titulní strana > tisková zpráva
Ruský plyn je sranec, chcem OZE ranec” zaznělo od studentů před Úřadem vlády
2. května 2022 11:45
PRAHA (Fridays for Future ČR) - Několik studentů z klimatického hnutí Fridays for Future se v pondělí sešlo s ukrajinskými klimatickými aktivistkami před Úřadem vlády. Přečetli vládě výzvu “Chcem OZE ranec”, ve které vyzývají k urychlení snah o zbavení se závislosti na ruském plynu, a to primárně prostřednictvím využívání potenciálu energetických úspor a potenciálu obnovitelných zdrojů.

„Válka na Ukrajině a klimatická krize postavily naši energetiku na rozcestí. Vedle environmentální neudržitelnosti, kdy fosilní paliva přispívají k rozvratu globálního klimatu, jsme také svědky neudržitelnosti morální. Chceme-li mít čisté svědomí a ukončit podporu ruské agrese, musíme se zbavit závislosti na ruských fosilních palivech. Chceme-li se vyhnout podobným problémům v budoucnu a ničivým dopadům klimatické krize, musíme se zbavit závislosti na všech fosilních palivech,“ řekla na akci Klára Suková, členka hnutí Fridays for Future.

Studenti měli na akci roury s nápisem “(Ruský) plyn je sranec”, které měly symbolizovat plynovody. Velký banner “Chcem OZE ranec” využijí také tento pátek na stávce za klima, která se bude konat na Malostranském náměstí v jednu hodinu odpoledne.

„Společně se v pátek uvidíme na stávce za klima hlavně proto, že vláda klimatickou krizi stále neřeší. Namísto přijetí zodpovědnosti připravit se na udržitelnou budoucnost a rapidně začít snižovat emise skleníkových plynů, namísto snahy o využití potenciálu obnovitelných zdrojů energie a úspor, se bavíme o budování nové plynové infrastruktury nebo absurdněji o těžbě uhlí za 15 let,“ uvedla mluvčí hnutí Klára Bělíčková.

Pondělní akci studenti pořádali také v solidaritě s ukrajinskými aktivisty, kteří bojují po celém světě. Darya Lazaryeva, expertka klimatického oddělení v organizaci Ecodia, která nedávno přijela do České republiky, zdůraznila: „Není pochyb o tom, že ruská armáda dělá nechutné zločiny a téměř celý svět tyto činy odsuzuje. Krev však mají na rukou i členové vlády, kteří nepřestali kupovat ruská fosilní paliva. Podívejme se na jednoduchý řetězec: lidé spotřebovávají ruský plyn, platí účty, stát ty peníze dostane a dá je Rusku, ruská vláda najímá vojáky a platí jim za znásilňování ukrajinských dětí a střílení civilních Ukrajinců, kteří stojí ve frontě na chleba v mém rodném městě Černihiv.”
Další tiskové zprávy:
29. června 2022 15:27
29. června 2022 14:09
29. června 2022 00:05
29. června 2022
28. června 2022

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama