titulní strana > tisková zpráva
Ministryně Hubáčková odjela do Hřenska kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko
25. července 2022
HŘENSKO (MŽP ČR) - Od nedělního rána hoří v okolí obce Hřensko lesní porosty. Kvůli pondělnímu zesílení větru došlo k výraznému zrychlení požáru, na místě zasahují desítky jednotek hasičů. Z oblasti byli evakuováni obyvatelé i turisti. Na místo hned v pondělí odpoledne dorazila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která se zúčastnila jednání krizového štábu ve Hřensku.

„Cítila jsem potřebu vidět osobně, co se v NP České Švýcarsko děje a jak probíhají záchranné práce. Jde o požár mimořádného rozsahu v těžkých podmínkách, ve velkém horku a za velkého sucha. Situace je nyní v rukou hasičů, potřebují prostor pro práci. Prosím proto všechny občany, aby se do oblasti nejezdili na požár dívat,“ řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Jakmile skončí záchranné práce, Ministerstvo životního prostředí je připraveno pomoci. Pracovníci správy národního parku území dobře znají, takže v úvahu přichází kromě prací při likvidaci škod také pomoc se zásobováním, rozvážením pitné vody a potravin.

„Nějakou dobu potrvá monitoring území zasaženého požárem. Většinově jde o nepřístupný terén, kde není vysazování pravděpodobné a spíše tam proběhne obnova přirozeným procesem. Požár již ale zasáhl také přístupné části zejména v okolí obce Mezná. Jsme připraveni svolat obce, které jsou součástí národního parku, a společně připravit plán obnovy,“ dodala ministryně Anna Hubáčková.

Kvůli požáru se do ovzduší šíří znečisťující látky, zejména částice menší velikosti, a dále například oxid uhelnatý, těkavé organické látky, polycyklické aromatické uhlovodíky či oxidy dusíku. Vyšší rychlost větrů situaci zhoršuje, protože způsobuje větší rozptyl látek do okolí. V případě vyšších koncentrací znečišťujících látek by si měli dávat pozor zejména náchylní jedinci, kterými jsou děti, starší osoby, těhotné ženy, osoby trpící chronickými potížemi dýchací a/nebo kardiovaskulární soustavy či lidé aktuálně nemocní. Doporučujeme v takovém případě omezit například fyzickou aktivitu ve vnějším prostředí a větrat krátce a intenzivně. Podle ČHMÚ ale v tuto chvíli nepředstavují pozorované koncentrace bezprostřední ohrožení.

Příčina vzniku požáru zatím není známa. Aktuální informace můžete najít na webu NP České Švýcarsko - www.npcs.cz
Další tiskové zprávy:
23. září 2022
22. září 2022 14:35
22. září 2022 13:02
22. září 2022 11:17
22. září 2022 10:59

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama