titulní strana > tisková zpráva
Animáč o robotech, lidstvu a záplavě odpadků zapůsobil na děti i učitele
23. listopadu 2022 10:35
VRCHLABÍ (Vrchlabí bez odpadu) - V prvních dvou listopadových týdnech se na sedadlech vrchlabského kina Kartonka 1904 vystřídaly postupně děti z prvostupňových ročníků všech vrchlabských základních škol, z některých dorazily i děti z nižších ročníků druhého stupně. Přišly se podívat se svými učitelkami a učiteli na animovanou sci-fi VALL-I.

Americký dobrodružný sci-fi film VALL-I se odehrává 700 let poté, co lidé opustili Zemi a přesunuli se na flotilu obřích plně automatizovaných hvězdoletů. Ze Země se stalo jedno velké smetiště a uklízecí roboti, kteří ji měli dát znovu do pořádku, přestali dávno fungovat. Zůstal jen poslední z nich, VALL-I. Ten každý den ráno navlékne housenkové pásy, nabije si sluneční články a se svým kamarádem švábem se vydává do práce. Osamělost, sbírání všemožných lidských předmětů, a hlavně jeden lidský film ho postupně promění v citově uvažujícího tvora, který touží po lásce…

Ze zpětné vazby od dětí i učitelů je jasné, že se film dětem nejen líbil a příběh robota VALL-I a robotky Evy mnohé dojal, ale vyvolal také zamyšlení nad tím, co může způsobit přílišná orientace lidí na technologie a lhostejnost k ochraně životního prostředí i ke stále rostoucí produkci odpadů.

„Planeta Země byla neobydlená už přes 700 let. Lidé tam nebyli. Odletěli do vesmíru, protože Země už byla neobyvatelná. Aby se s naší planetou nestalo to stejné, pečlivě třídím,“ říká čtvrťák Vláďa ze ZŠ Školní.
Diskuse po promítání pokračovaly i ve školách. „Děti, šesťáci, sdíleli dojmy z filmu ještě celou další hodinu zeměpisu a vraceli jsme se k němu ještě při třídnické hodině,“ říká zástupkyně ředitele ZŠ Náměstí Míru Kateřina Jirasová. Ve škole se k tématu filmu vraceli i v dalších hodinách, třeba při výtvarné výchově.

Diskusi mezi dětmi, které zaujal, vzbudil i na ZŠ Přátelství, jak potvrzuje její ředitelka Linda Zelenková. „Film je dost silný. Dokonce i na některé učitelky působil docela temně,“ říká ředitelka ZŠ Horská Zuzana Bartošová. Podle ní menší děti berou příběh spíš jako pohádku, než možnou budoucí realitu, ale i v její škole se k filmu a tématu vraceli ve výuce.

Tématem byl VALL-I i na ZŠ Školní. „Obsahu filmu a problematice odpadů jsme věnovali celou další vyučovací hodinu a budeme se k tomu i vracet,“ říká učitel Ivo Farský.

„Nastala nová doba. Všichni chtějí všechno a hned. Lidi toho hodně vymysleli, aby si usnadnili život. Kácí lesy a staví více a více továren. Já bych sázela stromky, pomáhala zraněným zvířatům a především třídila odpad,“ říká Vláďova spolužačka ze ZŠ Školní Natálka.

Filmový program pro žáky 2. stupňů chystá iniciativa Vrchlabí bez odpadu na začátek roku 2023.

Kontakt:
Tomáš Vrbata, předseda Výboru pro životní prostředí zastupitelstva Města Vrchlabí, koordinátor iniciativy Vrchlabí bez odpadu, tel.: 724 218 677, e-mail: tomas.vrbata@kablovrchlabi.cz
Další tiskové zprávy:
1. prosince 2022 11:08
30. listopadu 2022 18:17
30. listopadu 2022 15:13
30. listopadu 2022 10:15
30. listopadu 2022

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama