titulní strana > tisková zpráva
Nová Zelená úsporám je konečně i pro ohrožené domácnosti v bytech. Nepokryje ale nejpotřebnější skupiny
2. června 2023 15:17
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo podmínky dalšího kola programu Nová zelená úsporám [1]. Po vzoru dřívějšího programu Light, určeného ohroženým domácnostem v rodinných domech, připravilo bonus až 150 000 Kč pro majitele bytů, kteří si nemohou dovolit investice do oprav. Bonus čeká na důchodce, řadu potřebných domácností ale nepokryje.

Dnes zveřejněné podmínky programu Nová zelená úsporám rozšiřují paletu nástrojů, které podporují potřebné domácnosti. Bonus až 150 000 Kč získá k dotaci bytové družstvo nebo společenství vlastníků jednotek za každou domácnost, která doloží, že v ní žijí důchodci, invalidé 3. stupně nebo lidé pobírající příspěvek na bydlení. Vyplacený bonus pak bude sloužit na úhradu příspěvků do fondu oprav za tyto domácnosti.

Podle studie Energetická chudoba [2] patří k domácnostem nejvíce ohroženým energetickou chudobou a vysokými platbami za energie zejména nízkopříjmové rodiny s dětmi, mezi nimi pak nejvíce samoživitelky. Náklady na bydlení v bytových domech často nejsou tak vysoké, aby zakládaly nárok na příspěvek na bydlení. Až 80 % domácností s nárokem na příspěvek na bydlení o něj nežádá. [3]

Ondřej Pašek, expert na energetiku a dotace Hnutí DUHA řekl: “Nová zelená úsporám konečně zamíří i na ohrožené domácnosti v bytových domech. Zacílení na důchodce a domácnosti s příspěvkem na bydlení ale zásadně opomíjí velkou skupinu dětí a jejich rodičů, kteří žijí v energetické chudobě. Nárok na bonus by měl připadnout i rodinám, které pobírají příspěvky na děti.”

Barbora Bírová, ředitelka Platformy pro sociální bydlení, uvedla: „Pobírání příspěvku na bydlení budou lidé muset doložit například předsedovi společenství vlastníků jednotek. Prozrazovat svou ekonomickou situaci vlastním sousedům vyžaduje otevřené komunitní prostředí, realitou je spíš stav, kdy daný požadavek vytvoří další překážku potvrzující stigmatizaci. Stát by měl využít postupující digitalizace a poskytovat dotace automaticky na základě údajů v databázích příjemců příspěvků a dávek.”


Kontakty:
Barbora Bírová, ředitelka Platformy pro sociální bydlení, 728 428 534 barbora.birova@socialnibydleni.org
Ondřej Pašek, expert na energetiku a dotace Hnutí DUHA, 608 381 602 ondrej.pasek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://www.sfzp.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/detail-tiskove-zpravy/?id=256
[2] Energetická chudoba a její řešení, https://hnutiduha.cz/publikace/energeticka-chudoba-jeji-reseni
[3] Každá čtvrtá domácnost má nárok na příspěvek na bydlení. Jen zlomek o něj ale žádá, ukazuje průzkum https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prispevek-na-bydleni-davky-pruzkum-zivot-k-nezaplaceni_2212050700_mst
Další tiskové zprávy:
24. července 2024 13:47
24. července 2024 10:59
24. července 2024 08:09
23. července 2024 11:16
23. července 2024 11:15

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama