titulní strana > tisková zpráva
Hnutí Brontosaurus slaví 50 let: v dubnu proběhnou Dny pro přírodu a krajinu po celém Česku
12. dubna 2024
Praha (Hnutí Brontosaurus) - V rámci oslav 50 let pořádá Hnutí Brontosaurus desítky akcí po celé České republice. Dny pro přírodu a krajinu proběhnou od 19. do 28. dubna u příležitosti Mezinárodního dne Země.
“Dobrovolníci budou mít možnost zapojit se do konkrétních činností na pomoc přírodě v místě, kde žijí. Od úklidu pozemku, přes obnovu studánek, mulčování ovocných stromů, udržování přírodních zahrad až po budování úkrytů pro živočichy včetně vyvěšování ptačích budek. Šíře aktivit je ohromná, stejně jako zájem o jejich organizaci, což nás velmi těší,” upřesňuje koordinátor akcí v regionech Matěj Vláčil.

Tyto iniciativy navazují na kořeny hnutí a na tzv. Akci Brontosaurus, která vznikla před 50 lety v tehdejším Československu, kdy OSN vyhlásilo rok 1974 Rokem životního prostředí. Akce Brontosaurus tehdy vzbudila velkou vlnu nadšení a vedla k cílené pomoci přírodě, krajině a památkám, kdy se desetitisíce lidí pustily do sázení stromů, oprav hradů, kosení chráněných luk nebo čištění studánek.

“Den Země není jen oslavou, ale také výzvou ke konkrétním akcím a změnám. Chceme dát lidem možnost udělat něco pro přírodu a krajinu ve svém okolí. I malé činy mohou přinést velkou změnu a ukázat, že ochrana životního prostředí je naší společnou výzvou. Při příležitosti Dne Země následujeme tento záměr a zdůrazňujeme, že každý může přispět k ochraně planety svým dílem a svými schopnostmi,” uvádí k odkazu Mezinárodního dne Země programový ředitel Hnutí Brontosaurus Dalimil Toman.

Za svou padesátiletou činnost má Hnutí Brontosaurus na svém kontě mnoho opečovaných lokalit v přírodě a opravených historických památek po celé České republice. Za všechny uvádíme například kosení orchidejových luk v Bílých Karpatech a práce na zřícenině hradu Lukov.

Spolupráce dlouhodobě probíhají i na Ukrajině, Rumunsku, Srbsku, ale i třeba v Tibetu. Některé z těchto úspěchů dokládají tzv. Příběhy nadšení, které vypráví o konkrétních zkušenostech s péčí o krajinu a mohou tak sloužit jako inspirace dalším.

Dalším okamžikem oslav Hnutí Brontosauru bude festival dobrovolnictví DORT, který se koná ve dnech 12. až 15. září v historické části Telče. “Cílem festivalu je nastartovat dalších 50 let péče o přírodu, památky a společnost, která není lhostejná ke svému okolí”, dodává Toman. Festival nabídne široký kulturní program, workshopy, prezentace dobrovolnické práce a udílení Cen Hnutí Brontosaurus za výjimečný přínos. Význam festivalu dokládá záštita ministra životního prostředí Petra Hladíka.
Další tiskové zprávy:
17. května 2024 13:18
17. května 2024 10:49
17. května 2024 10:12
17. května 2024 07:41
17. května 2024 07:17

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama