravce a dalších jemu podobných totiž nejspíš pokrývaly šupinaté pysky.
(Celý text)

Výstava "Seno, sláma, skládka" v Praze ukazuje, jak člověk mění přírodu
1. dubna 2023 00:54

PRAHA (ČTK) - Díla dvou desítek tuzemských i mezinárodních umělců ve Špálově galerii v Praze apelují na udržitelné a ohleduplné vztahy lidí navzájem i člověka jako druhu k přírodě. Ukazují, jak je příroda lidským působením kontaminovaná a některá naznačují, že by se příroda mohla pokusit nastolit znovu rovnováhu i bez člověka. Výstava se jmenuje Seno, sláma, skládka a odkazuje k projektu umělkyně Zorky Ságlové Seno-sláma uvedené ve stejné galerii v roce 1969. Současnou výstavu připravil kurátorský tým Společnosti Jindřicha Chalupeckého a potrvá do 3. května, uvedli pořadatelé.
(Celý text)

Na požářiště v Českém Švýcarsku se na prohlídky vypraví školy
1. dubna 2023 00:50

HŘENSKO (ČTK) - Žáci a studenti základních a středních škol se vypraví na prohlídky do národního parku České Švýcarsko. Komentované vstupy se budou týkat obnovy rezervace po loňském ničivém požáru. O prohlídky, které se uskuteční koncem školního roku, je velký zájem. ČTK to řekl ředitel správy parku Petr Kříž. Už teď mohou výletníci sledovat, jak se krajina postupně obnovuje. Některá místa zcela zarostla zářivě zeleným mechem, jinde raší kapradí.
(Celý text)

V Ostravě začala fungovat nabíječka pro elektrobusy. Dobije je za šest až deset minut
1. dubna 2023 00:49

OSTRAVA (ČTK) - Dopravní podnik Ostrava (DPO) spustil ve Valchařské ulici nedaleko centra krajského města provoz nabíječky pro elektrobusy za více než 30 milionů korun. Tři rychlonabíjecí ramena dokážou autobusy nabít za šest až deset minut. Budou obsluhovat flotilu elektrobusů, které budou jezdit na linkách směřujících na Hlučínsko, uvedl generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.
(Celý text)

Jeskyně Na Špičáku nabídne návštěvníkům tajemné hlasy netopýrů
1. dubna 2023 00:19

(ČTK) - Zaposlouchat se do pro lidské ucho neslyšitelných echolokačních hlasů netopýrů a vrápenců se budou moci letos návštěvníci Jeskyně Na Špičáku v Supíkovicích na Jesenicku. Ultrazvukové signály místních netopýrů zachytily speciální detektory, které je převedly do podoby slyšitelné člověkem. Jeskyně Na Špičáku bude první v Česku, která turistům nabídne poslech fascinujících signálů netopýrů při standardní prohlídce, sdělila vedoucí Správy Jeskyně Na Špičáku Andrea Švubová.
(Celý text)

V Srnčím dole v Jablonci vzniknou tůně i místa ke sportu a odpočinku
1. dubna 2023 00:16

JABLONEC NAD NISOU (ČTK) - Soustava sedmi tůní, která zadrží vodu, ale také místa ke sportování a odpočinku, by měla vzniknout v areálu Srnčí důl v Jablonci nad Nisou. Na projekt zhruba za milion korun získal spolek Milujeme Jizerky po 400 000 korunách od města Jablonec nad Nisou a z dotačního programu Libereckého kraje. Cílem je zadržet dešťové vody v soustavě sedmi zasakovacích tůní, zvýšit biodiverzitu a zlepšit biologickou stabilitu území, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.
(Celý text)

Případů prasečího moru na Frýdlantsku přibývá, laboratoř potvrdila desátý
1. dubna 2023 00:03

HORNÍ ŘASNICE (ČTK) - Případů afrického prasečího moru na Frýdlantsku přibývá, vyšetření v jihlavské laboratoři potvrdilo nákazu u desátého zvířete. Pozitivně testovaný kus byl nalezen v katastrálním území Horní Řasnice na Liberecku podobně jako předchozí dva kusy nalezené o víkendu, informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR Petr Vorlíček. Jen za březen se nákaza potvrdila u pěti kusů, z toho čtyři myslivci našli a jedno nakažené prase ulovili.
(Celý text)

Do dražby cenného dříví v Chropyni se zapojilo 23 zájemců, 21 z nich úspěšně
1. dubna 2023 00:02

CHROPYNĚ (ČTK) - Do dražby cenného dříví v Chropyni na Kroměřížsku se v uplynulých dnech zapojilo 23 zájemců, 21 z nich úspěšně. Ve srovnání s předchozí aukcí se jednalo zhruba o stejný počet kupujících i úspěšně uzavřených obchodů, řekla ČTK mluvčí pořádajících Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Dagmar Obšilová. Aukci podnik pořádal popáté, letos podruhé.
(Celý text)

Měření ledovců v Rakousku za uplynulý rok ukázalo rekordní tání
31. března 2023 20:04

(ČTK) - V rakouských Alpách vědci v uplynulém roce pozorovali nejrychlejší úbytek ledovců v dějinách měření. Rakouský alpský spolek (ÖAV) dnes oznámil, že ledovce loni v zemi ztratily v průměru asi 29 metrů délky, což je nejvíce od konce 19. století. V roce 2021 ledové masy ustoupily o 11 metrů, uvedla agentura DPA.
(Celý text)

Španělsko čelí desítkám lesních požárů, ten největší se podařilo stabilizovat
31. března 2023 20:00

(ČTK) - Španělský region Asturie dnes odpoledne čelil na svém území 91 lesním požárům. Píše to agentura EFE s odkazem na prohlášení úřadů. Podle šéfa regionu Adriána Barbóna ohně, které ohrožují i předměstí správního střediska Ovieda, založili žháři. Největší lesní požár v regionu Valencie se podle hasičů podařilo stabilizovat a zhruba 1300 evakuovaných obyvatel vesnic a obcí v oblasti se mohlo vrátit domů.
(Celý text)

Rybáři v Plzeňském kraji vysazovali do řek malé úhoře, dostali jich 60 kilogramů
31. března 2023 15:18

(ČTK) - Rybáři v Plzeňském kraji dnes vysazovali do řek zhruba osmicentimetrové úhoře. Dostali jich z Francie 60 kilogramů, asi 180 000 kusů. Ryby putovaly do povolených revírů na řekách Mže, Úhlava, Úslava, Radbuza a Berounka. S dotací Evropské unie je tam vysadily místní organizace západočeského Českého rybářského svazu (ČRS), pověřené hospodařením na revírech, řekl ČTK hospodář ČRS v Plzni Petr Dimitrov.
(Celý text)

Sněhová pokrývka v Kalifornii po sérii bouří překonala 30 let starý rekord
31. března 2023 15:17

(ČTK) - Sněhová pokrývka na horách amerického státu Kalifornie dosáhla po dlouhé sérii zimních bouří rekordní úrovně, oznámil podle médií místní úřad pro správu vodních zdrojů. Po posledním sněžení z tohoto týdne se objem vody uskladněné ve sněhu dostal na 235 procent normálu, čímž bylo překonáno dosavadní maximum ze sezony 1982/1983. Vydatné zimní srážky přináší jistou úlevu od dlouhodobého sucha, které v nejlidnatějším státě USA panuje.
(Celý text)

Thajsko bojuje s požárem nedaleko přírodního parku, který je na seznamu UNESCO
31. března 2023 15:15

(ČTK) - Stovky thajských hasičů a vojáků bojují s lesním požárem, který se rozhořel necelých 100 kilometrů severovýchodně od metropole Bangkoku. Plameny bezprostředně neohrožují žádné město, hoří ale v blízkosti nejstaršího thajského národního parku, který je na seznamu přírodního dědictví UNESCO, informovala agentura AFP. Požár rovněž přispívá ke znečištění ovzduší, kvůli němuž bylo podle AFP v Thajsku od začátku roku ošetřeno v nemocnicích 1,7 milionu lidí.
(Celý text)

Ochranáři na Pálavě prosvětlili les, chtějí podpořit vzácnější druhy organismů
31. března 2023 12:05

(ČTK) - Ochranáři ve dvou lokalitách v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava těžbou prosvětlili les, chtějí tak vytvořit prostor pro stále vzácnější druhy světlomilných organismů. Zásahy se týkaly Svatého kopečku a Turoldu, obě místa jsou vyhlášena přírodní rezervací. Správa CHKO Pálava o tom informovala na webu.
(Celý text)

Roční provoz centra pro opětovné využití věcí v Pardubicích vynesl 60 000 korun
31. března 2023 11:51

PARDUBICE (ČTK) - Roční provoz re-use centra, zaměřeného na opětovné použití starších věcí, v Pardubicích vynesl na dobrovolných příspěvcích kolem 60 000 korun. Technické služby je využijí pro ekologickou výchovu školáků, řekla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.
(Celý text)

Středočeský kraj uzavře další memorandum ke stavbě přivaděče podél D3
31. března 2023 11:48

(ČTK) - Středočeský kraj uzavře další memorandum ke stavbě přivaděče podél budoucí dálnice D3. Stvrdit ho chce se společností Voda Želivka, ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a mělo by se týkat vyjasnění vzájemných vztahů připravovaných investic. Rozhodla o tom rada kraje, uzavření memoranda musejí schválit ještě zastupitelé, informoval ČTK mluvčí kraje David Šíma.
(Celý text)

K čemu se hodí neviditelné obrubníky?
31. března 2023 09:53

() - Pokud chcete zvýraznit krásu své zahrady a zjednodušit si její údržbu, tak je neviditelný obrubník volba, kterou byste měli rozhodně zvážit. Neviditelné obrubníky jsou typ zahradního plastového obrubníku, který po instalaci nevyčnívá nad úroveň okolního povrchu. Tím se stávají téměř neviditelnými a vzhledově nezasahují do dojmu upravené plochy.
(Celý text)

Jak podpořit životaschopnost populací tetřívka obecného v České republice?
31. března 2023 05:43

PRAHA (Ekolist) - Počet tetřívků obecných v České republice dlouhodobě výrazně klesá. Tento trend je zapříčiněn mnoha faktory, mezi které patří snižování hnízdní úspěšnosti, nárůst mortality mladých i dospělých jedinců, negativní změny charakteru stanovišť, nárůst populací původních i nepůvodních predátorů, turistika, působení globální klimatické změny a další vlivy. Jedním z nejpodstatnějších je v našich podmínkách postupné mizení vhodných biotopů. Tetřívek je zařazen mezi druhy silně ohrožené.
(Celý text)

Z proměny krajiny u Broumova v odolnější je model, jak lépe zadržet vodu, pro celou ČR
31. března 2023 01:22

KŘTINY (ČTK) - Z původně lokální proměny krajiny v okolí Broumova na Náchodsku, která dokáže mnohem lépe zadržet vodu a čelit dopadům klimatické změny, se stal tzv. Model Živá krajina, jenž se může uplatnit v celé republice. Předseda spolku Živá voda Jiří Malík usiluje o lepší vodní režim v krajině téměř dvě desetiletí. Od té doby vzniklo know-how, které mohou sdílet obce i jednotlivci a s pomocí konkrétního příkladu, jednotné metodiky i počítačového programu mapovat a navrhovat klimaticky odolnější krajinu, řekl Malík ČTK na konferenci Živá krajina pro jižní Moravu ve Křtinách na Blanensku.
(Celý text)

Poslední samec nosorožce severního bílého byl vystaven v muzeu v Keni
31. března 2023 01:09

(ČTK) - Tělo nosorožce Súdána, který byl posledním samcem svého druhu na světě, bylo vystaveno v muzeu v Nairobi, informovala agentura DPA. Nejslavnější nosorožec severní bílý na světě se vrátil do Keni po pěti letech. Súdán uhynul v Keni v březnu 2018. Následně byl převezen do Česka, kde se odborníci postarali o jeho konzervaci. Od té doby byl vystaven v historické budově Národního muzea, před dvěma týdny ale vycpané tělo Súdána zamířilo zpět do africké země.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1917 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama