titulní strana > tisková zpráva
Užijte si Netopýří večírek o detektorování a pak vezměte děti ven s Netopýřími výzkumníky!
16. dubna 2024 09:00
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Ve čtvrtek 18. dubna se od 18:00 hod. uskuteční 5. díl ze série webinářů „Netopýří večírky online“. Tentokrát v něm zoolog Martin Ceľuch přiblíží metody zkoumání netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Unikátní příležitost vyzkoušet si sledování netopýrů s pomocí těchto přístrojů v praxi mají i letos organizované dětské skupiny díky programu České společnosti pro ochranu netopýrů „Netopýří výzkumníci“. Badatelské batohy s vybavením si mohou zdarma vypůjčit již na 6 místech – v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích.

Netopýří večírky online České společnosti pro ochranu netopýrů seznamují širokou veřejnost s pozoruhodným světem létajících savců již od roku 2021. Tento čtvrtek, 18. dubna, se mohou zájemci těšit na další díl, tentokrát na téma detektorování. „Netopýři představují pro lidi v důsledku svého nočního života trochu tajuplnou skupinu živočichů. Tajemné jsou pro nás i jejich hlasové projevy. Potmě se totiž orientují pomocí echolokace – vydávají výkřiky o vysoké frekvenci, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné, a na základě analýzy jejich ozvěny poznávají prostor kolem sebe. Díky moderním technologiím, jako jsou ultrazvukové detektory, však dokážeme i my jejich hlasy zaznamenat a zkoumat. A právě tohle téma přiblíží na večírku náš slovenský kolega, chiropterolog Martin Celuch. Webinář se uskuteční na platformě ZOOM a je pro všechny zájemce přístupný zdarma,“ zve na virtuální setkání Petra Schnitzerová z ČESON.

S oteplením také opět nastává čas Netopýřích výzkumníků. V rámci tohoto vzdělávacího programu si mohou školy i další organizované dětské skupiny, jako jsou kroužky, oddíly, tábory atd. zdarma vypůjčit badatelský batůžek s vybavením pro pozorování netopýrů a vyzkoušet si tak sami metodu detektorování na večerních vycházkách v terénu. „Netopýří výzkumníky jsme spustili již v roce 2022 a nyní jsou naše batůžky k dispozici již v šesti městech. Pro sezónu 2024 máme díky spolupráci s lokálními organizacemi, které se zabývají ekovýchovou, v provozu výpůjční místa v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích,“ přibližuje podobu projektu Schnitzerová. „Vybavení si lze vypůjčit zdarma, pouze oproti vratné záloze, a to až na 14 dní. Na všech místech jsou k dispozici také zpracované ukázkové trasy, které slouží jako inspirace, kam se za pozorováním netopýrů vydat. V předchozí sezóně byl o badatelské batohy velký zájem, doporučujeme si proto termín na daném výpůjčním místě zarezervovat včas,“ doplňuje s úsměvem. Na závěr ještě dodejme, že pro učitele a lektory jsou na květen připraveny instruktážní exkurze a pro všechny netopýří výzkumníky další kolo soutěže o nejlepší blogový příspěvek z vycházky, která má uzávěrku na konci října 2024.

Pozvánku s informacemi o způsobu přihlášení na netopýří večírek na platformě ZOOM a podrobné informace o vzdělávacím programu Netopýří výzkumníci i doprovodné soutěži najdou zájemci na webu napude.sousednetopyr.cz. Webináře a program Netopýří výzkumníci jsou realizovány v rámci projektů finančně podpořených Hlavním městem Prahou a SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Další tiskové zprávy:
17. května 2024 13:18
17. května 2024 10:49
17. května 2024 10:12
17. května 2024 07:41
17. května 2024 07:17

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama