titulní strana > co píší jiní
Jsou SMRs správnou cestou? Pro českou elektřinu ne, pro české teplo ano
22. května 2023 06:20
() - SMR zkratka donedávna skrývala malé (S – do elektrického výkonu 300 MWe) a střední (M – pod 700 MWe) jaderné reaktory. V realitě tedy i stávající čtyři reaktory v Dukovanech byly typu SMR. Nově dnes SMR znamená marketingový název pro reaktory menší než 300 MWe, kde M se bere jako „modulární“ (nikoli původní medium), i když některé modulární rozhodně nejsou.

Těchto „malých“ reaktorů bylo a je na světě provozováno nejvíce, ne však na výrobu elektřiny.

Tlakovodních SMR reaktorů typu S9G firmy General Electric (GE) je dnes v provozu celkem 22 kusů na ponorkách třídy Virginia a další se staví. Ještě více bylo postaveno a provozováno SMR reaktorů na ponorkách Los Angeles, šlo o 62 reaktorů S6G, opět firmy GE. Dalo by se s nadsázkou napsat, že GE vyrábělo SMR pro ponorky v sérii jako rohlíky.

Ponorka třídy Virgina při zkušební plavbě v Atlantickém oceánu.
Ponorka třídy Virgina při zkušební plavbě v Atlantickém oceánu.

Není tedy divu, že velká skupina dnešních reaktorů SMR jsou ty „ponorkové“ upravené pro souš. A stavějí je země, které potřebují „zabavit“ vojenské inženýry mezi výstavbou nových vojenských reaktorů. To je situace například britské firmy Rolls Royce, která po dokončení ponorek třídy ASTUTE potřebuje udržet vývojovou skupinu jaderných inženýrů. Proto je teď nechá vyvíjet SMR, i když takový reaktor Británie rozhodně nepotřebuje.

Pozemní SMR – vyvinutý pro ostrovy a pustiny

Země s roční spotřebou elektřiny cca 60 TWh a dobrou sítí, jako je Česko, malé reaktory jako SMR vůbec nepotřebují. Jeden 300 MWe reaktor vyrobí ročně cca 3 TWh elektřiny.

Tento typ reaktorů se hodí na ostrovy či vojenské základny; tedy na Sibiř, Aljašku a všude tam, kde není propojení s jinými zdroji. Není tedy divu, že jediný komerční SMR, který je dnes v provozu, je ruský KLT-4OS na Čukotce, která je odříznutá od zbytku světa. Jedná se reaktor původně z ledoborce.

Velké jaderné země, jakou jsou například Francie, USA či Korea, o SMR na svém území vůbec neuvažují. Soustředí se na bloky 1200 MWe a více. To platí i pro střední země s dobrou elektrickou sítí, v Evropě například Finsko a Maďarsko.

Velké reaktory ale chtějí stavět i malé země, menší, než Česko; Slovinsko či Nizozemsko o SMR vůbec neuvažují. (zdroj: studie KPMG). Jedinou evropskou zemí, kde zatím SMR dává smysl, je Estonsko kvůli své malé spotřebě a malé elektrické síti.

Temelínský SMR nedává smysl

Některé „střední reaktory“, které mají marketingovou značku SMR (například NuWard = 340MWe, BWRX300 = 300 MWe, Rolls Royce = 470MWe) mohou být vhodné do lokalit se špatným chlazením (u nás například Dukovany či jih Polska).

Třeba reaktory v Dukovanech byly nejprve provozovány na výkonu 420 MWe a dnes na 500 MWe. Proč ale v Česku uvažuje Jihočeský kraj o stavbě malinkého SMR NuScale (výkon pouze 77 MWe) pro lokalitu Temelín, není nikomu jasné.

Temelín má dost chladicí vody na nové reaktory o kapacitě cca 3500 MWe, tedy například dva velké reaktory EPR anebo armádu 44 malých SMR od NuScale, které ale budou vyrábět elektřinu pětkrát dráže. Malý totiž znamená pro elektřinu drahý.

Jaderné výtopny čekají

To platí pro elektřinu, kterou není problém dopravit přes celou zemi, například z Dukovan do Ostravy. Zcela jiná je situace pro teplo, neboť to lze dopravit reálně na vzdálenost 40 kilometrů (například Mělník–Praha), dále ne.

Jaderné výtopny o výkonu 50–200 MW mohou zásobovat velká města, kde je dnes drahé teplo z plynu. První vlaštovkou je čínský teplárenský projekt HAPPY200. Koncept vytápění dnes nejdále posouvá český projekt TEPLATOR, který dokáže vyrobit až 150 MW z použitého jaderného paliva, kterého v Česku máme několik tisíc kusů. A to tepla levného.

Vizualizace malého modulárního reaktoru Teplátor.
Vizualizace malého modulárního reaktoru Teplátor.
Foto | Vizualizace Michal Postranecky (GDCD Llc.)

Například dnešní cena tepla pro Jablonec nad Nisou z plynu je na tuto sezonu 2000 Kč/GJ, TEPLATOR dokáže vyrobit teplo hluboce pod 200 Kč/GJ. Podobně u velkých jaderných reaktorů lze využít odběr tepla, tzv. kogeneraci. Dnes Temelín zásobuje jaderným teplem Týn a bude zásobovat Budějovice. Projekt zásobování Brna jaderným teplem z Dukovan by jistě srazil cenu tepla v Brně pod 1 000 Kč/GJ.

Kulhající legislativa

Nejen česká legislativa příchod SMR zaspala. Dnes SMR nepostavíte, protože na něj nejsou v zákoně kolonky. Český Atomový zákon, slepený v roce 2015, nerozlišuje mezi velkým a malým energetickým reaktorem, pro všechny vyžaduje stejné procesy. Stejně tak například použití či transport ozářeného paliva, běžné v jiných zemích, v Česku legislativně dnes neprojde. Je tedy na vládě dosadit na patřičná místa erudované úředníky, aby se tato žába na prameni odstranila.

Radek Škoda

Další články:
5. června 2023 06:30
4. června 2023 06:00
3. června 2023 06:30
2. června 2023 06:12
1. června 2023 06:30

Online diskuse
Happening upozorňující na oběti odlesňování zahájil letošní Týden pro klima
5. června 2023 19:19

(ČTK) - Happening nazvaný Requiem za oběti odlesňování zahájil dnes v Praze letošní Týden pro klima. Průvod zhruba dvaceti lidí se vydal v převlecích symbolizujících pařezy od kina Atlas k ministerstvu zemědělství, kde předal své požadavky. Cílem akce je upozornit na důležitost nové evropské legislativy proti odlesňování a apelovat na ministerstvo zemědělství, aby pravidla kvalitně, důsledně a rychle prosadilo v ČR. Týden pro Klima organizuje Klimatická koalice tento rok počtvrté, potrvá do neděle 11. června. Během týdne se uskuteční 70 akcí na dvaceti místech po celé republice.
(Celý text)

Na několika místech v Německu hoří lesní požáry, v Harzu evakuovali turisty
5. června 2023 18:13

BERLÍN (ČTK) - Hasiči se na několika místech v Německu potýkají s lesními požáry. Nejrozsáhlejší z nich je u města Jüterbog jižně od Berlína, kde už několik dnů hoří v bývalém armádním výcvikovém prostoru. Požár se v oblasti rozšířil na 326 hektarů.
(Celý text)

Nová webová mapa o životním prostředí mapuje 30 let proměn české přírody
5. června 2023 16:12

PRAHA (ČTK) - Nová webová mapa o životním prostředí mapuje 30 let proměn české přírody od vzniku samostatného státu. Společný projekt ministerstva životního prostředí (MŽP) a České informační agentury životního prostření (CENIA), který se spouští dnes, seznamuje lidi nejen s historickými událostmi, které životní prostředí ovlivnily, ale i s budoucími výzvami.
(Celý text)

Nejlepší ekofarmou roku 2023 je rodinná bylinná farma Květomluva ve Vlachovicích
5. června 2023 16:04

VLACHOVICE (ČTK) - Nejlepší ekofarmou roku 2023 je rodinná bylinná farma Květomluva ve Vlachovicích na Zlínsku. Hospodářství manželů Fryzelkových se zaměřuje na pěstování vlastních bylin, ze kterých vyrábí produkty v bio kvalitě, sdělili ČTK zástupci pořadatelského PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Ocenění převezmou majitelé farmy 1. července na Dni otevřených faremních vrat.
(Celý text)

Vybíráme venkovní osvětlení: Tipy pro skvělou letní atmosféru
5. června 2023 12:53

() - Letní večery jsou ideálním časem k relaxaci s přáteli a rodinou ve venkovním prostředí. Vhodné venkovní osvětlení může vytvořit útulnou a příjemnou atmosféru, která zvýrazní krásu vaší zahrady či terasy. Svítidla Eglo jsou skvělou volbou, jež kombinuje kvalitu, design a funkčnost.
(Celý text)

Zákon o dluhu v USA kritizují za vstřícnost k infrastruktuře pro fosilní paliva
5. června 2023 10:23

WASHINGTON (ČTK) - Květnová vyjednávání ve Washingtonu ohledně odvrácení platební neschopnosti provázely spekulace, že výsledná dohoda by mohla zahrnovat i reformu pravidel pro výstavbu energetických projektů, která by podpořila ekologickou transformaci Spojených států. Nakonec ovšem návrh zákona přináší jen drobné změny, které mohou urychlit i výstavbu infrastruktury spojené s fosilními palivy. Kritiku od ekologů a některých členů Demokratické strany pak umocňuje výjimka pro plynovod prosazovaný senátorem napojeným na fosilní průmysl.
(Celý text)

Nova: Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky, postaví její kopii
5. června 2023 10:21

Rokytnice nad Jizerou (Semilsko) (ČTK) - Majitel zboural krkonošskou boudu Dvoračky na úpatí Lysé hory. Původně plánoval menší stavební úpravy, ale při nich zjistil, že statiku celého objektu narušila dřevomorka. Nová bouda, která by měla být zvenčí téměř identickou kopií té původní, by na místě měla stát za dva roky, uvedla večer televize Nova.
(Celý text)

Jak vybrat svítidla do podhledu: na co se zaměřit a na co dát pozor
5. června 2023 09:48

() - Podhledové svítidlo je moderním a stylovým prvkem, který ve vašem interiéru vytvoří jedinečnou atmosféru. Můžete ho zabudovat do jakékoli místnosti, ale třeba i do šatníku nebo nad knihovnu. Hodí se zkrátka kamkoli, kam potřebujete vnést více světla. Poradíme vám, jak ho správně vybrat.
(Celý text)

Superprasata se připravují na invazi do USA, varuje kanadský zoolog
5. června 2023 05:47

PRAHA (Ekolist) - Dorůstají až ke třem metrákům živé váhy, jsou nad očekávání vychytralá, disponují nepřekonatelným apetitem, rychle se množí. Kolik jich je? To vlastně nikdo pořádně netuší, ale mají nejspíš namířeno do Spojených států amerických. Zhruba tak lze popsat ekologický problém s kanadskými superprasaty.
(Celý text)

EU zdvojnásobí hasičskou flotilu kvůli změně klimatu a častějším požárům
5. června 2023 01:59

BRUSEL (ČTK) - Evropská unie minulý týden oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Vítězem inovační akce GreenHack 2023 je zařízení učící lidi šetřit energiemi
5. června 2023 01:57

PRAHA (ČTK) - Vítězem evropského inovačního maratonu GreenHack 2023 se stal tým The Dudes, který vytvořil speciální krabičku spojenou s aplikací, která lidi naučí efektivně zapínat a vypínat domácí spotřebiče. Cílem projektu nazvaného I love grid je zlepšit hospodaření s elektrickou energií, sdělila mluvčí projektu Šárka Mrázová. Finalisté vymýšleli nová řešení pro nižší spotřebu energie či omezení plýtvání potravinami. Třetí ročník inovačního maratonu se konal 2. a 3. června v holešovickém Vnitroblocku.
(Celý text)

V Chile řeší záhadný úhyn tisíců kormoránů, o ptačí chřipku nejde
5. června 2023 01:04

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - Chilské úřady řeší záhadný úhyn nejméně 3500 kormoránů, kteří se našli na pobřeží nedaleko přístavu Coquimbo na konci května. První testy totiž vyvrátily domněnku, že zemřeli na ptačí chřipku. Informovala o tom agentura AFP. Ptačí chřipka sužuje pobřeží Chile od koncem loňského roku a způsobila tam smrt tisíců tučňáků, pelikánů či lachtanů.
(Celý text)

Některé italské pláže v létě omezí denní počty návštěvníků kvůli udržitelnosti
4. června 2023 18:39

ŘÍM (ČTK) - S rostoucími teplotami a přicházejícím létem se rychle blíží období, kdy se na italské pobřeží sjedou turisté z celého světa. Obrovská popularita dvou největších italských ostrovů Sicílie a Sardinie, které jsou známé svými nedotčenými plážemi a průzračně modrou vodou, si však vyžádala daň v podobě odpadků či krádeží písku. Letos v létě místní úřady podnikají další kroky k ochraně přírody a zavádějí přísné denní limity návštěvnosti, které zasáhnou i některé z nejlépe hodnocených pláží, napsal server CNN.
(Celý text)

Zlínská zoo oslavila druhé narozeniny mláděte slona afrického Zyqarriho
4. června 2023 18:34

ZLÍN (ČTK) - Zlínská zoologická zahrada dnes oslavila druhé narozeniny mláděte slona afrického. Sameček Zyqarri dostal také speciální dort. Je prvním mládětem slona afrického v Česku, narodil se 6. června 2021, pro zlínskou zoo to byla velká událost. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.
(Celý text)

Spolek na Kladensku a Rakovnicku pomáhá zachraňovat srnčata při senoseči
4. června 2023 01:44

N. Strašecí (Rakovnicko) (ČTK) - Spolek Zachraň srnče před sekačkou pomáhá na Kladensku a Rakovnicku zachraňovat srnčata při senoseči. Loni uchránili před sekačkou zhruba 20 mláďat, letos už přes 40. Přispělo k tomu i pořízení dronu s termovizí. Další dron by chtěli dobrovolníci koupit, včetně vybavení stojí přibližně 120.000 korun. Vítají i další zájemce, kteří by jim se záchranou zvířat chtěli pomáhat, řekla ČTK za spolek Olga Štefanová.
(Celý text)

Metoda brněnského startupu zachránila desítky stromů v Technologickém parku
4. června 2023 01:35

BRNO (ČTK) - V brněnském Technologickém parku se podařilo zachovat několik desítek stromů, které běžný dendrologický průzkum určil k vykácení. Město se prostřednictvím Technologického parku spojilo s místním startupem Arbo Technologies, jehož metoda ukázala, že z šedesátky stromů mohou zůstat všechny až na čtyři. Úspěšnou spoluprací se mohou inspirovat i další městské firmy či městské části, uvedla Radka Loukotová z brněnského magistrátu.
(Celý text)

Ve vytěženém kamenolomu v Bílovci objevili kriticky ohrožený druh brouka
4. června 2023 01:31

BÍLOVEC (ČTK) - Ve vytěženém kamenolomu, který má už dva roky pronajato Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci na Novojičínsku, objevili kriticky ohroženého brouka drabčíka, latinským názvem Hesperus rufipennis. Intenzivní biologický průzkum, na němž se podílí Ostravská univerzita, ukázal, že v lomu v bílovecké části Stará Ves se vyskytují i další vzácné druhy hmyzu. ČTK to za gymnázium sdělila Lenka Gulašiová.
(Celý text)

Na výstavě masožravek v Olomouci má světovou premiéru láčkovka stydlivá
4. června 2023 01:30

OLOMOUC (ČTK) - Světovou premiéru má na výstavě masožravých rostlin Živé pasti v Olomouci láčkovka stydlivá, kterou v pralesích na Borneu objevili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Tento nový druh masožravé rostliny nebyl dosud nikde veřejně prezentován. "Vystavená rostlina je jedním z pouhých dvou exemplářů, které mají nyní naši vědci mimo pralesy Bornea k dispozici," sdělila ČTK ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková. Láčkovka stydlivá je ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc k vidění do dneška, 4. června, kdy výstava Živé pasti skončí.
(Celý text)

Příroda promluví na letošním Týdnu za klima hlasy známých herců
4. června 2023 01:27

PRAHA (ČTK) - Herci Simona Babčáková, Petr Čtvrtníček nebo Bořek Slezáček podpořili svými hlasy letošní Týden pro klima. V krátkých klipech je diváci uslyší v netradičních rolích, například jako gorilí matku nebo smutné uhlí. Čtvrtý Týden pro klima začíná v pondělí 5. června, jednotlivé akce se budou konat po celém Česku.
(Celý text)

Reuters: V Dubaji klonují velbloudy pro závody i soutěže krásy
4. června 2023 01:12

DUBAJ (ČTK) - V roce 2009 se Nisar Vání podílel na prvním úspěšném naklonování velblouda a nyní jich v laboratoři v Dubaji takto replikuje několik desítek za rok. Ve Spojených arabských emirátech je s klonováním velbloudů spojený velký byznys, protože ušlechtilá zvířata se velmi cení a vydělávají vysoké sumy při závodech nebo soutěžích krásy, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Reuters: V Dubaji klonují velbloudy pro závody i soutěže krásy
4. června 2023 01:12

DUBAJ (ČTK) - V roce 2009 se Nisar Vání podílel na prvním úspěšném naklonování velblouda a nyní jich v laboratoři v Dubaji takto replikuje několik desítek za rok. Ve Spojených arabských emirátech je s klonováním velbloudů spojený velký byznys, protože ušlechtilá zvířata se velmi cení a vydělávají vysoké sumy při závodech nebo soutěžích krásy, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1955 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama