titulní strana > co píší jiní
Praktický příklad revitalizace mokřadního potoka u Adolfova
29. března 2024 06:01
() - U Adolfova v Krušných horách jsme kdysi dávno pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR zpracovali projekt revitalizace Černého potoka a jeho přítoků v přírodní rezervaci Černá louka. Realizace proběhla už v roce 2009-2010 a rozsah revitalizace tak můžete dnes dobře vidět i přes mapy.cz. Jeden levostranný přítok ale byl bohužel z větší části mimo území rezervace a tak jeho větší část zůstala stále napřímená.

Revitalizaci Černého potoka jsme v té době (tedy před více jak patnácti lety) navrhovali pouze s hrazením zahloubeného a napřímeného koryta a výkopem nového mělkého pomocí bagru.

Původní napřímené koryto můžete ještě pořád v terénu nebo na ortofoto snímku rozeznat jako sérii za sebou jdoucích tůní.

U jednoho krátkého úseku na menším přítoku jsme si ale už v té době vyzkoušeli vyvedení vody volně do terénu.

První známky nového malého koryta se začaly vyvíjet do pár měsíců po realizaci a dnes je to plnohodnotné větvící se korýtko malého potůčku s rozsáhlým mokřadem.

Ve skutečnosti žádná jiná část revitalizace, kde bylo koryto hloubené bagrem, nekomunikuje tak velmi dobře se svou nivou.

Celé ty roky nás trápilo, že revitalizace jednoho z hlavních přítoků se zastavila na hranicích rezervace, ale teprve v minulém roce jsme dostali příležitost to vyřešit.

Jednak nám došla trpělivost v tom ohledu, abychom čekali na nějakého vnějšího iniciátora v podobě AOPK, Povodí, Lesů ČR nebo třeba obce, a rozhodli jsme se, že to uděláme tzv. na vlastní triko.

Sešlo se to zároveň s tím, že v rámci Českého svazu ochránců přírody jsme mohli získat prostředky od soukromé společnosti na konání dobra v podobě zadržování vody v krajině.

Během v podstatě jednoho roku se tak podařilo naprojektovat, povolit i realizovat jednu z nejradikálnějších revitalizací potoků mimo chráněná území a čistě na soukromých pozemcích.

Na první pohled to tak vzhledem k vysoké trávě nevypadá, ale za mnou je zhruba metr a půl hluboké koryto s opevněným dnem. Voda teče malým „čůrkem“ pouze po tom opevněném dně a celá niva potoka je kvůli tomu odvodněná.
Na první pohled to tak vzhledem k vysoké trávě nevypadá, ale za mnou je zhruba metr a půl hluboké koryto s opevněným dnem. Voda teče malým „čůrkem“ pouze po tom opevněném dně a celá niva potoka je kvůli tomu odvodněná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vítek Rous / Grania

Technicky upravené koryto bylo hluboké asi 1,5-2 m s šířkou v koruně několik metrů. Koryto jsme nejdříve přehradili prkennými hrazeními, které slouží pro prvotní stabilizaci zemního zásypu. A za námi pracovaly dva malé bagry, které koryto zasypávaly.

Celá realizace proběhla v podstatě během dvou měsíců a výsledkem je, že kdokoliv tam dnes přijde, tak si vlastně ani neuvědomí, že tu nějaké zahloubené koryto bylo.

Celý srpen, září a říjen minulého roku jsme byli nervózní, protože bylo docela velké sucho a tok potoka se v tu chvíli jakoby zastavil.

Když se nad tím ale člověk zamyslí, tak ho začne napadat, čím to asi tak je. Během velmi krátké doby jsme totiž zasypali celé koryto a „donutili“ vodu téct zhruba o metr a půl výše než tekla několik desetiletí předtím.

Okolní pozemky jsou odvodněné plošným odvodněním – metr pod terénem je tedy soustava trubek, kterým jsme zacpali výtok.

Když si tohle celé představíte, tak si najednou uvědomíte, jak se plní všechny ty trubky a trubičky vodou a s tím samozřejmě i celý půdní profil.

Zákres původního napřímeného koryta, které bylo v podstatě v celé délce zasypáno a v terénu ho tak nepoznáte. Uprostřed snímku je vidět, jak se po zasypání hlubokého koryta nejednou dere voda na povrch a sytí celou nivu.
Zákres původního napřímeného koryta, které bylo v podstatě v celé délce zasypáno a v terénu ho tak nepoznáte. Uprostřed snímku je vidět, jak se po zasypání hlubokého koryta nejednou dere voda na povrch a sytí celou nivu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vítek Rous / Grania

Jakmile ale přišel na podzim déšť a doplnil celou tuhle zásobu mělké podzemní vody, tak to začalo téct všude.

Tam, kde jste několik měsíců prošli suchou nohou, jsou najednou mokřady a voda různě vyvěrá a sbírá se v potůčky, různě se opět rozděluje a spojuje.

Při vytváření situace skutečného provedení bylo v podstatě nemožné „oklikat“, kde je vlastně koryto potoka.

Voda totiž tekla a teče všude možně a malé korýtko se díky terénu změní ve velký mokřad nebo třeba v tůňku v přirozené depresi. A tak je to ale správně, to je ideální cíl revitalizace potoka.

Zákres skutečného provedení na základě zaměření dronem. Modře je vyznačen skutečný tok vody, zeleně pak předpokládaný v projektu na základě digitálního modelu terénu.
Zákres skutečného provedení na základě zaměření dronem. Modře je vyznačen skutečný tok vody, zeleně pak předpokládaný v projektu na základě digitálního modelu terénu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vítek Rous / Grania

Jak se můžete zapojit

Pokud vás naše práce zaujala a máte nějaké pozemky u potoka nebo víte o někom, kdo je má, případně to třeba řešíte na obci nebo někde jinde, tak nám dejte vědět.

Jak už jsem psal výše, rozhodli jsme se nečekat na „smilování boží“, ale umíme revitalizaci z podstatné části vyřešit i na vlastní pěst. Z vaší strany potřebujeme zejména pomoci s vlastníky pozemků a dát vědět, pokud máte něco předjednáno nebo víte, že se dá s vlastníky domluvit.

Projekt i realizaci umíme v takových případech vyřešit na své vlastní náklady (u realizace samozřejmě v případě přidělení dotace). Pokud tedy víte o nějaké takové možnosti, ozvěte se, ať společně s těmi revitalizacemi trochu pohneme.

Vítek Rous

Další články:
20. dubna 2024 05:45
19. dubna 2024 05:59
18. dubna 2024 05:45
17. dubna 2024 06:01
16. dubna 2024 06:01

Online diskuse
USA čeká největší rojení cikád za desetiletí, mohou jich být biliony
21. dubna 2024 19:30

(ČTK) - Ve východní polovině Spojených států se pravděpodobně v nadcházejících týdnech objeví biliony cikád. Poprvé po více než 200 letech se tam ve stejném roce vyrojí dvě potomstva, která se vrací ve 13letých a 17letých cyklech. Podle agentury AP se čeká invaze hmyzu s ohlušujícím cvrkotem, jakou Američané nezažili po desetiletí.
(Celý text)

Zoo Brno rozmístila na Znojemsku další budky pro dudky
21. dubna 2024 15:49

BRNO (ČTK) - Pracovníci brněnské zoologické zahrady rozmístili na Znojemsku dalších šest dudníků, tedy speciálních ptačích budek určených pro dudky, kteří jsou v Česku silně ohroženým druhem. Celkem jich tak je na jihu Moravy rozmístěných 28, dosud se v nich vylíhlo několik desítek mláďat, informovala mluvčí zoo Věra Müllerová.
(Celý text)

Lávové tunely
21. dubna 2024 05:28

PRAHA (Ekolist) - Proudí jimi láva, která rychle odtéká ze sopky. Když sopka přestane být aktivní, nebo začne láva proudit jinudy, zůstane systém podzemního „potrubí“. Na východním svahu havajské Mauna Kea je takové potrubí možné prozkoumat.
(Celý text)

Čínská města se propadají kvůli čerpání vody a hmotnosti budov
21. dubna 2024 01:40

(ČTK) - Téměř polovina velkých čínských měst se propadá kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Některá města se propadají velmi rychle - každé šesté tempem rychlejším než jeden centimetr za rok, uvedli vědci, které citoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Elektromobily by mohly v Norsku do roku 2026 vytlačit z vrcholu diesely
21. dubna 2024 01:30

(ČTK) - V Norsku, které je průkopníkem v odklonu od automobilů se spalovacími motory, se mohou elektromobily stát do roku 2026 největší kategorií osobních vozidel. Do roku 2030 budou tvořit více než polovinu všech automobilů. S odvoláním na vydanou prognózu norské silniční federace (OFV) o tom informovala agentura Bloomberg. V severské zemi už čtvrtinu vozů pohání baterie a letos by podle OFV měly v počtu předstihnout vozy na benzin.
(Celý text)

Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad i soustava tůní
21. dubna 2024 00:45

VYŠKOV (ČTK) - Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad a také soustava tůní, město chce zvýšit schopnost území zadržovat vodu a vytvořit nový biotop pro živočichy a rostliny. Město o tom informovalo na svém webu. V lokalitě mezi dálničním přivaděčem a rybníkem Kačencem už jeden biotop vznikl předloni.
(Celý text)

Na veletrhu Konopex v Ostravě se bude hovořit o využití konopí v medicíně
21. dubna 2024 00:39

OSTRAVA (ČTK) - O využití konopí v medicíně i o jeho legalizaci se bude hovořit na veletrhu Konopex, který se příští týden uskuteční v Trojhalí Karolina v Ostravě. Představí se na něm více než 100 vystavovatelů a v přednáškovém programu vystoupí 40 hostů, mezi nimiž budou například vědci či terapeuti. Sedmý ročník veletrhu se bude konat v novém a třikrát větším výstavním prostoru než dosud, sdělila za pořadatele Andrea Vojkovská.
(Celý text)

Jihočeští hygienici evidovali nejvíce případů lymeské boreliózy za poslední léta
21. dubna 2024 00:34

(ČTK) - Jihočeští hygienici letos zaznamenali nejvyšší počet případů lymeské boreliózy za poslední léta. Nemoc přenášenou klíšťaty evidovali u 87 lidí. Je to o 23 více než ve stejném období loni, informovala ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
(Celý text)

Vodohospodáři museli přestěhovat tři mraveniště kvůli stavbě nového vodojemu v Bílovci
21. dubna 2024 00:33

BÍLOVEC (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) začala v Bravinném, místní části Bílovce na Novojičínsku, stavět nový vodojem. Stavba přijde téměř na 21 milionů korun a hotova bude příští rok. Vodohospodáři kvůli ní museli přestěhovat tři mraveniště chráněného druhu. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.
(Celý text)

Na jarní Floře Olomouc bude v expozici bonsají k vidění tis starý 500 let
21. dubna 2024 00:17

OLOMOUC (ČTK) - Tis starý více než 500 let bude k vidění v expozici bonsají, která bude v druhé polovině příštího týdne součástí jarní etapy mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc. Novinářům to řekla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková. Areál Výstaviště Flora nedaleko centra Olomouce ožije výstavou květin od čtvrtka 25. dubna do neděle 28. dubna. Součástí jarní etapy Flory Olomouc budou zahradnické trhy, několik gastrozón a doprovodný program. Na jarní Floru dorazí do Olomouce tři stovky prodejců a vystavovatelů.
(Celý text)

Přerov bude mít první zelenou střechu na objektu města, bude na škole
20. dubna 2024 23:37

PŘEROV (ČTK) - Přerov bude mít první zelenou střechu na objektu města, půjde o Základní školu U Tenisu. Zelená vegetace na ní poroste v kontejnerech, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Stavbaři začnou pracovat v červenci a do konce října by měla být střecha hotová. Náklady budou 6,2 milionu korun. Na rekonstrukci město požádalo stát o dotaci, která může činit až 85 procent nákladů.
(Celý text)

Francouzská policie rozbila síť obchodníků s chráněnými druhy
20. dubna 2024 18:43

(ČTK) - Síť obchodníků s chráněnými živočišnými druhy rozbila francouzská policie, která při zátahu zabavila mimo jiné i tarantule či tisícovku pavouků snovaček jedovatých známých jako černá vdova, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Do Canal Grande v Benátkách vylili aktivisté zelenou a červenou barvu
20. dubna 2024 18:21

(ČTK) - Hlavní benátský kanál Canal Grande se včera odpoledne zbarvil do červených a zelených odstínů. Italská policie předpokládá, že se jedná o akci klimatických aktivistů ze skupiny Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), napsala agentura APA.
(Celý text)

Proč nárůst CO2 v atmosféře zhoršuje lesní požáry?
20. dubna 2024 15:27

PRAHA (Ekolist) - Celosvětový nárůst počtu lesních požárů v posledním desetiletí je často připisován teplejším a sušším podmínkám způsobeným změnou klimatu. Podle studie Kalifornské univerzity v Riverside za větší a častější lesní požáry může oxid uhličitý. A to tím, že podporuje růst rostlin.
(Celý text)

Jak probíhá výcvik psí jednotky?
20. dubna 2024 05:44

PRAHA (Ekolist) - Jak probíhá výcvik psí jednotky z Česká společnost ornitologická, která mimo jiné čerstvě pomohla odhalit traviče z Příbramska? Co je při jejich práci nejdůležitější?
(Celý text)

Z 800 000 PET lahví z oceánu vzniká dvanáctimetrová replika Eiffelovy věže
20. dubna 2024 01:25

(ČTK) - Jan Hřebabecký dostal od manželky před dvěma lety k Vánocům 3D tiskárnu. Nyní vede firmu 3DDEN, která vyrábí dvanáctimetrovou repliku Eiffelovy věže pro Olympijský festival v Mostu. Využívá k tomu materiál z vyhozených plastových lahví v oceánech. Na repliku se odhadem použije 800 000 PET lahví. To, že společnost zabývající se 3D tiskem využívá ke své výrobě udržitelné materiály, nebývá běžné, řekl ČTK Hřebabecký. Firma od svého vzniku vyráběla produkty například pro Sokolský běh republiky, Google nebo Dell. V budoucnu by zakladatel rád vytiskl z recyklovaného plastu dům.
(Celý text)

Lesy ČR vybudovaly u Nového Města pod Smrkem nový rybník Perlík
20. dubna 2024 01:20

(ČTK) - Novou retenční nádrž dokončily nedaleko Nového Města pod Smrkem na Liberecku Lesy ČR. Rybník Perlík na úpatí nejvyšší hory Jizerských hor - Smrku - za bezmála osm milionů korun, je jedním z projektů zaměřených na zadržení vody v krajině. Projekt spolufinancovalo ministerstvo zemědělství, uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
(Celý text)

Při akci Ukliďme Česko našli dobrovolníci v Brně na černé skládce trilobity
20. dubna 2024 01:06

BRNO (ČTK) - Dobrovolníci, kteří se na začátku dubna zúčastnili akce Ukliďme Česko, našli při likvidaci rozsáhlé černé skládky v Brně-Židenicích několik vyhozených destiček se zkamenělinami trilobitů. Zatím jde o letošní nejzajímavější nález, uvedli pořadatelé akce.
(Celý text)

V Zoo Ostrava začíná o měsíc dříve rozkvétat největší kolekce rododendronů
20. dubna 2024 00:49

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada chystá komentované prohlídky ve svém Rododendron parku u expozice Čitván. V těchto dnech začínají rododendrony a azalky ve stohektarovém areálu zoo rozkvétat. Díky příznivému počasí je to zhruba o měsíc dříve než obvykle. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
(Celý text)

V Kovozoo ve Starém Městě ke Dni Země pokřtí sochu hrocha z kovového šrotu
20. dubna 2024 00:42

STARÉ MĚSTO (ČTK) - V Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku pokřtí v sobotu 20. dubna při oslavách Dne Země sochu hrocha vyrobenou z kovového šrotu. Celodenní akce nabídne také ekologickou olympiádu, ukázku kovošrotové techniky, zásahu hasičů nebo možnost vyzkoušet si práci kováře. Oslavy se v Kovozoo uskuteční popatnácté, areál bude otevřený od 10:00 do 18:00, sdělila Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
(Celý text)

V Kovozoo ve Starém Městě ke Dni Země pokřtí sochu hrocha z kovového šrotu
20. dubna 2024 00:42

STARÉ MĚSTO (ČTK) - V Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku pokřtí v sobotu 20. dubna při oslavách Dne Země sochu hrocha vyrobenou z kovového šrotu. Celodenní akce nabídne také ekologickou olympiádu, ukázku kovošrotové techniky, zásahu hasičů nebo možnost vyzkoušet si práci kováře. Oslavy se v Kovozoo uskuteční popatnácté, areál bude otevřený od 10:00 do 18:00, sdělila Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2131 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama