titulní strana > tisková zpráva
Čeladná zavádí přelomovou novinku do odpadového hospodářství
8. dubna 2024
Ostrava (meneodpadu.cz ) - Fyzická analýza odpadků, kterou ve městě provedli odborníci ze společnosti JRK, ukázala, že v popelnicích na směsný odpad končí téměř 80 procent komodit, které by se daly třídit. A právě kuchyňský odpad jak rostlinného, tak živočišného původu tvoří podstatnou část tohoto odpadu. Proto nakonec končí v běžné černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Cílem projektu je tedy vyšší efektivita odpadového hospodářství a s ní spojené úspory. A ty přicházejí už nyní – po zavedení projektu v Čeladné vytřídili již téměř osm tun odpadů z kuchyně!

Speciální sada na třídění
Jak projekt funguje? V obci je umístěno 30 popelnic na kuchyňský odpad o objemu 120 litrů. Každá domácnost v této lokalitě dostala sadu na třídění kuchyňských odpadů. S její pomocí pak občané třídí veškerý kuchyňský odpad rostlinného i živočišného původu. Odpad pak vynesou v kompostovatelném sáčku do nejbližší velké popelnice k tomu určené.

Vyšší cíle i efektivita
„Analýza odpadu, kterou provedli odborníci ze společnosti JRK, ukázala, že jsme se v obci ani po tolika letech nenaučili příliš třídit odpad, a tak za něj zbytečně platíme více, než je nutné. Vzhledem k tomu, že největší podíl připadl na biologicky rozložitelný odpad, tak věříme, že zavedením jeho třídění snížíme množství odpadů mířících na skládky,“ vysvětluje starosta Pavol Lukša a doplňuje: „Jsme přesvědčeni, že se tato novinka promítne do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady, přinese úspory a také díky ní lépe splníme legislativní cíle, které souvisí s novým odpadovým zákonem.“

Třídění, které se vyplatí
Základem úspěchu projektu je vstřícný přístup obyvatel Čeladné, kteří odpad důkladně třídí. Tomu pomohla i informační kampaň spuštěná před začátkem projektu, která vysvětlovala, proč se vyplatí kuchyňský odpad třídit, a co se s ním bude dít. Podstatnou roli hraje podpora Moravskoslezského kraje, díky této dotaci například získali občané třídící sety zdarma. A jaký bude vlastně další osud vytříděného kuchyňského odpadu? Jednou týdně se bude svážet do bioplynové stanice, kde z něj vyrobí elektrickou energii a teplo.
Další tiskové zprávy:
17. května 2024 13:18
17. května 2024 10:49
17. května 2024 10:12
17. května 2024 07:41
17. května 2024 07:17

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama